Jump to content

Mi s-a blocat usa fata stanga la golf 4 din 98 4 usi.


cameleonuGolf3
 Share

Postare recomandată

sincronizare telecomanda

manuala

1. Se pune contactul cu cheia buna

2. Se inchid toate usile

3. Cheia cu telecomanda care nu functioneaza se introduce in yala de la usa soferului, se rasuceste spre deschis si in acelasi timp se tine apasat butonul aferent deschiderii de pe telecomanda timp de cateva secunde - masina va confirma prin beep sau semnalizare.

4. Apoi se rasuceste spre inchis si se tine apasat butonul de inchis de pe telecomanda timp de cateva sec.

Se poate incerca si invers , spre inchis apoi spre deschis )

5. Se deschide, inchide manual, apoi se incearca deschiderea/inchiderea si din telecomanda.

Cand se testeaza telecomanda, se ia contactul - cheia se va rasuci in pozitia 0.

daca nu merge, incearca cu VCDS-ul.....

. Insert one key in the ignition and turn it ON.

[select]

[46 - Cent. Conv.]

[Adaptation - 10]

Enter channel "01"

[Read]

This will display the number of currently stored remotes in "Stored Value".

Enter your total number of keys up to a maximum of 4(including any existing keys) in "New Value"

[Test]

Verify that the number in "Test Value" is correct.

[save]

Then press and hold (for at least one second) the UNLOCK button on the fob, at which time it will be learned. If you're programming more than one fob press and hold the UNLOCK button on the second fob for one second, press and hold the UNLOCK button on the third fob for one second, etc. You have a total of 15 seconds to do them all.

The car may give you some sort of acknowledgement as each key is learned (lights flash, horn beep, etc.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca am o singura cheie?

Masina am adus- de o luna din germania si nu a avut decat o singura cheie....:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faci adaptarea cu VCDS-ul.... sau scoti butucul, separi telecomanda de capatul cheii - daca e briceag, pui contactul cu capatul cheii, si incui-descui cu o surubelnita - timp in care apesi butonul de pe telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu noutati despre usa mea buclucasa.Am reusit sa o demontez,sa curat senzorul ala sau switch ce e...Dar nu mi se mai inchid usile din centralizata de pe cheie(telecomanda)

Am bagato pe tester si am urmatoarea eroare:

10 Faults Found:

00952 - Signal; Drivers Door Open

28-10 - Short to Plus - Intermittent

00953 - Interior Light Time limit

25-00 - Unknown Switch Condition

01331 - Door Control Module; Driver Side (J386)

49-10 - No Communications - Intermittent

00955 - Key 1

09-10 - Adaptation Limit Surpassed - Intermittent

01330 - Central Control Module for Central Convenience (J393)

37-00 - Faulty

00928 - Locking Module for Central Locking; Front Driver Side (F220)

27-10 - Implausible Signal - Intermittent

00943 - Heated Exterior Mirror; Driver Side (Z4)

35-10 - - - Intermittent

00912 - Window Regulator Switch; Front Left (E40)

27-10 - Implausible Signal - Intermittent

00930 - Locking Module for Central Locking; Rear Left (F222)

27-10 - Implausible Signal - Intermittent

00935 - Electric Window Motor; Rear Right (V27)

35-10 - - - Intermittent

Multumesc anticipat pt cine ma poate ajuta!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sterge erorile si vezi care raman....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au ramas aceleasi dupa ce am sters erorile

Am sters toate erorile...am dat rescanare si au apoarut aceleasi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

nu stie nimeni sa-mi interpreteze si mie erorile?

La scaun e mufa de la aerbag..am rezolvat-o

Nu gasesc unde e contactul imperfect de nu da semnal centralizata sa mearga telecomanda..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am patit si eu la un golf 4 de mi s-a blocat usa de la sofer si nu se deschidea in niciun fel. Totul parea functional la deschiderea din telecomanda, din cheie, din manerele usilor si interior si exterior, functiona si butonul de blocare numai ca usa nu voia sa se deschida. Am rezolvat simplu. Am tras de manerul exterior pana aproape de refuz apoi cu o surubelnita subtire am desfacut cablul care vine din broasca prins pe maner. Cu grija si fara sa fortez nimic a mers destul de usor. Apoi am incercat sa deschid usa din interior si surpriza, a mers. Apoi am desfacut yala, din surubul de pe cantul usii (un torx, atentie ca daca se desface de tot si cade surubul in interiorul usii e nasol), am prins inapoi cablul de la broasca pe maner, am pus yala inapoi si apoi am reglat un pic broasca din cele doua suruburi de pe cantul usii pana a functionat totul normal. sper sa fie de ajutor si pentru altii carora li s-a intamplat sa li se blocheze usa astfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se mai intampla sa fie si de la cablul mic, prea tensionat... atentie la demontat/montat.... ca altfel patesti cum ai patit tu.... sa-ti cada surubul sau sa sara cercul de fixare a butucului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Salut, nu am apucat inca sa diagnostichez problema, posibil lipituri/cablu otel intins sau colector motoras, dar va inteb pe voi.

Mi se intampla din cand in cand sa nu pot deschide din clanta exterioara(nu stiu pe interior, inca nu am incercat) cand descui masina din centralizata.

Ce am observat ca atunci cand se intampla asra, tambulusul de langa ledul de safe parca nu e 100% sus(as zice 80-90%, nici nu iti prea dai seama), daca mai dau o data pe deschidere, sare mai sus cu 1-2mm, dupa care pot deschide sau daca tot insist din clanta pana la urma deschide si asa.

Asta nu mi se intampla decat sporadic, poate stiti la fix unde sa ma uit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In oricecaz da jos broasca si fa o revizie completa. Am intalnit simptomatica asta atunci cand era un arculetz rupt de pe broasca( cel incercuit in foto cu galben) si automat nu mai tensiona angrenajul

post-11532-0-27204300-1370874325_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kelu: +1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
marius1982.11

Revin, am desfacut-o ieri, erau lipituri reci la 3 din 6 pini. Pt siguranta am dat si cu spray cotacte la periile motorasului. Arcul respectiv era la locul lui.

Pana azi nu s-a mai manifestat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca arcul era intreg si la locul lui.... inseamna ca acolo e ok.

 

daca ai refacut si lipiturile, ai curatat - cat de cat - colectorul, trebuie sa mearga. Cel mai bine era sa defaci motorasul, pt curatare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

as desface portiera dreapta dar mi-e frica sa nu rup ceva. cleme etc. Portiera a ramas blocat-inchisa fara posibilitate de a o deschide. Un meserias mi-a spus sa o las asa pana se va debloca de la sine si dupa acea sa repare defectiunea.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa bati in usa, in zona yalei - si sa apesi butonul descuiat, poate se descuie. Daca da, te si apuci de reconditionatul yalei.

 

altfel, desfacuta cu usa incuiata.... si multa munca, dar se poate. Mai grav este ca nu poti accesa surubul dinspre bord...... cel care vine pe lateralul fetei de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salutare. Sunt din Buzau. Si eu am aceeasi problema, usa pasagerului e blocata. Nu se deschide nici din interior nici din exterior. Din interior trag de maneta sa deschid, se ridica butonul in sus dar nu se deschide usa. Daca deschid masina din telecomanda butoanele usilor se ridica mai putin cel de la usa din dreapta. Cine ma poate ajuta?. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

e blocata pe safe - bate in usa pe exterior, in zona yalei - concomitent apasa butonul de descuiat.

 

cand se va deschide, trebuie sa demontezi yala si sa o repari - recomand sa o reconditionezi complet - curatare colector motorase, refacut lipituri, inlocuit switch - ca sa fie ca noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,la mine se blocheaza usa de la sofer ,iar dupa ce o lovesc cu podul palmei in zona butucului de deblocheaza  de la ce sa fie?Broasca e noua schimbata anul trecut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, astea after-market nu tin mult... fac probleme destul de repede.

 

acum, reconditionata yala ta - cea originala - si pusa la loc pe masina, in locul celei AM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Ce parere aveti de aceasta broasca http://www.pieseauto.ro/alte-piese-de-caroserie/vw/golf-4/broasca-usa-fata-volkswagen-golf-iv-4-pentru-91203386.html deja am luat una din dezmembrari tot stricata cu 150 de lei si numai munca mea...acum mi e sila sa caut alta si sa tot am surprize...as lua noua ca sa fiu sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Slabuta rau... vezi ca una orginala noua este in jurul la 650 lei... pana la 150 e diferenta mare (asta spune multe si despre calitatea ei) . Mai bine se facea reconditionarea la yala ta si era mai ok.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!