Jump to content

Vw Bora-Edition


soosy

Postare recomandată

Si daca o pui sub lupa de ceata? Oricum ceata o folosesti putin si macar ai pozitia separata - sa nu dai motive politiei.

Link către comentariu
  • Replies 389
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • soosy

    206

  • redline1619

    22

  • Muale

    21

  • rudolf.s

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

da interesanta ideie si asa...eu ma gandeam odata sa incerc sa inversez locasuriile intre ceata si semnal,adica semnalizarea sa fie in partea de jos si ceata sus(asa cum spui si asa o folosesc rar)

dar si asa ar da bine sa am pozitie in lupa de ceata si semnalizarea sa ramana stock sau dublu filament(si as avea 2 semnalizari)cand dai semnal sa licrue si sus si jos

Link către comentariu

Vezi sa nu faci un pom de Craciun ca arata aiurea.

Ceva simplu si frumos.

 

clar...nici nu vreau N luminite,dar inversat cele 2 locase,sus pus un bec de ala cu 2 filemente tip cum prezenta rudolf ca albe in prima faza(pentru pozitie)si galbene pentru semnal si jos lasat ca si original cu bec galben(cum am acum)si cam atat,asa ar fi 2 semnalizari si inversat locasuriile,eu zic ca nu ar fi rau,sau pastra original si atunci sus pe original(nimic schimbat)si jos in proiectorul de ceata introdus un led tip cu 2 culori sau simplu doar pentru pozitie,sunt 3 variante;)

uite pozitia sus si semnalizarea jos...

http://www.youtube.com/watch?v=pdTDn-ob2hg

chiar daca nu se vede clar,dar ceva de genul

Link către comentariu

Pozitia si semnalizarea in acelasi loc sunt o solutie buna cand nu ai prea multe variante. Daca pui pozitia in lupa de la ceata, nu mai are rost sa pui o pozitie si la semnalizare. E prea mult deja. De asemenea, nu as amesteca lumina alba de led cu lumina galbuie de bec traditional. Sau, sau. Au pesonal as merge pe ceata separata si pozitie/semnalizare acolo unde e acum. Ceata trebuie sa fie cat mai jos. Chiar si asa a fst o solutie ciudata de la VW sa le puna in far.

Eventual, poti sa faci din pozitia pe led cu semnalizare DRL daca e lumina destul de puternica. Un mic montaj si cand apronzi farurile scade intenistatea luminii pe alb la jumatate sau mai jos. Semnalizarea ramane la fel. Cum e la Audi si ai si DRL. :)

Link către comentariu

eu zic,si as merge pe introducerea pozitiei in lupa de ceata cea mai buna solutie....in acest fel o sa fie pozitia acolo si semnalizarea ramane stock desii cu 2 semnalizari nu ar arata deloc rau(in acest fel eliminat ceata de jos,introdus un locas de semnal unde jos va fi si pozitie sau chiar in ambele)si semnalizari duble(si sus si jos)

Link către comentariu
  • 1 month later...

salutari,,,de mult nu am mai postat...de intamplat nu s-a mai intamplat mai nimic,de cateva zile a expirat si rca-ul asa ca am decis sa o pun deoparte(am masina de rezerva)pana in primavara va sta

o sa desfac jantele si cu ocazia asta as vrea sa schimb culoarea,as dorii niste sugestii:D(m-am gandit la ceva albastru vision blue de ex sau ceva galben cu verde gen m3....pana la urma si ceva gri....)nu stiu

 

o sa ma apuc cat timp sta sa demontez cam toata directia si schimb bucsele de la brat,telescop,bara stabilizatoare si etc...

la partea vizuala de "ciuning" strut bar,alte lupe si covorase de velur sunt pe lista dar toate la anul pe urma mai vedem...

 

 

 

need help:P,daca tot am jantele bucati de ce sa nu mai schimb aspectul putin la ele....

Link către comentariu
as avea cateva intrebari pentru partea tehnica ca si motor sa zic asa,poate is cunoscatori pe aici,situatia asta nu cunosc in detaliu

 

ma intereseaza daca pun o turbina mai mare(2.0 sau 2.5)ma ajuta cu ceva?se poate adapta?la fel si intercoolerul....as avea ocazia sa iau de pe un passat 2.0tdi si a6 2.5tdi chestiile astea,ar avea ceva rezultat?

Link către comentariu

Fara un soft cred ca le pui degeaba...poate prea putin sa te ajute.

Sper sa raspunda cineva care stie mai bine ca si eu vrea sa stiu...

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link către comentariu

aha,inteleg....oricum ideia era sa fac ceva fizic nu sa umblu pe la soft,adica sa ii fac remapare,chip sau eu stiu ce alta minune

am zis ca poate cu noiile piese sa raspunda altfel,sa aiba alta forta,cai

Link către comentariu

daca pui turbina de 2.5 tot trebuie sa schimbi softul (si alte piese: galerie, injector, senzor aer,injectoare...)

cel mai bine cauta in Tehnic, sunt masini cu modificare.

depinde ce performante cauti, modificarea cu cevrei tu te va costa ceva.

soft / soft+injectoare+turbina/ + ambreiaj, intercooler.

Link către comentariu

nu as vrea sa mai bag chiar asa "adanc" in probleme de genul...am zis ca am ocazia si eram curios(ca la astea sincer chiar nu ma pricep 100%)daca le pot folosi si ce mai implica pentru a avea rezultat

 

legat de cai daca as dori,m-as rezuma simplu la un soft cu 20-30% + putere si ajung putin peste 140

dar clar ca la putere mai mare este nevoie si de combustibil mai mult,si de aer,si evacuarea marita,in final si ambreiaj si etc etc

Link către comentariu

Poti face un soft safe ca sa ajungi la 140cp fara sa schimbi nimic pe partea mecanica si masina sa mearga perfect normal.

Modificat de redline1619
Link către comentariu

Poti face un soft safe ca sa ajungi la 140cp fara sa schimbi nimic pe partea mecanica si masina sa mearga perfect normal.

da la asta ma referam,ca legat de cai se rezolva prin soft si nu este nevoie de nimic,dar pana la urma nu caii erau "problema" la mine,as fi avut ocazia pentru piesele despre care vorbeam si am zis ca poate treaba ii mai simpla si se rezolva in final am si cai si moftul asta sa zic ca motorul meu are turbina de 2.5 si etc:)) chestii de genul

 

ii ok si asa,nici cu softul nu sunt tare lamurit,imi este bine asa pe original tot,cand am ceva nu imi bat capul si cu alte presupuneri,consumul este foarte ok,masina merge bine....

Link către comentariu

nu,nu....gata am renuntat,nu vreau batai de cap,si tocmai ca masina merge ok,doar ca imi era la indemana sa pot lua si m-as fi apucat,dar daca nu are nici un efect + mai am nevoie de multe chestii nu are rost,sa imi caut probleme daca nu am?!

nu mersi:))

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

faruriile desfacute din nou...am zis din nou:)) sper ca si pentru ultima data(lupele s-au vandut...)in prim plan ramane tot ideia de custom,ceva morimoto si ornamente de mercedes...dar vedem

interior 99% am gasit si rezolvat...ramane cumva sa ajunga la mine(o sa dau mai multe detalii cand va fi 100%)

jantele fata deja sunt desfacute...imi bat capul cu culoarea pentru miez...ASTEPT SUGESTII pls...in principiu ceva mustar(galben amestec cu verde...)sau "cel mai rau caz" un gri nu foarte inchis,mat

mai sunt si alte chestii de spus si facut,dar deocamdata atat,revin si cu restu

Edit: anunturile, unde le este locul!

post-56648-0-31300000-1386017737_thumb.j

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Va doresc un calduros LA MULTI ani,un an nou fericit si cu realizari cat mai mari

sa ne auzim cu bine

 

tocmai am trecut in "revizie" ce am reusit anul acesta si pot spune ca sunt multumit,nu ii rau deloc,daca si anul viitor daca va merge cel putin asa este bine

 

ne auzim peste un an

salutari all

Link către comentariu

coooolegi putin help:D

 

ma gandesc si cu siguranta ati mai schimbat bucsaraie si toate cele pe la directie pana acum si as vrea sa va cer parerea,recomandarea

trebuie sa dau comanda exacta pentru piese dar am primit fel si fel de oferte(evident mai ieftine si mai scumpe)dar am cautat o cale de mijloc si am ajuns sa aleg intre Swag si Meyle...pentru bucsa brat bascula(doar cea mica ca cea mare iau de r32 lemforder)bucsa bara stabilizatoare

flansa amortioare si ce o mai fi... sau dintre producatorii pomeniti de mine totusi mai bine ceva in plus si sa fie lemforer?!

 

astept

va multumesc

Link către comentariu

As alegere ori TRW sau lemfoerder , swag am avut pe masina dar nu au tinut mult ! Flanse amortizor poti lua de la Cupra R(la mine in topic ai si codurile cred)...bucsele de R32 eu le-am luat pe original (stanta vw) si de 3 ani cred ca au acum , nu s-au dus inca(am strambat trapez , am rupt janta si sunt beton inca,cele mai rezistente cred din intreaga masina)

Sent from my HTC One X using Tapatalk

Link către comentariu

As alegere ori TRW sau lemfoerder , swag am avut pe masina dar nu au tinut mult ! Flanse amortizor poti lua de la Cupra R(la mine in topic ai si codurile cred)...bucsele de R32 eu le-am luat pe original (stanta vw) si de 3 ani cred ca au acum , nu s-au dus inca(am strambat trapez , am rupt janta si sunt beton inca,cele mai rezistente cred din intreaga masina) Sent from my HTC One X using Tapatalk

in primul rand mersi pentru informatii

cel mai probabil o sa merg pe lemforder desii sunt mai scumpe

trw nu am primit in oferta...mai ieftine swag si delphi...dar de delphi numai de rau am auzit,alea le-am exclus din start,fiind si foarte ieftine

mari diferente nu sunt dar la mai multe maruntaie se aduna ex flansa amortizor cu tot cu rulemnt 80 meyle set si 50 bucata lemforder

asa si la bucsa bara stabilizatoare aprox 13 set la swag si 22 la lemforder

iar asa continua lista....

Link către comentariu

Swag am avut si eu bucsele de la stabilizatoare , s-au dus repede...in vreo 5 luni iar au scartait !

Sent from my HTC One X using Tapatalk

Link către comentariu

nasol....excludem si acesta atunci:D avem de unde alege...

din cate am vazut meyle si lemforder sunt la preturi apropiate...unele cu diferente mai mari altele mai mici(cum ar fi 6lei bucsa bara stabilizatoare si 21 lemforder)la flansa amortizor diferenta deja ii mai mica 42 meyle si 50 lemforder...

 

atunci raman pe ideia de lemforder sau meyle(eventual o sa ma uit si dupa trw)

Link către comentariu

eu am luat bucse punte fata, flanse amortizor lemforder. (bucsa mare plina)

pe bara stabilizatoare am pus febi ca le aveam deja cumparate.

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!