Jump to content

Sfat Achizitie Motorizare Seat CORDOBA : 1.4 16V BXW ?


Doomy
 Share

Postare recomandată

Salutare colegilor posesori de Seat Cordoba

Se pare ca in curand "familia" voastra se va mari :) cu inca un SEAT CORDOBA

As dori va rog , pareri din partea utilizatorilor care au aceasta motorizare sau motorizari pe benzina apropiate.

Ma intereseaza in principal anul 2008 pentru urmatoarele aspecte: 1.4 16V BXW 86 hp (64 kW; 87 PS)

- Cum se comporta in oras ?

- Consum?

- Garda la sol incarcata (4 persoane + bagaje) ?

- Probleme frecvente intalnite ( moror , frane, ambreiaj....) ?

- Urca panta ?

- pretul mediu al reviziilor ?

- pret general piese? ( ceva general gen : Mare/acceptabil/mic)

Mentionez ca masina se va achizitiona pentru persoane care nu sunt interesate de aspectul puterii motorului sau depasiri spectaculoare ( parintii ) :))

Media de km pe an pentru masina aceasta va fi de 7000-9000 km dintre care 90% sunt in oras si 10% afara orasulu(concedii).

Raza de km de cautare este de 0-75.000 km . Ce este mai sus de asta nu prea ma intereseaza.

Am in vedere spre cumparare si cealalte motorizari pe benzina in caz ca nu gasesc pe acesta special cautata

1.2 12V AZQ/BME 64 hp (48 kW; 65 PS) 10/02-06/06 1.2 12V BXV 69 hp (51 kW; 70 PS) 05/06-11/09 1.4 16V BBY/BKY 75 hp (56 kW; 76 PS) 09/02-12/07 1.4 16V BXW 86 hp (64 kW; 87 PS) 05/06-11/09 1.4 16V BBZ 100 hp (75 kW; 101 PS) 10/02-11/09

Incepand de astazi incep sa vad diferite masini din aceasta gama si as dori sa aflu pareri din partea voastra cu eventuale bube/hibe ascunse.

Multumesc. :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- Cum se comporta in oras - se comporta destul de bine imi place cum esti pozitionat la volan

- Consum - bun

- Garda la sol incarcata (4 persoane + bagaje) - masina este deja ridicata nu cred ca iti faci probleme cu garda

- Probleme frecvente intalnite- instalatia electrica din cate stiu eu

- Urca panta - urca panta dar nu te baga in portbagaj

- pretul mediu al reviziilor - aici nu stiu

- pret general piese - pret acceptabil

pentru o masina de familie este foarte buna si costuri intretinere si consum si te simti si bine la volan (destul de stabila)

eu doar am mers cu seat cordoba si dau de ea in fiecare weekend la unchimiu :) la pretul reviiziilor chair nu l-am intrebat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-ti recomand motorizarile 1.2, indiferent de putere, insa cele 1.4 16V le poti alege linistit, eu am avut BKY pe Ibiza, asa ca vorbesc in cunostinta de cauza. BXW a avut niste probleme cu injectoarele, insa probabil daca iei o masina produsa in 2008 s-a rezolvat problema intre timp.

Pretul reviziilor nu e mare, daca esti dispus sa cumperi filtrele de aer, polen, bezina de la un magazin de piese si sa le schimbi tu sau la un service care nu e autorizat Seat. Eu plateam pentru manopera pentru schimb ulei si filtru de ulei, ulei si filtrul de ulei 280 RON la service autorizat Seat, uleiul fiind Castrol SLX Professional. Pretul pentru piese este mic, daca ne referim la cele de mecanica gen articulatii, suspensii. Daca vorbim de piese de caroserie, acolo preturile sunt ceva mai ridicate, insa se inscriu in media grupului VAG.

Singurele probleme avute de mine cu masina in 145.000 km au fost 2 bobine de inductie arse, care au trebuit schimbate. Costul a fost 150 RON pe bucata, iar manopera am facut-o eu, deci nu a costat nimic. In rest, reviziile la timp si cam atat.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Cristian si valy31 . Astept in continuare pareri:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o ibiza cu motor 1.2 AZQ. Este ok din toate punctele de vedere. Are 133000 de km si nu am avut probleme cu ea. Iarna, in oras ,pe distante f scurte unde nici nu se incalzeste motorul sare si la 10l insa la drum lung, mers cu familia,, cu destule rate la banca si maxim 130 km la ora iese o medie de 6,7l. Daca se incalzeste motorul ai consum decent.

Mie mi se pare cam joasa dar te obisnuiesti lejer. Poti cauta si la modelele cu care este inrudita din gama, Polo, Fabia, A2.

Pretul pieselor este OK daca nu le cumperi din reprezentanta.

Cu respect!

Modificat de vitezoMAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns vitezoMAN

Am fost aseara si am vazut si testat ( vag + fizic) 2 BXW

De unu am fost scarbit , lovita masina si revopsita toata partea , una din usi era prinnsa cu saibe pentru a se inchide + ca VAG nu comunica decat cu Engine block - La restul era controller not found :sly: + 1 ambreij care nu urca bordura la doar 53.000 km

De cealalta la 64000 km vreau sa zic ca am ramas placut surprins . ( masina de firma ) Ambreiaj OK , Totul OK vizual - Tapiterie cam murdara. Amortizoare si flanse cam praf:) bateau ca la carutza:)

Sunt in continuare in cautare. :icon_confused: si astept pareri

Intrebarea suplimentare care o pun este : La invartirea volanului se aude pompa de servodirectie extrem de tare si fluctueaza lumina farurilor :o:O:O:O La ambele masini lafel era :o:O este normal ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este normal zgomotul, ce auzi tu nu e pompa de servo, Cordoba are directie electrohidraulica, nu hidraulica, zgomotul fiind produs de un motor electric. Cat despre scaderea intensitatii luminii farurilor, e din cauza acestui motor care consuma destul de mult si la relanti motorul nu produce suficient curent pentru a acoperi consumul acestuia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai vazut inca unu astazi tot BXW an 2007 , Am observat ca avea niste pete de ulei in jurul chiuloasei ( foarte mici dar la lumina s-au observat) Masina spalata interior + exterior + motor :mop:

. In rest arata OK masina

72300 km ...pe bord... 235.000 + in VAG..........cumparata din tara masina, cum am vazut asta m-am ridicat si am plecat..........asta dupa ce i-am aratat proprietarului care a replicat "Asa se face la toate acum".

Imi pare rau ca am pierdut atata timp sa ma uit la motor si pe sub masina , sa imi fie invatatura de minte de acum testul vag primul.........

Inca ceva - Mufa de la vag era decolorata pe colturi, cred ca de la folosire intensa :censur:

Cautarea continua......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ceva rabdare vei gasi o masina ok. Eu acum 2 luni am vandut Ibiza mea cu 145.000 km din 2006, cu istori complet, facturi si carnet de service cu 3550 euro. De curiozitate, cam la ce preturi sunt cele vazute de tine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul corect la care se invarte un BXW an 2007 este 4200-4500 euro

Unul din 2008 : 4500-4800euro.

Cele vazute de mine au variat intre 4300 si 4600 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pana saptamana viitoare mai am de vazut 2 masini , apoi toate variantele care indeplinesc criteriile mele sunt epuizate......se pare ca o sa ma orientez si pe alte modele....... -_-

Pana acum numai peste masini cu probleme am dat ........proprietari care cereau foarte multi bani pe un autoturism la varsta care trebuie schimbate toate pe el....

still looking......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!