Jump to content

Am probleme cu inchiderea centralizata (Va rog sa ma ajutati!)


milika
 Share

Postare recomandată

Am alarma viper si inchidere centralizata vacumatica si am urmatoarea problema:

Cand inchid masina se inchid totate usile mai putin haionul, cand deschid de deschid toate usile in SCHIM HAIONUL SE INCHIDE.

In concluzie totul este pe invers.

Am incercat prin diferite metode i-a scos furtunul de la inchiderea haionului l-am lasat pe deschis si am incercat sa ii modific pozitia dar fara rezultat.

Am incercat cu un furtunas de la usa si am observat ca se coreleaza cu cel de la haion (adica cand aspira

unul aspira si celalalt si inver).

Totul a inceput de cand am deschis odata cu cheia haionul pana atunci totul a mers perfect.

Si am mai observat ca si butucul se roteste cand inchid sau deschid haionul, este normal??

Aveti idee de unde este, ca nu stiu ce sa ii mai fac.

Va rog sa ma ajutati!

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai invarte-l o data si se va deshide si el bine ,avea o piedica de maxim dar se pare ca la tine a sarit peste adik l-ai invartit prea mult, mai invarte o jumatate de rotatie si atunci iinchizi din telecomanda si va merge daca nu la service sa schimbi butucul ca nu e normal sa faca asta:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sunt de alta parere si cum urmeza :

ai dat peste cap instalatia de aer

eu am patit la passatul meu asa si tot din cauza alarmei si iti recomand sa ai desfacialimentarea cu curent la compresorul pt inchidere si sa scoti 1 min bateria ca ele sa se "reseteze" intr-un fel .

bagai curentul inapoi la amandoua si ai sa vezi ca merge ,

nu cred ca butucul sa fie devina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu merge am incercat, am scos alimentarea.................. si nu vrea nu stiu ce sa ii fac!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand ai deschis din cheie haionul, esti sigur ca ai invartit cheia la loc? Pt ca la mine, tot central vacumatic,banuiesc ca e asemanator, in functie de cum invarti si lasi inchiderea haionului din cheie sunt 2 pozitii:

1. pe inchidere centralizata

2. pe deschis. Cand e pe pozitia deschis, haionul se deschide la apasarea pe buton, desi centralizarea e inchisa. Daca deschizi centralizarea nu mai merge din buton. Se misca o chestie in incuietoare. Eventual o sa-i fac o poza ca e greu sa explic :P

Banuiala mea e ca ai scos cheia din haion si ai lasat butucul pe pozitia 2. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

litza am vazut ca butucul are 2 pozitii, am incercat si pe

1 care imi merge din inchiderea centralizata dar pe invers (inchid masina se deschide haionul si invers)

2 este pozitia in care inchid din butuc cu cheia si ramane inchis permanent.

poate daca revii cu o poza ma lamuresti.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In interior (avantaj lipsa plastic mascare :P ), avem T-ul acela alb de plastic care actioneaza deschiderea. Butucul are o limba de plastic de aprox 1 cm, care in functie de cum e rotita cheia, poate apasa intr-o parte sau alta, sau pe pozitia inchis, complet pe langa T-ul alb indiferent de pozitia T-ului.

T-ul este actionat de centrala, in dreapta pt deschis, in stanga pt inchis.

Aici avem situatia central deschis, T-ul in partea dreapta, butucul cu limba in partea dreapta.

Cheia se afla in pozitia central:

La inchiderea centrala, T-ul se deplaseaza spre stanga si la apasare butuc, limba acestuia nu mai calca pe T:

In aceasta situatie, central inchis, se poate deschide NUMAI portbagajul, sa zicem ca doar arunci ceva in el, intorcand cheia aproape 180 de grade pana in poz:

La mine nu am reusit sa scot cheia din butuc in aceasta pozitie. Poate tu ai avut mai multi muschi sau butuc defect. :P

Pozitia complet inchis a cheii este:

Ca si concluzie: pozitia cheii pentru a functiona centralul corect trebuie sa fie orizontala. Daca ti se da peste cap butucul si poti sa-l invarti in toate partile cum vrei, ai de incercat cele 2 situatii, 180 grade diferenta. Daca nu reusesti atunci cred ca va trebui sa desfaci protectia de plastic sa vizualizezi ce nu functioneaza cum trebuie acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ce ai acolo Golf 2?

Da cam asa este si la mine cu pozitia butucului. Am incercat si nu vrea asa ca.... o sa incerc sa schimb toata partea butucului sa vad ce face atunci.

Sa stii ca s-ar putea sa ai dreptate nu mai funcioneaza butucul.

Mersi o sa revin cand mai descopar ceva. :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!