Jump to content

Sfat cumparare Octavia 2 SH - pareri tehnice la obiect


sorin_balan
 Share

Postare recomandată

Ce are a face una cu alta? Merge maşina altfel dacă socotesc ultimul leuţ cheltuit pe un bec de poziţie? Maşina e o marfă din piaţă şi atît.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost duminica la targu mures in speranta ca acolo o sa am de unde alege..cand colo surpriza, mai mult de jumatate din piata erau masini breack dintre care 3 o2 breack si una berlina care desigur era cu probleme...m-am gandit sa merg in weekend pana la salaj si de acolo sa dau o fuga la zalau daca nu gasesc nimic, ca e aproape.ce ziceti sunt bune pietele de acolo? Sau daca nu ce parere aveti de cluj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maşini ieftine luate fără tva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa cauti la Salaj? mergi direct la Cluj!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asta v-am intrebat ce parere aveti de aceste piete pentru ca la cluj e piata sambata si in partea cealalta e duminica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil 95% sunt de afara si masluite grupa mare! nu incurajati samsareala!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu intre cluj si mures, am ales mures,

piata din cluj, cei putin cand am fost eu, era numai pentru "revanzatori".

numai masini dubioase, cel putin segmentul 4000-5000e.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Să vă pregătiţi de contracte în alb din ţara de unde e adusă maşina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce contracte ?...adio sh-uri germane diesel vechi.

Mai bine vedeti de dublarea impozitelor cu dedicatie pentru dacia-renault, marirea RCA si altele.

Se anunta dezastru dupa alegeri, adio motoare mari. ( m-am orientat bine cu 1,2 si 1,6 )

 

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Economie/Stiri/Nou+proiect+al+Codului+Fiscal+a+fost+trimis+ministrilor+Singura+

Modificat de 120 L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa dreq !Daca te pricepi sau mergi cu un mecanic/tinichigiu bun imposibil sa nu-ti dai seama daca e troaca sau nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

 

In caz ca vreti sa va cumparati o Skoda Octavia 2, ar  fi bine sa-l evitati pe "seriosul" de aici: http://www.autovit.ro/skoda-octavia-C34324751.html

 

Spun asta pentru ca in acest link gasiti de unde este adusa masina:

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache%3A49HFQ7eVmusJ%3Asuchen.mobile.de%2Fauto-inserat%2Fskoda-octavia-2-0tdi-elegance-leder-schiebedach-xenon-m%25C3%25BClheim-ruhr%2F197888502.html+&cd=8&hl=ro&ct=clnk&gl=ro

 

Aceleasi jante, numarul de inmatriculare se potriveste de minune cu localitatea de unde a fost luata masina (Mülheim), piele pe ambele masini, aceeasi culoare, etc ...

 

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-a dat 200.000 de km inapoi!! Unbelievable, ce neam am ajuns!!

post-28492-0-45467800-1409855049_thumb.j

post-28492-0-70997200-1409855056_thumb.j

Modificat de radioman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu un singur lucru nu inteleg, cum poti scrie acolo primul proprietar ? Si pe site-ul original scrie ca masina a fost inmatriculata in 10/2008, iar la cocalar scrie in 08/2009. Probabil masina a avut si reviziile facute la reprezentanta, deci o verificare a VIN-ului scoate totul la iveala. Ce tupeu poti sa aiba astia in ziua de azi ... De aia 200 000 km nici nu mai pot comenta.

 

LE: Cred ca il sun sa vad ce ii poate capul :) ... 

Modificat de adrian001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma sincer, de ce va mira? Toti stim ca asa se practica ; oricat le-am explica oamenilor ca in Romania ajung masinile din Germania cu km putini ( care in Germania costa mai mult, in Germania doar cele peste 200.000 km sunt ieftine sau care au avut accident grav ) culmea e ca sunt si mai ieftine in Romania cu tot cu adaosul samsarului, decat la mama lor ?! Asa procedeaza TOTI ! La noi in tara nu se poate face comert cu masini corecte ! Pt ca romanul vrea km putini ! Si atat !

OT : am masina mea la vanzare, un astra G, ( ieri de nervi am scos-o de pe net ), si ieri a venit un nene la mine...el avea o problema : sa platesc eu testul daca masina are ceva ca asa e regula....prima oara m-a bufnit rasul, a doua oara cand deja insista m-am enervat, mie nu imi impune nimeni sa fac ceva cu lucrul meu ; in fine, el avea o mare problema cu km ( a mea e benzina, cumparata ro, si are reali 94.000 din 2006 in bord ) ; si l-am luat frumos si i-am zis : daca daca ti-as spune ca are 200.000 km si masina e ca noua tehnic ai mai luao? ( omul stramba din nas ) ; dar daca ar avea 50.000 si ar fi o toroapa cu chiulasa fisurata de care nu iti poti da seama nici la test ai fi fericit? I-am zis sa se gandeasca mai bine ce e cu adevarat important la o masina..si nu e singurul..credeti-ma, de asta mi-e scarba sa vand masini si am scos-o de la vanzare. Mai venisera inca 3 in 2 zile cu aceleasi conceptii..am zis ca nu e posibil fratilor..asa mentalitate infecta de turma...deci asta se cere ! Nu il mai criticati pe dl de mai sus pt ca 90% din masinile care sunt la vanzare nu au km reali. Toate golfurile si passaturile de la 1999 pana la 2006 au maxim 200.000 km...sa fim seriosi, cand un B6 are rulaj mediu in Germania de 70.000/an....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evident ca masina se va vinde repede :). La nemti asta e misto ca ei pun foarte optionale pe masina si evident ca masina de mai sus (care e foarte doatata) se va vinde mai repede ca una cinstita mai cheala si cu km reali. Daca mai punem la socoteala care are si 80 000 de km deja cred ca a si dat-o ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta se intampla daca ai nostri politicieni nu promulga o lege..

Vad numai comentarii : asta cere romanul..masina cu km putini.. Nu l impiedica nimeni sa caute masini cu km putini, daca samsareala ar fi reglementata si masluirea km ar fi ilegala toata lumea ar fi multumita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit dupa o cautare pe internet acea Octavie cu "200.000Km" mai putin. Am raportat anuntul la Autovit si vad ca au editat numarul de Km. 

 

Sunt convins ca mai sunt astfel de masini pe Autovit daca s-ar apuca cineva sa faca o cautare. Stiu ca in UK poti verifica istoricul MOT-ului (echivalentul ITP-ului unde sunt inregistrati si nr de km) online gratuit. Oare nu exista un astfel de serviciu in Germania? 

 

Mie mi-e greata de oamenii astia pentru ca efectiv te fura pe fata. Faptul ca romanii vor masini ieftine si cu km putini nu are nicio legatura cu ceea ce fac ei. Eu sunt convins ca orice alta natie vrea fix acelasi lucru; "civilizatia" in multe din tarile dezvolatate este practic conditionata de legile din tara respectiva si aplicarea lor.

Modificat de iwolffy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alte natii mai incep sa si gandeasca daca la o scurta cautare pe siteurile straine nu gasesti masini asa dotate si cu km putini iar la noi sunt importate..e clar LA MINTEA COCOSULUI ! Dar tu ce zici, se complac in situatia asta ? Iti spun eu mentalitatea romanului :

1. Dizal ca consuma putin

2. Mare ! Sa il reprezinte ! Normal ca break e tot o masina mare pt ei

3. Impecabila, ca in Germania, polisate, ceruite, cum se poarta la cele aduse de afara

4. Carte servis facuta pe picior !

5. Km putini musai ! Nu conteaza daca sunt reali. Starea masinii le fura ochii dar nu se gandesc la partea tehnica ; orice piesa este un consumabil ; la km astia deja pui problema de ambreiaj/volant/turbina/rulmenti roti/suspensie/etc etc

Intelegi tu? Oricat ai explica asta la 90% din populatia asta ei tot in lumea lor sunt. Si majoritatea sunt fixati pe vw si opal ca cica sunt ieftine si fiabile. Apoi cand ii lasa distributia / turbina/ injectoarele/ cutiile dsg si toooateee problemele specifice vw parca era buna o dacie...sincer mi-e scarba de mentalitatea asta, si in ultimul timp numai peste dastia dau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

partial iti dau dreptate:

pentru vw, opal, gasesti piese prin dezmembrari la greu, dar iau cumpara un volvo, mazda, nissan;

sa vezi cate minute consumi pe la parcurile din tara dupa o tripla, sau altele care sunt mai ieftine SH decat noi EOM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bgd_b92 - mie mi se pare normal ce ti.a cerut. Asa as face si eu si as fi de acord si daca as vinde eu masina. Te intalnesti cu omu, vede masina, ii spui ce probleme are pt ca evident ai pus.o si tu pe tester inainte sa o scoti si stii ce probleme are. Daca testul scoate la iveala probleme ascunse, tu il platesti si poate cu noroc, ala iti cumpara masina si asa. Daca testul scoate probleme pe care tu i le.ai spus in prealabil, omul vede ca ai fost sincer, plateste el testu si iti cumpara masina. Mie mi se pare corecta aceasta procedura. Eu nu as cumpara o masina sh care dupa o evaluare amanuntita scoate in evidenta probleme care vanzatorul nu le.a stiut si in niciun caz nu as plati eu testul acela. Pai ce? Tu iti afli starea masinii tale pe banii mei? In mod normal, daca nu ascunzi nimic, nu iese nimic in plus fata de ce stii tu despre masina si testul e platit de cumparator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt multi care pretind ca masina lor e in stare buna-foarte buna, cand defapt la o inspectie detaliata si amanuntita mereu se gaseste cate ceva, spre exemplu o bucsa pe care prop. nu a sesizat-o la inspectie, se poate intampla oricui, sunt unele bucse care cu greu se vad ca sunt deteriorate rupte (de ex la bucsa antiruliu trebuie sa tragi tare de ea sa vezi daca are fisuri ). Sau un burduf rupt, poate nu functioneaza anumite chestii - stergatoarele merg in slow mode, sau e rupt ceva la torpedou, are un cauciuct taiat/cu galma, ceva tot ii gasesti e imposibil sa fie impecabila, ca doar e masina SH. 

 

Eu sunt de acord ca un vanzator trebuie sa fie flexibil cu posibilii clienti, si sa nu-i ia la misto doar pentru ca unii habar nu au cum decurge o varzare. Daca un vanzator m-ar lua la misto, i-as spune doua urmat de un la revedere, cat timp ai bani si vrei sa cumperi ceva poti sa ai pretentii, doar ca vezi tu exista mai multe tipuri de raspunsuri: preferabil sa le dai pe alea bune care duc la vanzarea masinii si sa colaborezi, de asemenea unii sunt fixati pe acei 100-200 euro la negociere, sunt doar niste hartii, si cu cat tii masina mai mult cu atat se devalorizeaza pe zi ce trece, si o parere legata de masina ta bgd: nu suport si nu m-as uita la ea fiindca are grila fata schimbata (nu doar din cauza unui posibil accident usor, ci pur si simplu nu spor chestia de genul, si asta doar sa-ti demonstrez ce-i trece prin cap unui posibil client, lucruri marunte).

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce? Tu iti afli starea masinii tale pe banii mei? In mod normal, daca nu ascunzi nimic, nu iese nimic in plus fata de ce stii tu despre masina si testul e platit de cumparator.

 

Tie ti se pare normal, mie nu. Eu daca e sa vand masina, nu accept sa platesc niciun test care vrea sa il faca noul cumparator. Poate vine unul si vrea sa o puna pe dyno. 

 

E gresit sa zici "Pai ce? Tu iti afli starea masinii tale pe banii mei?" . Mi se pare corect ca tu afli starea masinii pe care vrei sa o cumperi, pe banii tai (de asta exista si in vest firme de genul hpicheck.com pentru istoricul unei masini). Eu imi cunosc deja starea masinii si probabil o diagnoza la 5 service-uri vor aduce 5 raspunsuri putin diferite. 

 

La fel si cand cumpar o masina, este responsabilitatea mea ca si cumparator sa stiu ceea ce cumpar. Cu cat vreau sa stiu mai multe, cu atat platesc mai mult (timp, bani, etc) 

 

De obicei preturile unei masini SH sunt negociabile. Ca si vanzator, daca masina mea ar avea ceva probleme ce nu le stiam in urma unui test facut de proprietar, as lua in considerare o reducere a pretului (si probabil multa lume ar face asta).  Nu te obliga nimeni sa cumperi acea masina; daca nu iti place de proprietar, intorci spatele si pleci.

Modificat de iwolffy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti sincer cu eventualele probleme pe care le are masina, de ce iti e frica? Ascunzi ceva? Daca nu ascunzi nimic si iese tot conform descrierii tale, plateste cumparatorul. Daca ai dat cu ea in gard, ai reparat.o la service de cartier pe bani putini si ascunzi asta, cred si eu ca nu esti de acord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!