Jump to content

Ce se vinde prin oras


nadir@boosted.ro
 Share

Postare recomandată

=)) deci... un eleron inteleg, 2 eleroane inteleg, chiar si barele de pe plafor le inteleg dar ce e cu chestia aia pe capota??? Nu ii statea capota inchisa si o foloseste ca si greutate? Sau poate are tractiune mai buna de la atata greutate in surplus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saraca masina cat are de suferit ................salvati-o careva de pe mainile acelui individ cu pre multa imaginatie naspa!!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un prietent mai in varsta, pensionar, care are un superb Golf 2 pe care nu il foloseste.

Masina este in 3 usi cu trapa, model GL (inchidere centralizata, tapiserie plush, geamuri fumurii, oglinzi electrice) si este echipata cu motor 1.8 cu injectie mecanica si 90 de cai si catalizator. Masina a fost echipata cu jante de aluminiu si revopsita de cateva ori de cand e in Romania (arata foarte bine acum)

Masina este din 1987 si adusa personal din Germania in 1995 la 90k km. Acum are 190 k km.

Intrebari: fiind inmatriculata in 1995, la o posibila revanzare acum, se mai plateste o taxa de catre cumparator?

Ce norma depoluare ar trebui sa aiba? O fi Eur 1 sau Eur 2 sau non euro (desi are catalizator)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, orice masina care nu a platit taxa auto (in forma ei din 2008 pana acum) plateste taxa in forma actuala.

Indiferent ca a avut sau nu, Euro 1 la RAR nu exista ca norma, ca cica nu a fost omologata. Deci iese noneuro.

E2 e golfu 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la postul 2606. Taxa pentru inmatriculare este de 713 E.+ 800/850 lei taxa RAR pentru omologare. Asa cum spunea un coleg mai sus, norma E1 de poluare, nu va fi luata in calcul de RAR, dar oricum aceasta nu te avantaja, din contra, plateai taxa mai mult cu pana in 30 E. Am inmatriculat masina mea anul trecut cu un astfel de motor de 1.8, de aceea preturile mentionate mai sus, sunt cat se poate de exacte.

Modificat de visan catalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar am si eu o intrebare off topic... din cate stiu eu se ia in considerare plata taxei din 2007 ci nu 2008 cum zice un coleg mai sus... nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu varianta 2007 nu a taxat foarte multe masini fiind suspendata de cateva ori, abia din 2008 incepe taxarea adevarata si triplarea valorii. Oricum legea de atunci nu il afecteaza in nici un fel pe cel care a intrebat, intrucat masina lui este introdusa in 95 moment in care nu exista taxa asta inventata. (asa ca va fi nevoit sa o plateasca in forma ei actuala)

Nu am mentionat 2007, acesta fiind un an mai mult inexistent pt taxa.

http://legestart.ro/istoria-taxei-auto/

Modificat de Cypor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

siiiiiiii......... offtopic incheiat, multumesc :)

 

 pentru alte discutii si intrebari despre taxa auto putem deschide sau cauta un topic in aria de discutii generale  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumoasa dar aici discutam de golf 1 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu, dar se mai pot face si exceptii pt pasionati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!