Jump to content

Passat 1.8T


BogdanBlaa

Postare recomandată

Salut,un PM cu un pret pentru activarea functiei inchidere-deschidere a geamurilor,multumesc.

Link către comentariu

firul ala alb asa ramane prin masina sau a fost doar pt a exemplifica montajul? nu mi se pare deloc estetic.

 

spuneai in postul #45 ca se poate pune USB in loc de jack, e vb ca schimbi mufele mama-tata jack cu unele USB sau pui USB mama in care pui stick si asculti mp3 ?

Link către comentariu

Activez functia inchidere/deschidere geamurilor si a trapei ( daca e actionata electric) din telecomanda cheii briceag la Passat B5 In Iasi.

 

Bogdan, posteaza oferta la prestari servicii - ca sa fie mai vizibila.

 

P.S. - trapa manuala (OEM) la Passat B5, B5.5, Golf 4, etc....nu exista :winter:  Toate sunt electrice - au si sistem mecanic pt actionare - de urgenta sa-i zicem, in caz ca ai probleme cu cel electric.

Link către comentariu
Muale, pozele si conceptia DIY`ului sunt cele de la care m-am inspirat eu, iar cu firul ala asa a gandit autorul :)

In legatura cu mufele USB, la ce m-am referit eu in postul #45 a fost sa se schimbe doar mufele, daca incanta pe cineva sa vada usb in loc de jack.

 

 

F l o r i n, da da, buna idee, am sa pun in aria servicii, iar cu trapa .... asa e :)

 

O zi frumoasa tuturor, la Iasi e soare :)

Link către comentariu
  • 9 months later...

Putin timp liber ...  cablat, montat difuzoare/tweetere oem blaupunkt in potierele spate + izolatie.

Intarit cu silicon cald toate lipiturile cu plastic de pe spatele fetei de portiera.

Schimbat "fagurele" de pe fata de portiera, de la cel fara gauri la cel cu gauri pentru difuzor.


Iar finalul .... vopsit manerele, cel care tine fata portierei in primer gri iar capacul negru.

 

Dar sunetul este mult imbunatatit.

post-32388-0-93238100-1406969369_thumb.j

post-32388-0-90760200-1406969375_thumb.j

post-32388-0-90471500-1406969381_thumb.j

post-32388-0-12821600-1406969388_thumb.j

post-32388-0-58720800-1406969394_thumb.j

post-32388-0-54891900-1406969421_thumb.j

post-32388-0-78895400-1406969430_thumb.j

post-32388-0-74392000-1406970163_thumb.j

Modificat de BogdanBlaa
Link către comentariu
  • 5 months later...

Si uite asa a venit iarna, zapada, scutul in zapada ...

Iarna asta a fost una decisiva pentru scutul masinii mele care in final a cedat fiind prilej pentru unul nou din tabla de otel de 2 mm.

Total cam 2 ore de munca din cauza unui surub buclucas dar cu final fericit. S-a asezat perfect pe toate prinderile.

post-32388-0-60908200-1421010498_thumb.j

post-32388-0-48185600-1421010511_thumb.j

post-32388-0-13720400-1421010520_thumb.j

post-32388-0-84563500-1421010526_thumb.j

Link către comentariu
  • 1 year later...

E prins el bine acolo, pana la Primavara sa ajung sa vopsesc spoiler apoi  pus la locul lui :)

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Am inceput de astazi lucrarile pentru joey mode.

Vreau in loc de culoarea Negru sa le vopsesc in culoarea masinii.

Ziua de astazi s-a oprit numai la primer. As vrea sa inlocuiesc si soclu reflectorizant din spatele lupei ca al meu e cam negru sau aveti idee daca il pot readuce la viata cu vreo vopsea ?

12746028_1056710104352559_935390489_n.jpg

Mi-a atras atentia aceasta poza. Ce spuneti de scrisul PASSAT in farul drept ?

P2120041.jpg

Link către comentariu

Destul de simpatica si ingrijita masinuta ta, dar de ce vrei sa fii asociat cu unii locuitori din Ciurea, prin adaugarea acelui scris in farul drept? Sunt convins ca va arata bine si fara, parerea mea.

Link către comentariu

Ha ha, deja am renuntat la idee dupa ce a scris colegul #Muale ca e tiganie. Voiam inca o parere macar sa ma conving si eu.

Acum ramane sa vad cum fac cu oglinda din spatele lupei, locasul unde se pune becul, ale mele sunt cam innegrite, iar daca nu le pot readuce la viata sa iau altele care se potrivesc.

 

Modificat de BogdanBlaa
Link către comentariu

Astazi am incercat sa refac oglinzile din spatele lupelor cu un spray crom cica "foarte lucios".Momentan sunt cu primul strat dupa care astept sa se usuce bine si mai aplic unul.

Rezultatul primului strat ...

20160218_194141.jpg

20160218_194204.jpg

20160218_194209.jpg

Link către comentariu

mmmm nu cred, am dat doua maini de spray crom, nu e la fel ca luciu initial. Insa ma gandesc sa nu se exfolieze la caldura ....

CRed ca trebuie sa fac rost de doua oglinzi noi pentru lupe ..

Link către comentariu

1. nu vreau xenon, nu am spalatoare, nu am autoleveling si i-as orbi pe ceilalti.

2. imbunaatatesc ce este :)

Modificat de BogdanBlaa
Link către comentariu

Nu gasesti sa le cromezi undeva? Daca vei lua oglinzi sh, risti sa fie la fel ca ale tale. Stiam ca la Metalurgica aveau baie de crom, in cazul in care a mai ramas ceva pe acolo.

Link către comentariu

Salut! Nu ca as vrea sa te razgandesc, dar suntem cativa colegi pe forum care pe faruri halogen am adaptat lupe bi-xenon, cu succes. Eu personal am spalatoare faruri (desi nu le folosesc, deoarece nu vad sa spele nimic, doar umezesc), in schimb nu am autoleveling, si nu am nici o problema. Frumusetea lupelor este ca toata lumina o "astern" pe asfalt, fara sa deranjeze ceilalti participant. Cat timp le reglezi bine, nu vor deranja pe nimeni.  

Link către comentariu

dydu_kuf chiar nu stiu ce mai e pe la metalurgica :) iar cu unele sh posibil sa gasesc ceva bun sau daca nu ceva care sa se potriveasca cu prinderea de pe lupele mele.

Bitter_Sweet am avut instalatie xenon pe aceste faruri (6000k si 4300k) si cand ploua pur si simplu nu vedeam nimic. Dupa parerea mea ii dadea masinii un aspect mai nou  si cam atat. Am revenit inapoi la becurile halogen si am lumina in orice conditii, si automat eu sunt mai relaxat la volan, plusneavand ce ams pecificat in postul de mai sus risc sa primesc si amenda cine stie pe unde.

Respect pentru cei care au instal. xenon in faruri cu lupa si totodata o bila neagra pentru cei care au in faruri fara lupa, ar merita 20 de proiectoare aprinse in fata cand te intalnesti cu ei. 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!