Jump to content

Vw T3 diesel vs benzina


DANNY Alex
 Share

Postare recomandată

Am avut un T2, iar acum as vrea sa-mi iau un T3 (din primavara) si nu stiu ce sa aleg diesel, benzina..Astept parerile voastre. As lua unul aproape de anii 90..Multumesc!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a....scuze sunt distrat sau stresat... disel vs benzina trabuia sa va dati seama, nu? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei neaparat T3 sau poti trece direct la T4? Nu mai costa atat de mult...

Parerea mea - Transporterele sunt mari si grele, iar motoarele diesel au cam castigat segmentul - camioanele pe benzina au disparut tare de mult. Chiar daca costa la fel litrul de benzina si motorina - motoarele diesel au consum mai mic, cuplu mai mare si uzura mai mica. Pe benzina merita doar daca pui GPL - dar si asa are cuplu mic, pe GPL e si mai mic. Pe benzina confortul e mai mare dar aici vorbim de vehicule comerciale...

Titlul e bun, ai de ales doar intre diesel si pe motorina

Sanatate.

Modificat de Oxigen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel ma gandeam si eu...dar nu am avut diesel sa -i vad problemele...Vreau sa iau un t3 bun, trecerea la un t4 bun mai costa ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca orice masina t3-ul are si el problemele lui dar se pot rezolva ,motorul pe benzina intradevar are consum mai mare cuplu mai mic dar este mai silentios,in schimb trebuie sa te pricepi un pic si la carburator daca este modelul fara injectie,ar mai fi si diferenta de impozit benzinarele fiind de 1913 cmc sau 2100 cmc ,motorul dieselul este ok atata vreme cat nu fost supraincalzit sau forjat sa tina pasul cu masinile moderne din ziua de astazi la capitolul consum dieselul se situeaza pe la 7 litri/100 de km.eu personal am avut motor pe benzina dar am trecut la diesel si este o mare diferenta.despre t4 asa este ceva mai multi bani in rest mi se pare o masina ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T4 diesel. Motorizare 1,9 d/td (impozit mic),neaparat sa aiba clima Consumul e rezonabil 7-8%.piesele nu sunt scumpe,se gasesc usor.Manevrabilitate in oras foarte buna (odata ce te obisnuiesti cu gabaritul).Mai rau cu parcarile inguste/mici. Dar te descurci pina la urma. Caldura iarna de stai la "cucu gol".Versabilitate excelenta. cand ai nevoie sa transporti ceva dai afara banchetele si ai un microbuz de marfa.mergi in concediu si nu ai chef sa platesti cazare ,dormi in bus.

Ce pot sa spun mai multe.. eu sunt multumit de "avion".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O iau ca masina a 2 (am un opel cumparat de nou..are 1an), nu ma intereseaza performanta da nici toroapa.T2 Meu ara 2.0 benzina si avea 71 cp ..se misca ok....Unul din ala cu faruri patrate m-ar aranja maxim...toate mesajele imi sunt de folos....Cu caldura in T3 cum este? Se stie ca in T2 problema era caldura,...ma refer fara sirocou...Exact de aia o iau ..ma mut la curte...mai cari mai faci...si cand pui banchete ai o masina ok ..deci cred ca e folositoare la casa omului.....

As vrea un 1.6 diesel , am vazut ca are o putere diferita cred ca incepe de la 50cp

Modificat de DANNY Alex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa arunci un ochi la masina pe care o am eu la vanzare, cred ca te-ar satisface din toate punctele de vedere, crede-ma. Este un T3 cu interior de Westfalia, aspect de Bluestar si motor 1.6TD. Daca esti interesat cauta-ma pe privat si vb detalii despre pret si altele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ,,benzina''...

..GPL si.. te-ai scos.

ORICE masina care n'are reglate alea bine e nasoala... mai ales daca are capsula de avans vacuumatic belita..

sunt unii cu benzinar pe carb si n'au treaba!! nu mai zic de alea DJ, pe injectii...

ca masina, in afara de motor, e solida.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca T3 diesel are probleme cu pompa, cutia, cu tururbo si ca simplu aspirat ar fi mai ok....am intrebat un proprietar..Sincer vreau sa aflu lucruri care ma ajuta sa identific o masina buna...sa nu-mi iau teapa.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ti-as recomanda varianta cu motorizare KY, adica 1.7 diesel simplu, dar care spre deosebire de 1.6, are componente interne de TD. 1.7 KY este un JX cu capacitate usor crescuta si fara turbo. Practic poti oricand sa ii pui o turbina si cu o investitie de max 500 de lei plus o pompa de 1.6td, ai 1.7td. Gasesti destul material despre aceasta conversie pe forumurile englezesti de profil, gen brick-yard si altele. Si asa ai putere de benzinar, cuplu si consum de diesel si fiabilitate buna. Daca mai pui si un intercooler si un radiator pt ulei, deja e de vis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

cea mai fericita combinatie dupa criteriile mele: T3 1.6td JX, 69CP cu o cutie cu 5 trepte

- taxe mici

- consum mic

- cat de cat fiabil

- destul de raspindite sa gasesti piese

- poate fi pas de conversie pentru 1.9TD

offtopic: T4 cu motor 1.9 TD nu au fost echipate cu AC sau climatronic din fabrica. Care au, sunt foarte rare, puse de firme de tuning si nu merita. 1.9 TD e oricum prea slab pentru T4.

Abia de la 2.5 102CP au pus AC sau climatronic, insa pentru o masina care sta cea mai mare parte a tipului, 1000 lei pe an impozit + alte taxe (RCA) dupa mine e cam mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot suntem la capitolul taxe cat mai costa impozitul,rovignieta si asigurarea la t3 1.6d si absolut motorina,iar daca mi-ar zice cineva daca modelul doka de la t3 este trecut si ca autoturism ca tot ce am gasit erau numai autoutilitare,si preturile sunt mai mari la taxe,si tare mi-ar placea unul.sa stiu si eu mai multe inainte de achizitionare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- T3 nu este o masina de tranzit T1,T2,T3,T4,iti cumper T2 sau T3 pentru ca iti place acest model (practic e un mod de viata),este autoturism si are taxele mici,T4 este deja alceva,eu de exemplu detin un T3 am rupt chiulasa la un injector ,la motorul de 1.6d iar acum fac conversia in 1.9d,are cu 40% mai mult cuplu ca 1.6d si cai in plus vreo 15,daca apuci sa pui pe el o cutie in 5 trepte te-ai scos.mai ales daca ai in carte trecut (seria motor nu poate fi citita).bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine spus vrem T3 ca ne place, apoi sa stim punctele slabe...ca in final sa nu avem o masina care sa reparam la ea dupa 500km...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am lucrat vrea trei ani prin 2000 pe un diesel 1.6 si cutie cu 4 trepte,si tin sa spun ca stiu in mare ce poate masina am batut tara cu ea marea parte din km facuti prin Bucuresti,o masina deloc complicata,practica si foarte utila ca volum, am invatat si mecanica tot pe ea de la cutie data jos schimbat ambreiaj pana la reparatie capitala a motorului,am mers cu ea un an cu chiulasa sparta,per ansamblu m-am indragostit de ea,si acum ca m-am mutat la curte vreau sa restaurez una si sa o pastrez pt excursii.Sper sa duc proiectul la capat,ca nu e nici ieftin,ce vreau sa fac.Din pacate modele ca westfalia sau syncro sunt prea scumpe pentru bugetul meu.Iar ca taxe am primit raspunsul si nu este mai departe de un logan cea ce o face usor de intretinut.

Modificat de 4gear
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

..ceva nou, Danny??? ai luat sau nu?? :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu Liviule..sper...

Modificat de DANNY Alex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!