Jump to content

Sfat cumparare Octavia 2 SH - pareri tehnice la obiect


sorin_balan
 Share

Postare recomandată

Daca am dat cu ea in gard, ar trebui sa fii fericit ca ai aflat asta in urma testului si faptul ca l-ai facut si-a meritat banii. Stiu, sa vezi 20 de masini si sa platesti tu ca si cumparator o testare la fiecare masina, e dificil, dar asta e piata auto SH mai ales cand cumperi o masina de la un privat. Daca nu vrei riscuri, atunci o masina noua este de preferat sau macar o masina SH cu garantie de la un dealer serios.

 

De asta exista atatia cumparatori si vanzatori. Practic tu nu ai cumpara masina de la mine si eu nu ti-as vinde-o tie :)

Modificat de iwolffy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti..chill...cei care fac referire la mine : grila le-am spus ca o am si pe cea originala, le-am spus tuturor ca a fost usor atinsa pe portiera fata ( asta nu se vede decat la un test de vopsea ), stiu ca are km reali si absolut nicio problema ( a fost verificata acum 1 luna ) ; credeti-ma, am mai avut 5 masini sh, stiu sa fiu maleabil, dar nu accept ca cineva sa imi impuna ceva ! Eu as putea sa zic da domne platesc eu daca are vreo problema ; dar nu incurajez mentalitatea asta ; stiti cum se procedeaza la autohouseuri? Vi, vezi masina, daca vrei ca cineva sa mearga cu tine la test lasi o garantie de 100€ dealerului si daca masina nu are alte probleme inafara de cele mentionate de dealer iar tu te razgandesti apoi ca ai vazut alta mai bengoasa, omul isi mananca painea pt ca si-a pierdut timpul cu tine iar tu ai fost nehotarat ; eu am luat masina fara testare, am verificat-o eu cat am putut de bine apoi ulterior ( peste 3 zile ) am verificat-o cap coada. Eu m-am priceput sa vad defectele si sa aleg o masina ; daca potentialul cumparator nu se pricepe, sa vina cu un mecanic la fata locului; daca nu are nici posibilitatea asta, sa se descurce nene ; eu personal stiu cat de greu este sa gasesti pe piata o maaina care sa nu necesite nici macar un leu investitie ! Numai rotile de vara au fost 500€..+ interiorul recaro, pilot automat, sistem audio, folii, magazie cd, cotiere, ace de vectra c, inele cromate si multe alte imbunatatiri ; la banii astia ( 3200€ absolut fix fara taxa platita ) nu gasesti nicio masina cu aceste dotari. Si cand unii vin si au pretentie de masina noua, vad starea masinii, nimeni nu a avut absolut nimic de comentat , le spun din start ca pretul e fix ( le-am spus ca daca o gasesc ei in servis cu probleme le-o donez ) incep sa comenteze si sa-ti impuna niste chestii...merita sa ii lasi sa isi ia teapa vietii si sa caute altceva. Eu am scos-o de la vanzare momentan. O sa incerc sa o vand prin cunostinte sau cineva care vrea o masina buna, ca si asa piata e saturata de masini manarite. Credeti-ma, la cate probleme am avut si eu cu masinile, nu ma mai uimeste absolut nimic. Decat balanii astia care deja la telefon te iau la per tu si la boss...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de ce as avea incredere in tine mai mult ca in altcineva? Ce garantie imi dai tu in plus? Doar ca ai gura mai mare si alte concepte despre lume? Nu inteleg logica. Tu zici tot despre masina, nu ascunzi nimic, ala iti propune ca tu sa platesti testul daca se gasesc alte probleme care tu nu le.ai mentionat. Deci in cazul tau de om onest si sincer, nu are cum sa existe alte probleme deci cumparatorul va constata prin intermediul testului ca tu ai spus adevarul si va da banii pe test. Faptul ca tu refuzi asa ceva este, dupa parerea mea, un semn clar ca masina are defecte ascunse care ar putea influenta decizia de achizitionare.

Iar pt iwolfi... No comment prietene, esti fix definitia romanului cinstit pana la proba contrarie. Cu mentalitati din astea prefer sa nu mai discut. Concluzia spuselor tale este ca eu voi fericit ca am facut test si am descoperit defecte care tu, ca un marlan ce esti, incerci sa le ascunzi ca sa tragi de pret in sus.

Masina mea e luata de noua dar poate in viitor o sa iau una sh dar nu o sa stau la discutii de genul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt prietenul tau, si mai ales nu ma cunosti ca sa zici tu daca sunt un marlan sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa fiu de acord cu @bZ1, daca voi sunteti siguri ca masinile voastre sunt cum spuneti atunci nu vad nici o problema pentru ca nu ai fi de acord sa platesti tu testul daca ceva nu iese bine. Adica nu vad logica pentru ca nu ai accepta daca esti asa sigur de masina ta ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica la fiecare posibil cumparator eu sa dau cca 25-30 E pe teste, apoi el pleaca multumit ca n-a luat teapa si eu bat din buza.

Orice masina sh are defecte, ca nu e noua.Panza de paianjen la vopsea(asta in caz bun) , vopsea matuita, bucsaraia putin slabita(daca nu a fost schimbata) discurile de frana, etc, compresia mai scazuta, etc.

Si daca in urma testului la o masina de 150000 de km reali iese compresia oarecum mai mica, injectoarele oarecum,etc(De fapt o stare normala la o masina de 150000 de km) eu de ce sa platesc? L-am mintit ca are mai pitini km, sau ce?

Hai ca macane, cu plata testului de catre posesorul masinii. 

Masina te bucuri de ea o data cand o cumperi si o data cand o vinzi, si asa te rogi pe dupa usa sa se gaseasca cumparator.

Cine vrea test, sa-l platesca frate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de lant nu zici? Ca la tine acolo e buba, lantu ala... Pe ala nu il aduci in discutie? Normal ca gandesti asa. Sa plateasca prostu testu la care i se spune ca e jale cu lantu.... De macanit macane lantu

Modificat de bZ1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frate, eu nu vand masina urmatorii cel putin 4 ani,(sunt alte prioritati, plus o pierdere imensa la vanzare)probabil ca atunci va avea deja alt lant. Vorbeam in general.

Daca te iei dupa ce spui tu, eu trebuie sa le spun ca masina are proiectare proasta si mai vinzi cucu. Normal ca la un moment dat orice 1,2 tsi va fi vandut. depinde de cumparator daca se va orienta dupa asemena motor. Si la momentul unei vanzari a unei masini 1,2 tsi e posibil sa aiba alte probleme mai grave ca si lantul!.Inaca nu am auzit de al doilea lant sarit cu motoare crapate, e zornaitor, dar in rest masina merge bine. S-ar putea ca un BXE tdi mult visat si apreciat sa fie mai mancau de bani decat 1,2 tsi.

Nu voi fi cinstit la vanzare, cetatean onest ca tine. Voi intretine masina conform cartii tehnice, revizii doar la reprezentanta, daca va fi cazul voi vopsi elemente care necesita, dar in rest vreau sa vad eu vanzatorul care spune ca masina lui e cam uzata, cam proasta, cam depasita, cam mare pretul, etc, dar daca vrei, va platesc si un test, asa ca sa fiti sigur, domnule si stimate cumparator, masina mea e cum e dar daca vrei cumpar-o.

 

iti urez un singur lucru, cand vrei sa vinzi masina, sa ai parte de 20 de cumparatori carora sa le platesti testul si in final poate sa o cumpere al 21-lea. 21x 30 E=630 E, mai lasi la negociere 3-400 E si in final dai cu 1000 de E sub pretul piesei. Generosule!

 

Ai pus prietena sa dea declaratie inainte? Stii ca dupa primul toti sunt al doilea? Asa e si cu masina sh, unii o intretin mai bine, unii mai rau, cine nu casca ochii, casca punga dupa cumparare. Astai viata, nedreapta uneori, dar ............

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce dupa postarea unei masini samsarite se trece la flame posting?

Omul a postat o masina care trebuie ocolita si cam atat.. Hai sa ne pastram calmul si sa discutam constructiv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba, voi sinteti seriosi? ce discutii aveti....

si pe mine m-au sunat doi (n-are masina destule extrase) sa ma intrebe de ea si ce are, ce nu are cum e si ce acte am.

unul a vazut-o, bugetul lui nu corespundea cu al meu, iar altul am zis ce si cum si care e ultimul pret

Gogosi puteam sa ii vind cit cuprinde mai ales ca e din alt judet, asa ca i-am zis si ranile cu care am luat-o si cu care o dau.

Ambii m-au intrebat daca accept testare si le-am zis un da mai clar ca la nunta. Evident ca nu a avut nici unul pretentii financiare de la mine, in fond daca esti bolovan si nu te pricepi cu masina dai un ban unora care in teorie au idee despre asa ceva.

Io cind am luat masina nu m-au interesat alte chestii la ea in afara cutiei, cu care mi-am pierdut 3 -4 ore; probabil ca mi-ar fi platit o testare, ca ar fi scapat de mine intr-un fel sau altul mult mai repede :lol:

 

In fond, o masina de care ai grija se vede; daca e lovita/zgiriata usor de altii nu poti zice decit ca e mina sortii.

Impecabila o iei din reprezentanta (desi ai sansa sa iei cu retus si de acolo)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta cineva si pe mine cu un sfat.

Vreau sa cumpar masina asta http://olx.ro/oferta/skoda-octavia-2-IDVD7h.html

Am vb cu omu...mi-a spus ca a cumparato si el de la cineva din brasov, masina a fost cumparata de noua din romania si toate reviziile au fost facute la reprezetanta. Pe mine ma induce in eroare ultima poza de la distributie, daca a fost schimbata in romabia nu trebuia sa fie un sticker cu scris un romana?

Ultimul pret ar fi 7500 €.

Si a mai spus ca a montat el ulterior tempomatu. Nustiu ce sa cred....masina o iau mai mult pentru nevastamea, de aia vreau cutie automata. A mai spus ca a facut si el cercetari despre kilometri si revizii si nu dupa 130000 nu a mai gasit nimika. Un pretul asta mai include si roti de tabla.

Multumesc anticpat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Stickerul acela se gaseste in cutia kit-ului de distributie. Multi il arunca si scriu cu markerul pe carcasa,  dar altii il lipesc si-l completeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hehehe, hitman, lumea e mica :)

ia da un click pe linkul din semnatura ;)


Ma poate ajuta cineva si pe mine cu un sfat.
Vreau sa cumpar masina asta http://olx.ro/oferta/skoda-octavia-2-IDVD7h.html
Am vb cu omu...mi-a spus ca a cumparato si el de la cineva din brasov, masina a fost cumparata de noua din romania si toate reviziile au fost facute la reprezetanta. Pe mine ma induce in eroare ultima poza de la distributie, daca a fost schimbata in romabia nu trebuia sa fie un sticker cu scris un romana?

Te-a mintit sau nu ai inteles prea bine: am spus ca la inceput a avut niste revizii cit a fost noua ca mai apoi sa fie facute tot cum le fac si eu.

Distributia e schimbata de fostul proprietar la mesterul lui.

 

La mine doar uleiul la cutie are intrare la service, in rest....Dumnezeu cu mila! :))


Info: miine mai vrea cineva sa o vada la ochi!

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hahha...m-am gandit ca de aici ai luat sfaturi despre tempimat...ce mica e lumea. Eu luni merg la banca...sper sa nu ma intelegi gresit dar ma rog sa nu o cumpere respecrivu hahaha.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucian M canzarea o are asigurata, rame de vazutdaca ramane inncomunitate sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bz1 : tie ti se pare normal..probabil si tu faci parte din cei care habar nu au sa se uite nici la nivelul uleiului de pe joja ; pe mine nu ma intereseaza ce pretentii au cumparatorii ; eu le-am spus din start ce vand, ce defecte are, ce stiu despre ea ( si stiu tot ) si ce imbunatatiri are ; cum am zis, daca nu te descurci sa iti cumperi singur o masina, apeleaza la un mecanic si vino cu el ; daca nici lucrul asta nu poti sa faci, mi se pare ca sunt destul de ingaduitor sa accept ce test vrei tu oriunde, intrucat il fac pe timpul meu si pe benzina mea ; ambii avem de castigat ; tu ca si cumparator iti rezolvi piticii de pe creier si faptul ca niste mecanici ( poate unii lacatusi ) iti vor spune in mare parte ce ti-am spus si eu, iar eu ca imi vand masina ; am mai vandut multe masini in anii trecuti, dar vad ca anul asta s-a cam schimbat mentalitatea de romania si majoritatea au glume dastea in ei sa plateasca proprietarul testarea...e ca si la contractul de vanzare cumparare frate ; PLATESTE CUMPARATORUL ! VIn toti papagalii, vad masina, niciunul nu apreciaza investitia ( sa numai zic faptul ca le-o dau cu plinul facut ! ) si munca, toti vin si spun pai stii, nu ma intereseaza interiorul , nu ma intereseaza ca ai dat 1200 lei pe cauciucurile noi, nu ma intereseaza pilotul automat, pot sa merg si cu AC nu sufar de clima..atunci de ce mai vi frate sa o vezi ?du-te si cautati alta !  vrei sa-ti fac o mica socoteala la masina mea, sa vezi cum stam ? defapt care e prostul de pierde banii ? 
anveope noi 1200 lei ( 250 euro )

jante aliaj 200 euro 

interior recaro 120 euro 

cd player OEM + suport cd incorporat in bord + 6 boxe - 200 euro

folii spate - 50 euro 

pilot automat - 70 euro

roti iarna complete

inele cromate in bord, ace de vectra C, covorase originale de mocheta, trusa + stingator + triunghi noi, discuri + placute, filtre MANN + Ulei schimbate de 2000 km si alte acareturi nu le mai socotim....

 

Iese per total o investitie de ~ 1000 euro ; asta + pretul masinii ; si ? eu am cerut 3200 pe ea si nu are nicio problema ! eram dispus sa o vand, cu toate ca pierdeam bani ca si la restul pe care le-am adus pe linia de plutire si am investit bani si timp in ele...dar ma scarbesc genul astia de oameni si prefer sa o tin momentan ; sa isi cumpere din piata si din autovit, impecabile, din 2001 ca e taxa mica la ele si cu 120.000 km "reali" ;  unii isi merita soarta ! asa ca nu ma critica tu pe mine ca nu vreau sa platesc un amarat de test....am fost cu masinile precedente cu oameni la teste in care nu a iesit nicio problema si tot nu s-au intors sa o cumpere ; asta imi mai lipsea, sa pierd si bani pt niste nehotarati...ti-am zis, intereseaza-te cand iei masini de la delaer cum se procedeaza ; si nu numai la noi..ci in toata lumea asta civilizata ; se lasa o garantie ca tu te intorci inapoi dupa masina in cazul in care aceasta nu are nicio problema ; dar normal, cumparatorul daca el are banu'...e miezul din dodoasca nu ? ce mai conteaza restul...ce, tre sa fim si oameni cumva ?! 

 

 

 

hitman : recomand masina  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stii tu ce stiu eu sa fac si ce nu, pentru simplul fapt ca nu sunt de acord cu atitudinea samsareasca nu inseamna ca nu stiu sa imi verific nivelul de ulei. Tu cred ca nu stii sa citesti sau nu ai puterea sa intelegi o logica simpla: esti sincer ca vanzator si explici tot ce are masina iar testul confirma spusele tale = cumparatorul plateste testul. Esti samsar si masina a fost rupta in doua de un stalp, ai luat bani de la asigurare si epava si ai reparat epava si ai pus-o la vanzare si nu vrei sa se vada, evident ti.e frica de test si probabil l.ai plati tu de fiecare data daca urmam aceasta logica, in ciuda megainvestitiei tale de 1000e.

De cand e regula ca numai cunoscatorii auto pot detine o masina sau doar cei cu experiente avansate in ale mecanicii pot cumpara o masina second hand?

De ce s.a schimbat lumea de la o vreme? Din cauza teparilor jegosi care atrag lumea cu preturi mici, km dati inapoi si masini cosmetizate la suprafata cu piese din dezmembrari deja uzate si care pot ceda oricand.

Paranoia e mare printre cumparatori pentru ca, pe buna dreptate, nu poti avea incredere in mai nimeni dar daca tu, ca vanzator, refuzi sa platesti un test daca se descopera ceva grav ce tu nu ai precizat, atunci sper sa nu o vinzi niciodata si ss mergi tu cu ea pana crapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bgd_b92 initial am crezut ca ma certi pe mine. Stiu ca merita masina si de cand am aflat ca e membru pe forum mi-o doresc si mai mult. Sper doar sa am noroc si sa nu o dea pana luni seara cand merg la banca ca dea inca nu am castigat la loto. Sunt deacor cu tine intr-o oarecare masura...nu toata lumea e cinstita cand vinde masian, nici la noi nici in strainatate. Mi se oare corect ca toata lumea sa procedeze cum am facut eu, daca te duci la test cu ea, in cazul in care vanzatorul are dreptate si masina eate cum a descriso el sa plateasca cumparatorul, in caz contrar sa suporte cinsecintele. Asa am scapa de samsari. Eu cand am luat golful asa m-am inteles cu omu..sidesi a spus ca o sa dau bani degeaba tot am.mers la test cu ea. Acolo intradevar a iesit exact cum a fost descrisa, inafara de faptul a atunci cand a fost forjata de dyno a scuipat pe teava de esapapment captuseala dinauntru si mecanici de acolo au sous ca a bagat omul carpa inauntru ca sa nu iasa nixele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unele tobe sport au captuseala din vata minerala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Mi se oare corect ca toata lumea sa procedeze cum am facut eu, daca te duci la test cu ea, in cazul in care vanzatorul are dreptate si masina eate cum a descriso el sa plateasca cumparatorul, in caz contrar sa suporte cinsecintele.

daca intre timp, chiar pe drum spre test i se intimpla ceva ce nu este semnalizat cu un martor luminos?!?

sau la test iti zice ca un amortizor e mai slab ca celalalt si in mers nu se simte?!?!? crezi ca iti da cineva bani? 

poate vinzatorul e un habarnist ce nu isi da seama decit cind ii sare o roata...

 

Cam ce consecinte ar fi de suportat, asa de curiozitate :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stii tu ce stiu eu sa fac si ce nu, pentru simplul fapt ca nu sunt de acord cu atitudinea samsareasca nu inseamna ca nu stiu sa imi verific nivelul de ulei. Tu cred ca nu stii sa citesti sau nu ai puterea sa intelegi o logica simpla: esti sincer ca vanzator si explici tot ce are masina iar testul confirma spusele tale = cumparatorul plateste testul. Esti samsar si masina a fost rupta in doua de un stalp, ai luat bani de la asigurare si epava si ai reparat epava si ai pus-o la vanzare si nu vrei sa se vada, evident ti.e frica de test si probabil l.ai plati tu de fiecare data daca urmam aceasta logica, in ciuda megainvestitiei tale de 1000e.

De cand e regula ca numai cunoscatorii auto pot detine o masina sau doar cei cu experiente avansate in ale mecanicii pot cumpara o masina second hand?

De ce s.a schimbat lumea de la o vreme? Din cauza teparilor jegosi care atrag lumea cu preturi mici, km dati inapoi si masini cosmetizate la suprafata cu piese din dezmembrari deja uzate si care pot ceda oricand.

Paranoia e mare printre cumparatori pentru ca, pe buna dreptate, nu poti avea incredere in mai nimeni dar daca tu, ca vanzator, refuzi sa platesti un test daca se descopera ceva grav ce tu nu ai precizat, atunci sper sa nu o vinzi niciodata si ss mergi tu cu ea pana crapa.

Va invirtiti in jurul celor 200 lei sau cit costa un test....

Eu am marfa tu ai banul; de ce sa iti platesc eu testul atita timp cit nu eu iti bag marfa pe git, nu vin eu peste tine sa o cumperi ?!?!?

O vrei ca luceste, ca are km putini? platesti sa afli ceva informatii suplimentare si atit daca ai curiozitati de genul asta.

 

Eu am facut drum unde se agata harta in cui sa vad/iau masina. Daca nu imi placea, trebuia sa ii cer fostului proprietar banii de drum?!?!?

Totusi subiectul topicului se refera la partea tehnica, nicidecum la cea comerciala.

Asa ca spuneti-i colegului ce sa caute la masina mea daca e sa vina aici, dealerul Skoda a falimentat :(, asa ca de testarea ei ma ocup eu, dau sfoara-n tara la toate service-urile sa zica ca e tzitza de mitza, asa masina nu se mai exista in Europa :lol:

(Ipoteza asta a luat-o cineva in calcul?!?!? ca vinzatorul sa aiba cunostiinte mai peste tot?!?!? :) )

 

Ca sa va distrez, ca tot e simbata seara, o cunostiinta aduce(a) masini destul de scumpe, la comanda, dar si de-astea de consum, ca sa ii mearga vechimea.

Eh si suna clientul, se inteleg sa mearga la test - intr-o simbata iar majoritatea nu lucrau, asta suna un fost coleg de liceu care activeaza la un service in speranta ca ala ii lauda masina.

Se intilnesc acolo, si ala incepe sa ii cinte de aia si de ailalta, evident de rau sau pe aproape si la final ala ii zice:

domne, am zis ca ma duci unde ai un blat, sa ma faci sa o iau :lol: 

Asa ca putem sa incheiem tranzactia, ca vad ca esti corect :lol:

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intervin aici pentru că mai sus s-a lăsat cu înjurături/jigniri. Vă rog să vă desfășurați civilizat.

În opinia mea cel care cumpără trebuie să-și plătească testul. Este un ajutor în decizia de cumpărare atunci când nu se pricepe sau are dubii, nu mai zic atunci când aleargă după chilipiruri. Ca și vânzător doar n-o să plătesc de fiecare dată test, adică 10 teste x50€ îs 500€. Tot ce pot face ca vânzător e să mă duc să fac un test și să scrie pe factură tot ce găsesc defect la mașină (oricum așa se face).

Odată și gata. Cine are dubii de un document oficial di reprezentanță să-și plătească test.

Și plus, vorb-aia... nu te obligă nimeni să cumperi, nu-ți scoate nimeni bani din buzunar. Aaaa, că ești înșelat, da! Există contract vânzare/cumpărare, poliție, justiție, legi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine m-a costat testu 450 ron acu 6 ani....la test a iesit suspensia cu probleme..fapt care nu a fost mentionat de vanzatir...dar tot am luat masina pentru ca amnspus ca astea sunt piese consumabile. Daca mergi cu masina numain linie dreaota si drum ca-n pala atunci nu vad de ce ti-ar iesi probleme la suspensie. In rest lumea nu face diferentza intre consumabile si probleme reale.....cutia de viteze si motorul iesise in parametri normali..aubscos um punctaj de 100%, fapt ce m-a determinat sa cumpar masina. Si cand am vb la tel ti-amnspus ca sunt cnstient ca masina nu este nou si toate au defecte...dar una sunt defect majorebsibaltele sunt defecte cauzate de conditiile de exploatare. Ti-am povestit ca mie mi s-a rupt un arc pe stanga fata cand am fost sa schimb cauciucurile pentru ca masina a stat prea mult pe dreapta sibaubrugini...Nu sunt absurd..dar nici nu poti sa mergi tu ca cumparator si sa platesti toate testele pana dai de o masina si un vanzator cinstit cum ai fost tu. La 3 teste scoti un set de cauciucuri :p cum ai spus si tu ca nu iti permitea bugetu sa cumperi rotile pe 17" din cauza cauciucurilor :)

P.S:Scuze de greselile de ortografie, nu sunt analfabet:p dar scriu de pe telefonul mobile ca sunt la munca. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!