Jump to content

Problema indicator kilometraj !


WSN
 Share

Postare recomandată

Am un prieten cu un VW Golf III Variant BonJovi, 1.9TDI,90CP,1997.Problema: indicatorul de la kilometraj nu mai functioneaza (acesta este electronic nu pe cablu).Masina a fost diagnosticata VAG la Porsche si la Midocar si nu s-a gasit nimic.Este posibil ca fostul proprietar sa fi umblat la kilometraj si sa il fi stricat.

Intrebare: cunoasteti pe cineva care sa se priceapa la asa ceva,sau vreun service capabil sa rezolve problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa va spun ca a fost diagnosticat si nu s-a gasit nimic,dar nici nu au stiut ce sa ii faca!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

o scanare pe instrument cluster trebuie facuta.

tot bun e si Output test pe Instrument cluster > aprinderea bordului. Sa se vada daca apare macar ceva in acea zona.

Mai mult nu se poate zice fara tester.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problemele pot fi:

-senzor viteza

-legatura dintre senzor->bord

-controller ceas vitezometru(pe placa de baza bord)

-ceas vitezometru defect (putin probabil)

Ce marca e bordul (VDO, MotoMeter, MagnettiMarelli)?

PS.: Daca s-a modificat continutul epromului cu scopul de a modifica km se poate sa se fi umblat si la constanta aferenta vitezometrului. Acest lucru se poate testa printr-un generator de impulsuri. Un prieten a reusit sa pacaleasca un bord de Mercedes; cica avea viteza de 38,000 km/h. Daca nici la aceasta viteza nu se misca acul nu e de la constanta aceea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o kestie:

Are computer bord? Daca da, i-i arata bine consumul, viteza medie, etc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 years later...

Salut! am o problema cu vitezometrul... imi functioneaza 5-6 secunde dupa ce plec dupa loc, iar apoi inregistreaza aiurea si apoi scade la 0 ... din cand in cand mai inregistreaza apoi iar se repeta .... nush ce sa ii fac.. am scos mufa din cutie... am suflat cu aer pt ca am gasit o bula de apa acolo.. si nu s-a schimbat nimic.. si cand o i-a razna vitezometrul mi se aprinde si becu de la benzina( cum nu as mai avea benzina, dar acul de la rezervor indica bine). Multumesc!

eu am un golf iV....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
cristinelsandru

am o problema asemanatoare.in momentul cind merg pa un drum cu denivelari nu imi mai indica km dupa ce lovesc bordul in partea stiga isi revine ,dupa care la prima groapa face la fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna seara.

Recent mi-am achizitionat un vw golf variant 1,9 tdi din 1995 , si din pacate nu functioneaza vitezometrul si kilometrajul.stie cineva care ar putea fi cauza si solutionarea acestei probleme?

Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate fi senzorul de la cutia de viteze - de la el vine semnalul pt. km si viteza. verifica mufa care intra in senzor, poate e iesita, poate sunt oxidati papucii.

 

ps. pe cutie ai 2 senzori: cel pentru marche arierre si cel pt. vitezometru

 

aici vezi unde e senzorul (cercul galben):  http://brokevw.com/020oil.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare am si eu o problema cu kilometrajul...nu mereu imi indica pana la 40km dupa care cade si nu mai indica...cand misc de senzor iar merge...problema care as vrea sa ma ajutati cum demontez senzorul pentru ca invart de el stanga dreapta si degeaba nu se demonteaza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!