Jump to content

Senzor portbagaj


pabloescobar
 Share

Postare recomandată

  • 3 weeks later...
  • Replies 193
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    20

  • F l o r i n

    11

  • JackD

    9

  • MasinaPoporului

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu poate nimeni sa puna un 'diy' cu acest senzor, cum ajungi la el, demontare...mai mult ma intereseaza o poza cu haionul deschis si plasticaria data jos, zona unde e broasca....

Intrebare, ce sunt, reprezinta firele din poza? ma gandesc ca unul trebuie sa fie de la inchiderea centralizata si unul care duce la swich?! poza este la masina din semnatura, si am urmatoarele probleme la haion: martorul nu se aprinde de usa deschisa -problema la swich; apa luneta -am gasit problema si urmeaza sa o remediez si nu se mai inchide haionul din telecomanda, doar din cheie -aici nush ce sa fac ca pana acum a functionat. Sapt. aceasta, in week-ul acesta vreau sa desfac plasticul de la haion si sa repar toate acestea, ca sa nu tot desfac de 3-4ori...

[scuze de offtopic cu celelate probleme care le-am enumerat in afara de problema cu swich-ul; multumesc de intelegere :) ]

Astept raspuns legat de firele din poza. Toate bune!

post-37596-1239365705_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, asa este, ms mult @marius1982.11 de indrumare catre ce imi trebuie mie. Topicul cu 'bec portbagaj' nu imi este prea folositor, nu am probleme de genul, se aprinde becul la deschidere, oricum 10x again pt raspuns!

dar cu firele?! Cel de jos am inteles ca duce la swich, oki...si cel de sus?! [acesta sa fie pt. inchidere centralizata?]

Modificat de JackD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Martor de usa deschisa ai pe BC? tot de la acel switch responsabil cu becul e daca ai si a mers inainte. e semn ca e pe duca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, doar de haion am

acesta este bordul...

post-37596-1239380927_thumb.jpg

Modificat de JackD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

JackD urmareste linkul cu "Bec Portbagaj" dupa cum ti-am spus si la telefon pentru ca acel switch este raspunzator de multe probleme cu ar fi:martor bord,inchidere portbagaj... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

help chestie ciudata legata de porbagaj....

la un vw bora din 2005...

dupa ce maisna a fost spalata porbajul nu mai vrea sa se deschida sau se deschide knd are el chef sau cu cheia...din telecomanda nu vrea

nu stiu ce a patit dar nu mai vrea

stie cineva ce are, a patit cineva asa ceva, ce a facut??..

multumesc

P.S. knd am porbagajul deschis sj pus contactu apare in bord senzorul cai deschis porbajul

Modificat de atygolf3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu inteleg ce problema pot sa am, ma gandesc acum ca probabil sa imi fie ars becul din bord de haion deschis?!....am desfacut capitonajul de plastic de la haion, am scos yala de la haion, am scos mufa, era un pic oxidata asa ca am curatat-o, am dat cu WD-40, am dat si un spray in yala. Cand am scos mufa din swich am observat ca lumina din portbagaj s-a stins, cand am bagat mufa in swich lumina s-a aprins, deci, nu am probeleme cu swich-ul, nu?!..si atunci dc nu se aprinde in bord martor haion deschis, deci sa fie becul ars din bord..?! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cate fire ai la switch?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cate fire ai la switch?

sunt trei fire, o sa atasez si pozele facute...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leaga-le toate 3 impreuna si ar trebui sa se aprinda lumina in portbagaj si sa se aprinda si martorul in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...pai, mufa are trei fire, cum sa le leg, sa le dezlipesc?...deci, cand am scos mufa din switch, becul de la portbagaj s-a stins, cand am bagat-o la loc, becul din portbagaj s-a aprins, de aici am tras concluzia ca switch-ul nu are nici o defectiune, este bun, fapt confirmat de stingerea /aprinderea becului din portbagaj la scoaterea /introducerea mufei in switch...

mufa in switch -din pacate nu este prea clara poza....

post-37596-1240498963_thumb.jpg

broasca hayon, switch -era un pic oxidata, asa ca am dat cu WD-40

post-37596-1240499018_thumb.jpg

mufa care vine la switch, sunt 3 fire

post-37596-1240499098_thumb.jpg

Totusi, spre nemultumirea mea, tind sa cred ca becul /ledul de martor hayon deschis este ars :icon_thumright: .O intrebare, de curiozitate, ce metoda ar exista, daca exista sa verific daca becul este ars sau nu, fara sa desfac BC-ul?!...cu Vag-com -ul nu se poate? Stiu ca este un test de la Vag-com care 'verifica' martorii de bord, si se aprind fiecare pe rand. Logic ca si cel de hayon deschis trebuie sa se aprinda, nu? Daca nu se aprinde, atunci inseamna ca este ars. Ce am observat la acest test de verifacare martori, nu toti martorii de pe BC sunt 'verificati', doar unii...dc?! Parca numai cei din mijloc ii verifica...nu mai stiu exact, dar oricum, nu pe toti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce spui tu inseamna ca functioneaza jumatate din switch. Ori le scoti din mufa , ceea ce e mai greu ori bagi sarmulite in fiecare pin din mufa si le legi intre ele. Ar trebui sa se aprinda cel din bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu urmatoarea problema legata de lumina din portbagaj si deschiderea lui pe bora berlina.

De la un timp se aprindea becul doar daca portbagajul era semideschis, apoi nu se mai aprindea deloc, in orice pozitie ar fi stat haionul.Iar acum deschiderea efectiva a portbagajului se face anevoios in sensul in ca: trebuie sa bag cheia in broasca, si sa fortez spre deschis ca sa mi se deschida portbagajul.

Am testat becul. Nu e ars . Nu stiu cum sa testez switchul si/sau faptul ca am curent pana in switch?

Tind sa cred ca e un fir intrerupt odata ce portbagagjul se aprindea doar cand era pe jumate inchis, deci la miscarea unui fir se facea contact si se aprindea.

Alte idei de testat cablajul ?

De unde a aparut problema deschiderii porttbagajului si faptul ca pot sa il deschid doar din cheie, cand fortez spre deschis.

Multumesc

Modificat de Ace2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai un fir intrerupt in mansonul in care vin firele la capacul de portbagaj, acolo langa balamale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce spui tu inseamna ca functioneaza jumatate din switch. Ori le scoti din mufa , ceea ce e mai greu ori bagi sarmulite in fiecare pin din mufa si le legi intre ele. Ar trebui sa se aprinda cel din bord.

da, am sa incerc si asa, uite nici nu m-am gandit la faza asta...doar ca, care ar fi sansele ca becul de martor de haion deschis din bord sa fie ars?!...si revin cu inca o chestie, nu se poate din vag-com sa se verifice, adik sa il aprinda automat, ca si cum fac test la toti martori din bord, nu ar trebui sa se aprinda si el?!...

ms de info, o sa afisez ce rezultate vor mai aparea dupa ce o sa mai incerc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

JackD ,tot nu am aflat, ai avut vreodata acel martor functional?

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:blah_: de unde sa stiu asta?!....asa am luat masina.... ^_^

...pai o problema tot trebuie sa fie, nu? Sunt 3 fire de la mufa la switch, cand deschid haionul se aprinde lumina din portbagaj, cand scot mufa din swicth lumina din portbagaj se stinge -cand o bag in switch se aprinde; dar in bord nici un semn se martor de haion deschis, martorul exista in bord ( am prezentat bordul in sectiunea cu martori necunoscuti http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=973393 )...asa ca, ce ramane de facut => cel mai probabil eu cred, daca e posibil, poate este ars becul din bord.

Repet intrebarea la care nu am primit nici un raspuns...se poate face verificare de martori cu vag-com, ma refer la martor e haion deschis?! Stiu ca cineva mi-a facut o verificare cu vag-com, si in bord s-au aprins o parte din martori -cine poate sa imi dea niste detalii despre aceasta operatiune cu 'scanarea de martori cu vag-com' ? Martorii din mijloc -apa, pl. frane, combustibil... stiu ca s-au aprins, mai putin de cel de haion deschis; oricum am primit si o explicatie legata de treaba ca de ce nu se aprind toti martori -dar nu mai stiu exact ce a zis....in fine. Eu cam de aici am dedus ca probabil, cel mai sigur becul din bord sa imi fie ars, deoarece toti martorii din mijloc s-au aprins, si avand in vedere cele spuse mai sus, cu mufa si becul....

multumesc pentru informati si interesul acordat pentru a ma descurca si lamuri cu aceasta problema, si imi cer scuze pentru 'atatea discutii'

toate bune :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Doar o parte din martori am verificat si la mine.Nu stiu daca se pot verifica si mai multi.

Referitor la acea mufa cu 3 fire,ca scoti /bagi,se aprinde/se stinge doar lampa din portbagaj asta nu inseamna ca becul din bord este ars.Inceraca dupa cum a mai spus si AL Bundy ia o lita(sarma) si fa in felul urmator: bagi un capat in pinul din mijlocul mufei care ar trebui sa fie plusul + si cu celalalt capat bagi pe rand in pinii din extremitati si ar trebui sa se aprinda becul si lampa.Ca sa se aprinda becul in bord tre sa ai contactul pus.

Spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai rar sa se arda un led din bord. Cu vag-com nu se pot testa toti martorii. Poti da o masa pe pinul corespunzator in mufa bordului sa se aprinda martorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris si in postul "Bec portbagaj" si ....

Ce am constatat la mine dupa vreo 3 zile de munca la nenorocitul ala de switch de la broasca haion : becul din bord functioneaza numai cu contactul pus, ceea ce mi se pare o aberatie, dar asta e. Normal ar fi sa-ti indice si atunci cand nu ai contactul pus.

Cand am desfacut broasca, switch-ul avea oxidata putin si rupta tablita din mijloc si statea lipita de cea care trebuia sa dea semnal pentru senzorul din bord (care face contact la actionarea de catre tija de inchis/deschis si se plimba pe tija cea cu arc). Am incercat sa o inlocuiesc dar ori facea contact numai pe lumina din portbagaj ori se aprindea numai senzorul din bord, oricum niciodata amandoua.

Am legat intre ele toate trei firele si s-a aprins si lumina in portbagaj si senzorul in bord, dar cu contactul pus.

Oricum, nu ma mai chinui. Am sa dau comanda de o broasca noua si gata (145 ron pe original). Ce e nou e nou, ca la masinile astea nu prea merge cu "inovatii".

Modificat de sveck78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci, revin cu o chestie...am facut azi teste cu vag-com [intruments -output test,ceva de genu]; am calibrat acele, turometru,vitezometru, apa si benzina, verificare pixeli lcd, buzz test..etc si martori...si uite rezultatul:

:blink:

post-37596-1241036564_thumb.jpg

deci, nu trebuia sa fie aprins si martorul de hayon deschis -de aici as trage concluzia ca ledul este ars?!... :icon_thumright:

Modificat de JackD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu intelegi ca nu se aprind toti?

De ce nu faci cum am spus mai sus, sa legi cele 3 fire intre ele? Cu contactul pus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare , am si eu o problema la un VW bora din 2002, modelul limuzina, acum vreo 2 luni am schimbat ceva piese printre care si distributia, cei de acolo au resetat computerul de bord deoarece aparea service cand am ajuns sa iau masina au spus ca as avea ceva probleme la incuietoarea de la portbagaj ca nu mai pot sa o descui/incui cu cheia, asta nu era nici o problema pentru ca se dechidea odata cu toate portierele si se inchidea la fel, problema este ca de vreo 2 zile porbagajul nu se mai deschide deloc nici cand descui masina, a ramas blocat, senzorul se aude ca lucreaza cand dau sa il deschid el cupleaza dar nu deschide.

Aveti idee ce ar putea avea sau cum as putea macar deschide porbagajul sa vad ce are??

Multumesc mult de ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!