Jump to content

Kit Distributie Passat B6


Paparazzi
 Share

Postare recomandată

Valdbut, am schimbat-o la Compas Service. E in incinta reprezentantei Mazda iesirea spre Oradea. Il cauti pe Nicu Sudrijan si te rezolva el :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cureaua de distributie dayco la 93 euro ...ce parere aveti?....raport calitate-pret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut!

passat 3c motor BMP fabricatie 2006. l-am luat cu 156.000 km acum are 163.000. am vazut si pe forum conform tabelului distributia trebuia facuta la 120k dar in service plan nu apare nimic.

luna viitoare o planific la service.

este posibil sa ii fi fost schimbata distributia dar fara sa apara in service planul masinii?

mentionez ca masina e adusa din germania si ca are si 2 revizii facute in polonia.

ms!

Modificat de marksmen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai sigur e sa verifici la reprezentata, daca apare in istoric ca s-a schimbat distributia la 120k nu cred ca are rost sa o schimbi din nou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci nu e o regula de baza, daca nu apara in planul de service inseamna ca nu e facuta.

se poate verifica la reprezentanta starea curelei de distributie?

si daca da cam cat ar costa verificarea distributiei sau a istoricului masinii?

intreb sa vad daca merita sau nu efortul.

Modificat de marksmen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai sigur o schimbi si stii exact ce ai facut, nu toate reprezentantele iti pun la dispozitie istoricul service(doar daca ai un prieten)si asta numai daca toate interventiile au fost facute la reprezentanta VW sau parteneri agreiati de ei.

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scz de offtopic. cum pot afla eu daca ce imi arata in bord sunt km reali.

degeaba aflu eu ca distributia a fost schimbata la 120k daca km masinii au foat dati inapoi cu 60-100k. este vreo modalitate de a afla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentata pe baza Vin-ului. De aia am spus sa te duci la ei si sa ii rogi frumos (eventual cotizezi cu ceva) sa iti spuna daca trebuie sau nu schimbata distributia pe baza istoric-ului si nu verificata vizual care e egal cu 0. Daca nu vor sa iti dea istoricul si nu esti sigur daca a fost sau nu schimbata, schimba tot kit-ul si asta este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa o schimb. pana la urma asta e unul din riscurile achizitionarii unei masine sh.

ms pt info!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cea mai buna alegere pt.linistea/buzunarul tau(asta in caz de se rupe).

Scuze de off.topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu intrebarea...curea de distributie Daico e ok ptr 2,0 TDI din 2009,CR,Blue motion???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand mi-am schimbat kitul de distribuție si pompa de apa mi-au completat si antigelul, e de culoare roz, dar vad ca peste tot am găsit ca trebuie sa fie G12++ adică mov; ar trebui sa-l schimb?!

Va Multumesc, o zi buna! Stima

Modificat de royulyan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot antigel 'roz' am. Asa a fost cand am luat masina si tot asa au pus si cei din service cand am facut distributia. Sunt curios sa vad raspunul celor mai priceputi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wallyntz Dayco e ok ,le gasim si in kit-urile originale

G12 e roz , G13 e mov .Ambele sunt ok,G13 probabil e mai bun fiind ultimul aparut .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!
 

Am schimbat si eu kit-ul de distributie, punand kit Contitech si pompa de apa Hepu, dupa 700 de km zgomot ciudat, motorul mergea foarte prost, am oprit, am desfactut capacul de la distributie si  surpriza rola intinzatoare s-a slabit si cureau este foarte slaba, am sunat la service-ul unde am facut lucrarea au trimis platforma la 150 de km de Bucuresti, minunea intamplanduse cu o zi inainte de Paste, si acum posibile cazuze (inca nu au apucat sa desfaca) s-a stricat prezonul rolei intinzatoare, mai exact a stricat filetul din chiulasa, mentionez ca prezonul respectiv nu a fost inlocuit deci cade varianta ca mecanicul sa fii strans prea tare si sa fii distrus filetul din chiulasa. Problema este ca cei de la service sunt sceptici in privinta remedierii problemei pe garantie, au spus ca o posibila cauza  ar fi ca rola intinzatoare sa aiba un defect de fabricatie (adica sa nu se invarta perfect rotund si din aceasta cauza sa fii distrus filetul) ceea ce ar putea duce la remedierea lucrarii pe garantie in caz contrar trebuie remediat pe cheltuiala mea.

 

S-a mai intalnit cineva cu stfel de probleme? Care ar fi eventualele cauze?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa smulgi prezonul din chiulasa e suficient sa strangi prea tare piulita de la intinzator.In ecuatie sunt 3 metale,aluminiu cedeaza primul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci e posibil ca rola intinzatoare sa fii fost stransa foarte tare si asa sa isi fi facut loc smulgandu-se prezonul din chiulasa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,cand se demonteaza vezi daca raman bucati intregi din filetul chiuloasei pe prezon

Oricum asta e teorie...ca sa le dovedesti.....trebuia sa stai langa mecanic sa te asiguri ca totul se strange cu cheie dinamometrica la cuplu specificat.

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cunoscuta pb respectiva la motoarele de 170 cp. Se rezolva prin marirea filetului. Vezi si pbv ca era o actiune parca ptr surubul respectiv. Am un amic care a patit acelasi lucru. Nu a fost mecanicul de vina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat distributia la 150.000 km (kit original de curea si role) si nu am nici o problema, pe acelasi motor BMR de 170cp, acum cu aproape 190.000km. E prea mare conincidenta ca s-a stricat la tine chiar dupa ce s-a schimbat distributia, e clar ca acolo la acea interventie s-a intamplat ceva care a dus la defect. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept raspunsul celor de la service, dar mi s-a parut suspect ca sunt sceptici la acordarea garantiei. La mine este al 2 lea schimb de distributie, am aproape 210 000 de km, primul schimb a fost facut in Germania la 148 000 in 2010.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Sunt sceptici pentru că daca acordă garanția sunt buni de plata, iar un tip scrupulos ar putea sa le ceara inlocuirea chiulasei cu totul si asta inseamna multi bani. Este clar ca s-a intamplat ceva la schimbul distribuției. Ori a tensionat-o prea tare, ori a strîns surubul prea tare. Idea de baza este sa-i presezi altfel tu platesti. Daca ai un prieten inginer auto sau expert tehnic auto, poti sa le ceri sa stea langa ei la demontare. asa iti dai seama ce ganduri au. Bafta.

Acordarea garantiei în Romania este o mare problema, mai ales in segmentul acesta. intotdeauna vor gasi o suta de motive din care sa arate ca nu sunt ei d evina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am un passat fabricatie 06.2007. de noua am 83000 km motor bmp trebuie schimbata distributia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,se inlocuieste la fiecare 150 mii km sau 48 luni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In carte nu scrie de perioada de timp doar de nr. de km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!