Jump to content

Golf 6 - Ornament toba finala


mede
 Share

Postare recomandată

E posibil sa nu intre pana la capat. Asta depinde de unghiul sub care e taiata teava de esapament. Sunt totusi de Yeti. La mine nu intra pana la capat in partea de jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La nimeni nu intra pana la capat, dar nu se vad si nici nu e o problema asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterescugabriel

Pai lui @codz i-au intrat pana in capat fara sa rupa vreo clema si are golf 7 , probabil la variant sa difere, asa cu clema rupta intra in partea de sus dar in partea de jos si laterale nu intra deloc.

 

 

Ma refer ca intra pe teava dar nu intra sub buza aia de la tips 

Modificat de Sterescugabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mine nu ma ajuta nimeni? Am tevile orientate in jos, diametrul fiecareia 56, dar cred ca nu pot infige nici un tips deoarece sunt foarte din scurt indoite.

Gasisem asa ceva dar nu cred ca le pot prinde din cauza asta.

 

sper sa nu fie considerat reclama:

 

http://cridem.ro/index.php?main_page=product_info&cPath=1_9_12_85_217&products_id=963

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ornament original pt teava orientata in jos nu  gasesti.

Poti sa te duci la un atelier de evacuari si sa iti umble in genul celor prezentate de tine mai sus. Eventual se taie cele originale si se inlocuiesc cu unele care au acel cot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit un cleste cu cioc lung ca sa aplatizez cele doua ridicaturi de pe fiecare clema, cate putin din fiecare si apoi incercam din nou sa vad daca intra tipsul pe teava, cand am vazut ca incepe sa intre am pus vaselina si am impins tinand contra in teava de esapament. Nu am batut cu nimic in capul tipsului, pur si simplu trebuie sa intre impins, nici prea usor nici foarte greu.

 

Marginea tevii nu intra sub buza tipsului, dar intra pana in capat pana la buza, se potriveste unghiul tips-ului cu al tevii prin rotirea usoara in pozitia finala. Daca nu sunt rotite exact pe unghi ramane spatiu intre marginea tevii si buza tipsului.

 

Tips-uri de yeti 1.4 tsi, se potrivest perfect pe G7 :icon_thumleft:

 

 

Pai lui @codz i-au intrat pana in capat fara sa rupa vreo clema si are golf 7 , probabil la variant sa difere, asa cu clema rupta intra in partea de sus dar in partea de jos si laterale nu intra deloc.

 

 

Ma refer ca intra pe teava dar nu intra sub buza aia de la tips 

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

functioneaza chiar bine treaba cu aplatizatul clemelor cu un cleste, nu cred ca trebuie rupta ncio clema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tevile ar trebui sa fie "mascate" de buza tipsurilor, sa stea in interior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie rotite pana se potriveste exact unghiul buzei tipsului cu al tevii. In poza a doua se vede spatiul jos, acela nu trebuie sa ramana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterescugabriel

In pozitia care sunt in poze e maxim , mai mult de atat nu merge. Or fi diferite tevile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ar trebui sa se vada

Astazi am montat si eu tips-ul la 1.6 TDI.Multumesc colegului @bogdanpiatra  :beer:

 

M-am chinuit ceva cu el.A trebuit sa tai 3 din cele 4 cleme(l-am pastrat pe cel de sus),altfel nu era nici o sansa sa intre.Si asa a intrat ffff greu si de scos afara cred ca doar taiat cu flexul se mai poate  :D

 

20130416_180612_zpsbecbf116.jpg

 

20130416_181726_zps1e3ddf0f.jpg

 

20130416_181730_zpsd0623246.jpg

 

20130416_181830_zpse4ba16e4.jpg

 

dcba615a-4019-431c-829e-df2dbe97faa0_zps

 

 

Si o poza cu "sculele" folosite :)

 

20130416_180357_zpscb578133.jpg

 

Si asa pe 1.4 TSI

 

Da, asa arata dupa 6 zile :( ..

 

Tre sa stai cu carpa in preajma

 

ds2c0010.jpg

Poate sunt mai mici tevile decat la Golf VI...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa fie altfel taiate cele stock.

Par sa fie cu un unghi mai mare cele de 7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Taiate sub alt unghi...la mine pe Jetta 1.4TSI
 

 

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterescugabriel

Am masurat si tips-ul pus invers si are 7 latime si 7 inaltime.

Gura de esapament are 6 latime si 7 inaltime

post-122073-1380906845467_thumb.jpgpost-122073-13809068695868_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterescugabriel

Plus ca la mine finala e lunga sub partea stanga , nu e pe mijloc cum e la golf 7 sau 6 presupun.

Probabil toba e de Jetta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu masori diametrul unei tevi pe taietura oblica?:) ala nu e diametrul. Ce ai teava ovala? :)) Gaseste un subler!

Mai slabeste clemele si incearca sa rotesti dar nu dupa ce ai impins pana la capat ca atunci nu mai are unde sa se roteasca. Roteste pana cand e spatiul egal de jur imprejur si pe urma impinge de tot.

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterescugabriel

Eu nu am masurat diametru ca nu aveam cu ce :)

Am masurat ca idee

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare ! eu acum cateva zile am cumparat setul de ornamente toba, si ma costat 110 ron, inca nu le_am montat ca nu am avut timpul de partea mea , dar se potrivesc de minune  :), am mai cumpart si footrestul(sport, nichelat)  si urmeaza si setul de pedale sport .

Multumesc Rave de ajutor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am masurat diametru ca nu aveam cu ce :)

Am masurat ca idee

 

Nu ai o sfoara? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca Gabriel le-a impins putin cam mult! Cauta ca unghiul de inclinare sa fie cat mai apropiat de cel al tipsului si nu impinge chiar pana la capat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterescugabriel

Am incercat azi in toate felurile si nu se potrivesc, teava are alt unghi fata de golf 7.

Daca doreste cineva sa le achizitioneze sa imi dea un PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!