Jump to content

Passat B6 R-Line


JohnnyCiorobea

Postare recomandată

atat consta...sunt replici facute de o firma de tuning...nu sunt turcesti sau chinezesti....

Dupa participarea la intalnirea CC-urilor de aseara, am decis sa intru si eu in randul lumii, cu un cont pe vw forum.

Si incep prin a-mi prezenta masina.

Este passat B6 R-Line, 2.0 TDI BMP, 140cp, din 2006, achizitionat din Franta in Iunie 2012.

Are destul de multe dotari.

Geamuri fumurii fata spate

Incalzire scaune fata spate

scaune electrice piele cu memorii

senzori lumini, ploaie,parcare fata spate

Webastoo - incalzire auxiliara

RCD310

Suspensie Sport

Senzori presiune pneuri

Xenon Philips AM

Jante 17

Tipsuri evacuare

eleron portbagaj

Pleoape faruri

Oglinzi incalzite, pliabile electric

Parasolare duble

Semnale LED, Lampi LED cu aprindere si pe portbagaj

Pod pedalier R-Line

Grile ventilatie Cromate

Axa cu came noua, tacheti si cuzineti noi, ax pompa ulei nou...

post-114184-0-46415000-1352984619_thumb.

inca 2 poze

Link către comentariu
  • Replies 273
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • JohnnyCiorobea

    118

  • xDaniel

    21

  • iculux

    19

  • Gode

    17

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dar ca idee..

1. Masina nu este R-line sub nici o forma!

2. Varianta de echipare este mai mult ca sigur Highline, judecand dupa interior - Sportline nu este pentru ca masina are suspensie normala, comfort, in niciun caz suspensie sport la cat este de inalta.

3. Toate "bijuteriile R-line" au fost adaugate de fostul proprietar pentru a o personaliza(cum facem majoritatea). Nu exista pachet R-line asa, care sa vina fara jante, praguri, etc. Pedalier R, Inscriptie volan R, ornamente R pe aripi si capota portbagaj, grila.. Toate sunt adaugate ulterior!

4. Suspensie Comfort-Sport? Eu nu am auzit de asa ceva..

Ai vrut sa ne impresionezi probabil, dar nu are rost. :) Masina este foarte ok, e dotata, arata bine, fostul proprietar a adaugat cu bun simt ce a adaugat, dar nu inseamna ca este un R-line.

Nu am vrut sa fiu rautacios, sper sa nu se interpreteze gresit. Dar hai sa fim sinceri :)

Link către comentariu

Masina avea suspensia scrie si pe seria de sasiu....

dar din 2006 cred ca i sa defectat si a fost inlocuita cu una normala sport,...nnush care a fost cauza dar...nu imi pare rau ca nu o mai am...

Nu postam Passat R-line la misto...

Nu cred ca proprietarul care a avut-o schimba grila fata care costa ceva banii si pod pedalier si n lucruri de r line de exemplu toate butoanele sunt cromate...etc....daca o vezi o sa iti schimbi parerea....Poate sa confirme iculux...

Tu nu compara R36 CU R-line....E diferenta...;-)

CC-ul lui iculux are aceeasi pozitie ca a mea...

Link către comentariu

Discutiile in contradictoriu nu au niciun sens pe acest topic.Nu tin partea nimanui! Masina are cateva piese din kitul de R-line,dar atat.In rest este varianta de echipare Highline.

Johnny nu are rost sa anulezi DPF-ul.Nu vei obtine mare lucru,decat fum cat cuprinde.Daca vrei sa faci un turbo upgrade merita,dar in rest nu vei observa mare lucru.Te sfatuiesc daca masina se afla intr-o stare buna din punct de vedere mecanic (turbo si ambreiaj) sa ii faci o resoftare Stage1.Merita atat din prisma consumului cat si din prisma puterii noi obtinute si cuplului de 400Nm.

PS:si eu am tot 2.0 tdi BMP.

Link către comentariu

Sal.,

Johnny pui si tu ceva poze cu pragurile interioare ?

Sau trebuie sa mai astept .

Multumesc,

O zi buna .

Link către comentariu

Johnny, nu te consuma din cauza unor membrii care nu au cu ce sa isi umple timpul si cauta pe net ce inseamna R-Line doar ca sa te contrazica pe tine.

Masina arata foarte bine, fie ca a iesit r-line din fabrica sau nu. Multi tanjesc dupa dotarile si accesoriile pe care le ai tu pe masina si de aici apare invidia si implicit comentariile rautacioase.

Eu nu cred ca Johnny a vrut sa il impresioneze pe Andrei_Tdi, ci doar a impartasit bucuria lui cu restu.

Hai sa ii taiem capul ca nu e masina R-Line, ca si cum am fi la vr-un concurs sau ceva..

Masina e bestiala, si cred ca ar fi si mai smekera cu fustele si pragurile de R-Line :D, asa ca Johnny, uita de anularea dpf pentru moment. Eu zic sa il dai jos in ultima instanta - daca iti mai face probleme - acum nu da gram de fum.

Link către comentariu

O sa pun...Maine ii fac poze...

Modificat de JohnnyCiorobea
Link către comentariu

Johnny am citit topicul masina este frumoasa sa ai noroc de ea si cat mai multi km cu ea fara evenimente , am vazut ca este o ''cearta'' aici pe topic. Acuma nu stiu cum sa o iau poate uni invidiaza pachetul tau R-Line , mai baieti am catalogul de R-Line si ma uitam putin prin ea , exista n versiuni de echipari de R-line cu mai multe optionala sau mai putine , exista Higlineuri cu pachet R-Line care poate sa contina pedalier , grila fata , fara praguri , cu ornamante de bord de inox sau fara , volan , sau jante R-line de 17'' sau 18'' sunt de 2 modele , sau pe scaune de textil pe tetiere este cusut inscriptia de R-Line praguri interioare per total sunt multe pachete si optionale pe R-Line , sa nu se confunde varianta cum este Sportline sau Higline cu pachet de R-Line , cu varianta de R-line , acea suspensie DCC de care se vb nu este standard , nu stiu cati dintre voi au cumparat masini noi din grupul VAG de dincolo , cand o iei de noua pana iti alegi varianta de echipare dureaza vreo 2 ore pana iti arata toate optionale, iti aduce matritele de culoare vopsite pe tabla nu pe carton , monstrele de piele tapiteria textila si practic iti combini ce culoare vrei tu ce optionale iti doresti , asa tise va face masina personalizata , nu ca la noi se face din configurator si tipul de la reprezentanta zice si da din umeri ca optionala x nu se impaca cu y si invers , si stiu ce vb ca 2 masini am in familie cumparate noi dupa gusturile tatalui meu , eu am luat la mana 2 ca nu miam permis , asa este si passatul acesta baza fiind probabil un Higline cu niste pachete de R-Line.

Imi cer scuze daca am fost :offtopic: . ps Jhoony la grile ce ai tu cromul acela matt nu este OEM este pus ulterior

va doresc o seara frumoasa la toata lumea

Link către comentariu

Cum am spus mai sus, ma bucur sa gasesc in ziua de azi persoane care mai inghit astfel de gogosi! Este r-line dar model pentru franta, suspensia a fost schimbata de asta nu merge comutatorul/butonul.... si persoane care cred ca un logo fie el m power/rs/r/.... transforma masina intr-un 'bolid'!

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

Link către comentariu

Eu vad asa...unul isi prezinta masina,asa cum o vede el...fara jigniri,fara mizerii.

Apoi vin cunoscatorii frate...sa nu te puna dracu sa te pui cu ei...nu va ajungea sa spuneti nu-mi place frate?

Nu va obliga nimeni sa va uitati pe acest topic.

Sincer,am vazut poate un om care nu se uita la prostii,si copiii nefese...sper ca o sa faca cineva curatenie pe aici,de aia avem buton report.

Nu va place,o spuneti elegant,nu va mai opariti,ca nu e pe bani.

Brgds

Link către comentariu

+1 pentru postul de mai sus!

In alta ordine de idei: @Johnny -> Nu renunta inca la DPF, daca vrei doar resoftare. Cum, parca imi amintesc ca am vorbit despre asta si la intalnire, merita sa renunti la DPF daca este ori stricat ori chiar profiti de evacuarea mai putin restrictiva (adica faci upgrade la turbo). Daca inca este bun, tine-l pana crapa si atunci da-l jos. Cu un soft Stage 1, ai destula putere + cuplu si nu este nevoie sa scapi de DPF. Pana atunci ocupa-te si de kit-ul exterior de R-Line, eventual si niste arcuri sport ca sa ti-o mai coboare (in caz ca nu vrei DCC-ul inapoi :D).

Link către comentariu

Mai Johnny de cateori mai trebuie sa te rog sa pui pozele cu pragurile interioare ?

Si ca un sfat,

Nu te mai agita atata legat de parerile altora.

E masina ta si bucurate de ea asa cum e si fa-o cum o vrei tu .

O seara buna,

Astept pozele

Link către comentariu

Johny asa cum o fii masina chiar daca nu are kitul exterior de R line, este foarte frumoasa si foarte dotata si chiar arata intr-un mare fel , nu mai lua in seama toate vorbele spuse de colegii de pe forum .... intradevar nu il contrazic nici pe andrei tdi ca nu e un r line cu tot ce tine legat de r dar poate fostul proprietar a avut anumite optiuni pentru care a optat si nu numai pentru praguri si fustele de la spoilere.... cat despre colegul czsilviu ... nu il lua in seama el vorbeste de noi de turcisme si taranisme tinand cont ca el are volanul in patru spite (care il am si eu si este foarte urat) pe o masina care are alte optiuni foarte bune si dupa ce ca este cel mai urat volan l-a mai imbracat si intr-o husa de piele cusuta si pusa fix ca in "dragon la bucuresti (china town) sau turcism sau cum vrea el sa ii zica " , si mai sustine ca nu merge pe lucruri turcisme si altele si are jante tot asa no name sau o firma care oricum nu are nicio treaba cu vw sau OEM cum e la moda si se lauda toti!.... asa ca... te rog sa il intelegi :))

Modificat de Gode
Link către comentariu

Posturile offtopic au fost sterse. Discutiile contradictorii le puteti purta pe PM. NU intereseaza pe nimeni schimbul de replici acide!

Rog atat initiatorul topicului, cat si userii care doresc sa posteze sa se comporte civilizat si sa respecte regulamentul forumului.

Absolut ORICE post care va fi considerat offtopic/acid/flame starter, va fi sanctionat drastic!

Va multumesc.

Link către comentariu

Atti crede-ma habar nu am de grila cand a fost pusa...nu styu...Am observat si eu ca este cam mata...In fine i-am comandat acum fusta fata si in curand si celelalte.Asta ca sa fie R-line si pe exterior...Scuze ca rasp greu dar nu am avut loc de certuri...

Si as mai dorii sa ii schimb volanul....

Gode crede-ma ca nu am avut chef sa ma cert cu el...totusi este un forum unde trebuie sa discutam deschis si sa nu ne certam..

Stiu ca nu este R-line pe exterior dar va fi...Nu ii critic eu masina nu ma de ce...Si el nu intelege o sa ii dau si VIN sasiul sa se documenteze singur..Pe serie figurea cu suspenie Comport-Sport...Pnm daca s-a defectat in 6 ani ce sa ii fac...

App frumoasa masina... :icon_geek: AI...

@DRI@N o sa pun maine poze...

Link către comentariu

da cum am spus sunt multe configuratii de R-line , sunt pachete pe interior pe exterior , pe interior arata bestial daca aveai ornamentele ce se vad in poza (si asa imi place )cu pedalierul dar nu e tarziu sa le procuri dar sunt foarte rare si scumpe , pedalierul si eu o sa le cumpar la un moment dat

johnny nu era vorba de grila de la motor acela trebuie sa fie crom mat , eu m-am referit la grilele de ventilatie interioare de pe bord

post-74460-0-67168900-1353450520_thumb.p

Modificat de atti206
Link către comentariu

poza nu este prea reusita...Pe prag scrie "PASSAT" dar nu se vede...o sa mai incerc sa fac...post-114184-0-04368200-1353492322_thumb.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!