Jump to content

VW Bora Edition TDI - OE


mad_kat

Postare recomandată

Bitter_Sweet

La multi ani! Se tine bine, bine si e cocheta! 

Link către comentariu

merci :)

am avut noroc (sau am ales bine) o masina buna, bine intretinuta de fostii proprietari.

singurul lucru de care imi pare rau - este ca nu are 4mo . Gasisem in toamna trecuta una fix aceeasi culoare, cu dotari aproape la fel insa cu tdi-ul PD de 110 cred si 4mo. M-am invartit mult pe langa ea... 

 

Link către comentariu

Ce mult conteaza sa prinzi o masina bine intretinuta si de fostii proprietari, nu numai de tine. Altfel, te tot trezesti ca iti cere cate ceva (lucruri care ar fi trebuit sa le schimbe altii, nu tu). :)

Multi km/ani inainte! Inca putin si face si a mea 18 ani :) LE mai tinem "un pic" pana devin masini istorice? :))

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Publicat (modificat)

Acelas noroc (sau dibacie de a alege) am avut-o si cu Golful - la anu' face si el 18 ani. Cel putin una din ele o tin pana ajunge istorica. Vor ramane cat de poate de OE, fara modificari sau adaugiri ne la locul lor.

Deja fii-mea mi-a zis ca o sa invete sa conduca pe masina albastra :) Si nu mai are mult, doar vreo 10 ani pana atunci.

Modificat de mad_kat
Link către comentariu
Bitter_Sweet

A mea face in decembrie majoratul, chiar daca la sfarsit de ianuarie a fost inmatriculata. Nu renunt prea curand la ea. O sa mearga sotia cu ea de prin toamna, deci isi reintra in activitate ?

Link către comentariu
  • 1 month later...

Ploua afara, din pacate ploua si inauntru de ceva vreme... detalii aici:

orice ajutor este binevenit - nu imi dau seama ce sa ii fac...

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

dupa o tura cu picioarele pe Omu - soare, fain, in ciuda prognozei, la coborarea de pe Dichiu am vazut asta:

IMG_20180728_202650.jpg

Link către comentariu
  • 2 months later...

Tot masina albastra face cei mai multi km :)

Am fost intr-o tura prin podgoriile de la Ceptura, dupa ce am parcat m-a inspirat peisajul. Si a aparut pe bord o cifra relativ rotunda.

In august s-a intamplat si un concediu pana in Bulgaria, undeva la vreo 40km dupa varna, si am bifat prima iesire din tara cu bora.

Nimic de mentionat tehnic, totul pare sa mearga ok

IMG_0092.jpg

IMG_0095.jpg

Modificat de mad_kat
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Scuze de delay :)  Da, cred ca as putea rectifica, totul este in parametri - Intre timp am ajuns aproape de 250k

Trebuie schimb de ulei si filtre. Din nou, extrem de multumit de Motul xcess 8100 - undeva la doar 700ml consumati in mai mult de 10k km - si motor suficient de silentios, chiar cu uleiul uzat - in fine, cat de silentios poate fi un ALH :D

 

Link către comentariu
  • 1 month later...

Gumele de iarna pe table au deja o varsta, si jantele nu arata prea bine, asa ca mi-am facut niste socoteli, coroborat cu gumele de vara de pe golf, si putinii km pe care ii fac cu acestia - si am facut urmatoru pas:  - jantele de iarna de la golf pe bora si niste allseasonuri pt golf.

In alta ordine de idei, am facut un experiment - se vede in poze - voiam ceva offroad (nu suv) - si dracia asta a fost cea mai logica alegere. Ma gandisem si la un touareg mk1 cu R5, insa asta e mai robust, are osii tepene, reductor, si destul de simplu ca electronica. Deja l-am luat pe munte si se descurca extrem de bine, chiar fara MT sau AT. Sa vedem daca ramane la stadiu de experiment, si in primavara pleaca - daca ne obisnuim cu el, va trebui sa ma despart de unul din mk4-uri :(

IMG_0400.JPG

IMG_0402.JPG

IMG_0404.JPG

Link către comentariu
12 hours ago, CristiALF said:

Nu imi vine sa cred ce CATE ti-ai luat :) Sunt fiabile  destule locuri de parcare pe unde te-ai mutat? ?

 

 

Link către comentariu

neah aia e la tara la socri - in bucuresti unde stau permanent sta una maxim doua masini. si rextonul incape ok in locul pe care il stii @Muale :)

in primavara va pleca una din masini sigur.

off - meganul este al socrilor

off2 - sunt destul de bulletproof - si e constructie cu caroserie pe sasiu separat ca la offroaderele mari - greu de stricat asa ceva

Link către comentariu

nu consumul ar fi dureros in aceasta configuratie - ci impozitul :(

altfel da, asta ar fi combinatia ideala. 

Modificat de mad_kat
Link către comentariu

Cam da,statul tot timpul baga betze in roate cand vrei masina preferata.

Cat timp ramai in familia VW eu zic ca esti in regula :D

 

Link către comentariu

Si la dinozaurul asta nou luat cat e impozitul? Ca parca are 2.7, nu?

Cand te-am cunoscut erai baiat cuminte, aveai doar o Alfa.

 

Link către comentariu

mult :(

insa pentru genul asta de masina trebuie motor serios, downsizingul nu e bun la nimic :)

btw - e din 2006 - e de fapt cea mai noua din toate :)

Link către comentariu
  • 5 months later...
Publicat (modificat)

As fi vrut sa spun ca all is well insa, de vreo luna si ceva - de cand i-am lasat masina sotiei pentru niste drumuri, si (fapt de apreciat) de cand a recunoscut ca a dat cu burta masinii de un trotuar mai inalt pe care credea ca il poate escalada - a inceput sa se auda din ce in ce mai tare evacuarea. Deja are tonalitate de evacuare sport, si se aude turbina la schimbarile de viteza - gen sunet de BOV. Banuiesc ca s-a impins cumva evacuarea si posibil deteriorat ori toba centrala ori racordul flexibil, ca daca era finala cred ca se auzea altfel. In weekend trebuie sa investighez - pana nu incep sa pierd piese :D

Oricum - m-am apucat sa caut inaltatoare de PDG de octavia tour...

 

Modificat de mad_kat
Link către comentariu

Dc are burta masina? nu prea face miscare? :))

Probabil racordul,ca altceva pe acolo e destul de solid, numa asa ca o fi fost mai mare bordura decat in "declaratie" :D

 

Link către comentariu

la golf s-a rupt sudura dintre teava si catalizator. de la sleaurile din zapada. baga un ochi si vezi sub masina.

suspectam racordul flexibi dar nu a fost.

bine, l-am schimbat si pe ala ca ruginise.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!