Jump to content

Probleme cu lămpile de la numar


axl666
 Share

Postare recomandată

Nu cumva se supraincinge sau s-a supraincins conglomeratul acela care il ai ? Ia verifica putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu e nimic supraălzit. Din cⴥ vad, becoledul pare a fi ars, așa că l-am ocuit cu unul normal dar nici așa nu se aprinde. Am deconectat și camera și am pus pe ambele lămpi becuri normale și tot nimic.

Sent from my HTC One S using Tapatalk 2

Modificat de axl666
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa iei si sa pui din nou contactul dupa ce schimbi becurile , si apoi aprinzi pozitia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai așa am făcut. Ba chiar am scos și plusul de la baterie, dar tot nimic. Am reconectat apoi camera și am lăsat doar o lampa cu bec normal și nimic. Exista vreo alta metoda? Sau trebuie sa dau pe la service?

Sent from my HTC One S using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problem solved. Problema era la lampa pe care aveam montat becul normal sau becoledul,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

si eu ma confrunt cam cu aceeasi problema ca si colegul @axl666 ,doar ca la mine becul post-30503-0-30254700-1351628618_thumb.j nu misca deloc.din contra,fiind nanometric mai mare,sta usor fortat. ciudat e ca dupa ce am schimbat lampa de numar din dreapta cu o camera de marsarier nu mi-a aparut nicio eroare in bord.in schimb astazi cand am vrut sa schimb becul din stanga cu unul pe led sa imi lumineze la fel in ambele parti post-30503-0-52359400-1351628599_thumb.j nu am reusit. oare trebuia sa fie pe can ledul? post-30503-0-34008900-1351628926_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neaparat pe canbus. Acum nu stiu cat de eficiente sunt becurile astea cu leduri no-name. Eu am tot schimbat la ele si nu am gasit nimic care sa tina mai mult de cateva luni. Am vazut pe net ceva lampi de numar cu led, facute special pentru grupul VAG dar is scumpe rau.

Sent from my HTC One S using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus niste lampi care au un miniradiator pe ele si care pacalesc eroarea aia de bec ars;

Cost 38 RON!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy ms de raspuns,atunci o sa caut becuri cu can.

@axl666 nu stiu cat de 'no name' sunt astea ale mele de la carguard...da vad ca tot in People's Republic of China is facute.

@claudiusnc ai avea si un link?eu am dat 25 lei pe cele simple.

:offtopic: daca nu se potrivesc nicaieri la octavia nu-mi ramane decat sa le donez la cineva cu alta masina :icon_cheesygrin:

Modificat de barcea_mare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici alea cu radiator nu tin mai mult de 6 luni , eu am avut 2 perechi pana acum si in total m-au tinut maxim 1 an . Am revenit la cele clasice care costa 1 leu si nu se ard :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@barcea_mare - am probat toate tipurile de leduri cu radiator si fara, cu anulator de can...etc. NU TIN DIN PACATE. Trebuie sa iti iei un pumn de leduri ca le schimbi ca pe consumabile.

Asta as vrea sa probez next: http://oemplus.ro/Pagina-oem.aspx?pag=produse&level=5&id=390&denumire=Lampi-cu-leduri-pentru-numarul-de-imatriculare&lastid=39&tip=Exterior

Nu stiu daca merita insa 50 Iepuroi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa putin brainstorming(de unul singur) si 15 min de cautari pe net,am gasit o solutie(provizorie) sa mearga ledul fara can post-30503-0-61268100-1351702821_thumb.j . fotografia nu imi apartine deoarece atat mobilul cat si aparatul foto imi erau descarcate cand am facut operatiunea :( am procedat aproape ca in poza...am scos placa cu leduri din invelisul de sticla si i-am cositorit piciorusele pe plusul si minusul becului vechi.ramane sa vad cat de mult o sa imi tina instalatia de pom ce am realizat-o personal si de care sunt tare mandru. RO%20flag.gif

@alx666 ceva de genul acela vazusem si eu pe un site nemtesc , doar ca mai e de adaugat si trasnportul vreo 18 € .

@octavia.4ever as reveni si eu la cele clasice,dar aia inseamna sa raman fara camera de marsarier de o am in locul lampi din dreapta de la numar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am luat de la un magazin de piese auto local;

Acum, daca tin sau nu 6 luni...whatever!

Daca vrei pot face poza la cutie..inca o mai am!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@barcea_mare - am probat toate tipurile de leduri cu radiator si fara, cu anulator de can...etc. NU TIN DIN PACATE. Trebuie sa iti iei un pumn de leduri ca le schimbi ca pe consumabile.

Asta as vrea sa probez next: http://oemplus.ro/Pa...39&tip=Exterior

Nu stiu daca merita insa 50 Iepuroi

Nu merita. Au o alta mufa si au un alt sistem de prindere.

Folositi cu incredere becuri cu 3 sau 4 leduri, sa nu fie supraalimentate si puneti un anulator in paralel cu ele, o rezistenta de 5W la 47 ohmi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@claudiusnc nu e nevoie sa le faci poze,cred ca la asa ceva te refereai post-30503-0-42054200-1351718361_thumb.j.mersi frumos.

puneti un anulator in paralel cu ele, o rezistenta de 5W la 47 ohmi
te pricepi,nu gluma :icon_cheesygrin: eu am pus in paralel becul vechi si rezultatul e acesta post-30503-0-83040300-1351718643_thumb.j fata de post-30503-0-30693000-1351718792_thumb.j inainte.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut. Am si eu o problema cu lampile de la numar. Totul a inceput cu o umezeala excesiva in jurul lampilor care a dus atat la corodarea capotei, dar si la corodarea unei unei mufe de la lampa de numar de parte stanga. Functionarea cu intermitenta a luminii am pus-o pe seama becoledului care era pe moarte, ulterior descoperind contactul imperfect cauzat de corodarea firelor din mufa. Pana sa reusesc sa fac o improvizatie acolo, am deconectat mufa cu pricina pentru a nu cauza alte probleme. Zilele astea am reusit sa o repar, dar am constatat ca la aprinderea pozitiilor nu am tensiune pe fir, practic nici una din lampi nu lumineaza. Precizez ca pe tot parcursul reparatiei nu am avut contactul pus si nici pozitiile aprinse, deci exclud din start posibilitatea unui scurt facut de mine. Am verificat integritatea si continuitatea firelor si mufelor de sub capitonajul capotei portbagajului, totul pare sa fie ok, dar lipseste tensiunea pe firul ce alimenteaza lampile de la numar. VCDS-ul nu imi arata nici o eroare la centrala electrica.

Are cineva idee ce as putea sa fac in acest caz?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am făcut o mica trăsnaie când am schimbat becul de la număr și îmi sta pe creier. Am scăpat un bec în haion ( nu l-am pus bine și a sărit când am băgat lampa). L-as mai putea scoate?  Am desfăcut capitonajul haionului dar nu e acolo,am văzut ca numărul are un comartiment separat și cred ca a intrat acolo. Nu se aude când merg cu masina dar îl aud zdranganind când inchid portbagajul. Îmi sta mie pe creier ca e acolo și as vrea sa-l scot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Care este siguranta la aceste becuri, skoda octavia 2fl

Modificat de nemet_tt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are siguranta separata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am făcut scurt când am schimbat becurile și acum nu mai merge 

Le:am deconectat bateria si acum funcționează 

Modificat de nemet_tt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!