Jump to content

Golf 6 - Audio upgrade


Rave
 Share

Postare recomandată

cand te suna cineva, iti apare in maxidot si poti raspunde din butonul de call ? si cand vrei sa suni tu si apesi pe butonul de call (pe rns510 te duce la meniul de phone), cu asta ce se intampla in maxidot ? nimic ? si pe rcd ? te duce la ecranul de phone ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta nu stiu sa-ti spun, nu am volan cu comenzi. Nici cand initiez un apel nu afiseaza pe maxidot, doar la primire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca doar discovery/composition sunt singurele unitati decente care au de toate si suporta tot ? (Facand abstractie de chinezarii/kitchuri cu android gen mdd510 sau alte balarii cu windows ce si etc) ?

Modificat de LonestarX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trist dar am ajuns la concluzia ca si mib si mib2 sunt la fel ca rcd330g+ adica nu afiseaza clima si nici in maxidot. avand in vedere ca un rcd330g+ cu carplay e vreo 1200-1300 ron si un mib cu carplay e vreo 2500..... ce diferente care sa merite diferenta de pret, imi scapa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rcd330+ cu carplay e 1000 lei pe olx, ce e peste au un adaos foarte mare si nu merita. Sau mai bine direct de pe aliexpress de unde il poti scoate mai ieftin. Am vazut ca au reusit niste rusi sa puna android auto pe rcd330+, e destul de tentant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat un 330g+ cu carplay pana la urma, pare sa se auda cel putin la fel de bine ca rns510 si am avut o surpriza, am facut o descoperire din greseala, si anume cum sa ai si in mfi telefonul chiar daca ai rcd330g+. raspunsul este sa ai un modul bluetooth conectat la can si sa ai telefonul conectat la ambele bluetooth-uri (si cel al rcd-ului, si cel al masinii). poti selecta linistit din mfi cu butoanele de pe volan agenda si etc sau sa raspunzi, hold, end call, etc tot ce trebuie si iti afiseaza si pe rcd ce faci (in sensul ca se reflecta apelurile si toate actiunile). o sa fac un video daca cere cineva sa vada niste teste cum se comporta. ideea e ca mie mi-a ramas conectat modulul bluetooth vechi de la rns la can si asa am descoperit asta. acum, ma gandesc ca poate totusi nu e necesar un modul premium ca al meu, poate chestiile astea de baza din mfi (fara audio streaming si etc) merg si pe un modul mai ieftin, de baza. daca stie cineva, sa spuna ca m-ar interesa sa il vand pe asta si sa tin unu mai ieftin. 

mersi tuturor de raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul nu este al RNS-ului, ci al masinii. Poti dezactiva streaming, etc - din el. Tot asa, aceasta configuratie nu merge decat cu 330g-ul chinezesc, cu unitatile RNS nu merge - gen 315, etc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am un golf 6 2012. 

Am un RNS310 si vreau sa imi upgradez la o unitate cu andorid auto.Ma instereseaza specific Androind auto ( nu android, nu CarPlay, nu mirrorlink) .

Android Auto este varianta CarPlay de la Google.

Am cautat ceva variante dar nu am gasit nimic care sa suporte andorid auto, cel putin pentru Golf 6.

Stiam de rcd330 g plus dar stiam ca suport doar car play.

Acum am vazut ca a aparut recent versiunea aceasa:

https://www.aliexpress.com/item/Crngiar-RCD330-RCD330g-Plus-R340G-6-5-MIB-Radio-Carplay-App-Android-Auto-For-VW-Tiguan/32833444755.html?spm=2114.search0104.3.73.BZePXy&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_5_10320_10152_10321_10065_10151_10344_10068_10345_10342_10547_10325_10343_10546_10340_10341_10548_10194_10541_10562_10084_10083_10304_10307_10177_10060_10155_10154_10539_10180_10312_10059_10313_10184_10314_10534_10533_100031_10103_10073_10186_10594_10557_10596_10595_10142_10107-10342,searchweb201603_25,ppcSwitch_5&btsid=b5ac27cc-2639-4071-8a7e-0a124c6ba02c&algo_expid=47cd68ef-848f-46ef-93fe-6e896ac53825-9&algo_pvid=47cd68ef-848f-46ef-93fe-6e896ac53825&rmStoreLevelAB=0

e mai scumpa banuiesc doar pentru ca suporta android auto.

Intrebare, a mai testat cineva rcd 330 g plus cu andorid auto?

Stiti daca exista alte optiuni de upgradare pentru Golf 6 care sa suporte Android Auto?

Multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca imi aduc bine aminte desi e posibil sa ma insel... composition media si discover media stiu android auto si merg la g6. Doar ca is scumpe... un composition media cu licenta de app connect si components protection removed etc si toate cele e pe la vreo 2600 ron. Discover cu toate cele e pe la 3500 ron. Licenta de app connect e scumpa... vreo 200 si putin de euro

 

LE:am verificat pe yt, da, alea suporta

Modificat de LonestarX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare! Am pe GOLF 6 sistem Dynaudio compus din 4 boxe mid-bass + 4 tweetere si as dori sa instalez in portbagaj subwooferul din imagine, care este destinat pe GOLF 7, TIGUAN, etc. Stiti daca se integreaza cumva la roata de rezerva in portbagaj cum e la GOLF 7 sau daca exista vre-un adaptor? 

Multumesc!

539FD562-44A9-4BF1-BC34-52B853DAA8EC.jpeg

16B5CF35-0F07-48B8-ABC1-607161E64F6A.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare, dețin un golf 6 cu rcd 330 g plus, am cumpărat 4 difuzoare dynaudio. Doua au dimensiunea de 16.5( provin de pe Tiguan) doua sunt mai mici ( provin de pe un golf 7 spate) difuzoare mele de pe spate sunt tot de 16.5? Pot fi adaptate cele noi ? Am observat ca mufa stock are 4 pini cea de pe dynaudio are 2. Ce sugerați sa fac ? Nu sunt interesat sa le amplific, etc doar o insonorizare. Va doresc sărbători fericite, la mulți ani !!!

5N0035454A- difuzoare 16.5 cm

1k8035453. Difuzoarele de golf 7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

difuzoarele de dymaudio au o alta impedanta fata de cele fara, deci nu cred ca o sa se auda cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sunt pe 2 Ohm. Este cineva care îmi poate raspunde la celalalte întrebări ? Mulțumesc. 

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur se pot adapta... Ușor sau greu? Asta vezi când desfaci la tine. Nu recomand sa faci asa ceva..... Dacă nu faci pana la capăt - instalarea întregului sistem oem. Altfel.... Mai bine vinzi boxele și îți cumperi unele aftermarket care sa corespunda doleantelor tale 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe langa inpedanta , cele de la dynaudion vor avea si alta sensibilitate , deci fara amplificare se vor auzi muuult mai incet decat cele stoc .... ori pui amplificare ori cele stoc....... dar nu stiu dc te-ai axat pe cele de dynaudio , nu sunt wow ......nici cele de pe fata nu sunt 16. 5 ..sunt mai mari ..17.5 pe acolo ...cele de pe spate sunt un pic mai mici , incap fara probleme 20cm pe fata  , 16.5 pe spate 

Modificat de motanelul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare ! Am pus 2 difuzoare dynaudio pe usile din spate ,am inlocuit pe cele stok ,dar nu se mai aud twitterele de pe usile din spate , care ar fi cauza , sau cu ce sa incep verificarile .

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresesc cand iti spun ca boxele stoc fac un bypass in mufa ca sa dea semnal si la tweetere ? gen dynaudio are 2 picioruse si cele stoc 4 picioruse (legate 2+2)?e posibil sa gresesc dar..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 minutes ago, motanelul said:

Gresesc cand iti spun ca boxele stoc fac un bypass in mufa ca sa dea semnal si la tweetere ?

nu, ceva de acest gen - unele au punte in mufa intre 1-2, respectiv 3-4 - ca sa trimita catre tweeter, altele au un filtru in spatele lor si trimit tot din acea mufa, catre tweeter.

De acolo este problema

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles , pot face eu puntea? Sau sa stau cuminte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti face , doar daca esti sigur ca ai filtre pe tweetere....altfel le arzi instant :D

Merci Florin pentru confirmare ...nu mai retineam cum sunt cele stoc 

 

Modificat de motanelul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru lamuriri.Teroretic ar trebui sa aiba filtre ,sau pe poate pune filtru pe boxa dynaudio, tre sa ma uit la boxa originala sa vad cum sunt firele si daca au filtru pe ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe firele originale, nu ai. Nici pe cele de Dynaudio.... Ca pleacă separat canalele, din stație. Erau la difuzor 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe fata condensatorul e pus direct pe tweeter....poti cumpara condensatorul separat , il alegi in functie de cati ohm are tweeterul si frecventa pe care vrei sa o pastrezi . parca cel stoc taie la 1200hz .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, motanelul said:

Pe fata condensatorul e pus direct pe tweeter.

nu la toate modelele. Exista pe difuzor, pe twiter, pe cablaj (la modele mai vechi) sau in spatele difuzoarelor de bass.

La Golf 6, pe fata daca a pastrat tweeterele, doar sa modifice cablajul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, a folosit cineva inele adaptoare MDF pt. boxe aftermarket pt hatchback? Ce grosime ati ales fata/spate si de unde le-ati achizitionat? Nu prea gasesc inele pt. golf 6. Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!