Jump to content

Masina mea - Vw Passat CC


Christian.B77

Postare recomandată

Clar este diferenta, dar ai avut ceva de munca.As putea sa iti sugerez http://csldetailing.com/, mai rapid si la fel de profi. Sa nu crezi ca vreau sa ii fac reclama, poti sa apelezi la ei din comoditate sau daca te grabesti..Ti-am vazut masina in Bt si chiar arata foarte bine.Bafta!

Link către comentariu

Il stiu pe domnul, acolo spal mereu masina. Fiind mai mereu plecat, ma descurc si eu cum pot. Multumesc frumos! :)

Link către comentariu

Ma uitam la pozele de mai sus si ma gandeam cu ce vei mai scoate tu petele alea de pe scaune , nu credeam ca se curata asa de bine. Felicitari pentru efort in primul rand  :icon_thumleft: , eu am interiorul pe crem dar nu am ajuns la stadiul asta pana acum in 4 ani , il curat regulat sa nu am batai asa mari de cap sau sa plang ca nu pot scoate o pata , de unde ai procurat solutia respectiva ?

Link către comentariu

post-75094-144579402007_thumb.jpg

Solutia 2 pt curatat alcantara, solutia 1 pt hidratare. Turtle wax ceara n am mai gasit, si pana nu gasesc o sa mai dau de cand in cand cu Nonsense. Avantajul la turtlewax e ca are si un miros placut, pe langa efectul antistatic .

Cam asta am scos eu de pe scaune..

post-75094-14457941884761_thumb.jpg

Parca am dat comanda cand am luat si masina, la putin timp dupa. Deci am luat atunci 2 tuburi de sol 2 si unul din solutia 1, si in momentul de fata, mai am un sfert de solutia hidratanta si de inca o curatare de scaun, solutie pt alcantara. A fost vreo 60 lei total din cate imi amintesc, o investitie super buna :)

Modificat de Christian.B77
Link către comentariu

Ce ar merge mai bine la masina mea, interlagos 18" sau mallory r line 17"?

Link către comentariu

Prefer mallory doar pentru ca interlagos are toooooaaaataaaa lumea.

Ps: nu te astepta sa fie vreo diferenta notabila intre 225/45/17 si 235/40/18 la confort (asa cum le place unora sa si dea cu presupusul).

Link către comentariu

Prefer mallory doar pentru ca interlagos are toooooaaaataaaa lumea.

Ps: nu te astepta sa fie vreo diferenta notabila intre 225/45/17 si 235/40/18 la confort (asa cum le place unora sa si dea cu presupusul).

Am 205/50/17 acum iarna, si mi se pare f comfortabil. Spui ca nu va fi la fel cu 225/45/17?

Link către comentariu

Nu stiu cum e cu 205/50, ideea e ca faceam comparatie intre dimensiunile care vin pe rotile de 17 respectiv de 18. Compromisul ideal daca vrei confort dar o masina mai sigura pe curbe il reprezinta 225/45/17 XL.

Link către comentariu

Cand am trecut de la 235/45/17 la 245/40/18 nu mi s a parut f mare diferenta, si la acea vreme nici intre fostele 205/50/17 si 235/45/17. Insa acum cand am trecut de la 18 la 17 simt diferenta din plin, de asta as cauta mai degraba Mallory.. Si cand ma gandesc ca vroiam 19" :)). Ma simt mult mai odihnit la drum lung cu cele pe 17".

Modificat de Christian.B77
Link către comentariu

Si eu D-abia aștept sa trec pe cele de iarna. Sa conduc mai liniștit sa nu evit orice groapa sau gura de canal cât de mici ar fi ele.

Link către comentariu

Si eu D-abia aștept sa trec pe cele de iarna. Sa conduc mai liniștit sa nu evit orice groapa sau gura de canal cât de mici ar fi ele.

Arata mai bine cu diametru mai mare, dar ma doare spatele si ma oboseste mult mai tare cu jante mai mari.. Asta e :)

Link către comentariu

Pai oboseala e de natura psihologica. Poti oricand sa aplici varianta B. Eu cu jetta mergeam fara absolut nici un stres pe orice drum, cu 18 in picioare. Si eram foarte odihnit dupa fiecare drum.

Dar daca esti extrem de atent si hotarat sa ocolesti fiecare damb si groapa...apai si cu jante pe 15 vei ajunge obosit la destinatie.

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Pai oboseala e de natura psihologica. Poti oricand sa aplici varianta B. Eu cu jetta mergeam fara absolut nici un stres pe orice drum, cu 18 in picioare. Si eram foarte odihnit dupa fiecare drum.

Dar daca esti extrem de atent si hotarat sa ocolesti fiecare damb si groapa...apai si cu jante pe 15 vei ajunge obosit la destinatie.

Depinde acum si de drum, cand merg pe drum european e super ok. Cand merg spre Botosani, unde e fostul drum facut pentru tancuri si unde gropile nu sunt rotunde, ci au forma de denivelari de latimea intregului sens, sau cand merg prin Iasi si mai am nevoie sa merg printr.o zona periferica, imi vine sa imi iau masina in spate. Recent am fost in Iasi pe Drumul Hotilor, pt cine stie, cu jante pe 18. Vreau sa spun ca m am bucurat cand am ajuns pe drum neasfaltat, nivelat si cu un strat de pietre pe el..

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Cred ca e Rear Bumper Lip Diffuser Spoiler :)

post-75094-14482970744153_thumb.jpg

Pe aproape [emoji108]. Trebuie si tipsuri.

Modificat de Christian.B77
Link către comentariu

E bine ca ai pus poza asta, la culoare se potriveste cu a mea, tot  r-line, asa poate imi fac si eu o idee :)

Link către comentariu

Am cumparat.o prin colegul nostru de pe forum KTY, m a scutit de pretul transportului din Germania. E plastic ABS.. Astept de acum sa o duc la vopsit si montat, si mai am de corectat niste mici zgarieturi... Sper ca la inceputul lunii sa o am pe masina, gata vopsita [emoji3]

Link către comentariu

De asemenea, mi am mai luat un tub de Sonax Alcantara Reinigung. post-75094-14484687476716_thumb.jpg

Am folosit 2 tuburi in 3 ani, in conditiile in care fac scaunul soferului la o luna maxim.

Link către comentariu
  • 5 weeks later...

Sarbatori fericite, dragi colegi!

post-75094-14510577404064_thumb.jpg

Modificat de Christian.B77
Link către comentariu

Salut Christian.

 

Spune-mi te rog parerea despre semnalizarile cu DRL. ma bate gandul sa imi cumpar si eu.. vad ca in ultima ta poza cu masina nu le mai ai montate, sau e poza mai veche?  sunt ok ? ai facut ceva modificari la instalatie ? sau au mers plug and play? de unde le-ai luat? :D .. mi-e  sa nu dau banii si sa nu fie ok.. mai ales ca nu is nici omologate :)) momentan am semnalizarile stil U S A. :))..

post-162399-0-52580500-1451103398_thumb.

Modificat de Bogdanblaga93
Link către comentariu

Salut Christian.

Spune-mi te rog parerea despre semnalizarile cu DRL. ma bate gandul sa imi cumpar si eu.. vad ca in ultima ta poza cu masina nu le mai ai montate, sau e poza mai veche? sunt ok ? ai facut ceva modificari la instalatie ? sau au mers plug and play? de unde le-ai luat? :D .. mi-e sa nu dau banii si sa nu fie ok.. mai ales ca nu is nici omologate :)) momentan am semnalizarile stil U S A. :))..

Prima pereche pe care am avut.o am dat.o, era din Romania cumparata. Tremurau, faceau condens.. Le am trecut pe semnalizare only si am mers asa o perioada.

Pe urma, asta vara am luat eu si un coleg de pe forum 2 perechi de semnalizari din china, cu led, asa cum au mai toti din strainatate prin poze.

1. Imbinare defectuoasa

2. Mai albastru plasticul decat plasticul celor oem

Hai sa spun ca astea prea putin conteaza, dar:

3. Am mers cred ca o luna si au inceput sa faca condens. Erau legate la pozitii, aveau dimming, erau superbe, dar ma dispera condensul.

4. Am mai mers cu ele o luna, pana s.au facut balta. Intorceam lampa in mana si curgea apa prin ele. Le am dat jos, le am uscat cu feonul; mentionez ca se usuca f greu; si pana la urma am ars feonul...

5. Am mai mers cu ele o saptamana si au baltit iar. Am un prieten care umbla cu semnalizarile foliate, am facut schimb. Eu am oem si nu am dureri de cap, el are lumina mai puternica prin folia aia, acvariul nu se vede.

In concluzie, mai bine iti pui puddle lights sau altceva, pt ca nu merita. Bani aruncati aiurea.

Prima pereche pe care am avut.o am dat.o, era din Romania cumparata. Tremurau, faceau condens.. Le am trecut pe semnalizare only si am mers asa o perioada.

Pe urma, asta vara am luat eu si un coleg de pe forum 2 perechi de semnalizari din china, cu led, asa cum au mai toti din strainatate prin poze.

1. Imbinare defectuoasa

2. Mai albastru plasticul decat plasticul celor oem

Hai sa spun ca astea prea putin conteaza, dar:

3. Am mers cred ca o luna si au inceput sa faca condens. Erau legate la pozitii, aveau dimming, erau superbe, dar ma dispera condensul.

4. Am mai mers cu ele o luna, pana s.au facut balta. Intorceam lampa in mana si curgea apa prin ele. Le am dat jos, le am uscat cu feonul, mentionez ca se usuca f greu si pana la urma am ars feonul...

5. Am mai mers cu ele o saptamana si au baltit iar. Am un prieten care umbla cu semnalizarile foliate, am facut schimb. Eu am oem si nu am dureri de cap, el are lumina mai puternica prin folia aia, acvariul nu se vede.

In concluzie, mai bine iti pui puddle lights sau altceva, pt ca nu merita. Bani aruncati aiurea.

P.S. Am uitat sa mentionez ca dupa prima balta le am trecut pe semnalizare only. La fel, iar balta de a 3,4 a zi si fara sa spal masina. Si nu era ceata, nu erau decat vreo 4-5 grade pe afara si nu ploua. Pai la minus deja imi ingheata tot ansamblul..

Eu m am lecuit de prostii din astea, de acum pun totul OEM. Sper ca anul viitor sa reusesc sa fac la Florin retrofit de xenon oem.

Modificat de Christian.B77
Link către comentariu

Si acum zici si tu ca primele faceau condens dupa ce mi le-ai vandut mie......

Link către comentariu
  • voinea a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!