Jump to content

VW Bora Edition TDI - OE


mad_kat

Postare recomandată

deci ai luat placute textar in alta cutie, cu alt pret.

sa ne tii la curent cu caseta.

Link către comentariu

Drumul este oarecum drept...exceptand cele 3 sensuri giratorii...intrare iesire chitila si cel de la tartasesti...

Drumuri bune

Link către comentariu

@muale - in principiu da, dar am avut experiente cu piese aftermarket mai slabe decat oem, chiar daca aparent aceeasi marca. Discurile nu m-am prins ce marca sunt inca.

 

Multumesc de "urari" - am treaba pentru servici, deci o sa imi iau laptopul, posibil sa si postez una-alta maine.

Link către comentariu

Back in business.

la 9 fara ceva eram in Tragoviste - si la aproape 12 eram pe drumul de intoarcere.

A fost posibil pentru ca vorbind de vineri cu dl Traian - m-a asteptat o caseta de G4 deja reconditionata, asteptand doar montarea capetelor de bara.

S-a facut si geometria la sfarsit.

Despre Trami, mi-au facut o impresie f buna, de la atitudine, la produsul in sine, la atelier si, de ce nu, pana la garantia scrisa pe care am primit-o la sfarsit.

 

Voi posta mai multe detalii tehnice pe topicul dedicat, unde am postat si problema.

Nu spun decat ce mi s-a spus, si se vedea cu ochiul liber - cauza cedarii - burdufurile neinlocuite la reconditionare caseta (aparent cele ale masinii) prinse de mantuiala. Asa stiu unii sa faca treaba. Pe banii, timpul si nervii altora.

 

nu am decat poze - cum arata caseta sub burdufuri. Caseta reconditionata acum 1 an jumatate si aprox 30k km.

 

 

 

 

 

post-50507-0-04235200-1422966429_thumb.j

post-50507-0-01920100-1422966432_thumb.j

post-50507-0-45449400-1422966434_thumb.j

Link către comentariu

Ca pe topicul lui @trami. 900ron cu geometrie, ulei tot ce trebuie. Plus motorina, juma' de kil de ulei de completat pe drum sa nu mearga pompa pe uscat si sa o distrug.

 

Cam cat am dat si data trecuta - doar ca atunci i-am dat degeaba.

Modificat de mad_kat
Link către comentariu

Era un nene cu o duba iveco la refacut caseta - dar nu din cauza cedarii simeringurilor de la cremaliera - care aratau impecabil dupa 4 ani (fusese tot la trami facuta) - ci din cauza intrarii apei pe sus pe unde intra axul volanului (care la g4 este bine izolata cu garnituri - la iveco e "in aer")

omul avea 4 ani de la ultima interventie la trami, si 180k km facuti in timpul asta.

 

ca idee... :)

 

Nu consider ca am dat prea mult, pentru o treaba facuta bine.

Link către comentariu

Eu am dat 850 ron la Alin, fara geometrie, pentru a doua reconditionare care inca nu stiu cat de bine a fost facuta.

Ca sa-l citez astea au fost "costuri minime" dupa cum a scris pe topicul lui de feedback.

 

Asa ca pretul dat de tine e super corect.

 

In fine,

Sa speram ca nu mai ai probleme si cat mai multi km sa faci cu ea fara costuri neprevazute.

Link către comentariu

Multumesc

 

Dupa ce am vazut in dimineata asta (si am pozat) in locul tau as verifica bine treaba facuta - pana nu e prea tarziu.

 

haz de necaz: costuri minime = rezultate minime.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

O poza cu o cifra din ziua de cand am facut caseta - si inca una din weekend, dintr-o iesire pana la munte. Ceva zapada, ceva gheata, gumele de iarna au facut fata cu brio.

 

Becul de asr/esp e mai mereu aprins - G200-le da eroare la prima groapa, sau curba luata mai tare. Mai la vara, ca nu pot spune ca ma deranjeaza lipsa esp-ului.

 

 

 

 

 

 

 

post-50507-0-45199700-1424074437_thumb.j

post-50507-0-43454300-1424074440_thumb.j

Link către comentariu

Asa, si mai am o dilema.

Imi trebuie cauciucuri vara asta. Si sunt indecis intre varianta de buget - si anume asta: http://www.cauciucuri.com/RIKEN-MAYSTORM2-B2-205-55-R16-91V/

 

si varianta de spart pusculita - si anume asta: http://www.anvelope-autobon.ro/anvelope-bridgestone/re-002/205-55-r16-10628/

 

ratiunea zice - e un amarat de tdi, pe o caroserie in 3 volume, nu merita decat ceva de buget.

Insa - merg destul de mult prin afara orasului, si suficient de tare incat sa simt diferenta care ar face-o niste cauciucuri mai bune. Clar nu le voi folosi la maximul de potential. Dar ce am acum - GY NCT5 sunt depasite rau, in ciuda motorului relativ mic, si suspensiei stock... De-asta mai uit la ceva mai serios.

 

M-ar ajuta ceva pareri...

 

Ca si detaliu - Masina are un remap, destul de bland insa, planuiam sa pun unul ceva mai radical, insa banii de asa ceva s-au dus pe caseta... Asa ca anul asta va ramane asa cum e.

Link către comentariu

Haide mai Robert, de ce faci misto de mine... :(

 

Am avut ocazia sa merg cu anvelope d-astea cu "eco", "energy saver" in titulatura, si zbori de pe strada cu ele...

 

Nu ma deranjeaza zgomotul in plus si consumul zis mai ridicat dat de cauciucuri apropiate de semislick (cum sunt re002)

la cele eco ai consum mic, pentru ca n-ai nici o sansa sa mergi decat la consum cu ele.

 

Ca idee - am fost foarte multumit de Hankook Ventus Prime 1. Am avut pe Alfa (pe care aveam si putere multa, si suspensie sport) si inclusiv pe circuitul de la prejmer am fost destul de multumit de ele (chiar daca nu pentru asta sunt).

Si ar fi si mai silentioase decat Bridgestone-urile si cu grip mai bun ceva pe ud.

Nu stiu 2-urile cum sunt - dar par sa aiba reviewuri bune.

Modificat de mad_kat
Link către comentariu

Hankook Ventus Prime 195/50/15 am avut si eu la Golful 3. Foarte multumit de ele.

Sincer nu mi-as luat no-name-uri indiferent de masina.

Safety First :icon_thumleft:

Link către comentariu

Alea "de buget" nu sunt chiar noname - sunt niste fabrici sub umbrela Michelin.

Am Tigar de iarna (tot aia cu riken) pe Accent, de cred a 4-a iarna - si sunt foarte multumit de ele

 

Inca ceva la limita no-name-ului - http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Nexen/N8000.htm

Stiu oameni cu asa ceva - si am auzit doar de bine - iar pe tyrereview stau mai bine decat hankook - penalizate doar de uzura pare-se mai rapida...

Link către comentariu

Nu cred ca exista asymmetric 2 pe 205/55 R16. Eu recomand Michelin Primacy3 sau PS3, Dunlop Sport maxx RT. 

Link către comentariu

Oameni buni, e un ALH... :)

Si totusi nu exista buget de asa ceva. Daca era vreun GTI sau VR6 poate...

Iar de mers pe circuit nu intentionez, sunt prea multe de facut la masina, ca sa aiba sens. Vreau ceva cu care sa pot sa fac alea 4h30 pana la cluj (asta e un exemplu) fara sa scrasnesc la fiecare viraj pe dealul negru sau sa ma duc saniuta cand franeaza brusc vreun coleg (ceea ce pateam cu NCT5-urile actuale)

 

@Florin - hankook-urile sunt in jur de 270. Si cum am zis si mai sus - mi-au placut.

 

La Nexen am gasit multe reviewuri care reclamau talonul moale. Chestie care in mod cert ma va deranja...

Modificat de mad_kat
Link către comentariu

Daca nu ai ,,putere'' mai bine iti 2 cauciucuri luna asta si 2 luna viitoare.Eu zic sa alegi o marca mai prestigioasa (nu nebunii cu indice de 250/H pe ora sau v si W pe la profil).Asemeni alege un model care are musai buza aia de protectie care protejeaza janta...sunt mult mai aratosae si foarte practice.

Link către comentariu

nu e vorba atat de putere, ci de bugetul psihologic alocat pentru o operatiune / lucru

stiu de protectia de janta, ai perfecta dreptate.

tot adunand esenta parerilor, spre hankook se cam inclina balanta...

Link către comentariu

Interesante, intr-adevar - au scor bun si pe tyrereview.

 

dracusorul de pe celalalt umar imi tot spune de un set de GY Eagle F1 GSD3 pe care l-am gasit in Buc (sh) ... :D

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!