Jump to content

Radare fixe


yan
 Share

Postare recomandată

Vesti proaste in seara asta la Prima TV :) .

<{POST_SNAPBACK}>

Eu cred ca se va calcula viteza folosind cadre succesive luate de aceeasi camera. Iar calculul asta nu-l va face camera ci ea doar va transmite imaginile catre un "utilaj" in stare sa faca socotelile astea.

E doar o banuiala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    43

  • DragosR

    38

  • godoroja

    35

  • msn2

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

alea vor filma tot. Si cineva/ceva sau mai multi cineva vor viziona probabil live. Apoi un buton la prima camera si unul la a 2-a camera vor da pozele si calculul vitezei. Automat iese si amenda pe numele detinatorului masinii..Mi s-ar parea corect asa. Vlade, esti tu suparat :lol: dar eu unul sincer m-am saturat de toti boschetarii de pe drumurile noaste. Asa poate vor amenda si pe cei care au 2 metri fum in spate sau pe cei care merg pe banda a 2-a.... Eu as pune camere in toata tara, in orase si mai multe, din 100 in 100 metri, sa le salte permisele la nenorocitii de taximetristi....In felul asta, vom ajunge si noi sa fim mai calmi la volan. In 7000 km cat am alergat pe afara nu m-am enervat deloc, cum am revenit, au inceput iar nervii... :) Este bine din pdv-ul meu.

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vizionarea live este imposibila deoarece ei acum cind te ard iti taie chitanta la fata locului din cauza ca sint multi cu radare (in Buc) si putini care sa vizioneze si sa faca hirtogaraie(asa mi-a zis shefu' cind l-am intrebat de ce nu imi trimite prin posta amenda).

Io le-as propune alta smekerie: sa facem poze cind vedem masini parcate aiurea, taximetristi pe zona destinata lor (aia care e hasurata in culoarea masinilor lor),etc.

Si daca mai dai pe unu de-asta in git, mai te scapi de un radar, ceva.. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu Godoroja, cu o mentiune: tot acest "enforcement" trebuie sa fie completat de existenta unei infrastructuri adecvate (aka autostrazi, sosele care nu mai trec prin localitati etc.) si de o aplicare justa a limitarilor de viteza (aka pui 60km/h sau 40 sau whatever numai unde intr-adevar e nevoie).

La noi din pacate nu e chiar asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s_c, vezi tara vecina, Ungaria si limitarile de viteza de acolo...Exasperante! Dar se respecta si mergi dupa ungur si cu 30/ora daca asta scrie pe panou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la noi ar fi la fel daca nu se intra pe portocaliu in intersectii si stai pe zona aia hasurata(am o dambla cu asta ..), parcari unde nu e voie, daca ar functiona regula fermoarului, samd.

Si in afara, cu toate benzile lor pe un sens, cind se merge incet tot aia e...nu te enervezi si faci slalom printre restul "fraierilor" ca te ard rau politaii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@oaspetele. exista softuri foarte avansate de recunoastere a elementelor dintr-o poza. in londra se plateste o taxa de cateva lire pentru accesul autovehiculelor in centrul orasului. nu sta nimeni sa le opreasca pe toate si sa le verifice chitanta. exista camere care filmeaza toate masinile care intra, exista soft care analizeaza numerele de inmatriculare al masinilor si care le compara cu baza de date aplatitorilor, si presupun ca mai exista o imprimanta maaare detot care tipareste amenzile ;)

nu va sta nimeni sa urmareasca live toate camerele de pe toate drumurile din romania. va exista un soft care va calcula automat viteza dupa distanta parcursa intre doua cadre si va identifica numarul de inmatriculare. exista o multime de softuri comerciale care fac recunoastere optica de caractere din imagini scanate. fii sigur ca nu e cine stie ce sa faci o recunoastere a unei placute de inmatriculare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si crezi ca politia romana are actualmente cascaval pentru aceste softuri minunate si masinile lor zburatoare ?

;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cascavalul e de la UE, fii sigur. Sa bage nene peste tot si prin oras, mai scapam de multi agarici ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa inteleg ca dupa atata dotare tehnica pe DN1 nu o sa mai avem autostrada BUC-BV?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba o sa avem si autostrada dar nu va mai circula nimeni pe ea ca ne salta permisele la toti pe DN1 ;) ;) . Iti dai seama dupa aia ce va fi pe autostrada, full de camere.

;) Pai ce draq au mai facut a2-ul ala ca e limita de 100 la ora si atentie vaci si carute. Daca si asta e autostrada, eu zic pas. Ar trebui concesionata unei firme care sa-i puna garduri laterale , camere video si bariera cu taxa de intrare....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si crezi ca politia romana are actualmente cascaval pentru aceste softuri minunate si masinile lor zburatoare ?

;)

<{POST_SNAPBACK}>

Se pare ca are. Spunea cineva mai sus si cat costa tot proiectul si cum se va amortiza ;)

Oricum toata chestia asta are si o parte buna, va fi mai multa disciplina pe sosele (recunosc ca si eu mai am de lucrat la capitolul "disciplina la volan").

Cred totodata ca si politia ar trebui sa revada restrictiile de viteza impuse pe DN1 pentru ca unele sunt aberante. Spre exemplu in localitatile unde exista pasarele pentru pietoni, ar trebui ca limita max sa fie mai mare si eventual diferentiata pe cele doua benzi, 80km/h cu 60km/h sau mai mare ziua si mai mica noaptea etc. Trebuie sa gandeasca si ei variante de fluidizare a traficului pe DN1 care este foarte aglomerat si daca te tin cu 50km/h pana la Ploiesti s-ar putea coada de iesirea din Bucuresti sa ajunga in Berceni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.... Nu am auzit de asta nicaieri in Europa si sa apara asa deodata la noi? Sper ca vorbesc prostii astia de la TV.

<{POST_SNAPBACK}>

In Austria, pe "centura" de Viena numita "Tangente" functioneaza de ceva timp exact un astfel de sistem: te filmeaza la intrare, te filmeaza la iesire si eventual te si taxeaza daca viteza medie a depasit semnificativ 80kmh intre cele 2 puncte. Deci din pacate se poate ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ce nu gasesc normal in toata afacerea asta..e ca ei pun restrictii si amenzi mari, si te urmarescu cu sute de camere ca sa-ti dea amenda, dar nu ar investi in infrastructura sa te ajute sa ajungi mai sigur (nu neaparat mai repede ca viteza, ci mai repede ca timp) din punctul A in B. adica sa faca sosele laterale, fara localitati si limita 100. decat 60 km cu limita 50, mai bine 120 cu limita 100,nu?

adica e ceva de genul asta: noi suntem schiopi, si ei s-au hotarat sa ne taie ambele picioare, decat sa ne dea carucior sa mergem si noi!!! decat sa te ajute, mai bine te incurca!!! asa e statul roman!! sa fie camere, ca scapam de multi nenorociti, sa fie regulamentul nou aprobat, dar sa te lase si pe autosrazi sa mergi, ca d-aia sunt facute!

ungurii te ard de nu te vezi daca pe drumuri nationale mergi tare, dar pe autostrada te ard doar daca treci de 120! macar atat! la noi 120 km/h o sa fie vis!! pe a2 limitari peste limitari, iar pe buc-pitesti drumul f.f. prost o sa te opreasca sa treci de 100!..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ungurii te ard de nu te vezi daca pe drumuri nationale mergi tare, dar pe autostrada te ard doar daca treci de 120! macar atat! la noi 120 km/h o sa fie vis!! pe a2 limitari peste limitari, iar pe buc-pitesti drumul f.f. prost o sa te opreasca sa treci de 100!..

<{POST_SNAPBACK}>

Mie si 120km/h pe A2 mi se pare putin. Voua nu? 130-140Km/h mi s-ar parea OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am constatat astazi mergand pe DN1 pana la Ploliesti sa-mi iau gumele de iarna, sunt doar doua radare fixe pana in Ploiesti iar in rest sunt o gramada de camere video f performante Sony dar care nu au nimic de a face cu masurarea vitezei. Si chiar si radarele fixe nu functionau. inca......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Austria, pe "centura" de Viena numita "Tangente" functioneaza de ceva timp exact un astfel de sistem: te filmeaza la intrare, te filmeaza la iesire si eventual te si taxeaza daca viteza medie a depasit semnificativ 80kmh intre cele 2 puncte. Deci din pacate se poate ;)

<{POST_SNAPBACK}>

La Observator au spus la la fel vor face si pe DN 1.

Te filmeaza la intrare si la iesire,si-ti calculeaza viteza :)

Nu stiu de ce,dar ma cam indoiesc ca or sa fie chiar asa... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca de mult nu m-am mai enervat in asa hal. Adica in oras unde opresc intotdeauna regulamentar la semafor, ma incadrez din timp cum trebuie pe banda de mers ( daca traficul permite ), dau prioritate la treceri, nu se mai ia nimeni de idiotii cu dacii darapanate care se baga in fata mea pe trecere la semafor ca mai apoi sa ma tina in 30kmh si sa ma chinui sa trec de ei, sau de cei care schimba benzile brusc fara semnal, sau de cei care merg pe banda 2 cu 30kmh cand banda 1 e perfect libera...in schimb se iau de mine ca merg cu mai mult de 90kmh in afara orasului pe o linie dreapta cu vizibilitate la 2 km in fata. Oamenii astia au probleme cu logica ?!?! Am facut un curs acum cativa ani la facultate in care am dimensionat un drum. Am folosit parametri foarte realisti si mi-a dat o viteza maxima admisa in oras de vreo 100kmh (de la care poti sa franezi pentru a evita un obstacol care apare brusc in fata la distanta X...nu mai tin minte parametrii exact ). Cand i-am aratat profesorului rezultatele mi-a zis ca astia mai pun de la ei un coeficient de suuupra-asigurare ( dupa acelasi principiu dupa care la PBN lasa bariera jos cu juma de ora inainte sa treaca trenul pentru ca...probabil NU stiu exact cand trece trenul !!! ). Ma rog...sa zicem ca 100kmh e prea mult dar...ar putea sa faca acele mult discutate autostrazi pe care sa putem merge si noi omeneste si dupa aia sa puna camere peste tot. De ce tot logica lor de fier nu le spune ca e mult mai probabil sa ai un accident cand schimba unu brusc banda in fata ta, cand nu da prioritate la trecere sau cand trece pe rosu la semafor ??? De 8 ani de zile tot observ traficul si imi dau seama foarte clar ca aceste situatii din orase sunt cele care provoca cele mai multe accidente. Eu personal, in toti anii astia am avut 2-3 situatii critice in afara orasului si cateva sute in oras !!! Ce draq or fi facand statisticienii aia ???

PS : Un caz foarte relevant care arata ca totul este pe dos la noi : Locuiesc in Romana la un Bloc cu curte si o alee de 50m ce pleaca din strada principala. Foarte des gasesc masini parcate fix in poarta, blocand cu nesimtire crasa accesul in curte desi scrie mare pe poarta 'nu blocati accesul' !!! La un moment dat, unul din locatari a sesizat organele abilitate ca o masina blocheaza accesul. Raspunsul a fost ca nu-i intereseaza, nu este problema lor. Acelasi locatar, ca urmare a raspunsului primit, a pus 2 T-uri metalice pe trotuar in fata portii. Stiti ce sa intamplat ??? Au venit imediat cei de la primarie si le-au taiat cu flexul !!!!!!! (pentru ca nesimtitii sa poata bloca in continuare aleea). Si acum vine intrebarea : daca doamne fereste ia foc blocul si trebuie sa intre pompierii pe alee, daca trebuie sa ajungi urgent la spital si nu ai cum sa scoti masina??? Cine plateste pentru toate astea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D

dac afaceti o adresa la primarie, or sa vina ei sa planteze popice, pentru ca asa a facut un vecin al meu si au plantat pe toata lungimea aferenta proprietatii lui astfel incit sa nu mai puna nimeni masinile pe trotuar.

calculele alea sint bune, dar nu cuantifica nimeni in calcule omul, si cind X-ul ala e mai mic decit trebuie ....calculele nu mai au nici o valoare :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da fixe... interesant, 2 puncte, te numara, si primesti acasa, frumos, automat, fara interventie umana... Destul de riscant zic eu pentru ca risca si actuali potentatii sa apara pe camera...

Inclin sa cred ca la tv au plusat, umflind stirea... Dar ne vom convinge.

:D am citit pe forumurile de afara de existenta unei folii minune care se aplica pe numar... oare gasim prin zona?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

folie sau spray....dar daca te opreste careva ?!?!?

nu sint nici ei cu capetele in sac:D

asa ma gindeam si eu...vrajeala de la tv bate muuuult la ochi.

Abia astept sa vad cite din camere vor fi functionale si cite de forma:D

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu as fi de acord cu radarele fixe in situatia prezentata pe o durata limita de timp. 3-4-5-6 luni! adica sa ii arda pe inconstientii care cred ca soseaua e a lor, si noi restul doar tinem ceva timp piciorul mai departe de acceleratie. de multe ori vin de la Buc spre Pl si vad o gramada pe banda a doua cu 50, ca asa e corect sa mergi...refrindu-se la viteza...sa merga si cu 20, dar daca sunt 2 benzi,..sa o foloseasca pe prima. bine, nici cu mersul prea incet nu sunt de acord, dar am dat un exemplu. de acnd am patit ce am patit, sunt mult mai atent la volan si observ mai multe greseli ale mele si ale celorlalti participanti ca inainte...sau am devenit au isteric ?? :D

sunt satul de "inconstienti" -ca sa vb frumos pe drumurile noastre...o tara care doreste sa intre in UE, dar doar prin legi noi la nivelul europenilor, sarind peste cativa ani buni de diferente. intai sa trecem de la carute la masini, de la car cu boi pe drumuri nationale la tractor pe drumuri laturalnice, de la pietoni inconstienti la pietoni care inteleg si regulile de conducere (sa inteleaga ca daca traverseaza in fuga soferul nu are timp de multe ori sa te vada), de la 10 faruri care lumineaza tot (fata celor care merg pe contrasens, pasarile din copaci, luna, etc), mai putin soseaua in fata, dacii care merg pe autostrada cu 60, camioane "producatoare" de "ceata", ....si lista , din pacate continua, sa revenim in sec xi si daca mergem dupa reguli europene , avem trafic european, atunci sa bagam si camere ca le ei. dar nu ar mai avea rost! povestea cineva de Viena, de Budapesta...e colegilor, mai avem pana departe. nu avem toti masini de mers cu 200, dar cine vrea sa mearga..duca-se.

de banii aia mai bine luau mai multe passaturi si stateau cu ochii pe inconstienti..

nu zic ca eu merg perfect, nici nu am mers si nu cred ca o voi face decat cand totul va fi ca la carte...

dar macar poate politistii sa deschida mai bine ochii la prob mai importante..nu la mersul cu 60 in localitate.....sa vada cati merg fara lumini pe vremea asta, cati nu au asigurare, sau inspectia tehnica...

parerea mea....

la nemti nu este vit max pe autostrada, (nu stiu acum de curand cu intrarea la legile europene, dar nu cred ca s-a schimbat), dar numarul de accidente e mai mic decat la noi..cum draq? eu disper cand vad atatea greseli stupide pe drumurile publice!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PS : Un caz foarte relevant care arata ca totul este pe dos la noi : Locuiesc in Romana la un Bloc cu curte si o alee de 50m ce pleaca din strada principala. Foarte des gasesc masini parcate fix in poarta, blocand cu nesimtire crasa accesul in curte desi scrie mare pe poarta 'nu blocati accesul' !!! La un moment dat, unul din locatari a sesizat organele abilitate ca o masina blocheaza accesul. Raspunsul a fost ca nu-i intereseaza, nu este problema lor. Acelasi locatar, ca urmare a raspunsului primit, a pus 2 T-uri metalice pe trotuar in fata portii. Stiti ce sa intamplat ??? Au venit imediat cei de la primarie si le-au taiat cu flexul !!!!!!! (pentru ca nesimtitii sa poata bloca in continuare aleea). Si acum vine intrebarea : daca doamne fereste ia foc blocul si trebuie sa intre pompierii pe alee, daca trebuie sa ajungi urgent la spital si nu ai cum sa scoti masina??? Cine plateste pentru toate astea ?

<{POST_SNAPBACK}>

:D

mii de scuze, dar pasajul asta e foarte importanta pentru mine, care stau la casa si imi gasesc calea de acces spre curte blocata de 3-4 ori pe zi. am inteles ca in noul cod rutier, supus dezbaterii senatului dupa ce a fost adoptat de camera deputatilor, nu este specificat nimic referitor la situatia noastra.

adica blocarea cailor de acces dinspre si inspre arterele de circulatie.

asa sa fie ??

astia is nebuni ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mmm... de ce nu facem separat un topic cu noul cod rutier si ramanem aici doar cu radarele fixe?

In alta ordine de idei, va rog frumos sa nu mai aduceti vorba de initiative fizic distructive impotriva radarelor cu pricina sau a masinilor parcate aiurea sau... Unul din motive ar fi ca nu e frumos :D , dar mai sunt si altele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!