Jump to content

Masina mea - Vw Passat CC


Christian.B77

Postare recomandată

Si acum zici si tu ca primele faceau condens dupa ce mi le-ai vandut mie......[emoji28].Eu inca nu le-am pus pentru ca au fost extrem de rau facute.Le-am dus la un prieten sa refaca tot.Baza e buna dar imi face dimming incorporat la 70% cand se aprind farurile.O sa le schimb si carcasele.Faceau condens pentru ca "artizanul" care le-a facut a anulat aerisirea originala fiind ca a scos firele prin ea si a dat o gaura mai incolo pentru alta.Care bine-nteles ca nu isi face treaba.De abia astept sa le termin.Salutari si sarbatori fericite!

Nu vreau sa te superi pe mine, imi pare rau ca nu am facut poze; sa fiu mai clar - perechea pe care ti am dat.o tie, se aburea. Dar incepea sa se abureasca usor usor pe la colturi dupa vreun an de zile de folosire. Cele pe care le am luat din china sunt un dezastru total. Intre cele doua le as prefera pe primele oricand, dar nu mai bag bani decat in oem de acum inainte.. Stiu ca lambda_driver are acelasi model de lampi si a rezolvat problema in cele din urma ( modelul tau ) .

Sarbatori fericite!

Modificat de Christian.B77
Link către comentariu

Atunci nu mai pun nimic, le las asa. Nu mai dau 700 de lei si sa nici nu fiu multumit . Imi schimb ledurile din plafon si numar, stiti cumva ce soclu au? (Modelul)

Link către comentariu

Sincer, nu stiu. Imi place la tine ca ti ai activat lampile pe stil US, si merg la 20-30% intensitate. Dar cand se ard, tb cumparata alta lampa?

Link către comentariu

20% , le poti face cat vrei ..:) nu se ard des, inca nu am auzit pe nimeni sa se planga ca s'au ars. Si le am de cateva luni..

Link către comentariu
  • 1 month later...

Trebuie sa imi cumpar un set de anvelope de vara. Stiu ca imi tb 235/40/18, dar am vazut unele cc-uri cu 225/40:18. Pareri , va rog? 

Link către comentariu

Eu tocmai ce am pus Continental Conti Sport Contact 5 235/40/R18  XL 95Y  , sunt perfecte, foarte comode pentru 18" si in acelasi timp foarte bune la aderenta atat pe ud cat si pe uscat.

Sunt piperate la pret ce-i drept (620 lei /buc am gasit eu) dar sunt cam in top 3 cred, cauciucuri bune :), investesti in siguranta ta.

Eu dupa o experienta neplacuta cu riken pe ud, am zis sa dau un ban in plus dar sa iau ceva f ok.

Link către comentariu

Si in opinia mea,cel mai bine e sa respecti dimensiunile standard.Si eu am achizionat de cateva zile pentru vara 4 buc Continental Sport Contact 5p dimensiune 235/35 R19 pentru jantele Lugano cu care a venit.Desi nu sunt dimensiuni pentru drumurile de Romania,nu vreau sa imi bat joc de aspectul masinii,acesta din urma fiind si motivul pentru care am cumparat-o.Mi-ar fi placut la nebunie un set Michelin Super Sport XL,dar nu am reusit sa trec cu vederea diferenta de 200ron/buc (700 Conti,900Michelin).

Bafta orice ai alege!

Link către comentariu

Raman la dimensiunea de 235/40/18. Acum incep cautarile, sa vedem ce gasesc. Totusi, mai stau vreo 2 luni pana trec la rotile de vara. 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
Christian.B77

Ma gandesc de ceva timp la ideea de a vopsi cupola in negru lucios, insa nu stiu daca s ar potrivi, si nici n as vrea sa para de prost gust... Jantele interlagos o sa le reconditionez-vopsit electrostatic in bullet gray. 

Pe alb se potriveste de minune. 

 

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

Link către comentariu

Poti incerca un plasti-dip negru lucios sau chiar un colant calitativ pus pe plafon, costurile ar fi ok iar daunele masinii .. 0 (cele doua fiind total reversibile, fata de o vopsire .. adevarata).

Tine cont ca masina luata ca exemplu are multe elemente negre sau inchise la culoare fata de stock (unele chiar excesiv, gen negru pe langa faruri).

Link către comentariu
Christian.B77

As vrea sa incerc varianta cu folia, dar vreau ceva de calitate, care sa isi pastreze stralucirea in timp si sa nu se desprinda pe la colturi.. 

 

Masina de mai sus excesiv de multe elemente negre, e adevarat.  Imi plac totusi lampile de semnalizare, par a fi cele de pe scirocco

Link către comentariu
Christian.B77

As vrea sa stiu daca pot pune 225/40/18 pe Interlagos. Stiu ca dimensiunea din talon este de 235/40/18, insa am o oferta buna la dimensiunea aceea. Teoretic ar sta mai intins cauciucul pe janta..!

Link către comentariu

Da, bineinteles ca poti. Insa vei simti "oferta" in confortul la rulare. 

Link către comentariu

O sa scada confortul cum a zis colegul, talonul putin mai mic si latimea la fel.Dupa mine nu as face asa ceva, plus ca in carte nu e trecuta dimensiunea asta, eu as pune ce trebuie...

Si pe langa asta nu o sa mai ai o protectie asa buna la jante.

Link către comentariu
Christian.B77

In cazul asta, mai astept ca sa pun ceea ce e mai bun. Multumesc!

 

 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
Christian.B77

Am tot cautat, am ramas in sfarsit la 3 variante : 

 

225/40/18 Sava Intensa UHP XL

225/40/18 Hankook V12 Evo samd. 

235/40/18 Barum 3 HM XL 

 

sa merg pe Barum? E divizia a doua de la Continental.. Sper doar sa nu fie facute in Ro. 

Link către comentariu

Cele Barum par ok, fiind facute de Continental. Plus ca sunt 235 (si nu 225 ca celelalte). Eu zic pe ele sa mergi, cauta totusi ceva review-uri pe forumuri etc.

Link către comentariu

Si Continental sunt facute in Ro de cativa ani.

Iti recomand Michelin Super Sport ;)

Link către comentariu
Christian.B77
45 minutes ago, bubu182 said:

Cele Barum par ok, fiind facute de Continental. Plus ca sunt 235 (si nu 225 ca celelalte). Eu zic pe ele sa mergi, cauta totusi ceva review-uri pe forumuri etc.

Lumea e destul de multumita , pe tyrereviews.co.uk.  

 

O sa postez poze cand trec la rotile de vara, saptamana asta. Intre timp am mai facut ceva la masina : 

 

 

image.jpeg

 

Modificat de Christian.B77
Link către comentariu
Christian.B77

image.jpeg

Modificat de Christian.B77
Link către comentariu
Christian.B77
3 hours ago, bubu182 said:

Cele Barum par ok, fiind facute de Continental. Plus ca sunt 235 (si nu 225 ca celelalte). Eu zic pe ele sa mergi, cauta totusi ceva review-uri pe forumuri etc.

Barum sau Nexen? Review-urile sunt cap la cap, din ce am inteles Nexen echipeaza standard Skoda si Vw Polo.. 

Link către comentariu
Christian.B77

Nexen Nfera 235/40/18 XL 95Y am ales. 

Link către comentariu
Christian.B77

Care sa fie deci...? ?

 

image.jpeg

image.jpeg 

Glossy black vs un gri-maroniu mat, ambele electrostatic. 

Modificat de Christian.B77
Link către comentariu

2. Vor rezista mai bine. Pe negru lucios se vede orice firicel de praf si orice zgarietura..

Link către comentariu
  • voinea a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!