Jump to content

Oglinzi electrice si incalzite


vldc
 Share

Postare recomandată

Eu am schimbat doar sticla de la oglinda de pe stanga dupa ce a avut o nefericita intalnire cu o alta oglinda de Renault. Era o urgenta mare si am umblat prin oras sa caut de fabia si nu am gasit decat de Golf. Am gasit la Unix de Golf, albastruie cu incalzire la 70 ron cu tva. Am intrebat si cat e oglinda (sticla) pe dreapta sa fie pereche cu cea de stanga care acuma e albastruie si mi sa spus ca tot 70 ron costa. Si eu m-am ghindit cum as putea lega incalzirea in oglinda, mai exact unde sa ma leg cu firul care vine de la oglinda, poate la cel de la incalzirea de la luneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bebeko

    13

  • vldc

    4

  • portoland

    4

  • FABIAn RuSu

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am citit tot acel topic. Nimic din ceea ce nu stiam deja. Exista un buton fara retinere care comanda un releu care alimenteaza dezaburirea. Acel releu e temporizat si tine dezaburirea activa circa 20 de minute. Toate aceste lucruri se fac in bord, deci din bord pleaca un fir cu 12v pina la contactul de pe luneta al dezaburirii. Acel fir e si comandat si temporizat si tot ceea ce trebuie facut e sa-l identifici. Cel mai probabil daca ne uitam la haion ce culoare are firul se poate identifica si ulterior in manunchiul de fire care trece din bord in spate prin stinga soferului. Daca cumva nu merge din cauza cresterii consumului pe acel fir se poate pune un releu care are nevoie de 4 fire: o masa legata la caroserie, un +12v care sa duca consumul rezistentelor din oglinzi, acel plus comandat si temporizat care merge si la dezaburire si un +12v care alimenteaza cele 2 oglinzi.

Si daca stau sa ma ghindesc bine cred ca cel mai simplu e pur si simplu sa cauti in zona haionului firul care alimenteaza dezaburirea si sa duci 2 fire catre cele 2 oglinzi prin toata masina, prin praguri sub ornamentele de plastic. Asta ar fi cea mai simpla metoda, fara a necesita cunostinte avansate de electricitate sau electronica. Chiar si in cazul in care e nevoie de releul sus-amintit tot se poate lega undeva in zona stopurilor unde gasesti si firele necesare.

post-22192-1230637401_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am sunat la Unix Sibiu si pt Fabia 2 nu aduc sticla decit simpla fara incalzire !!! :question:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

pana la urma exista ceva kit ca sa SI plieze oglinzile electrice ???

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salut,

 

cel mai indicat ar fi sa gasesti si releul care comanda alimentarea rezistentelor care incalzesc oglinzile. Fac aceasta recomandare pentru ca:

1) intensitatea curentul care trece prin contactele releului este mai mare ducand la degradarea prematura a acestora ;

2) Intensitatea curentului la decuplare in sarcina este mai mare in consecinta pot aparea descarcari electrice intre pastilele contactului de alimentare ce au ca si rezultat "perlarea" acestora (suprafata de contact nu va mai fi neteda). Acest lucru va genera pierderi care vor duce la o functionare la temperaturi ridicate deci scurtarea duratei de viata.

 

Acest releu poate fi comandat din butonul de dezaburire luneta fara probleme intrucat acesta va suporta daor curentul de comanda nu si cel de alimentare (10 mA versus ~3A curent alimentare).

 

Spor,

Alex 

 

 

Alex, vad ca te-ai grabit cind ai scris... de aceea nu ai vazut ca ai raspuns unui post din martie 2009  ?!

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut ,am o fabia din 2001 benzina 1.4 cu incalzire si reglaj al oglinzilor din fabrica ,problema mea este ca nu imi mai functioneaza incalzirea in oglinzi (reglajul electric al oglinzilor functioneaza) cand dau din comutator ptr incalzirea oglinzilor se aude cum cupleaza releul dar nu se incalzesc oglinzile (luneta se incalzeste din butonul ei) am desfacut oglizile si nu ajunge curent la ele ptr incalzire am verificat si sigurantele ,care credeti ca ar fi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am tratat oglinzile cu o solutie de geamuri oglinzi si nu sa aburesc si nu ingheata iarna! 30 lei am dat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai poti sa ne spui si noua ce solutie si unde se gaseste. Ma gandesc ca ii ceva cu alcool.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!