Jump to content

Masina mea - Vw Passat CC


Christian.B77

Postare recomandată

La interlagos si pentru culoarea masinii tale cred ca OEM is the way to go.

Sa ne tii la curent daca ai facut treaba si cat te-a dus cu totul :D

Link către comentariu
Christian.B77

Inca ma gandesc. De vopsit tot le vopsesc, la Piatra Neamt. Multa lume mi.a recomandat sa merg acolo la cineva. Cand se iveste o ocazie, fac un drum pana la Piatra. Pana una alta, am mai facut ceva la masina :)

Aveau deja banda dublu adeziva, dar pt orice eventualitate, am adaugat si "Picatura" pe sub ornamentele de aluminiu.

post-75094-14335231965395_thumb.jpgpost-75094-14335232072085_thumb.jpg

post-75094-14335232573053_thumb.jpg

post-75094-14335233207821_thumb.jpg

post-75094-14335233590272_thumb.jpg

Modificat de Christian.B77
Link către comentariu

Foarte fain arata! De unde le-ai luat si cat ai dat pe ele?

Link către comentariu
Christian.B77

Foarte fain arata! De unde le-ai luat si cat ai dat pe ele?

Multumesc! Le.am luat de pe ebay, daca vrei iti trimit pm. Fata de cat costa la reprezentanta, au fost un chilipir. :)
Link către comentariu

Si eu vreau un pm te rog :) 

 

Vin repede de pe eBay?

 

Am vazut multe chestii interesante si ieftine, si butoane cromate de exemplu, sau tipsuri cromate pe tobe..

Link către comentariu

Frumos exemplar si al tau. Ai investit ceva in el. Spune-mi, te rog, protejezi alcantara aia in v-un fel. O speli cu ceva anume? Tratamente? Si eu am acelasi interior si pe scaunele din fata am doua huse din alea tip scoica dar as vrea sa renunt la ele ca nu arata prea frumos. I

Link către comentariu
Christian.B77

Frumos exemplar si al tau. Ai investit ceva in el. Spune-mi, te rog, protejezi alcantara aia in v-un fel. O speli cu ceva anume? Tratamente? Si eu am acelasi interior si pe scaunele din fata am doua huse din alea tip scoica dar as vrea sa renunt la ele ca nu arata prea frumos. I

Buna, folosesc 2 solutii de la nigrin, sonax. Una pt alcantara si una pt piele normala. Ti le pozez cand am timp.

Si eu vreau un pm te rog :)

Vin repede de pe eBay?

Am vazut multe chestii interesante si ieftine, si butoane cromate de exemplu, sau tipsuri cromate pe tobe..

Dureaza cam o luna, dar eu zic ca merita :).
Link către comentariu
  • 1 month later...
Christian.B77

Am comandat azi buza fata de r line, pragurile le am deja. Pragurile sunt oem, buza este aem, am gasit o oferta mai ieftina, avand in vedere ca buza oem nu se mai produce, si ca sa gasesc o bara de r line intreaga si fara spalatoare e destul de greu si scump. Urmeaza saptamana viitoare sa le pun pe masina. Ma gandesc acum la embleme :D

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
Christian.B77

Deci, acestea sunt solutiile pe care eu le folosesc pt interior.

1. Pt piele

2. Pt alcantara

3. Pt restul, bord, plastice

post-75094-14377262941074_thumb.jpg

Prima solutie. Se aplica pe o carpa curata, de preferat alba. E o solutie lichida. Se aplica pe pielea murdara, sau doar pt hidratare, se lasa sa actioneze o perioada de timp ( eu o las cam 15-20 sec) apoi indepartez prin stergere. Se repeta pana dispar urmele de albastru de la blugi, asta se aduna la mine.

2. Solutia 2 e sub forma de spuma. Aici o sa tb frecat putin pana iese albastreala/gri-ul de pe alcantara. E un pic de munca, dar rezultatul final merita.

3. Am folosit silicon din ala italienesc la 12 lei si mi.a patat plasticele de pe portiere mai ales. Ceara asta de la turtlewax a readus stralucirea si a indepartat albeata aceea.

Frumos exemplar si al tau. Ai investit ceva in el. Spune-mi, te rog, protejezi alcantara aia in v-un fel. O speli cu ceva anume? Tratamente? Si eu am acelasi interior si pe scaunele din fata am doua huse din alea tip scoica dar as vrea sa renunt la ele ca nu arata prea frumos. I

Am avut husa din aia scoica si e f enervanta.. Modificat de Christian.B77
Link către comentariu

Primele doua solutii le am si eu. :D Momentan nu le-am folosit pe alcantara dar sigur voi renunta la huse si le bag la treaba. Care din ele ti se pare totusi mai eficienta pe alcantara?

 

Pentru plastice eu folosesc tot de la Sonax Cockpit Reiniger. Cel din poza atasata. Lasa un miros foarte placut ... asa ca de masina nou.

 

 

Multumesc de info! Multi km fara incidente si cu tapiteria curata :)

 

post-12500-0-68198000-1437731365_thumb.j

Link către comentariu
Christian.B77

Pai foloseste.o doar pe.a 2.a, e special pt Alcantara. Prima nu cred ca o sa ajute cu nimic, ba mai mult s.ar putea sa pateze..

Multumesc, la fel!

Link către comentariu

crema sonax: A se folosi mai mult pentru intretinere,adica pe o piele mai curata,pentru pielea murdara folositi SO 289100

Modificat de Muale
Link către comentariu
Christian.B77

Astazi am ridicat masina, mie imi place cum a iesit :) bucatile alea de pe buza fata le scot mai spre seara, le.am lasat inca un pic just in case.

post-75094-14380825496046_thumb.jpgpost-75094-14380825706999_thumb.jpgpost-75094-14380829139563_thumb.jpg

Link către comentariu
Christian.B77

Multumesc :D post-75094-14380951128991_thumb.jpg

post-75094-14380952350587_thumb.jpg

Ma gandeam daca sa vopsesc portiunea de jos in negru, si apoi sa fac si oglinzile tot negre. Dar imi place mult de tot cum arata si vreau sa o las asa. Pragurile au venit stas, doar sunt oem. In schimb la buza a fost putin mai dificil. Cei de la servco mi.au recomandat sa pun cate 1 surub de fiecare parte. Ei bine, la service.ul unde am facut montajul, am inteles ca am vreo 3 suruburi de fiecare parte, si intre buza si scut sau ce e pe acolo un alt material cu rolul de a amortiza socurile care ar putea dauna fibrei de sticla. Acum, sigur, imbinarea aceea nu vine perfect, totusi este aftermarket.. dar am preferat asa, daca se intampla ceva cu ea, imi va fi mai usor sa o inlocuiesc.

Link către comentariu

Frumos tare cum arata.

 

Stai linistit, a mea de Rline e prinsa in doua surube, dar s-a fixat bine acolo, si nu are nici o problema de luni bune..vedem la iarna :))

 

Cat te-a ajuns?

Link către comentariu
Christian.B77

Ti.am dat pm.

O sa incerc sa ii fac niste poze mai meseriase, asta e tot ce a putut iesi pe telefon :).

Link către comentariu
Christian.B77

Te-am vazut in trafic.

Mai ceva ca o locomotiva :)

Salutare! Imi cer scuze, nu te.am.vazut :)
Link către comentariu
Christian.B77

Ma gandesc sa cumpar niste silicon transparent si sa il injectez cu o seringa incat sa umplu acele spatii.

post-75094-14383525926211_thumb.jpg

Link către comentariu
Christian.B77

Am observat ieri in timp ce eram prin oras cat de joasa e acum. Daca inainte, mai gaseam cate o bordura peste care sa vina bara fata, acum nu mai am nicio sansa. Cu putina atentie, o sa fie ok :) ma gandesc ca ar fi destul de folositoare o emblema VW cu camera pe fata.

post-75094-14384108269965_thumb.jpg

Link către comentariu
Christian.B77

S.ar merita sa imi caut o emblema de R / Rline / R36? Cea frontala si apoi cele de pe laterale. Pe spate nu vreau sa pun nimic, vreau sa fie clean. post-75094-14384237731921_thumb.jpg

post-75094-14384238218928_thumb.jpg

post-75094-14384238716836_thumb.jpg

Link către comentariu

R in grila e okay, R36 e prea de tot parerea mea.

Succes cu proiectul.

Link către comentariu
  • voinea a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!