Jump to content

amortizoare


john k
 Share

Postare recomandată

As vrea sa imi schimb amortizoarele.A facut cineva acest lucru de curand?As vrea sa stiu cam cat costa si cam ce amortizoare imi recomandati.Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm eu tocmai am facut o cautare prin oras despre subiectul amortizoare un set complet SACHS costa 11 milioane , dar mai bune decat SACHS sunt Bilstein care costa cam 1 milion in plus iar ultima varianta pe care am gasit-o si pt care am optat din motive personale (imi place sa imi clantane dintii in gura ) sunt Koni reglabile (galbene) 16 milioane setul fata spate. A si apropo iti recomand cu caldura amortiz pe gaz in loc de clasicul ulei !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe spate Sachs pe ulei...si au costat acum un an cam 1.350.000 lei/buc cu 2 ani garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a afla pretul aproximativ al echivalentului pentru D trebuie adaugate 2-3 sute de mii la pretul celui pentru benzina ( sau scazut cam tot atit din pretul celui pentru TD ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a afla pretul aproximativ al echivalentului pentru D trebuie adaugate 2-3 sute de mii la pretul celui pentru benzina ( sau scazut cam tot atit din pretul celui pentru TD ).

Doar sa fiu nebun sa dau 11 sau 16 milioane pentru 4 amortizoare.Nu sunt si solutii mai ieftine?NIci nu stiu sigur daca trebuie sa le schimb.Imi cam danseaza masina la viteza mare si cineva mi-a zis ca trebuie schimbate amortizoarele dar nu sunt 100%sigur ca e vina lor.Voi ce spuneti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am luat in vara: gabriel pe fata (160ron buc.) bune,si mayle pe spate (110ron buc.) dar pe care nu le recomand. Amandoua modelele sunt pe ulei, pe gaz erau mai scumpe (pe la 200ron).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@john k

Nu costa cit ai zis. Sachs pe ulei, daca pentru benzina costa undeva la 130RON, la diesel modelul echivalent ar trebui sa fie undeva la 150 - 160RON. La 4 buc ar insemna 6X0RON. De unde 1600RON ? Poate te-ai referit la alta marca.

Si eu am schimbat pe fata tot cu Sachs pe ulei, dar acum doi ani. Am dat atunci 230RON / buc. - amortizor complet ( poti lua numai cartusul - sau nu stiu cum se numeste - de obicei numai el se schimba ). A propos cred ca preturile de mai sus se refera numai la acest cartus. Acum doi ani daca as fi luat numai cartusul m-ar fi costat 175RON / buc. Am luat complete pentru ca aveam tija indoita la unul, iar muschii mecului s-au umflat subit si m-a trimis sa iau complete.

Nu cred ca s-au scumpit mult fata de anii trecuti. Numai sa ai grija sa iei pentru diesel - au tija aia mai groasa.

Nu te descuraja !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@john k

Nu costa cit ai zis. Sachs pe ulei, daca pentru benzina costa undeva la 130RON, la diesel modelul echivalent ar trebui sa fie undeva la 150 - 160RON. La 4 buc ar insemna 6X0RON. De unde 1600RON ? Poate te-ai referit la alta marca.

Si eu am schimbat pe fata tot cu Sachs pe ulei, dar acum doi ani. Am dat atunci 230RON / buc. - amortizor complet ( poti lua numai cartusul - sau nu stiu cum se numeste - de obicei numai el se schimba ). A propos cred ca preturile de mai sus se refera numai la acest cartus. Acum doi ani daca as fi luat numai cartusul m-ar fi costat 175RON / buc. Am luat complete pentru ca aveam tija indoita la unul, iar muschii mecului s-au umflat subit si m-a trimis sa iau complete.

Nu cred ca s-au scumpit mult fata de anii trecuti. Numai sa ai grija sa iei pentru diesel - au tija aia mai groasa.

Nu te descuraja !

Ma speriasem Viorele.Nu ai vazut ce preturi imi spuneau colegii de pe forum.Drept sa iti spun nu am fost sa intreb de preturi si de aia vroiam sa imi fac o idee.Tu zici ca le-ai schimbat.Cum se manifesta masina inainte sa le schimbi?Ai idee si cat cost un set de arcuri de spate?Simple nu sport.Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze daca am suparat eu doar am dat o parere despre subiect si e adevarat ca preturile erau pt amortiz pt masina mea si de aceea e posibil ca pt o msaina mai normala sa fie mai ieftine .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@johnk

Apasa pe aripa masinii si vezi daca atunci cand revine in pozitia normala masina oscileaza. Daca oscileaza trebuie schimbate.Daca revine si ramane acolo sunt bune. Si mie mi se pare enorm sa dai mai mult de 10 mil pe 4 amortizoare. Eu mi-am pus asta vara amortizoare Monroe si se comporta binisor.1,5 mil pe fata si 1.2 pe spate. Vroiam sa-mi iau reflex ce-i drept chiar daca erau mai scumpe dar nu se faceau pt masina mea. Au agarantie 2 ani si cel de la care le-am luat este de incredere. Trebuie sa nu fie mai vechi de 4-5 ani. Au stantata data pe ele. Ale mele sunt facute la inceputul in 2005. Mi-a zis cineva ca daca sunt mai veche de 5 ani se distrug repede. Cat despre Gabriel nu am o parere buna chiar daca iti dau garantie 3 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@john k

La mine a fost o treaba mai complicata. De cum am cumparat-o "facea urit" pe fata stinga : parca mergeam pe valuri, clampanit la gropi.

La sevice cind au dat jos amortizorul de pe partea aia au zis ca n-au vazut asa ceva in viata lor : tija era strimba - bineinteles ala nu mai lucra deloc, era intzepenit. Din cauza asta am fost nevoit sa inlocuiesc complet ambele amortizoare fata, plus flanshele.

Verificarea aproximativa se face cum a zis David. Se mai poate verifica mai exact gradul de uzura in service. Eu n-am facut niciodata aceasta verificare, am vazut doar ca exista testoare care verifica asa ceva si spun daca e cazul de inlocuire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Iasi amortizoarele SACHS sun 2 mil si ceva fata si aproape 3 mil spatele cu tot cu montaj (cei de la mag spun k montajul e gratuit dar nu cred). Adik 11-12 mil pt toata masina. Dar totusi crek k preturile la Auto Proaxa sunt cam mari (pt cei din Iasi). La Infotec toate piesele sunt ceva mai ieftine (cred k este cel mai ieftin din Iasi) si de buna calitate (cele mai multe piese nemtesti). Raman la ideea amortizoarelor pe ulei pt strazile romanesti pline de gropi. Cei care au p egaz ce parer au pt k nu stiu? Nu au avut probleme?

In Iasi amortizoarele SACHS sun 2 mil si ceva fata si aproape 3 mil spatele cu tot cu montaj (cei de la mag spun k montajul e gratuit dar nu cred). Adik 11-12 mil pt toata masina. Dar totusi crek k preturile la Auto Proaxa sunt cam mari (pt cei din Iasi). La Infotec toate piesele sunt ceva mai ieftine (cred k este cel mai ieftin din Iasi) si de buna calitate (cele mai multe piese nemtesti). Raman la ideea amortizoarelor pe ulei pt strazile romanesti pline de gropi. Cei care au p egaz ce parer au pt k nu stiu? Nu au avut probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut de curand am schimbat si eu amortizoarele fata spate si m-au costat 11 mil cu tot cu flanse amortizoarele sunt gabriel si sunt sport pe gaz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut de curand am schimbat si eu amortizoarele fata spate si m-au costat 11 mil cu tot cu flanse amortizoarele sunt gabriel si sunt sport pe gaz

unde?!?! da si tu o locatie, un service, si daca tu si rinichii tai sunteti multumiti de ele... :)

Modificat de All-X
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde?!?! da si tu o locatie, un service, si daca tu si rinichii tai sunteti multumiti de ele... ;)

Am facut comanda de 2 amortizoare pentru spate.Mie mi se pare ca masina fuge de spate.Deocamdata bugetul nu imi permite sa iau si pt fata.Are ceva daca le schimb numai pe spate deocamdata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are nimik, important este sa schimbi cate doua...(fa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

a cam venit vremea schimbarii amortizoarelor, asa ca am inceput sa trimt mailuri de pa firma (dupa oferte).

asa ca, am sa va intreb si pe voi despre una... amortizoarele sunt DELPHI, din Anglia, sunt pe gaz, si sunt 270lei (2 bucati/fata).

ce parere aveti ca eu nu stiu nimic de firma asta?! cum or fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca are ce sa dauneze...si pretul e ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca are ce sa dauneze...si pretul e ok

OFERTA (printr-un prieten la unui prieten, al unui alt prieten)...

amortizoare Gabriel, gaz, 90lei / bucata (fata)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai scuza-ma,mai bine pui inca 200.000 lei la fiecare amortizor si iei SACHS normale....oricum Romania nu e facuta pentru amortizoare cu gaz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai scuza-ma,mai bine pui inca 200.000 lei la fiecare amortizor si iei SACHS normale....oricum Romania nu e facuta pentru amortizoare cu gaz.

cat sunt SACHS si de unde?

sincer eu imi cam doresc ceva mai tari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mult 1300.000 lei la Auto Cargo pe Eminescu.

Plus ca am descoperit un nou magazin de pese auto pe Vacaresti la intersectia cu bd. care duce la Tineretului...este la parterul unui bloc si are super preturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mult 1300.000 lei la Auto Cargo pe Eminescu.

Plus ca am descoperit un nou magazin de pese auto pe Vacaresti la intersectia cu bd. care duce la Tineretului...este la parterul unui bloc si are super preturi.

1.300.000 pentru fata sau pentru spate?In Constanta nu am gasit sub 1.700.000 pentru fata.In Bucuresti sunt mai ieftine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din vitan, pe acolo pe la dezmembrari si sunt foarte multumit de ele,dar mai trbe sa schim 2 arcuri pe spate putin mai mari ,sta cam lasata de spate ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!