Jump to content

Martor uzura placute aprins la schimb


Adrian_Mihai86
 Share

Postare recomandată

Nu se poate pune. La un set de 4 placute de frana, una singura are senzorul de uzura cu mufa aferenta.  Senzorul de ABS e altceva, nu s-a inteles prea bine ce te intereseaza pe tine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dani, martorul de la ABS inainte sa schimb placutele de frana nu aparea, am luat placute de frana fara senzor si abs sta aprins. Din cate stiu aceste placute au senzor toate.. si deaia nici ABS nu functioneaza pentru ca nu au asa ceva, nu exista senzor.

Modificat de WiNd17
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorul de ABS este montat pe fuzeta, nu are treaba cu placutele de frana. Veifica mufele de la senzorul de ABS, nu cele de la placutele de frana. Eventual sterge erorile si vezi daca mai apar. Ai martor separat pentru placute si ABS? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu nu, stiu ca daca sunt probleme la frana ABS nu functioneaza. Iar martor pentru placute nu exista, in caz ca este ceva defect la placute se aprinde ABS. Este un singur martor, la fel si ESP daca are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu este asa.

 

- martorul ABS - este pentru ABS - fa o scanare ca sa vedem care este problema

- martorul placute.... este cel de placute

 

daca ai pus placute fara senzor, nu are de ce sa stea aprins martorul de ABS.

 

ti-am atasat pictograma senzorului de placute

post-30007-0-47380200-1405685997_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La audi a3 8l 1999 nu are asa ceva, acel martor este pentru varianta facelift 2001.

 

Asta este pentru 2001:

 

ceasuri-bord-audi-a4-avant-1-9-tdi-an-20

 

Si la asta afiseaza, dar al meu nu are display lcd de afisare, si nu exista martor ca ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu are martorul.... poti face strap in mufa de la placute si martorul se va stinge - daca nu vrei sa montezi alta placute, cu senzor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna strap? Eu vreau sa-mi functioneze ABS-ul chiar daca necesita placute cu senzor..  nu stiu ce sa fac..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Strap insemna sa unesti cele 2 fire din mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e varianta ca sa se stinga ABS dar sa nu functioneze sau va functiona ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna strap? Eu vreau sa-mi functioneze ABS-ul chiar daca necesita placute cu senzor..  nu stiu ce sa fac..

dar fara sa schimbi placutele, din cate inteleg.

 

fa strap - unele cei doi pini, din mufa.... vezi daca se stinge martorul... si daca functioneaza sistemul. Dureaza 10 minute sa faci treaba asta.... daca nu se stinge martorul ABS, dup asta, fa o scanare sa vedem ce eroare are stocata.

 

acum, astept raspunsul tau, dupa ce ai facut ce ti-am zis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca faci strap nu inseamna ca vei da curent la masa,lucru facut de placutele uzate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, principiul este tocmai invers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

explicit..ok... mi s-a aprins becul in bord insotit de mesajul "check brake pads"... iar fir este taiat...e doar o bucata de 2cm care vine de la roata...iar celalat care duce la bord nu-l gasesc.. ma gandesc ca face ceva contact si de asta mi s-a aprins senzorul in bord... sau mai are si alta functie???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca faci strap nu inseamna ca vei da curent la masa,lucru facut de placutele uzate?

 

nu - martorul se aprinde cand se intrerupe circuitul.....

 

explicit..ok... mi s-a aprins becul in bord insotit de mesajul "check brake pads"... iar fir este taiat...e doar o bucata de 2cm care vine de la roata...iar celalat care duce la bord nu-l gasesc.. ma gandesc ca face ceva contact si de asta mi s-a aprins senzorul in bord... sau mai are si alta functie???

 

se aprinde deoarece ai circuitul intrerupt. Cablajul intra prin aparatoare de plastic, prin contra aripa... si ajunge in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut,

 

Golf IV 1.6 16V 105 cp - Benzina

 

Ieri aseara am intrat intr`o groapa de circa 10 cm adancime cu roata fata stanga. Imediat dupa mi s-a aprins in bord "CHECK BRAKE PADS" .... 

 

Din ce am citit - poate fi din cauza mufei .... este nevoie sa schimb si discuri cu placutele? 

 

Se poate verifica si de catre mine (avand in vedere ca nu ma prea pricep la mecanica) sau trebuie sa merg la un mecanic pentru constatare? ... 

 

Cele mai bune discuri si placute sunt ATE?

 

Va multumesc pentru rabdare si explicatii. Seara buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

In primul rand se face verificare vizuala...daca nu te lamuresti se trece la masuratoare...discurile si placutele au o dimensiune minima...

Cele mai bune discuri si placute sunt cele care le cumperi dintr-un magazin serios si le montezi intr-un service unde primesti garantie...

Verifica mufa si cablajul pentru eroare...vezi ca se gaseste doar la roata fata de pe partea soferului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!