Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

Scz ca raspund mai tarziu. L-am luat de la sediul motul din bucuresti. Este foarte bun imi intra in viteza exact cand era noua. Adresa Str. Turnu Magurele 270D

Complex Cavar Center

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

borabcd, durablend la fel ca si la uleiul de motor nu e sintetic, trebuia sa iei din gama synpower ca sa fie sintetic, pe site scrie care cum sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din curiozitate... cand(perioada de timp) sau la cati km se schimba uleiul din cutie ?

178k, 4 ani si jum, ulei in cutie original, nu agata, nu intra greu nici la rece nici la cald..., eram doar curios...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg jag cum sta treaba dar cum eu nu sunt mare fan Valvoline, se pare ca nu l-am nimerit... Oricum uleiul l-am cumparat de la un magazin de piese auto si am specificat de vreo 2-3 ori ca imi trebuie FULL SYNTHETIC si sa aiba norma GL4, dar nu m-a auzit nimeni ( ce looome... ). Si intr-un final m-a pricopsit cu un PART SYNTHETIC domne'. Da" chiar asa nu mai poti sa ai incredere in nimeni in ziua de azi ( ma refer la acesti comercianti care sunt atat de hapsani in a-si vinde marfa si uita ce-i ala respect sau omenie...) Asta sa-mi fie invatatura de minte, de acum ianinte voi fi cu mult mai atent la ce cumpar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul de cutie,la masinile dupa generatia 97>se schimba la peste 150.000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau daca nu sunt probleme deosebite la cutie niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca e recomandat sa schimbi uleiul la cutie chiar daca nu ai avut probleme cu ea.

chiar am un prieten cu golf 4 si masina are la bord 214.000 km si are tot istoricul ei si niciodata nu ia schimbat uleiul la cutie si ii da si niste blanuri si c-am abuzeaza si de cutie si i-am spus sa il schimbe.

Ca si o parere eu zic ca ar trebui schimbat in jur de 100.000-150.000 km cu unul original .

Chiar si eu vreau sa fac aceasta operatiune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oficial, dupa carte, cutia de vieteze este lubrifiata "pe viata", adica uleiul nu se schimba niciodata. Orice alta parere, este neoficiala. Eu personal vreau sa-l schimb la 200.000 Km, desi probabil o sa-mi para rau. Cel vechi nu-l arunc, poate-l pun inapoi daca nu-mi place cel nou. Cu asta vechi merge impecabil. ( oricum voi pune de la reprezentanta sa nu am surprize).

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

''La PKW moderne nu mai este necesară schimbarea de multe ori a uleiului de transmisie. Uleiurile speciale cu înalte performanţe pentru umplerea pe durata vieţii (deplasare între 150.000 Km şi 240.000) sunt dezvoltate în colaborare între firmele de uleiuri minerale, producătorii de mecanisme de transmisie şi producătorii de vehicule''.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Destul de fals, as zice. Uleiul de transmisie isi schimba proprietatile in timp si se colmateaza/amesteca/dilueaza cu apa provenita din condens, care se elimina mult mai greu intr-un mediu etans. "Filled for life" este considerata o eroare acum de catre ZF ,spre exemplu,, care recomandase intr-o vreme chestia asta si cutiile au inceput sa "cada". Poate fi studiat "fenomenul" destul de amanuntit, pe net.

Drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nici eu nu as lasaa uleiul din cutie pe viatza.Printre primele lucruri facute cand am luat masina...am schimbat uleiul de cv.Oricum eu zik ca e destul de bine sa se schimbe la 150.000km prima data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt raspunsuri

M-ati pus in dilema, ori sa-l schimb, ori sa nu-l schimb..., repet km sunt reali(masina e achizitionata de noua ) nu agata, nu intra greu, nu caraie..., nimic. Risc sa-l schimb si sa-mi creez probleme(din ce citesc)...uf.... mare dilema !!

Multumesc oricum !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e nici o dilema, daca nu ai ce face si te plictisesti atunci schimba-l rapid. :) daca mai ai si alta treaba schimba doar uleiul in motor si consumabilele ( filtre de ulei, aer, polen si carburant) apoi placute de frana, anvelope, etc. si bucura-te de masina ta. dupa cativa ani buni cumperi alta masina si tot asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca nu o schimbi dupa cativa ani? si e frumos sa "predezi" masina intretinuta "la limita"?

pana acum nu s-a plans nimeni ca a mers mai prost dupa ce a pus ulei oem, in cel mai "rau" caz nu a simtit nimic, dar asta nu inseamna ca pt cutie nu a fost mai bine.

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ulei original, exact pentru cutia respectiva, nu are cum sa mearga mai prost cutia de viteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar nici mai bine, si daca e tot asa la ce bun sa il schimbi?

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curios este totusi ca uleiul original tinut in recipientul nedesfacut are termen de garantie de 4 ani , cum il scoti si il pui in cutie el tine o viata :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca ar putea vorbi acea cutie poate ar zice ca se simte mai bine. :)

poate ca se strica mai greu/mai putin acea cutie in timp.

@cosad, la fel si cu antigelul G12+, pe bidon nu e lifetime ca in recomandari.

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golfu meu am avut demontata cutia piesa cu piesa si prin ea se afla diferite tipuri de rulmentii unu mai deosebit ca altu.

Acum daca stam sa ne gandim ce rau ii poate face un ulei nou original unei cutii de viteze asa de complexa.Va zic eu absolut nimic chiar din contra eu zic ca e un lucru benefic si pentru acei rulmentii si alte piese din ea.

Atata timp cat intra in viteze,nu caraie,nu agata,nu smuceste cand bagi in viteze,ambreiajul lucreaza corect va zic eu ca schimbarea uleiului din cutia de viteze cu unul original nu are ce sa ii afecteze ba chiar din contra eu zic ca ar avea o viata mai lunga...bine aici depinde si de cum o exploatezi.

Ca si o parere a unuia care a avut probleme cu cutia de viteze va recomand sa il schimbati mai ales daca stiti ca nu a fost umblat niciodata la ulei.

O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curios este totusi ca uleiul original tinut in recipientul nedesfacut are termen de garantie de 4 ani , cum il scoti si il pui in cutie el tine o viata :lol:

in recipientul ala sta degeaba si se plicti, pe cand in cutie toata ziua are ocupatie si asa dureaza mult mai mult. :)

eu am pus ulei de cutie total anul trecut si pe cutie scria ca este garantat 540.000 km. asa ca daca nu demontezi cutia si nu pierzi pe nici unde lichid ca sa fie nevoie sa completezi, atentie nu sa schimbi, il poti pastra cel putin 500.000 km fara probleme pentru ca apoi sa il schimbi de curiozitate macar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul original are 3 ani garantie in ambalaj,Elf 3 ani,Mannol 5 ani,Mobil 5 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare. Vreau sa-mi comand de pe Ahw-shop ulei pentru cutia de viteze la masina din semnatura. In ETKA imi spune ca trebuie ulei cu codul G 052 171 A2, iar ei pe site au ulei cu codul G 052 512 A2 si spun ca e bun pentru toate modelele VW. E vreo problema daca pun dinasta ? :huh:

post-30651-0-53596700-1334932517_thumb.j

Modificat de DRIVER07XXX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste-l pe cel care il da ETKA pentru cutia ta.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul uleiului de pe ahw shop cel cu codul G 052 512 A2 este de 9 euro/l, iar pretul pe care l-am primit de la Autoworld Cluj la ulei pentru cv, dupa seria de sasiu a fost de 102 ron/l, cu reducere 12%. Nu stiu de ce e asa mare diferenta de pret :mellow:

Modificat de DRIVER07XXX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!