Jump to content

termostat - tip motor EZ


adrry
 Share

Postare recomandată

salutare tuturor!

am si eu o nelamurire si as vrea sa ma ajutati...

cine poate sa-mi spuna unde este situat termostatul la tipul de motor "EZ"? (golf 2, 1,6).

mecanicul meu mi-a spus ca are termostat dar vreau sa-l schimb si nu prea am nici timp sa ajung la el.

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare tuturor!

am si eu o nelamurire si as vrea sa ma ajutati...

cine poate sa-mi spuna unde este situat termostatul la tipul de motor "EZ"? (golf 2, 1,6).

mecanicul meu mi-a spus ca are termostat dar vreau sa-l schimb si nu prea am nici timp sa ajung la el.

multumesc!

s-a mai postat...

http://www.scirocco.ro/termostat.jpg

poza de sub masina http://www.scirocco.ro/termostat2.jpg

Modificat de scirocco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer!! nu am gasit nici o explicatie. imi puteai spune unde gasesc. poza nu prea ma multumeste.. nu se potriveste cu ce mi-a spus mecanicul (eu stiam ca este in alta parte).

multumesc oricum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In pompa de apa, catre furtunul care merge la radiator jos. Cele 2 suruburi cu buline din poza 2 se demonteaza pt a se schimba termostatul.

Atentie la montare, sa nu-l pui invers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer!! nu am gasit nici o explicatie. imi puteai spune unde gasesc. poza nu prea ma multumeste.. nu se potriveste cu ce mi-a spus mecanicul (eu stiam ca este in alta parte).

multumesc oricum

din prima poza se vede pozitia exacta... se vede tot motorul cu zoom pe regiunea cu pompa de apa.

mai precis, spre stanga motorului, jos, langa baia de ulei , sub alternator, se afla pompa de apa...

combinata cu poza de sub masina unde se vede pompa de apa si cele doua suruburi ce tb. desfacute...

pentru a instala / schimba termostatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In pompa de apa, catre furtunul care merge la radiator jos. Cele 2 suruburi cu buline din poza 2 se demonteaza pt a se schimba termostatul.

Atentie la montare, sa nu-l pui invers.

multumesc!

cand mi-a raspuns @scirocco, nu vedeam poza 2 - nu puteam sa intru...

acum sunt lamurit mustean :)

multumesc tuturor (adica tie si lui scirocco) ;) ;) :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru montare/demontare trebuie un imbus de 6 sau de 8...nu mai tin minte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi-au spus (mecanicii al care ma duc) ca este pe futunul de sus al radiatorului!! :P

bine ca nu m-am apucat sa-l demontez si sa montez termostatul ca "eram in stare" sa pun 2 pe masina :P

(unu - daca mai are si unu pe care-l puneam eu) :(

Modificat de adrry
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi-au spus (mecanicii al care ma duc) ca este pe futunul de sus al radiatorului!! :P

bine ca nu m-am apucat sa-l demontez si sa montez termostatul ca "eram in stare" sa pun 2 pe masina :P

(unu - daca mai are si unu pe care-l puneam eu) :(

nu puteai ca nu incape pe furtunul de sus ... :P

nu tree inbus, cheie de 10, 12 sau 13 nu mai tin minte exact ...

tubulara ar fi recomandata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu puteai ca nu incape pe furtunul de sus ... :(

nu tree inbus, cheie de 10, 12 sau 13 nu mai tin minte exact ...

tubulara ar fi recomandata.

poti sa-mi spui si care ar fi pozitita lui? (cine stie, poate nu am termostat acum pe ea - nu am model)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare. La golf 2 tipul motor JP e tot acolo situat termostatul si tot asa arata? (de abia mi-a intrat masina pe mana si nu stiu mai nik).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare. La golf 2 tipul motor JP e tot acolo situat termostatul si tot asa arata? (de abia mi-a intrat masina pe mana si nu stiu mai nik).

nu stiu.

etka asa zice...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare. La golf 2 tipul motor JP e tot acolo situat termostatul si tot asa arata? (de abia mi-a intrat masina pe mana si nu stiu mai nik).

JP e un diesel simplu aspirat. Da, si e tot acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!