Jump to content

anvelope iarna !


hallucinogen
 Share

Postare recomandată

Si eu tot de anvelope noi vorbesc, nu second. Toate bune!

Modificat de liv74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hallucinogen

    10

  • _Alex

    6

  • gabi_tro

    6

  • adriano872

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Au sosit !

Acum asteptam sa vina iarna :D

post-43557-0-22752600-1352810407_thumb.j

Modificat de hallucinogen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa le stapanesti sanatos, Razvane! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Subscriu si eu mai tarziu, dar sunt f. multumit de Nokian:

235/45R17 Nokian WR G2 97H

cam 35 k km cu ele si sunt in perfecta stare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bocancii de iarna sunt Bridgestone Blizzak LM-25 235/45/R17. Trei ierni fara peripetii, cu tractiune si franare bune pe mixt gheata-zapada si zapada de 10-15 cm. Cu garda asa de joasa, oricum nu ma aventurez aiurea pe coclauri.

Nota generala: 7/10. (ar fi fost 9/10 daca pe noroiul format pe asfalt ca urmare a topirilor din martie, la franari mai ferme, nu ar favoriza intrarea precipitata a abs-ul; conduc ca o domnisoara emotionata pe astfel de drumuri :P .)

Modificat de Timeless
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nota 10 pt Nokian WR G2. Sunt incredibile in absolut orice conditii meteo.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bocancii de iarna sunt Bridgestone Blizzak LM-25 235/45/R17. Trei ierni fara peripetii, cu tractiune si franare bune pe mixt gheata-zapada si zapada de 10-15 cm. Cu garda asa de joasa, oricum nu ma aventurez aiurea pe coclauri.

Nota generala: 7/10. (ar fi fost 9/10 daca pe noroiul format pe asfalt ca urmare a topirilor din martie, la franari mai ferme, nu ar favoriza intrarea precipitata a abs-ul; conduc ca o domnisoara emotionata pe astfel de drumuri :P .)

Daca e sa cauti ceva review la Bridgestone Blizzak LM-25 si LM 35 ai sa vezi ca pe acolo sunt de nota 6,7 eficienta la franare clasa E consum clasa D nivel db undeva la 72 din cate imi aduc aminte foarte mare si foarte galagioase si eu am avut LM 35 - groaznice.

Acuma am ajuns la Nokian WR D3 - foarte bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

_Alex: vs SportContact-urile de vara, evident sunt mai zgomotoase, insa nu deranjat. Consumul, cam tot pe acolo. Review-urilor bazate pe rulari de 10 km le-am acordat mai putina importanta, sunt mai credibile the consumer reports - unde exceleaza. Sunt scumpe, e adevarat, insa eu sunt multumit de ele. Imi pare rau ca nu ai avut experiente pozitive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin dupa 3000 KM cu o impresie despre Michelin :

Sunt extraordinare ! zgomot redus la drum / se comporta excelent pe gheata si zapada

Am facut 3 / 4 drumuri spre Poiana Brasov cu ruta spre Rasnov nu m-am simtit nici o secunda in nesiguranta

Daca aveti bani de aruncat eu zic Go for it !!

Cati mai multi km safe

Modificat de hallucinogen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu!

Sent from my Transformer Infinity using Tapatalk HD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor...eu am luat Dunlop winter sport 3D, second, aduse din Moldova, arata si se comporta impecabil....80% carne pe ele...foarte putin uzate.......am urcat un deal plin de gheata si nici n-a carait....daca ma mai tin 2 ierni si-au meritat banii pe deplin!! :icon_thumleft: .....460ron toate 4!!!

Modificat de alxxl24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Alexandru Dobrescu

Eu am optat pentru niste jante cu anvelope cu tot, pe dimensiunea alternativa de iarna 205/50/17 si am luat un set de jante vw model mai vechiut si amvelope pirelli sotozero (productie 2011).Se pare ca alegerea nu a fost prea inspirata pentru ca cum am plecat in concediu am si taiat o anvelopa intr-o groapa pe autostrada Buc-Pitesti. Se pare ca dimensiunea asta de avelopa este destul de rara si nu am gasit replacement in tot Pitestiul.Noroc cu o vulcanizare in Pitesti unde mi-au pus petec pe interior si exterior si camera si asa am putut sa plec mai departe si m-am bazat ca in Austria gasesc un pirelli dar nici acolo nu am gasit nici macar pe comanda.Am cumparat un fulda(neam de neamul lor nu au vazut austriecii lucrare ca in romania) si acum mai trebuie sa cumpar unul la fel.

Am cautat in mod special dimensiunea asta de anvelope de iarna ca am zis ca se comporta mai bine dar nu cred ca merita pt ca trebuie schimbate si jantele iar dimensiunile acestora sunt destul de rare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am incaltat CC'ul cu Michelin Alpin A4 (205/50/R17) si cu Jante Aliaj Borbet si am iesit mai ieftin decat doar cu anvelope Michelin 235/45/R17

Modificat de silveretzuu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Nu ma pot decide intre Goodyear Ug8 si Nokia W+, la prima vedere nokian par sa fie mai laudate decat ug8. Daca este cineva care a folosit unul din modelele mentionate de mine, il rog sa ma lamureasca si pe mine cu cateva pareri. O zi buna

Modificat de mk3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Poti pune si Nokian WR A3 am eu de 2 ierni si sunt foarte multumit de ele .

Recomand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Despre Continental winter contact TS850 are cineva vreo opinie? Ma gandeam sa cumpar pt iarna asta. Am avut pe masina veche iarna trecuta "TS830" si am fost supermultumit de ele, am reusit sa urc pante unde era numai gheata pe jos. Erau 195/65/15 pe un B5,5. 

Acum am cumparat Borbet CA pe 16 si ma gandeam la un 215/55/16 si nu stiu ce sa iau, Michelin sau Continental.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am TS850 de iarna 195/65/15 si sunt OK.

Oricum, nu poti da gres cu niciuna dintre Continental sau Michelin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Banuiesc ca intre timp nimeni nu a incercat jante de 16'' pe Passat CC.

Avand in vedere acest lucru, vroiam sa va intreb daca pentru cauciucurile de iarna 205/50/R17 ar trebui sa imi iau jante noi sau merg puse si pe jantele originale (care au venit incaltate cu 245/45/R17). 

 

Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat eu jante pe 16 si merg fara probleme. Dimensiunile franelor sunt identice cu passat b6 care vine echipat cu 16 din fabrica. Pt comfort sporit pe perioada rece eu zic ca merita ceva pe 16. Referitor la jantele care au anvelope cu 245 probabil ca acestea au latimea de 8 sau 8,5, ceea ce e cam mult pt un 205. Ai in linkul urmator un calculator care zice ca pentru 205 latimea maxima a jantei tr sa fie 7  http://www.clubc4.ro/viewtopic.php?f=48&t=4036&start=0&st=0&sk=t&sd=a, deci oricum trebuie sa iti cumperi alte jante.Acum tu decizi. Si eu am avut aceeasi dilema si am hotarat sa raman la 16 inch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult de raspuns EDYY. Sa inteleg ca ai pus 205/55/R16, nu? Dimensiunile clasice. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am din fabrica 235/45/17(anvelopele de vara), iar ca sa se pastreze circumferinta rotii trebuie 215/55/16. 

205/55/16 nu sunt ok pt ca au talonul mai mic si nu o sa ai nici comfort in plus fata de rotile pe 17 si o sa fie si circumferinta mai mica.

Deci 215/55/16 e exact ceea ce inlocuieste perfect un 235/45/17, adica scaderea dimensiunii jantei e compensata de cresterea talonului anvelopei ca sa ai o "roata" cu acelasi diametru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Oare 205/60/16 o sa mearga pe CC ?? O sa fie probleme cu etrierele sau altceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin si eu cu o confirmare pentru cei care vor sa puna jante pe 16 si respectiv cu 205/55/16 parca pluteste masina si se misca mai usor, fata de 235/40/18.  Vorbesc in Sibiu unde aproape toate strazile sunt sapate ( se schimba canalizarea).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai balonul mai mare e mai confortabil! Nu mai simti toate gropile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!