Jump to content

rulment alternator


pacala_pm
 Share

Postare recomandată

salutare.....m-a mancat undeva sa desfac alternatorul in ideea de a schimba rulmentii,fiindca era necesar.faceau ca dracii!in fine surpriza cea mare a fost la rulmentul cel mic,care avea o bucsa de plastic distrusa in proportie de 50%.acum intrebarea daca puteti sa ma ajutati,de unde gasesc sa cumpar si eu acel rulment cod 6200DU,plus aceea bucsa plastic de pe alternator valeo,pt.1,6 td care e necesara.am cautat si eu dar peste tot au dat din umeri.va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da director sef ai dreptate....problema e ca eu unul am posibilitatea sa-l repar de unul singur.......am acces la prese,etc,plus ca de ce sa mai platesc manopera....e vorba sa-mi cumpar singur acel rulment.oricum multumesc anticipat pentru sfatul tau!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce vorbesti!...belea schita......e vorba de 40B,iar in carcasa de la 45 intra o bucsa de plastic pe care eu unul nu o vad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trage un ochi la schita mea:

Inside Diameter (d) 10 mm

Outside Diameter (D) 30 mm

Width (B) 9 mm

Dynamic Load Rating: 5.4 kN

Static Load Rating: 2.36 kN

Fatigue Load Limit: 0.1 kN

Reference Speed:

Limiting Speed: 17000 r/min

Pe original rulmentul respectiv este foarte scump,exista asemeni o echivalenta de Bosch 1 120 905 033 dar mai greu cu procurarea ei.

Iei rulmentul cu tine,te duci la un magazin cu rulmenti(este unul destul de mare pe soseaua Fundeni dupa XXL in sensul de mere spre spitalul Fundeni),si cu codul 6200 iti iei rulmentul care este ieftin,un Skf e in jur de 20 lei.

Daca bucsa sau piesa de plastic nu apare in schema inseamna ca vine in componenta piesei 45 si nu se gaseste separat.

45 este statorul,nu o carcasa.

post-64586-0-36659200-1350206451_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da multumesc mult,o sa dau o fuga pana acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pe laminorului este un magazin, badi.ro aproape de intersectia cu bucurestii noi parca. au si diverse tipuri de semeringuri si garnituri... tot rulmenti SKF

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!