Jump to content

Radare fixe


yan
 Share

Postare recomandată

Mai baieti.. dar ia stati asa putin.. voi nu va dati seama ce mare sistem de calcul presupune treaba asta?

Sa citeasca numarul fiecarei masini ce trece prin dreptul camerei, sa-l "prelucreze", sa-l memoreze si sa-l foloseasca la urmatorul checkpoint? Pai la traficul care e pe DN1... cam cate masini sa treaca in acelasi timp prin dreptul unei camere? Cam la ce interval de timp sa treaca urmatoarele masini prin dreptul "checkpointului" pt. ca sistemul sa le poata memora?

Va dau un exemplu, pt. a ma face inteles mai bine:

Sa luam, camera de la INMH... sensul de mers, spre Ploiesti..

banda1: autoturism ce ruleaza cu 60km/h, in spatele lui, alte 2 autoturisme, distanta dintre cele 3 autoturisme fiind de 3m...

banda2: autoturism ce ruleaza cu 100km/h, in spatele lui, alte 3 autoturisme, ce ruleaza cu aceeasi viteza, distanta dintre cele 4 autoturisme fiind tot de 2-3m...

Cam cat le ia tuturor celor 7 autoturisme sa treaca prin dreptul camerei? 1..2..sec? Chiar credeti ca aceasta camera poate inregistra toate cele 7 autoturisme, in 2 sec? Chiar exista in Ro, un sistem atat de performant si politisti capabili sa-l foloseasca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    43

  • DragosR

    38

  • godoroja

    35

  • msn2

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cica politistii nu prea au mare lucru de facut, deoarece sistemul scoate automat raportul. Politistii trebuie doar sa-l citeasca si sa trimita acasa "cadoul".

Am vorbit cu niste amici din "sistem" si spuneau ca e foarte foarte performant.

Ramane de vazut dupa lansare ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cica politistii nu prea au mare lucru de facut, deoarece sistemul scoate automat raportul. Politistii trebuie doar sa-l citeasca si sa trimita acasa "cadoul".

Am vorbit cu niste amici din "sistem" si spuneau ca e foarte foarte performant.

Ramane de vazut dupa lansare ce si cum.

<{POST_SNAPBACK}>

Si amicii astia ai tai nu ne pot spune si cum sa "fentam" sistemul ? :) :(

Modificat de shkoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate fenta foarte usor, pe Ploiesti - Brasov, pe DN1 nu te va fotografia deloc, nu te va opri politia ca ai depasit viteza daca alegi ruta prin Cheia sau prin Targoviste.

Acum serios vorbind, eu cred ca acest subiect ar trebui discutat "face to face" la viitoarea intilnire, in detrimentul forumului (aici ramine scris iar unii au numarul masinii in profil, plus ca acest forum este citit si de minori, care mai devreme sau mai tirziu vor deveni soferi...) deoarece este totusi o lege pe care unii dintre noi ( cu motivatii diferite) dorim sa o incalcam. Daca o sa gasim sau nu o solutie ramine de vazut, dar sa nu implicam totusi o intreaga comunitate in acest proces care sigur atrage dezaprobarea politiei.

Eddie - te sper sa ne revedem la urmatoarea intilnire B)

Modificat de Agopteam
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai eddie vreau si eu PM dupa inugurare..:)

in alta ordine de idei, sper ca nu s-au inaugurat ca joi zi azi am facut 2 drumuri la Buc si am cam mers tare...daca e sa fie o sa fiu cam primul care va arata poza cea noua....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai baieti.. dar ia stati asa putin.. voi nu va dati seama ce mare sistem de calcul presupune treaba asta?

Sa citeasca numarul fiecarei masini ce trece prin dreptul camerei, sa-l "prelucreze", sa-l memoreze si sa-l foloseasca la urmatorul checkpoint? Pai la traficul care e pe DN1... cam cate masini sa treaca in acelasi timp prin dreptul unei camere? Cam la ce interval de timp sa treaca urmatoarele masini prin dreptul "checkpointului" pt. ca sistemul sa le poata memora?

Va dau un exemplu, pt. a ma face inteles mai bine:

Sa luam, camera de la INMH... sensul de mers, spre Ploiesti..

banda1: autoturism ce ruleaza cu 60km/h, in spatele lui, alte 2 autoturisme, distanta dintre cele 3 autoturisme fiind de 3m...

banda2: autoturism ce ruleaza cu 100km/h, in spatele lui, alte 3 autoturisme, ce ruleaza cu aceeasi viteza, distanta dintre cele 4 autoturisme fiind tot de 2-3m...

Cam cat le ia tuturor celor 7 autoturisme sa treaca prin dreptul camerei? 1..2..sec? Chiar credeti ca aceasta camera poate inregistra toate cele 7 autoturisme, in 2 sec? Chiar exista in Ro, un sistem atat de performant si politisti capabili sa-l foloseasca?

Atentie! Sunt indicatoare ce obliga pastrarea distantei MINIME de 20m intre autovehicule. Asa ca, "mai baieti", e groasa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine asa ca se gasesc ciobanii sa stea in fundul tau. Daca le pui o frana, direct in tine se proptesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai, azi este 6 decembrie. o zi mult (ne)asteptata!

am auzit la radio o stire ca s-a dat drummu, ca functioneaza si noaptea..blah blah blah...ceea ce stiam...

acum..cu ochii pe ei frate, ca daca nu se uita ei la noi...

ce pot sa va zic...bafta, si eddie, asteptam pm...:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uau, sa vedeti ce se merge pe la INMH... azi dimineata eram singurul care faceam slalom printre masini, cu 65 km/h ca toti mergeau cu 60 :)

oare daca ma ia cu pana in 70 se pune??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa vezi in curand, cand vei primi premiul :)

Am un prieten la AND si cica o sa puna indicatoare cu distanta minima intre masini de 20m.

Poate aici este limita sistemului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sambata seara (dupa 9) veneam dinspre Ploiesti si imediat dupa trecerea pe sub pasarela de la intrare in Otopeni am avut senzatia unui flash din spate. Tot acolo e indicatorul de intrare in Otopeni si aveam aproape 70Km/h.

Cred ca si eu voi apare la gazeta de perete.... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc sa cumpar un detector de radar. Poate sa-mi spuna careva cum se comporta relativ la radarele astea fixe care ne fac viata amara? Ca pe alea instalate pe masinile politiei stiu ca le detecteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt camere video si atat poti sa ai si in faruri si in stopuri si nu numai pe bord detectoare ca te uiti la ele cum tiuie cand treci pe langa benzinarii. Alea nu le detectezi decat dupa amenzile care-ti vin acasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din adevarul de azi:

De astazi,

Radarele fixe dintre Bucuresti si Azuga, spaima hotilor si vitezomanilor

Incepand de astazi, sistemul de supraveghere a traficului pe DN1 a intrat in functiune. Prima din cele 19 camere video se afla chiar in dreptul Aeroportului Baneasa, iar ultima, la Azuga.

De acum, orice incalcare a regulamentului de circulatie surprinsa de ,radarele fixe" se va lasa cu amenda si fotografie trimise contravenientului prin posta. Pe langa acestea, vor functiona in continuare si radarele de pe echipajele mobile. Astfel, soferii neatenti vor putea fi amendati de peste 20 de ori pe drumul dintre Bucuresti si Azuga. Centralizarea tuturor datelor se face prin intermediul a trei dispecerate, aflate la Academia de Politie, Barcanesti si Sinaia. Pe langa inregistrarea cazurilor de nerespectare a vitezei legale, sistemul face si calculul vitezei medii pe anumite trosoane de drum. Acest lucru inseamna ca, pentru a scapa de amenda, soferii trebuie sa mentina viteza legala pe tot parcursul, si nu doar in dreptul camerelor video. Atunci cand pe monitoarele dispeceratului este inregistrat un numar de inmatriculare al unei masini furate, sistemul il recunoaste automat si genereaza o alerta catre operator. Imaginile preluate sunt stocate timp de 30 de zile. Prin intermediul acestora, pot fi reconstituite atat accidentele de circulatie, cat si infractiunile care au avut loc in zona supravegheata. De asemenea, in baza datelor inregistrate, pot fi realizate rapoarte privind traficul rutier pe directii, benzi si chiar pe tipuri de vehicule. ,Aceasta portiune de drum este cea mai aglomerata din tara. Un astfel de sistem era absolut necesar. Acest dispozitiv nu urmareste cu prioritate sanctionarea soferilor. Pricipalul sau scop este supravegherea si analiza valorilor de trafic, precum si semnalarea ambuteiajelor si accidentelor de circulatie in timp real. Astfel, vom putea concentra rapid echipajele mobile in zonele cu probleme. Sistemul permite si depistarea masinilor date in urmarire sau care apar ca furate", ne-a declarat Mircia Toderica, seful Directiei Politiei Rutiere.

la 20 amenzi/drum mai bine mergem cu taxiul:))

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DECI ESTE OFICIAL!! ..DN1 este inchis vitezelor de peste 90 in afara si 50/60 in localitate !!

tocmai am vazut la ANT 1 un reportaj, si se vedea cum este filmat in spatele prezentatoarei...cum tot...gata acest topic poate fi inchis....suntem terminati..daca fac mai mult de o ora de la Buc la Pl ..astept felicitare de craciun...

asa ca ma mut pe Buftea cu drumul...

culmea e ca masina data exemplu ca mergea cu 88 in localitate era un...Passat....

saracu...sper sa nu fie de pe forum..

care e priuml ghiniosnist sa posteze aici...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva imagini din jurnalele de seara, comentariile le stim ... totul este pentru fluidizarea circulatiei. :D

... si in curand spre Brasov, Cluj, etc., urmeaza apoi toate celelalte mari orase.

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer eu nu prea inteleg ce va fi sanctionat cu noile achizitii. Din reportajul de la A1 reiese ca ne amendeaza la viteza medie intre 2 puncte. Pai daca e asa ce facem cand intre acele 2 puncte sunt si localitati si portiuni extraurbane. Pot sa am viteza medie sub 90km/h si sa merg in localitati cu peste 50km/h, so ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... si in curand spre Brasov, Cluj, etc., urmeaza apoi toate celelalte mari orase.

crap...da autostrada aia arad - bucuresti cand naiba o fac odata , sa pot merge si eu constat cu 100 si ceva la ora fara sa trec prin toate satele si sa dau de toate carutele pe drum ? ca nu au facut nici un kilometru din ea de 2 ani de zile...rovigneta platim, taxe in benzina/motorina platim, dar degeaba...ei ne pun doar camere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Localizarea radarelor fixe pe DN1:

1 Aerogarii stalp consola stanga, intersectia ANTENA 1, aeroport Baneasa, Ion Ionescu de la Brad

2 INMH stalp consola stanga la 50m de intrarea la INMH

3 INMH stalp consola dreapta la 50m de intrarea la INMH

4 Academia Politie stalp simplu 10m pe Erou Iancu Nicolae, in scuar

5 Academia Politie stalp consola colt dreapta, pe DN1 ,cu 25 m inainte de intersectia Gradina Zoologica

6 LUKOIL Otopeni stalp consola partea stanga, la cca 1000m dupa coborarea podului de la centura

7 AGIP Otopeni portal 24m la breteaua de intrare in aeroportul Otopeni

8 Balotesti pasarela existenta in dreptul drumului spre centrul comunei Balotesti

9 Tancabesti stalp AND dreapta, in dreptul statiei particulare de benzina

10 Ciolpani pasarela existenta in dreptul statiei Petrom

11 Barcanesti portal 19m la raspantia cu drumul de centura,intrarea in Ploiesti

12 DN1A Rompetrol stalp consola stanga,pe varianta DN1, in dreptul intersectiei cu DN1 A spre Buftea

13 METRO Ploiesti stalp simplu in scuarul sensului giratoriu de la Metrou Ploiesti

14 Sinaia inters. DN Targoviste stalp consola dreapta, la intersectia cu DN7 Targoviste

15 Sinaia portal 17m la 100m de intersectia cu DN Targoviste, in drepul primelor hale MEFIN

16 Sinaia Ferdinand stalp simplu in centru, bd. Ferdinand (stalp beton, inca nu s-a montat)

17 Sinaia Ferdinand stalp consola la iesire Sinaia, intersectie cu varianta spre gara

18 Busteni stalp consola dreapta, bld. Marasesti, in dreptul drumului spre Gura Diham

19 Azuga stalp simplu dreapta,in dreptul caii ferate (inca nu s-a montat)

Cel putin astea's informatiile pe care le detin in acest moment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crap...da autostrada aia arad - bucuresti cand naiba o fac odata , sa pot merge si eu constat cu 100 si ceva la ora fara sa trec prin toate satele si sa dau de toate carutele pe drum ? ca nu au facut nici un kilometru din ea de 2 ani de zile...rovigneta platim, taxe in benzina/motorina platim, dar degeaba...ei ne pun doar camere.

E in lucru, pliz nu mai fi asa stresant. La Otopeni au facut deja pilonii. Cred ca incep astia dinspre Bucuresti :D Nu pot sa sufar cum unii oameni dau vina pe politisti ca se pun camere si nu fac ei (de ce tocmai ei?!) autostrada?

Subiectul acestui fir de discutie este sistemul de radare fixe. Au pus, sper sa mearga si sa fie oamenii mai normali pe sosele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm.. Daca astea-s toate.. inseamna ca problemele ar fi doar pana la Ploiesti.. dupa, se poate fenta cat de cat usor...

Pana in Sinaia, mers obisnuit, ca si pana acum, in Sinaia, folosim centura si evitam astfel cele 2 camere din centru. Problema ar fi aici cu cea de la iesire, depinde unde anume este amplasata, in intersectie, daca prinde si pe cei ce vin de pe drumul de la gara sau nu... iar in Busteni, o fentam, facand stanga pe o straduta, inainte de aia spre Gura Diham si intram inapoi pe DN1 pe o alta straduta, dupa ce trecem de camera... :D

Parerea mea.. :D

Modificat de s_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E in lucru, pliz nu mai fi asa stresant. La Otopeni au facut deja pilonii. Cred ca incep astia dinspre Bucuresti :D Nu pot sa sufar cum unii oameni dau vina pe politisti ca se pun camere si nu fac ei (de ce tocmai ei?!) autostrada?

Subiectul acestui fir de discutie este sistemul de radare fixe. Au pus, sper sa mearga si sa fie oamenii mai normali pe sosele.

:D( pilonii aia fac parte din proiectul de " Fluidizare a traficului pe DN1 intre km...si ...km....care are pe linga pasaje noi si largirea drumului la 4 benzi. Din pacate pasajul ala este capatul proiectului, iar startul e la Aeroport Baneasa si pentru "bucuria" voastra pina la academia de Politie vor mai fi doua pasaje (unul la selgros si celalalt la aleea privighetorilor).

autostrada buc-bv e mai "hacana"... prin spatele aeroporturilor...

viata grea are domnu' presedinte cu atitea lucrari prin fata casei :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pilonii de la Otopeni sunt pentru o pasarela in dreptul aeroportului, a.i. sa elimine semaforul de acolo (cel putin pe firul principal, Bucuresti-Ploiesti). N-au legatura cu autostrada.

Modificat de s_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!