Jump to content

Kit Distributie Passat B6


Paparazzi
 Share

Postare recomandată

bogdan 0722140128 . este in zona Sebastian-  prosper . ii spui ca ai vb cu cristi din pantelimon . are preturi bunicele . bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LuciAlina2000

Urmeaza sa schimb si eu distributia, pompa apa si cureaua alternator! Ce antigel sa iau, avand in vedere ca nu voi face schimburile in reprezentanta? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G12++

Sent from my S500 using Tapatalk 4 Beta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LuciAlina2000

Asta sa cer? Vor sti in magazine despre ce antigel e vorba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare la toti! a venit vremea sa ma interesez si eu de un set distributie si as vrea sa stiu, ce e mai bun BOSCH sau CONTINENTAL? Poate cineva sa ma ajute cu o parere? va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Maine urmeaza sa schimb distributia la 115000 km si 6 ani. Operatiunea va fi facuta la reprezentanta, iar cureaua pe care vreau sa o aleg este dayco la pretul de 160 ron. Dayco am vazut ca vine ca echipare de fabrica pentru multe marci, inclusiv audi. Stiti cumva sa fi existat probleme cu aceasta marca? Intregul kit am sa-l schimb peste 65000 km.

Modificat de DiLivio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cureaua sau ppmpa e Dayco. Eu stiam ca respectiva firma e lider mondial, dar ptr pompe apa.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dayco nu face pompe de apa.

Ei produc doar curele si role intinzatoare,role ghidaj,role sistem ambreiaj,fulii elastice centrale... (la anumite repere doar sunt ambalatori).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cureaua e Dayco. Am vazut curea cu emblema vw si audi pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

My bad-am confundat cu altceva (dolz).

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

cum imi dau seama daca masina este 2009 sau 2010 si distributia o fac la 180 sau 210? prima inmatriculare e in 20.01.2010 si seria vin e de 2010 iar masina este fabricata cred in 2009. ce ma sfatuiti si ce sa schimb doar cureaua sau tot kitul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cartea masinii cu mptor CBAB, la 180.000 se schimba DOAR cureaua, iar in ETKA se schimba cureau si rola. Nicidecum nu se vorbeste de inlocuit pompa de apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are motor CBAB 2.0 tdi cr 140cp +dsg km acum 194 mii ma gandesc atunci sa ii schimb cureaua si rola, dar ce inseamna ETKA?

Ps: Nu stiu unde citisem pe forum ca la masinile din 2009 se face distrib la 180 mii iar la cele din 2010 la 210 mii...

Modificat de pit-bull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jordi

Teoretic ai dreptate.Dar cred ca la reprezentanta nu iti da garantie daca nu schimbi si pompa de apa.Si in plus, pompa originala costa  320-350 ron.Adica aprox cat manopera. :D


pit-bull

Vezi putin mai sus la postul #38 Lucrari de service CBAA, CBAB, CBBB....etc.ETKA e programul de piese oficial al grupului VAG.

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am doi prieteni in doua reprezentante diferite Vw. Unul mi-a spus ca pot sa schimb doar cureaua, avand in vedere ca prrodicatorul are indicatii in acest sens, iar altul, in alta reprezentanta mi-a sugerat sa schimb tot, inclusiv pompa de apa, inversoare, antigel, etc. Evident ca difera si pretul. Cert este urmatorul lucru. Ambii imi dadeau aceeasi garantie oferita de vw pentru acesta operatie...

Concluzia este ca in Romania inca se mai practica sistemul...schimba tot..... ca tot tu platesti...

Ca o paranteza. la masina pe care am avut-o inainte nu am schimbat pompa de apa niciodata desi masina avea 9 ani si 225.000km iar producatorul ca si la vw recomanda schimbarea la 120.000 sau in tara la 60.000km. Am schimbat cureaua transmisie si atat. 

Oricum dupa 150.000km si 3 sau 4 ani masina iese din garantia producatorului asa ca....Dupa acest interval nu primesti decat o garantie de lucrare determinata practic doar de lucrarea efectuata nu si de garantia motorului. Daca patesti ceva VW este exonerat de orice raspundere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu personal am schimbat tot.Dar sunt sigur ca daca pui piese originale si utilizezi masina corespunzator nu e nici o problema.

Deci 2.0 CR :

Schimbi cureaua la fiecare 180 mii

Schimbi rola la fiecare 240 miii

Si schimbi pompa de apa cand curge. :icon_thumleft:


Despre cum functioneaza garantiile iti dau dreptate,dar nu mai spun nimic, ca ultima oara cand am explicat unui moderator cum e cu garantiile in RO ,mi-a suspendat dreptul de a posta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Absolut corect tot ce ai scris mai sus. Despre garantii, infomatiile sunt publice si nu numai atat, producatorii le prezinta inclusiv in reclame tv, radio la cumpararea masinii.

Tocmai iesirea din garantie este motivul pentru care romanii, bulgarii, rusii si alte natii mai sarace cumpara masini de 25-30.000e la  pret de 7-9000e. Scuze pentru off topic, dar cred ca are legatura cu inlocuirea kit-ului de distributie, probabil una dintre cele mai importante operatii la masina... in special pentru sh-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conteaza tipul de motor  ,PD sau CR nu anul 2009 sau 2010.Schimba tot Kit-ul+pompa apa.

 

Schimbi rola la fiecare 240 miii

Si schimbi pompa de apa cand curge. :icon_thumleft:

 

Documentul corect este postat mai jos, nu stiu de unde l-ai copiat pe al tau, dar are erori in el.

 

service_table.pdf

 

A mai fost postat de cateva zeci de ori, va rog sa folositi functia search...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ElsaWin. Asa traduce in RO.Dar esentialul se intelege.  :D

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ELSA este scris corect, de asta intreb. Probabil a devanit asa din cauze "lost in translation". Sau poate au fost greseli in editiile anterioare de ELSA.

 

Varianta in limba RO (si corecta) a documentului de mai sus este asta

 

service_table_ro.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar varianta ta e mai noua! Eu nu am decat 3.6. Poate ma ajuti cu un update. :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, Porsche RO a invins. A reusit sa impuna conditiile lor originale in ELSA. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Din ce inteleg la 180.000 se schimba doar cureaua. Cel putin asa am intelrs eu din pdf-ul atasat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!