Jump to content

Kit Distributie Passat B6


Paparazzi
 Share

Postare recomandată

S-a discutat de 1000 de ori, rasfoieste putin topicul (120.000 / 180.000 / 210.000)!

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau, dar n-ai inteles, eu n-am intrebat la cati km se schimba distributia, ci la ce interval de timp, pe de o parte, iar pe de alta parte trebuie sa recunosc faptul ca nici eu nu am fost foarte concret.

Intrebarea corecta este la ce interval de timp trebuie schimbata distributia la cod motor CBAA, masina fiind din ian 2009?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta este, el n-a inteles. Cu doar cateva posturi in urma era o trimitere la ACEST post in care este atasat un document in limba romana, unde ti se arata recomandarile VW de schimbare a tuturor consumabilelor, nu numai a curelei.

Cum vad ca ti-e lene sa te uiti si singur, am sa-ti fac eu un rezumat:

 

VW zice despre kitul de distributie OEM:

- cureaua se schimba la fiecare 180.000 km, iar rolele la fiecare 360.000 km. Nu spune absolut nimic de interval de timp sau de schimbarea pompei. Daca ai nevoie neaparat de un interval de timp, considera ca trebuie schimbata la fiecare 100 de ani.

 

Ce zic producatorii after market ai kitului de distributie:

- Depinde. Citeste recomandarile producatorului curelei/rolelor

 

Ce zice Porsche Romania despre kitul OEM:

- La fiecare 180.000 km sau la fiecare 6 ani se schimba tot (curea, role, pompa de apa), 

 

Ce zice mecanicul de la servisul din colt despre orice fel de kit:

- Cat mai des, cel mai bine odata cu uleiul, maxim la 60.000 km sau 2 ani.

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand, nu mi-e lene, in al doilea rand, intreb pentru ca nu sunt sigur ca am inteles ce am citit in topic (te asigur ca l-am citit cap coada) si nu vad cum afectez acest forum cu o intrebare absolut normala. Sunt inscris pe forum din 2006, deci iti imaginezi ca am habar de regulament.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu imi imaginez.

Vechime nu egal cunostine.

Daca aveai habar foloseai functia SEARCH!

Numai bine!

Scz de offtopic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, o lasa asa cum a picat. Felix, daca ai intrebari punctuale, dupa ce ai citi documentatia indicata de Valentin, le poti posta.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat distributia la 152.600 km cu kit original vw (curea, role) si pompa hepu.

6 ani jumate are masina. Mie mi s-a parut ca vechea curea arata impecabil. Mecanicul a spus ca ma rog la dinti daca fortai (indoiai) cureaua se vedeau crapaturi ceea ce nu era ok.

Pompa de apa nu a scapat antigel niciodata dar am schimbat-o.

Urmatorul schimb trebuie tot la 150k daca poesele sunt cele originale? Intreb pentru ca nu vreau sa schimb degeaba, mai ales ca din ce am citit aici rolele nu trebuiau schimbate acum la 160k ci la 300k.

Modificat de geovadim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am fost la o reprezentanta care facesi lucrari pentru VW In Ploiesti. L-am intrebat pe baiatul de la piese ce inseamna schimbarea kit-ului si nici una nici doua, imi spune ca se schimba, role, curea si pompa de apa. Ii spun ca pompa de apa este originala, ca si restul de altfel (masina are 170.000) si imi da si pretul pentru kit fara pompa 1600lei. manopera 450 lei. Cand i-am spus ca producatorul recomanda schimbarea curelei la 180.000 , a inceput imediat sa-mi spuna ca aste numai pentru Germania. Cand i-am spus ca masina re 5 luni in tara  s-a desumflat ,( mai ales cand a inteles ca nu sunt chiar un necunoscator,, macar citind cartea tehnica a masini, paginile acestui forum , basca un minim de cunostinte de mecanica)..... ca de masinile din Germania au stea in frunte iar cele din Ro sunt niste ciurucuri. Ma surprinde o astfel de politica a unei reprezentanta.....

E ceva de genul.... masinile vandute afara sunt mai bune decat cele vandute in tara.....  de noi.... halal reclama.

Daca as fi sef de reprezentanta, nu cred ca as accepta o astfel de politica de vanzari. ..sa recunosti tacit ca vinzi masini mai slabe decat afara... Nu cred ca VW ar fi incanta de o astfel de reclama.

atunci....... "DAS AUTO"" n-ar fi acelasi peste tot....

:tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba de calitatea masinilor vandute in vest ci pur si simplu de conditiile de exploatare din vest si cele din est...respectiv Romania.

O sa gasesti un paragraf in care constructorul (indiferent de marca masinii) recomanda ca in cazul exploatarii severe lucrarile de serviceare sa fie facute mai rapid fata de peroiada recomandata.

Daca tu esti asa sigur ca vrei sa schimbi doar cureaua fara restul de acarete (role si p apa) schimba doar cureaua,dar la un service mai ok sau la o reprezentanta nu o sa primesti garantie la lucrare si pur si simplu faci lucrarea pe barba ta.

Daca citesti un service plan cu perioadele de schimbare a consumabilelor (filtre,ulei)a grupului Vag o sa ai o surpriza,ulei la 30.000 km,filtru motorina 90.000,filtru aer 60.000 km...etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomandari VW pentru schimbarea distributiei, a uleiului, a filtrelor, etc (asadar NU ale Porsche), indiferent de piata de desfacere:

 

Tabele de service-actualizate 2014.pdf

 

conditii grele de utilizare.pdf

 

Tari cu continut ridicat de sulf in motorina.pdf

 

Tari cu mult praf.pdf

 

Potrivit VW, Romania nu face parte din vreo lista cu tarile cu continut ridicat de sulf sau praf. Eu inclin sa le dau dreptate, am vazut cateva tari din lista celor care au mult praf, iar Romania este departe de ele.

 

Pentru mine, garantia oferita de service este o himera. Nu sunt un naiv sa-mi inchipui ca daca s-ar rupe cureaua motorului in strainatate, service-ul care imi garanteaza lucrarea ar sari cu despagubirea mea la intoarcerea in tara.

 

Asadar, domnilor, schimbati-va distributia cand va simtiti dvs confortabil s-o faceti. Faceti-o pentru somnul dvs linistit, pentru ca, in caz de dezastru, indiferent daca mai aveti sau nu garantie, ... va veti trezi in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scz de offtopic.

Valentin, ma ajuti si pe mine cu:

"Indicativul bujiilor si momentul de strangere: Motor -> Gr. Rep. 28->...."

Multumesc !

Modificat de gaborvad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomandari VW pentru schimbarea distributiei, a uleiului, a filtrelor, etc (asadar NU ale Porsche), indiferent de piata de desfacere:

 

attachicon.gifTabele de service-actualizate 2014.pdf

 

attachicon.gifconditii grele de utilizare.pdf

 

attachicon.gifTari cu continut ridicat de sulf in motorina.pdf

 

attachicon.gifTari cu mult praf.pdf

 

Potrivit VW, Romania nu face parte din vreo lista cu tarile cu continut ridicat de sulf sau praf. Eu inclin sa le dau dreptate, am vazut cateva tari din lista celor care au mult praf, iar Romania este departe de ele.

 

Pentru mine, garantia oferita de service este o himera. Nu sunt un naiv sa-mi inchipui ca daca s-ar rupe cureaua motorului in strainatate, service-ul care imi garanteaza lucrarea ar sari cu despagubirea mea la intoarcerea in tara.

 

Asadar, domnilor, schimbati-va distributia cand va simtiti dvs confortabil s-o faceti. Faceti-o pentru somnul dvs linistit, pentru ca, in caz de dezastru, indiferent daca mai aveti sau nu garantie, ... va veti trezi in Romania.

Bravo.... corect si perfect adevarat. Suntem mai multi........ :beerchug: care nu suntem dispusi sa inghitim toate prostiile (jecmaneala service-urilor).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am luat pompa originala, nu am lasat-o in service. Sa vad cum tine asta de acum si sa nu am probleme cu ea ca o pun la loc pe aia daca mai are inca 150.000 de kilometri de posibila folosire. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pompa originala se da la schimb,asa iei pompa noua originala la jumatate de pret. :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua,

Am solicitat la reprez oferta pentru distributie , mi-a spus ca se face la 210 mii iar oferta primita este 2925 lei kit distributie toate rolele + pompa de apa + curea, antigel 2 litri + manopera si ce suruburi mai intra.

Separat 840 ulei toate filtrele + manopera. cum vi se pare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pana la urma... am mers pe kit OEM . CU tot cu manopera 1500 lei, la un service ce oferteaza si aici (nu fac reclama ca nu stiu daca am voie).

 

F multumit.

 

Offtopic Ref la filtre si ulei : Mobil 1 5w30 si filtre MANN = 550 lei , acelasi service. 

 

Ai grija cu reprezentantele. Eu aveam distributia "partiala" ( role si curea) facuta acum 2 ani. La Porcii Bucuresti Nord. Ei bine, una din role (cea mica) nu era bine fixata si calca partial cureaua pe ea ---> uzura prematura. Iar pompa de apa era un pic ruginita, a fost bine ca am schimbat-o (chiar daca teoretic putea fi lasata). 

 

Masina mea are 91.000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut baieti,imi puteti spune daca,cala mea este buna pentru motorul meu?2,0 tdi bkp.Cineva mi-a zis ca trebuie sa aiba semnul mult mai in dreapta dacat este la mine

post-114883-0-29640500-1397672479_thumb.

post-114883-0-22892400-1397672492_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrat si eu pe site si se pare ca asa este.Diferenta este foarte mare intre semne,de la ce am eu,semnul in stanga axului si cealalta cala semnul cu mult in dreapta.Tu mi-ai trimis 2 coduri diferite pentru 2,0 62642 si 62640,la ambele zice ca merg la 2,0,tu pe care zici sa o iau sau poate stii un alt site de unde sa comand.Inca ceva,la toate motoarele de 2,0 se foloseste aceeasi cala?...multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NicolaeApetrei

Buna, am un VW PASSAT 3C CBDC si as vrea sa schimb distributia. Eu stau in Iasi si am fost la un service, mi-au zis ca ma ajunge 1600ron, credeti ca pot gasi in alta parte un pret mai bun, sau asta e pretul real?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1600ron cu ce piese si de la ce producator?

include manopera?

garantie data de service exista?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un pret corect pentru piese OEM ( si asigura-te personal si vizual de asta, daca tot dai banii). Altfel, poti iesi mai ieftin "pe producator".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NicolaeApetrei

Ei mi-au spus ca ar fi originale, au zis ca diferenta dintre piesele originale si celelalte e de vreo 7-10 lei si nu merita. Eu m-am uitat pe net, pe diverse site-uri si am vazut ca o curea de la CONTITECH e vreo 160ron, rola intinzator curea de la INA vreo 200roni si o pompa de apa de la HEPU tot vreo 200 roni. Eu nu ma prea pricep, nush daca mai trebuie ceva, dar am citit o gramada de topic-uri pe forum si cam asta am vazut ca ar trebui. Si la manopera m-am gandit cam 350 roni, dar tot nu ar depasi 1000lei.

Modificat de NicolaeApetrei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, azi mi-am comandat si eu kitul de distribuție pe INA si pompa de apa pe HEPU, are cineva idee cât sunt de strălucite? Multumescpost-135046-13984280530415_thumb.jpgpost-135046-13984280772696_thumb.jpgpost-135046-139842808967_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!