Jump to content

VW Bora Edition TDI - OE


mad_kat

Postare recomandată

Incerc sa imi aduc aminte cand am luat cauciuri noi ultima data. Si cred ca era prin 2004 sau 2005 :D

 

Pana acum nu am gresit cu nici un cauciuc sh pe care l-am luat. Ultimul set a fost unul de hankookuri ventus prime - chiar de aici de pe forum :)

 

Bun - the winner is: https://www.anvelope.ro/anvelope-vara-uniroyal-rainsport-3-20555-r16-91-h.htm

merci de pont @Mishutz - eu chiar cautam ceva cu grip bun pe ploaie.

Modificat de mad_kat
Link către comentariu

Nu as avea la ce sa folosesc asa un indice de viteza... Din motive de legalitate, si mai ales de putirinta. :D

 

Oricum daca gaseam bine la bani - luam si ZR-uri fara nici o greata, dar mi-ar fi fost inutile.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

No updates... Gumele nu am apucat sa le montez, si de vreo doua saptamani nu am mai miscat-o din parcare din lipsa itp, chestie care sper ca o voi rezolva pe maine...

 

A aparut un coeficient nou in ecuatie - si anume o octavia tour tdi de munca. Cheala si cu PDG, dar cu 80k km la bord, si in stare foarte foarte buna... Si cu niscai motorina inclusa...

Si avand in familie si un Hyundai Accent diesel de prin 2007, cu 35k km doar, optiunea de a vinde Bora suna cel mai rational. Nasol ca imi place mult mai mult Bora decat Accentul...

 

Insa Accentul este mult mai nou, si nu cere costuri de intretinere semnificative

 

A tine 3 masini, nu este o varianta... Una ar ajunge neglijata, si asta e cel mai rau pentru o masina...

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Asta cu rationalismul e cu dus intors...

Mai e varianta sa o dai pe cea pe care iei mai multi bani...astfel scotand mai putini bani din buzunar pentru Octavia:))...

Pe de alta parte...trebuie sa te gandesti cine va merge cu Octavia...presupunand ca Bora e a ta si hyundai-ul al sotiei...nu o poti lasa fara masina...poate nu ii place octavia :)

Link către comentariu

Pai pe Octavia nu dau nici un ban, pentru absolut nimic :)

Cu octavia merg eu - ca e de la munca de la mine, "pe numele meu". Nu prea e ok sa mearga altcinvea, plus ca am nevoie de ea pe santiere prin bucuresti si prin tara.

 

Ei ii place Hyundaiul. Deci rational, inca un argument sa dau Bora.

 

Bani cam la fel as lua...

 

Practic singurul argument pentru e ca imi place mult masina. Si mie si lu' fii-mea - indragostita de "masina albastra"

Link către comentariu

Hai...pe olx cu ea si gata. Ce atata scandal :D ...plus ca asa faci loc in "garaj" pentru alta "masina albastra"...tot timpul trebuie sa privesti inainte, la viitor! :icon_thumleft:

Link către comentariu

Tu vorbesti de scandal? Exemplu de ratiune ce esti :D

Link către comentariu

Pai da, chiar sunt! :D

 

...si acum imi pare rau ca mi s- a pus pata sa dau Bora ( am avut si Bora)....ca la 1 saptamana am facut-o dauna totala. Asa ca daca iti intra ceva in cap...go all in!

Link către comentariu

Stiu ca ai avut, ca farul ei e pe Bora mea :D

 

Nu mi-a intrat in cap sa o dau... doar logica ma indreapta spre asta... :(

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Eu nu m-as baza pe o masina care nu e a mea...poate maine gasesti un job mai bun...si s-a dus masina de firma :P 

Link către comentariu

E si asta... Dar un job mai bun mi-ar permite sa imi iau rapid un gti sau gtd... ;)

Link către comentariu

Neaparat albastru, sa nu superi fata! :D

 

Ah, asa e...uitasem...farul!

 

ps: imi place ca gandesti pozitiv.

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

E clar...tu chiar ai de gand sa dai masina :)) ca ai masina de firma...sau ca iti schimbi job-ul tu tot asta vrei :))

Link către comentariu

O sa razi, dar nu. D-aia ii luasem si gumele, si kitul de frane spate, sa o tin...

Asta cu masina (care din pacate a venit si cu o multipilicare a responsabilitatilor, numita de unii avansare) este neasteptata...

 

Mai e varianta (mai ales ca am o posibilitate de garaj aproape de bucuresti) sa o tin de masina de duminica, caz in care umblam pe la suspensie oleaca, poate si pe la soft, detalii d-astea.

Pentru ca dupa un Bucuresti-Craiova-Bucuresti in aceeasi zi cu PDG mi-e dor sa conduc ceva "normal" :D

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Masina se tine, am decis.

Am tot mers cu ea si weekendul trecut si saptamana asta - si imi place prea mult de ea. Si este intr-o stare prea buna sa o dau. Iar prezenta masinii de munca o va mai cruta de drumuri prin bucuresti sau prin santiere.

 

Nu fac comparatia cu Octavia (care ar trebui sa fie cam la fel, fiind aceeasi platforma) sau cum trage tractorul antideluvian de 240k km versus "modernul" AXR... de 86k km - ca sunt fani Skoda pe aici si nu ar avea rost sa ii supar.

 

Am pus rotile de vara - si sper in we asta sa schimb si gumele cu cele noi, si o curatare calumea dupa iarna - ca sa ii mai pot face niste poze decente.

 

Btw - itp-ul l-am trecut ok - chiar cu halul in care arata discurile si placutele pe spate cumva cumva franeaza la limita "legala" ... Irelevant, oricum, kitul de frane il pun cat de curent, numai sa ma lase alergatura cu munca...

Link către comentariu

Timpul si drumurile prin tara nu prea m-au lasat sa pun gumele - sper weekendul ce vine

Dar macar am apucat sa o scot la lumina de sub patura de jeg acumulata in iarna, plus o curatire prin interior

 

Si am verificat si mitul urban al noroiului din spatele contraarilpilor de plastic... ce e in poza este cam jumatate din cat am scos din fiecare parte...

post-50507-0-90634600-1427232259_thumb.j

post-50507-0-47550500-1427232270_thumb.j

post-50507-0-04222500-1427232276_thumb.j

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Gata si minivacanta de Paste.

Odihna activa - am pus gumele cele noi si o revizie la franele spate.

 

Impresii despre cauciucuri - chiar daca nu s-au "asezat" inca, se simte foarte fain masina - mult mai precisa in manevre, si mai ales in virajele luate in forta. Mai vedem dupa ce se mai trec km si ajung si pe drumuri mai serioase.

 

Franele spate - practic nu prea mai aveam deloc - se vede poza... Cauza degradarii a fost griparea glisierelor - de care m-am prins abia la inceputul verii trecute, dar deja era prea tarziu. Si nici atunci nu am facut treaba complet, doar le-am deblocat si pus un pic de vaselina. Chiar si asa, acum erau cat de cat ok...

 

Am schimbat discuri, placute, glisiere, burdufuri glisiere, cleme, suruburi glisiere. Curatat bine de tot tecile din portetrier, pus vaselina de care trebuie, si burdufuri noi.

Etrierii par ok - pistoanele se misca bine, frana de mana elibereaza fara probleme, garniturile exterioare sunt intacte - nu este aparent inca cazul de umblat acolo

 

Diferenta insa este enorma - frana tine sus, nu mai e asa pernoasa pedala, si nu se mai lasa rau de bot la franare. Practic imi frana aproape numai fata - acums e simte ca franeaza uniform.

post-50507-0-61295100-1429082175_thumb.j

post-50507-0-40165500-1429082178_thumb.j

Link către comentariu

mama in ce hal erau discurile! 

si ale mele erau obosite pe spate, mai ales partea din interior (nu calcau placutele uniform) dar nu in halul asta.

nu faceau zgomot la franare?

ce producator ai ales?

Link către comentariu

Pe interior aratau ceva mai bine - chestia hilara e ca pe stanga unde aveam glisierele terminate placutele erau uzate "stramb" etrierul calca aiurea rau... O sa le urmaresc pe astea sa vad sa nu fie decalibrate rau gaurile din portetrier - sa fie nevoie sa il schimb... Oricum sururburile alea doua mi-au dat cel mai mult de furca.

 

Nu faceau zgomot dar masina la frane mai puternice frana in "suturi" simtite in pedala...

 

Am postat parca mai devreme - OEM de pe ahw. Discurile nu mai stiu ce sunt, am si aruncat cutia - insa placutele sunt Textar. Kitul de glisiere TRW de la Gabi.

 

Pe fata mai am cam un sfert din viata placutelor - se vor cere si ele schimbate - si probabil ca tot pe textar voi merge.

Link către comentariu

Nu esti singurul...si nu inteleg de ce nu folositi adezivul ala de pe placute...

Link către comentariu

Am preferat sa pun clasica vaselina cuprata pe toate suprafetele de contact intre placute si etrieri, cleme etc... Sunt primele placute pe care le vad cu 3M-ul ala...

 

Textar am avut pe Alfa - si am fost absolut incantat de ele. Mai scumpe dar merita.

Modificat de mad_kat
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!