Jump to content

Tractorul Maro - Passat B7


Akaiu07

Postare recomandată

In cazul asta cred ca ma indrept catre ei, Sunt cei mai apropiati de mine.

Iar la ulei nu vad ce magarii pot face...este din asta norma 507 si nu prea sunt multi care-l produc. Doar n-or  utiliza un ulei gata forjat de pe la alta masina :tuktuk: ...este totusi o reprezentata!

Link către comentariu

la ulei...din 5 bidoane de 1 l,  4 intra in motor si 1 este "spaga" lui :) baga inapoi ulei vechi. tu nu ai cum sa iti dai seama.

masina este in garantie si asemenea "smecherii" 1. nu afecteaza masina imediat incat sa lucreze ei moka la ea si 2. nu il intereseaza pe mecanic, el scoate bani, daca masina se strica nu i se trage din slariu.

 

cu statul langa masina, multi nu permit nu din motive de confidentialitate/teama ca vezi vreo manarie ci pt ca in caz de un accident o incurca rau (daca iti cade pe picior un ciocan sau ceva mai grav.

Link către comentariu

Am rezolvat cu revizia. Midocar Vitan. Totul a decurs bine si in timp util. Masina a intrat imediat la revizie si dupa 75min a fost gata.

Mi-au lasat in masina fltrele vechi si mi-au dat si uleiul ramas. Factura 1210RON asa cum mi-au zis la inceput.

Per total sunt multimit. Nu am cerut sa asist, preferand sa stau prin showroom sa ma uit la masini.

 

Cum la mine vin oamenii si lasa linistiti masinile mergand in resturantul din coltul strazii, asa gandesc si eu, ca sunt si altii corecti. Daca am gandi toti ca ne furam unii pe altii nu ajungem nicaieri!

Modificat de Akaiu07
Link către comentariu

Dap, exact asta-i motivul pentru care am fost multumit de serviciile lor.Mi-au zis ca daca doresc pot face revizia pe loc sau sa ma programez  pentru maine dimineata. Am ales sa raman si asa am scapat de un drum in plus.

Link către comentariu

Dap, exact asta-i motivul pentru care am fost multumit de serviciile lor.Mi-au zis ca daca doresc pot face revizia pe loc sau sa ma programez  pentru maine dimineata. Am ales sa raman si asa am scapat de un drum in plus.

Sunt seriosi cei de la Midocar,insa cel putin pentru masina mea,la o revizie de 2 ani,diferenta de pret intre ei si PBN era de aproape 200 ron daca nu ma insel.

Link către comentariu

De la Midocar am luat S5-ul...si au fost impecabili dpdv ale serviciilor oferite pe timpul cumpararii...si in special dupa cumparare. Mici probleme care s-au dovedit a nu fi probleme cand colaborezi cu oameninde calitate.

Link către comentariu
  • 2 months later...

Am ajuns la 40100km si masina are 2ani. Pana acum nu m-a suparat cu nimic. A venit si Mosul si i-a infipt un DNS610 in bord! Un Dual Core A9 cu 512Mb RAM..Racheta! :D

Link către comentariu
  • 1 month later...

Gata si cu padelele. Dupa cateva try&errors am gasit volanul care trebuie Cu ajutorul lui Ady l-am si "tarcat" :dry:

post-64001-0-56435900-1391455186_thumb.j

Modificat de Akaiu07
Link către comentariu

Foarte frumos interiorul si exteriorul binenteles!No offence dar nu inteleg de ce au pus ceasul acela cu manuse in mijlocul bordului..nu e urat, dimpotriva arata mai bine decat la ford mondeo dar totusi..parca nu prea are ce cauta acolo..

Sa o conduci sanatos si sa-ti aduca numai bucurii!

Link către comentariu
  • 1 year later...

Mda, schimba oarecum look-ul interior.E placut sa te uiti la un ecran atat de mare.Doar ca-i pe android si inca nu-s convins de utilitatea lui in masina.

Link către comentariu

Momentan sunt in teste cu ea. Daca trece de gusturile mele vor fi disponibile in curand:)

 

Este un CARPAD  compatibil cu bordurile passat B7, CC.

Ecran capacitiv  cu diagonala 10.1"  si rezolutie 1024x600

Pe baza de Android 4.4 (nu garantez ca si genuine, dar asa afiseaza si raporteaza si pe CPU-Z)

Procesor dual core A9 de la Telecip 1GB RAM cu 8GB intern

Are 3 porturi USB dintre care unul se poate folosi si ca 3G

Wifi integrat

Comezi volan , bla,bla,bla

Intrare camera reverse.

Intrari iesiri AV +Subw

DVR integrat - cu intrare RCA deci se poate folosi pt inregistrare orice camera

 

N-am fost si nu voi fi niciodata un mare fan Android pt acest gen de deviceuri dar daca piata vrea ne adaptam.

Ca impresie generala schimba complet consola. Da bine. Am sa fac niste poze pe zi ca sa se poata vedea mai bine.

Singura utlitate pe care am gasit-o pe Andoid este Waze care pt traficul din Bucuresti intradevar are valoare. Am verificat-o si functioneaza cum trebuie pe device.

 

In rest Radio/Carkit bluetooth/navigatie GPS/ player Mp3 sau orice alte formate/ Player video in orice formate. Fiind pe android face play pe tot ce misca.

Am incercat si Igo primo si totul este ok. Dar daca tot este Android si exista 3G la free,Waze rulez :icon_thumleft:

Link către comentariu

cred ca e singura unitate AM care imi place, pare lucrata cu simt raspundere cat de cat.

e ok ca are Android, un SW proprietar probabil ar fi avut multe buguri :)

Link către comentariu

Am reusit sa-i fac niste poze pe zi. Waze este intradevar foarte misto si unde poti avea 3G este net superior oarcarei alte aplicatii de navi.

post-64001-0-28494800-1423493194_thumb.j

post-64001-0-80337800-1423493212_thumb.j

post-64001-0-88216700-1423493223_thumb.j

post-64001-0-72652800-1423493237_thumb.j

Modificat de Akaiu07
Link către comentariu
  • 9 months later...

Tractorasul meu face 4 anisori in decembrie si deci iese din garantie. Pana acum nu m-a dezamagit cu nimic. :icon_thumleft:

 

Imi cam face cu ochiul B8-ul si incep sa ma intreb daca ar merita un "upgrade" la asa ceva. Dar pe de alta parte cred ca schimbarea ar duce automat si la un "downgrade" vis a vis de confort/echipare! Acum am cam tot ce se poate pune pe B7 ca echipare. Ca sa mentin acelasi standard cred ca ar costa prea mult ca sa merite.Plus ca masini SH din generatia B8 sunt cam greu de gasit.

Modificat de Akaiu07
Link către comentariu
  • 6 months later...

Zilele trecute am dus tractorul la revizie pentru schimb ulei cutie DSG.Masina a ajuns la 59200KM.

Am mers la Midocar Vitan.Mi-au facut un deviz de 2100ron in care erau incluse: Schimb ulei motor +filtru, filtre aer+polen, schimb ulei+filtru cutie DSG.

Dupa vreo 2 ore primesc un telefon cum ca la verificarea trenului de rulare s-a constatat ca buscile bascule inferioare/posteriore stanga dreapta sunt intrun grad foarte avansat de uszura si trebuie neaparat inlocuite! Mi se comunica un deviz de doar 3400RON!!!:screwy: Mentionez ca la revizia anterioara mi s-a adus la cunostiinta cum ca aceleasi bucse ar fi deteriorate si ar trebui inlocuite. Le-am zis ca nu le inlocuiesc pt ca masina circula oricum putin.

Daca tot mi-au scris pe factura ca trebuie inlocuite si a specificat telefonic ca sunt FOARTE uzate (eu nu aud/simt nimic cand sunt in miscare!) am zis ca totusi ar fi cazul sa iau masuri si sa vad exact ce este acolo si cat ar costa sa le inlocuiesc. Am mers azi la un mecanic si am ridicat masina. Stupoare totala..Toate bucsiel sunt intr-o perfecta stare.Nu exista niciun joc pe nicaieri ,am tras de roti am bagat ranga si am torsionat peste tot. Niciun joc!

In conseciinta Midocar Vitan sunt niste HOTI ordinari pusi pe japca.  Naiba stie daca au schimbat uleiul la DSG pentru ca masina merge perfect asa ca nu am de unde sti ce au facut ei acolo pentru cei 2000ron incasati (mi-au facut discount domnilor:biggrin:)

Cred ca daca s-ar putea verifica la sange activitatea si onestitatea astora care fac pe dealerii s-ar descoperi aceleasi mizerii ca din domeniu sanatatii.Lipsa elementara de repsect fata de clientii carora le-au vandut masini.

 

 

 

Link către comentariu

Neplacut, dar la revizii din astea majore iti poti aloca 3 ore din viata, pentru linistea ta si sa stai langa masina. Asa esti sigur ce si cum au schimbat, plus ca nu mai trebuia sa mergi la alt mecanic si sa tragi de bucse ca sa confirmi/infirmi diagnosticul pus de Midocar...

Revizia de 60,000 a durat la mine de la 8:30 la 11:30, cu aceleasi operatiuni ca la tine...

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

Probabil tie ti-au permis sa asisti.Midocar vitan au montat niste monitoare care au ecranul impartit in vreo 16 ferestre minuscule in care daca abia zaresti silueta masinii.Asta in caz ca ai vreo pretentie sa vezi masina pe perioada in care se lucreaza la ea.

Mai mult de atat ti se comunica la ce ora sa aduci masina si daca nu are cine sa te pescuiasa de la locatie se ofera eibsa-ti asigure transport pana undeva in oras.

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!