Jump to content

Unde E Antena Radio La Noul Passat ?


Tzeposul
 Share

Postare recomandată

Stie cineva pe unde e pusa antena radioului la noul Passat ? E vorba de antena electronica cu amplificator care banui ca e lipita pe undeva pe luneta/parbriz.

As vrea sa vad daca e posibil sa o inlocuiesc cu o antena normala fara sa desfac tot bordul ca sa ajung la mufa radioului....

Cand trec pe langa antene puternice (Radio Romania1) se mai intampla sa iasa din post si banui ca nu e vina radioului ci a stiftului de antena.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai activa functia" ta " sau" tp " ceva de genul asta iar atunci cand aparatul gaseste un post care emite mai tare te comuta pe ala . e din setari si nu din antena :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu e de la TP sau ceva de genul asta. Are o setare de RDS-REG care am incercat si pe auto si pe off dar nu se simte nici o diferenta. Cand "iese" din frecventa nici macar nu mai gaseste postul respectiv, iar peste 200m totul este OK. Deci banui ca e pocnitoarea de antena totusi....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

nici eu nu am la jetta... cred ca au ascuns-o.... important e ca radio-ul merge perfect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In luneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca chiar in incalzitor insa stiu ca antena este in luneta. La Golf 5 sau Jetta este o linie in plus care taie liniile orizontale de incalzire, aia e antena, la Passat nu stiu. De ex. la LT este in parbriz, la fel o linie verticala la jumatatea parbrizului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe luneta sunt doua linii verticale care taie liniile de dezaburire orizontale. aia e antena :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am niciun fel de linii verticale pe luneta. Numai cele orizontale de la incalzitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Variant o fi altfel :icon_thumright: , ca eu, de exemplu, am cele doua linii verticale de care spunea dm76ro?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este valabil si la golf treaba cu disparutul antenei,ca pana acum era una neagra tip tija.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dupa o analiza mai amanuntita a traseelor conductive de pe geamurile laterale spate de la portbagaj am ajuns la concluzia ca acestea sunt de fapt antene si nu dezaburitore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antena este integrata in luneta, la fel ca la multe din modelele actuale ale grupului VAG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa repet, ca poate nu ati citit (nu ma refer la toata lumea) de la inceput, ca e mult..... :lol:

"pe luneta sunt doua linii verticale care taie liniile de dezaburire orizontale. aia e antena " :lol:

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e viitorul antenei auto si este deja implementat la multe masini. In scopul de a reduce frecare, constructorii au integrat antena in luna, in liniile perpendiculare pe circuitul de dezaburire :( :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

La variant, antena este pe geamurile portbagajului. Sunt doua serii: o serie de doua linii pe un geam si o serie de 4 linii pe celalalt geam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

plus shark-ul de pe plafon, daca avem telefon sau GPS....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Shark-ul e valabil doar la variant, corect.

Dar aici vorbeam doar de atenta radio :p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si unde e montata antena de radio/gps la berlina? Eu am variant si am shark-ul, dar eram curios cum e la berlina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Radio: pe luneta; GPS: in partea de sus a lunetei. Daca te uiti pe interior, sus, e o parte care se desface. Ai acces la stopul de frana si la antena GPS (daca exista).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salut ..am un vw Passat  B6 din 2008 si am ceva prb cu multimedia .. mai exact cand ies din localitate pierd semnalul  la radio , 1 mechanic mi a recomandat sa schimb luneta pt ca antenna este pitita acolo iar prb au aparut dupa ce am bagat folie pe luneta ..exista o antenna ce poate fi instalata usor fara gauri si se poate ascunde in bord?

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!