Jump to content

Radare fixe


yan
 Share

Postare recomandată

In Gura Vaii este un radar Gatso pe partea stanga (daca mergi in directia Valcea - Sibiu)si chiar inainte sa ajung in dreptu lui am vazut pentru o secunda ca s-a aprins un patrat rosu si dupaia s-a stins.Radarul era indreptat spre mine deci daca e m-a luat din fata(parca numa din spate poate sa te prinda,nu?).

Sa ma astept la o amenda?Salut

Modificat de Baiatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    43

  • DragosR

    38

  • godoroja

    35

  • msn2

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

din cite stiu eu te "ia" din spate.

vezi ca intre sibiu si valcea mai sunt radare fixe (pe linga Gura vaii) in Cainenii Mari, Robesti, Bujoreni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva daca radarele fixe de pe Valea Oltului sunt intradevar si functionale ? A primit cineva vreo amenda acasa ?

Spun asta deoarece, chiar daca m-a semnalizat detectorul, sunt convins ca am prins un radar.

S-a intamplat in septembrie, dar ... inca nu am primit nici o poza acasa.

Sa mai astept ? :icon_thumright:

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu! nu mai astepta! :vaidecapulmeu:)

poate ai noroc si scapi, daca dupa 6 luni nu primesti nimic acasa atunci ai asteptat degeaba :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la o camera de la sinaia mi-a trimis dupa 5 luni jumatate acasa. m-a prins de Craciun si am primit pe 10-15 mai urmatorul an... deci daca au trecut 6 luni se prescrie si ai scapat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vesti bune :icon_thumright:

Cum adica se prescrie dupa 6 luni ?

Adica,chiar daca primesc amenda acasa si nu o platesc, se prescrie dupa 6 luni ?

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) Daca primesti amenda si nu o platesti, aceasta se da in debit la Taxe si impozite la primaria unde ai domiciliul. La plata impozitului vor avea grija cei din primarie sa te taxeze cu tot cu majorari.

Cadrul legal legat de aplicarea sanctiunilor contraventionale il gasesti aici.

Modificat de mif
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, adica trebuie sa semnezi de primirea procesului de constatare a contraventiei in termen de 6 luni, altfel e nul. Daca ai semnat, esti bun de plata, debitele fata de stat se prescriu in 5 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: Pentru a nu polua cu discutii juridice am postat aici un extras al Ordonantei 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor unde sint trecute termenele de mai sus. Va rog sa continuam acolo discutiile juridice.

Aici se vorbeste despre radare fixe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

una din camerele de pe valea oltului (nu mai stiu care) sigur e functionala, am un prieten care a primit felicitarea de ceva vreme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da e aia din Cainenii Mari!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca nu mi-a venit nimic de pe valea oltului desi intr-o perioada scurta am facut drumul ala de cateva ori si am mai "gresit" sin fata camerelor si imi facea si detectorul. dar cine stie.

pe E85 vad ca tot apar camere de la un drum la altul si detectorul nu prea face de la mare distanta. plus ca sunt locuri in care-mi face dar nu vad absolut nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe e 85 se monteaza in draci camere fixe si toate functioneaza!

am numarat vreo 20 pana la suceava...

Modificat de msn2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cine are sistem de navigare:

Acesta este un link de unde se pot descarca POI pentru speedcams.

http://speedcams.tehnoplus.net/descarca.htm

Mai pe romaneste:

Se descarca fisierul corespunzator tipului de sistem de navigare.

Se cauta pe cartela de memorie a sistemului de navigare un fisier speedcams.txt ( de regula se gaseste intr-un director decicat) si se inlocuieste cu cel descarcat.

Sunt introduse si locatiile unde se amplaseaza de regula si radare mobile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
pe e 85 se monteaza in draci camere fixe si toate functioneaza!

am numarat vreo 20 pana la suceava...

Asa e sunt foarte multe. Saptamana trecuta am fost pana la Focsani. La dus toate camerele de pe traseu erau functionale. Mai mult de atat, in Nicolae Balcescu (prima localitate dupa iesirea din Bacau) pe langa cele 2 radare fixe mai era si un radar mobil :icon_thumright: La intoarcere (Focsani - Bacau) am avut surpriza sa constat ca cele 2 radare fixe montate in localitatea Nicolae Balcescu NU functionau si nici radarul mobil nu mai era. Asa ca le mai opresc baietii din cand in cand.

:) safe

Modificat de ciprianD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am primit de curand 2 bucati, ca era super oferta :vaidecapulmeu: de la Nicolae Balcescu... si fiind pe firma am primit doar instiintarea acea care imi cerea sa dau datele soferului... numai ca ambele au ajuns dupa 6 luni!!! o sa ma ia ceva sa vina si procesul verbal... intrebarea mea e, se prescriu dupa 6 luni de la fapta sau de cand primesc procesul verbal? ca mi se parea aiurea... dc se mai ostenesc sa trimita daca stiu ca deja sunt nule?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ORDONANŢĂ nr.2 din 12 iulie 2001

privind regimul juridic al contravenţiilor

Textul actului publicat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Camerele de pe DN7, inclusiv cele dintre RM Valcea si Sibiu sunt toate functionale. Pe langa cele clasice, din valcea, in sibiu sunt camere radar cu laser. Nu stiu daca sunt functionale - prima data cand am trecut pe langa una s-a agitat detectorul destul de mult, mai apoi am trecut pe langa vreo 4-5 si nimic. Drum bun tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • Administrator

Un document interesant primit pe mail

Nu stiu daca a mai fost insa mai bine sa fie in plus decat deloc :icon_thumright:

radare_si_camere_fixe.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi cer scuze de off-topic:

se pot introduce pozitiile camerelor fixe pe navigatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!