Jump to content

Audi A3 1.8T 200+cp(AUQ)


DB86CLP

Postare recomandată

Probabil si treapta a6a sa fie un pic mai lunga si sa ajute la consumul pe autostrada. 

Ce ai cumparat, cu 5 sau 6 trepte? Oricum, ai facut alegerea cea mai buna!

Link către comentariu

Foarte bine ca ai cumparat ambreiajul nou, sa stai fara griji, mai ales ca ai ceva putere peste stock. Pretul mare la cutia in 6 era din cauza ca sunt destul de rare.

Cand termini poti sa imi spui, pe topic sau pm, cat te-a ajuns toata distractia? Mersi!

Link către comentariu

inca nu am comandat ambreiajul! (dar o sa il iau nou atunci cand o sa iau si suportii pentru cutie).

Cred ca distractia o sa ma coste ceva. 

Pana acum : cutie 5 trepte, electromotor, pod pedalier, timonerie, planetare, pompa ambreiaj, cilindru cutie = 1550 lei (poti gasi piesele si la un pret mai bun cred)

Ambreiajul cred ca o sa sara de 1500 de lei ( inca nu sunt hotarat pe ce sa merg)

Mai am nevoie de unele suruburi + suportii de cutie- astea nu stiu cat or sa ma coste.

 

Una peste alta sunt foarte optimist ca o sa iasa o treaba buna insa nu stiu cat de repede. Mecanicul meu are abia peste 2 saptamani timp sa se apuce de masina. 

Link către comentariu
  • 1 month later...

Pana se monteaza cutia am decis sa duc masina la vosit. Desi nu aveam probleme cu rugina am zis sa intervin din timp si sa nu o las sa apara.

O sa merg pe aceiasi culoare!

Sper sa iasa o treaba buna.

 

Revin cu poze!

Link către comentariu

Sa inteleg ca ai ajuns de la vopsit sau cutie la vopsit si cutie :))     Swap-ul la cutie cand il faci?

Link către comentariu

Da :banghead:.Pana la urma le fac pe amandoua! Cutia asteapta sa prind si eu un loc la service! probabil 1-2 saptamani dupa ce iese masina de la vopsit! :)

Modificat de DB86CLP
Link către comentariu

N-ar trebui sa ai probleme cu rugina decat daca masina a fost lovita si reparat prost.

Altfel platforma sta foarte bine la capitolul asta.

Link către comentariu

Felicitari ! :icon_thumright: arata foarte bine. 

Ca sfat sa cauti rugina si pe interiorul capotei , sub pasla de insonorizare si pe la varf langa emblema OOOO :rolleyes:

Link către comentariu

Am inspecatat bine toata masina! Nu avea rugina decat putin.. bandou stg de jos de la usa fata si aripi fata pe interior in zona pragurilor! 

 

Link către comentariu

M-am gandit si eu la asta, dar nu am avut curajul si nu vroiam sa pierd nici efectul trapei... sa zic asa.Am facut oglinzile si grila!

Modificat de DB86CLP
Link către comentariu

Inca nu este gata. mai sunt mici amanunte de pus la punct. sper ca joi vineri sa fie gata. Saptamana viitoare o sa mearga la schimbul cutiei :)

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Azi am luat masina din service! Sunt multumit in proportie de 85-90% de treaba facuta! Am doar o poza! O sa revin cu mai multe poze dupa ce o spal! 

IMG_7729.JPG

Link către comentariu

nu o sa o spal momentan, mai ales ca este foarte urata vremea! masina are cam o saptamana de cand a iesit de la vopsit! 

Doar am fost ieri sa ii curat putin jantele ca erau pline de mizerie (tipica de la vopsitorie).

Inca o chestie mai am de facut la aspect care nu imi place. Aripa dreapta fata nu vine perfect la imbinarea cu farul si capota! luftul este mai mare fata de cel de la aripa stanga.

Link către comentariu

Sper ca nu te apuci tu si demontezi sa aduci la linie, asta e treaba celor care au vopsit masina. 

Link către comentariu

Arata foarte bine, insa ai mare grija la demontare daca tot vrei sa o faci singur. Piesele proaspat vopsite (chiar si dupa 1 saptamana e proaspat) sunt foarte sensibile. Recomand mare mare atentie si rabdare. 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!