Jump to content

anvelope iarna !


hallucinogen
 Share

Postare recomandată

_Alex, ce latime a jantei ai la anvelopele astea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hallucinogen

    10

  • _Alex

    6

  • gabi_tro

    6

  • adriano872

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am Nokian! sunt super multumit de ele (pacat ca pretul nu e tocmai avantajos)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jantele pe 16 sunt totusi neomologate... Stau sa ma intreb ce se intampla in caz de accident, macar din punct de vedere al asiguratorului CASCO....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Jantele cu urmatoarele caracteristici: 6.5JX16H2 ET 50 ce provin de pe un Passat 2010 se potrivesc pe Passat CC??

 

Sunt incaltate cu 205/60/16 ... oare merg puse pe ele si 215/55/16?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele cu urmatoarele caracteristici: 6.5JX16H2 ET 50 ce provin de pe un Passat 2010 se potrivesc pe Passat CC??

 

Sunt incaltate cu 205/60/16 ... oare merg puse pe ele si 215/55/16?

 

De ce nu ramai cu 205/60/16 ? Eu asa am pe CC si sunt multumit .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 235/45/17 si zicea cineva mai sus ca sunt inlocuite perfect de 215/55/16! Nu ar fi asta o problema! Ma intereseaza in mod special daca jantele cu specificatiile de mai sus se potrivesc pe CC!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, am o nelamurire legate de anvelope. Am cumparat masina in toamna si are niste nokian uri f bune pe dimensiunea 235/45/17 (jante originale vw).

Voi avea nevoie de cauciucuri de vara in curand, si nu stiu ce dimensiune sa iau; in cartea de identitate a masinii am trecut asa:

235/40/18

sau

205/50/17 M+S

 

Mi se pare extrem de ciudate dimensiunile; si in caz de accident daca ce am pe masina nu corespunde cu ce e in carte..nu e bine!

La voi ce scrie in cartea de identitate?

 

Merci mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceleasi dimensiuni pe carte si 235/45/17 pe masina. Nu vad de ce iti faci griji. In caz de accident nu iti cere nimeni cartea masinii. Certificatul de inmatriculare (in care nu sunt specificate dimensiunile rotilor) cu ITP'ul valabil, asigurare RCA valabila, permis si buletin.

Modificat de Jorjel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in primul rand nu stiu ce dimensiune sa mi iau acum de vara! Va trebui sa ma duc la rar s o inmatriculez..si acolo s ar putea sa am probleme. O sa sun maine sa ma interesez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand va veni vremea sa le schimb tot pe 235 o sa merg. Tind sa cred ca acu am chiar cauciucurile din fabrica ... o sa ma uit la dot. La RAR stai fara griji ca nu te intreaba nimeni. Eu am mers cu un golf 4 cu roti pe 17 si in carte erau trecute numai dimensiuni pe 14 si 15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Intr adevar la noi nu e problema. M am interesat. In schimb daca ies cu ea din tara..atunci ar putea fi o pr. Am auzit ca mai sunt controale. Personal n am intalnit dar..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La rar se ia de tine daca ai ghinion. In afara tarii nu cred ca sunt probleme, atat timp ce de acolo sigur nu au acces la datele rar-ului despre masina ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nici nu trebuie sa aibe date de la rar. Nu e ca la noi, aia au pregatire..daca opreste un a4 din 2010 stie ce dimensiuni sunt omologate, si daca nu stie ..are unde sa se uite. este un tabel universal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am o nelamurire legate de anvelope. Am cumparat masina in toamna si are niste nokian uri f bune pe dimensiunea 235/45/17 (jante originale vw).

Voi avea nevoie de cauciucuri de vara in curand, si nu stiu ce dimensiune sa iau; in cartea de identitate a masinii am trecut asa:

235/40/18

sau

205/50/17 M+S

Mi se pare extrem de ciudate dimensiunile; si in caz de accident daca ce am pe masina nu corespunde cu ce e in carte..nu e bine!

La voi ce scrie in cartea de identitate?

Sal.,

Pai tu dupa ce scrie in CIV / CI ar trebui sa folosesti :

Vara roti pe 18" cu anvelope 235/40/18

Iarna roti pe 17" cu anvelope 205/50/17

Ca tu iarna folosesti cauciucuri 235/45/17 in loc de 205/50/17 nu afecteaza cu nimic comportamentul masinii .

Singurul lucru care il afecteaza este consumul de carburant in zonele cu zapada afanata indeun cauciuc mai ingust taie mult mai usor zapada fata de unul mai lat .

O zi buna . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca pe langa ce e indicat de catre producator, fiecare tara stabileste propriile reguli pentru omologare de alte marimi.

Stiu ca in Germania poti sa treci in carte prin o declaratie de conformitate (TUV gutachten) de la producator, iar in Olanda cam ai voie cu de toate cat timp janta / cauciucul nu iese din aripi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate spune cineva care este indicele de greutate al anvelopelor din prima echipare (cele cu care vine masina din fabrica)

 

235/45/17 97Y (acel 97 este indicele de greutate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

235 / 45 / R17   94 W  CONTI SPORT CONTACT 3 CONTI SEAL

Astea au fost pe masina mea ca echipare originala. 94 parca inseamna maxim 670 kg, iar 97 = 730kg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna.am si eu un cc 2012 si vreau sa stiu daca ii pot pune jante de 16 tabla pt iarna...m am gandit ca ar as iesi mai ieftin cu anvelopele si cu jantele. Acum am jante de 18 pe ea. Are cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, iesi mai ieftin cu jante de tabla. Pretul cauciucurilor pe 16 sunt simtitor mai mici decat cele pe 18. De exemplu o anvelopa Michelin pe 16 costa in jur de 400 RON, pe cand la una de 18 aproape se dubleaza pretul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta stiu,ma intereseaza sa stiu daca merge..daca si a pus careva si a intampinat vreo problema..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da merg jantele, eu am 225/65/R16 si nu sunt probleme , aspectul vizual"look" are de suferit in rest totul este ok

post-149715-0-04208600-1448529456_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!