Jump to content

Unde se produce Skoda Fabia 1.2 HTP?


R4z
 Share

Postare recomandată

Eu unul eram hotarat sa cumpar un Vw Polo .. si cand am auzit ca e produs in Slovacia (Bratislava), nefiind made in germany .. plus ca la pretul pe care il dadeam pe el, luam o Fabia Avantaj aproape full ... evident m-am ghidat spre Fabia si acum o astept sa vina, comanda fiind deja data :).

Asadar, imi poate spune si mie cineva unde se face Skoda Fabia 1.2 HTP hatchback .. dupa mine, fiind facuta in Cehia .. e posibil sa fie in Polonia ?!

Thanks all :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu, Skoda are linie de montaj in Belgia, Slovacia, Slovenia, Polonia si in curand in Ukraina. Deci nu stiu exact unde se fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fabia 1.2 htp se produce in uzina de la Vrchlabi , Republica Ceha , si Poznan Polonia. Motorul de pe aceasta masina este produs in Germania la uzinele VW .Cutia de viteze in Gemania .

In uzinele de la Mlada Boleslav se produce aproape 90% din productie Oc tavia 2 . La uzina de la Kvasiny se produce Skoda Superb .'La Poznan in Polonia se fabrica Skoda Fabia , cat si motoare si cutii de viteze ale grupului VW . In Ungaria la Gyor , se produc motoarele TDI mici (1.9,2.0) ale concernului .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simplu cauti pe net un traductor de coduri VIN, era unul si pe aici.

Una din literele din primul grup iti indica fabrica.

A mea este facuta la Mlada Boleslav. Din pacate nu mai stiu linkul.

Fabia 1.2 htp se produce in uzina de la Vrchlabi , Republica Ceha , si Poznan Polonia. Motorul de pe aceasta masina este produs in Germania la uzinele VW .Cutia de viteze in Gemania .

In uzinele de la Mlada Boleslav se produce aproape 90% din productie Oc tavia 2 . La uzina de la Kvasiny se produce Skoda Superb .'La Poznan in Polonia se fabrica Skoda Fabia , cat si motoare si cutii de viteze ale grupului VW . In Ungaria la Gyor , se produc motoarele TDI mici (1.9,2.0) ale concernului .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa stii ce fabrica iti face masina uita=te la seria de sasiu dupa cum urmeaza :

a 11-a cifra din seria de sasiu iti indica fabrica producatoare dupa cum urmeaza:

2 sau 3 sau 4 sau N - Mlada Boleslav

6 Kvasiny

7 Vrchlabi

B Solomonovo - Ucraina

X Poznan - Polonia

Asa ca tu daca ai o serie de sasiu gen

TMBCB46Y6X000123

Inseamna ca masina ta s-a fabricat in Polonia .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai .. eu momentan o astept, si nu stiu ce VIN va avea :P .. mii de multumiri ptr reply-uri :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant linkul asta cu VIN..tocmai am aflat ca Fabia mea e chiar din Mlada, Cehia.

Faza interesanta e ca scrie pe undeva ca e hatchback...si eu am sedan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa stii ce fabrica iti face masina uita=te la seria de sasiu dupa cum urmeaza :

a 11-a cifra din seria de sasiu iti indica fabrica producatoare dupa cum urmeaza:

2 sau 3 sau 4 sau N - Mlada Boleslav

6 Kvasiny

7 Vrchlabi

B Solomonovo - Ucraina

X Poznan - Polonia

Asa ca tu daca ai o serie de sasiu gen

TMBCB46Y6X000123

Inseamna ca masina ta s-a fabricat in Polonia .

la mine a 11-a e 8 ....

unde e produsa ?

si pe site-ul ala ... imi da o eroare .... cand vine vb de "asembly plant"

Modificat de boyzstuff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@boyzstuff ...... poate nu e inca produsa :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma ... sunt 2 variante, sa-mi fie produsa in Cehia sau in Polonia .. nu ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma ... sunt 2 variante, sa-mi fie produsa in Cehia sau in Polonia .. nu ?!

am citit la un moment dat pe briskoda.net ca toate vRS si Laurin&Klement sunt produse la Vrchlabi

asta era intr-un context de genu' " de la ce vine v-ul de la vRS"

then again .... who knows ... ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

News Flash - Am vorbit cu dealerul si mi-a spus ca ptr Romania se importa doar masini din Cehia ! :( :( exact cum vroiam eu .. :) .. fara numar !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am primit si eu seria masinii ... e facuta la mlada boleslav :huh:))), sunt atat de vesel de nu va explic ! :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand ai primit seria masinii ? Ma refer ca timp trecut de la lansarea comenzii si cat a mai ramas pana la livrarea estimata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Aer Curat - am dat comanda pe 14 decembrie 2005 (timp de livrare in contract cca 10 - 12 sapt), ieri (14.02.2006) am fost anuntat ca masina e la Curtici, azi am fost si am platit casco si in functie de momentul in care intra banii in contul dealerului o aduc la Bucuresti .. VIN-ul era pe faxul de instiintare, am verificat azi si am sarit o ora in sus de entuziasm ca e facuta la Mlada :) .. daca mai vrei detalii PM me !

Modificat de vrajit de fabia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ vrajit de fabia : Multumesc pt raspuns. Vroiam sa stiu in ce etapa de dupa comanda ai primit vin-ul. Am crezut ca la momentul cand intra masina in productie, dar am inteles ca a fost in momentul in care a ajuns in tara.

Dureaza ceva pana le produc. Mie mi-au spus ca in sapt 8 va intra in productie, aceasta inseamna sapt viitoare. De la care moment probabil ca va mai trece inca o luna pana sa intru in posesia masinii. In conditiile in care comanda a fost facuta pe 30-31 Ian. 2006.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!