Jump to content

Sfat cumparare Octavia 2 SH - pareri tehnice la obiect


sorin_balan
 Share

Postare recomandată

M-am uitat. Ce n-am precizat, prefer ca masina sa fie fabricata dupa 2010. Masina postata de tine are cuoarea celor folosite de Petrom si cam stiu cat s-a tras de ele si cata grija s-a avut, de aceea incerc sa le evit.

 

Multumesc pentru pareri, continui cautarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La banii respectivi eu zic sa te orientezi spre un peugeot 508. Acelasi motor dar materiale mai bune, antifonare mai buna, calitate mai buna per total decat la skoda.

Daca vrei musai skoda, atunci te poti orienta spre o skoda octavia 2 break 4x4  1.9  cu 150 000km pe la 8000-8500euro maxim, si-a cumparat o cunostinta de la dealer acum 10 luni. 

 

Deja de la 10 000-11 000euro eu unul as avea pretentii mai mari decat o skoda slab dotata, mai degraba un superb.

 

 

http://www.autovit.ro/peugeot-508-C35160115.html

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de opinie, mai ales ca in perioada aceasta nu ma asteptam la raspunsuri atat de prompte. Prefer una cu 4x4, am vazut cat de mult te ajuta si tinand cont de regiunea in care locuiesc, chiar nu este un moft. M-am orientat spre Skoda pentru ca am condus-o si stiu la ce sa astept. As fi vrut si eu Skoda Superb dar cele cu 4x4 au preturi mari pentru bugetul alocat unei masini.

 

Daca nu aleg nimic pana de Sf. Ioan, ramane sa continui cautarile in februarie, voi lipsi din tara asa ca va rog sa postati in continuare sfaturi sau variante viabile. Revin cu dorintile:

 

-fabricatie dupa 2010

- 4x4

-portbagaj mare si spatiu in habitaclu suficient pentru o familie cu copii

-pret maxim 12. 000 euro (14.000 doar daca este ceva extraordinar). Deocamdata nu dispun de toata suma dar pot achita un avans de 6.000- 8.000 euro. In februarie e posibil sa dispun de intreaga suma.

- kilometri reali si dotari suficiente (obligatorii sunt proiectoarele de ceata, airbaguri si pentru pasageri, ESP, geamuri electrice, AC, etc)

- masina sa poata fi folosita cel putin inca 8-9 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc DANIM pentru ajutor. Acum mi-am pus in miscare si prietenii asa ca luni s-ar putea sa primesc o oferta si pentru un Nissan X-Trail (nu cunosc mai multe detalii dar este un prieten de incredere).

 

Revin cu o neclaritate: care ar fi pretul corect pentru masina aleasa de mine in prima postare? Skoda Octavia II, nivel echipare Ambient din 2010 cu 97.000 km?

 

http://www.dasweltauto.ro/d/detail#carId=1017700372&carIndex=18&garantie=false&maxPage=6

 

Tinand cont ca nu sunt (foarte) presat (plec din tara asa ca pana in februarie sunt nevoit sa astept) dar am nevoie de masina, astept in continuare pareri.

 

Sper ca pana ma intorc sa vad si cu ce bani ma aleg in urma daunei totale provocate masinii mele. Sper sa nu fiu nevoit sa intru in proces cu Astra dar stiu ca intotdeauna cel fara vina are cel mai mult de suferit.

Modificat de suceveanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam 8000-8500.Unui vecin i-a fost furata masina in Roma in primavara,un Focus,si cu banii de pe asigurare si-a luat un Vectra din 2009,cu o poala de optiuni,100000 km,mare ca dracu,bagi o vaca in el cu doar 6500.Inmatriculata.Asa ceva

http://www.autovit.ro/opel-vectra-C35331016.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Danim

Ai condus vreodata un opel mai mult timp ca sa stii ce recomanzi?Eu cred ca este diferenta mare de confort si ergonomie fata de skoda-vw.De aia si preturile mai mici.Nu mi-a placut niciodata opel si am condus de la corsa la insignia.Poate sunt subiectiv insa cred ca si altii impartasesc parerea mea.

 

Neaparat drive test inainte de achizitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca esti subiectiv, iar gusturile nu se discuta....eu am O2 rs tdi si am condus si vectra c 1.9 120 cp, care in ciuda greutatii se misca decent, de zgomot interior nu mai vorbesc, consum 6% din Viena in Bucuresti, condusa mult peste limitele legale. Eu unul recomand vectra c cdti. Din gama Skoda am avut 2 masini (O3 si O2 rs tdi), insa pot afirma ca urmatoarea masina nu va mai fi o skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi-a placut,chiar daca nu am fost fan Opel niciodata,poate doar pentru Insignia as face o exceptie.Dar la 6500 euro,ditamai animala,buna de vacanta pentru o familie de circa 5  persoane,cu optiuni mai mult decat suficiente,mi s-a parut chiar foarte ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat o cautare pe mobile sa vad care ar fi pretul cerut pentru o Skoda ca cea gasita de mine http://www.mobile.de/ro/categorie/automobil/vhc:car,pgn:1,pgs:10,srt:date,sro:desc,mke:skoda,mdl:octavia,frn:2010-01,ful:diesel,mln:90000,mlx:100000,ccn:1401,ccx:1800,fwd:true

 

Se pare ca pretul ar fi cam pe acolo. Pe acest forum au fost pareri ca pretul este cam sus. Incep sa nu mai inteleg nimic.

 

Oricum, voi largi aria de cautare, aici m-am oprit la masinile din grupul VAG deoarece am crezut ca acesta este subiectul forumului. Daca se pot face si recomandari pentru alte marci, as dori sa se respecte cerintele formulate de mine in postarea 304 si sa fie bazate pe ceva concret nu doar pe ce se zice/aude.

 

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asa se practica aici la noi ; cand un coleg cere niste sfaturi si posteaza anunturi cu masini ieftin gen passat B6 la 6000 euro il huiduim si il atentionam ca alea au milioane de kilometri, ca sunt samsarite, daune totale, etc ; cand altii ca tine vor sa dea pretul corect pe o masina, i se recomanda sa se uite la bmw-uri si audi la banii aia..nimeni nu pune problema costurilor de intretinere, a kilometrilor, a gusturilor, s,a.m.d ; eu nu stiu de ce unii sunt asa usor de influentat...o masina poate fi mai scumpa la achizitie din mai multe motive : are un singur proprietar, maxim doi, a fost servisata exemplar, e bine dotata, are km putini ce pot fi verificati, garantie, nu prezinta daune majore sau semne de uzura accentuate, are schimbate deja distributia + consumabile + anvelope noi, lichide, si alte piese ce pot costa ~500-1000euro, poate fi una dintre putinele masini cu motorizari fara probleme, si multe altele ; eu zic daca iti place sa mergi sa o vezi si daca nu esti genul sa vrea sa scoata profit din vanzare sau care o vinde dupa cateva luni, atunci merita sa dai un ban in plus pt o masina buna care stii ca nu iti va face probleme pe viitor ( de altfel ai si garantie vad eu, dar trebuie lamurita foarte bine treaba cu garantia de fata cu dealerul, si asta in scris, nu prin vorbe ) ; iar pretul corect...nu stiu de ce intrebi pe forum ; dai o cautare pe net si vezi preturile pt masini similare ; iar dupa ce te vei satura sa vezi cazane ieftine cu probleme ascunse, te vei orienta probabil la o masina corecta, care va costa putin mai mult ; depinde ce vrei ; poti opta si pt o masina ieftina cu probleme, care sa o iei la un pret minim ( sub pretul pietei ) si sa te apuci tu sa o repari ; bafta

 

p.s : pretul skodei din anuntul postat de tine include si TVA.

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

p.s : pretul skodei din anuntul postat de tine include si TVA.

 

 

 

Am vazut dar tinand cont ca o cumpar pe PF si nu pe o societate, nu stiu cum ma ajuta. Daca aveti vreo idee cum as putea evita plata TVA-ului (fara sa o inmatriculez fictiv pe o societate oarecare), astept sugestii.

 

Multumesc in continuare celor care ma ajuta cu pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu bgd_b92 si un +1 mare pt postul lui, mai adaug ca un pret ridicat poate insemna ca are si taxa de mediu platita sau ca nu necesita, fiind in prealabil platita taxa de inmatriculare si evident nerecuperata. Eu daca mi-as vinde acum masina, cu siguranta as include in pret si cei 3700 de lei platiti pt taxa de mediu.

Modificat de bZ1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata sunt nevoit sa suspend cautarile mele. Le voi relua dupa 6 februarie, sper ca atunci sa gasesc ceva care sa-mi indeplineasca cerintele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut baieti! 
Sunt nou prin zona dar vreau sa prind radacini!
Si pentru asta am nevoie de ajutorul vostru!

Vreau sa achizitionez o Skoda Octavia II, sunt mai pretentios din fire si vreau sa aibe ceva dotari. Pana in prezent am gasit 2 posibile masini, ambele din Oradea (tinand cont ca eu sunt din Constanta).

Vreau sa va intreb si in acelasi timp sa ma si ajutati cat se poate...

Ce tip de motor e mai ok? Ce ma sfatuiti? 
Ce pareri aveti despre masini?

 

http://olx.ro/oferta/vand-skoda-octa...tml#7247bd24eb

http://www.tocmai.ro/skoda-octavia-e...#current_image

 

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare dintre cele 2 exemple are minim 100k km lipsa. Pretul o confirma, insa nu sunt masini neaparat proaste, trebuie doar verificate.

Eu nu as bate atat drum pentru ele daca as fi in locul tau. Personal ma feresc de masini de B si de cele din zona Zalaului(pe o raza de minim 100+ km)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata sunt nevoit sa suspend cautarile mele. Le voi relua dupa 6 februarie, sper ca atunci sa gasesc ceva care sa-mi indeplineasca cerintele.

Ultima oara cind am fost in suceava parca erau soselele bombardate de rusi la propriu poate s-a mai remediat problema dar tinind cont de mai multe aspecte ti-as propune aceasta varianta- http://www.autovit.ro/subaru-outback-C35651932.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea albastra am vrut sa o iau eu pt mine, dar din pacate pozele sunt facute in asa fel incat sa nu se vada defectele. Masina am vazut-o prin iulie 2014, iar ca probleme am constatat ca pe praguri acolo unde se inchide usa, sunt mai multe nuante de albastru, deci e revopsita, ba mai mult sunt urme cum ca a fost lipita hartie sau banda pt a acoperi zona unde nu trebuie vopsit. Nu are acel "scotch" de protectie lipit intre pragul si aripa spate, pe nici una din parti (sper ca va dati seama de care scotch vorbesc). Pe scurt, masina a suferit cateva interventii mai mult sau mai putin grave. Stiu ca arata ok in poze, plina de dotari, piele, navi etc, dar eu nu i-am oferit nici un leu cand am vazut-o. Ca fapt divers mi-a lasat-o la 5300, asta daca mai conteaza...

Cea neagra e vanduta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pentru sfaturile legate de masina albastra.

Masina neagra i'am spus proprietarului sa mi'o rezerve si pe 24 ma duc sa o vad si daca este in stare buna cred ca o si cumpar.

Din ce am vorbit cu el la telefon, cu pozele care mi le'a trimis masina pare ok, dar degeaba pana nu vezi in fata ochilor nu ai de unde sa stii.

As avea nevoie totusi de in ajutor, daca este cineva din Oradea pe acest forum, poate ma poate ajuta sa imi dea niste indicatii unde pot sa ma duc sa o verific pe tester, ca sigur nu sunt km reali.

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat, mie mi-a spus la telefon ca e vanduta, dar ma rog...

Pt a verifica km, recomand reprezentanta Skoda de pe calea Clujului. Dar nu cred ca iti pot spune 100% daca sunte reali sau nu, dar poti cere istoricul intrarilor in service si iti dai seama cand a intrat ultima data in service si la cati km. Aici ma refer la ultima intrare in service in Germania, sau de unde e adusa.

Eu mi-am luat innainte cu o saptamana de a aparea asta, ce-i drept fara navi si piele, dar sunt super incantat de ea, mai ales ca am mers personal dupa ea acasa la neamt. Am luat-o direct din garajul proprietarului, iar km stiu ca sunt reali 100%, singurul proprietar de noua. Cei 140 de cai isi fac bine simtita prezenta, iar consumul e fantastic de mic. La 407 tot cu motor de 2.0 (HDI) nu scad sub 7%. Cu asta, cu acelasi motor de 2.0 doar ca TDI, am scos consum si de sub 4%la drumuri lungi.

 

Multa bafta si sa ne tii la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai a 2'a zi de cum am vazut'o pe net, l'am sunat pe proprietar si i'am spus sa o tina ca vin sa o iau... fapt pt care i'am trimis 100e avans...

M-am uitat la reprezentanta skoda din Oradea (AutoGrand)dar sambata are program pana la 13... iar eu ajung in oradea la ora 14 :(

O sa incerc la cei de la Dorex-auto, sper sa fie ok.

Daca mai e cineva care cunoaste Oradea si imi recomanda un service mai bun sunt foarte recunoscator! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci de aia mi-a zis ca e vanduta, pt ca ai trimis avans. Gata, am inteles. Sa ai bafta la ea.

 

L.E. Doar de curiozitate sa vazi ca nu te-am mintit, te rog sa iei legatura si cu cel ce o vinde pe cea albastra. Sunt curios de reactia ta ca si cumparator, adica, daca ai da banii pe asa ceva.

Modificat de nwo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stau in dubiu intre Octavia 2 facelift, circa 120k km, 105 cp, din 2010-2011 si Fabia Combi 2 facelift, circa 60-80k km, din 2010-2011, 90-105 cp, motorizare 1,6 tdi. pret circa 9000 Octavia/7000 Fabia.

sunt diferente intre motoare sau elemente de mecanica ?

 

LE: masinile sunt SH

Modificat de cosmin2002
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!