Jump to content

Radare fixe


yan
 Share

Postare recomandată

Zilele trecute un coleg a primit o instiintare de amenda din Austria, cum ca a depasit limita legala de viteza cu 18km/h. A fost fotografiat de o camera de la ei. Sa se fi schimbat treburile chiar asa mult incat se merge pana la trimiterea amenzii in Romania? Mentionez ca masina era cu numere de tzoll, si totusi au mers pe firul proprietarului pana in Romania.

Intamplarea este cat se poate de reala, nu e inventata. Asa ca... mare atentie pe "dincolo".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    43

  • DragosR

    38

  • godoroja

    35

  • msn2

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu, e in germana, venita pe numarul de inmatriculare si pe adresa proprietarului trecut in brief, adica exact colegul meu. Probabil au trimis-o la cel care a vandut masina in Germania, si respectivul a dat datele lui. Habar n-am. Cert e ca a venit in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca se lucreaza la armonizarea legislatiei europene si in domeniul circulatiei rutiere (a se vedea si noile permise de conducere, taloane), era de asteptat. Si daca tot s-a inceput cu astea, cred ca vor incepe sa ajunga amenzile si pentru cei care circula in Romania cu masini avand numere de tzoll si nu le pasa de camere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, e in germana, venita pe numarul de inmatriculare si pe adresa proprietarului trecut in brief, adica exact colegul meu. Probabil au trimis-o la cel care a vandut masina in Germania, si respectivul a dat datele lui. Habar n-am. Cert e ca a venit in Romania.

deci nimic oficial.

mai este destul pana cand se va da drumul la sistemul de trimitere a amenzii acasa in toata ue.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Camera fixa in localitatea Alesd (BH), nu stiu daca e functionala, dar e acolo

Drumuri bune! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci nimic oficial.

mai este destul pana cand se va da drumul la sistemul de trimitere a amenzii acasa in toata ue.

pai tocmai ca e foarte oficial...ti-o trimite potera germana fix la adresa de domiciliu

pe brief cand cumperi masina de la neamt si te duci cu el de manuta la administratie se trece negru pe alb numele si adresa pe care le ai in CI, alaturi de numerele de zoll cumparate in prealabil, plus ca mai exista si chitantele cu taxele platite cu toate detaliile de mai sus in bazele lor de date...so...

vremurile alea cand puneai numere de zoll si mergeai cu 160 km/h intre Cluj-Turda au apus...

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maramureş

- Fărcaşa - două radare la Buzeşti şi S

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai tocmai ca e foarte oficial...ti-o trimite potera germana fix la adresa de domiciliu

pe brief cand cumperi masina de la neamt si te duci cu el de manuta la administratie se trece negru pe alb numele si adresa pe care le ai in CI

Cam care este cuantumul amenzilor in Germania si Austria?

Cat despre adresa de domiciliu se poate fenta: cand am luat numerele am dat pasaportul (in care nu e trecuta adresa) si doamna de la ghiseu mi-a inmanat documentul ca sa imi trec adresa, moment in care i-am dat cartea de identitate. Deci se poate trece orice adresa acolo, prostia a fost a mea pt. ca eu credeam ca nu se dau amenzi pe numere zoll.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca documentu cu amenda nu e in romana nu cred ca are vreo valore juridica in romania.

dar nu sunt sigur 100% am sa intreb un avocat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te da in urmarire in Germania, sa vezi ce o sa-ti vina cu dobanda daca nu-l achiti la timp. Aveti in vedere ca suntem in UE acum si ca exista conventii intre state referitoare la popriri si creante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LEGE nr. 183 din 12 noiembrie 1997 privind ratificarea Convenţiei europene pentru reprimarea infracţiunilor rutiere, adoptată la Strasbourg la 30 noiembrie 1964

Parlamentul Rom

Conventie.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer eu nu contest existenta unui asemenea act legislativ.

Practic insa, in realitatea de zi cu zi, cam toate amenzile pe numar strain sfarsesc prin a fi aruncate la gunoi daca nu s-a facut oprirea pe loc.

Spun asta cand ma refer la francezi prinsi in germania, la nemti prinsi in austria, la austrieci prinsi prin croatia, etc.

Li se cam rupe in paispe. Problema intr-adevar apare in alt moment: daca ai treaba cu ceva administratie al statului respectiv. De exemplu recuperat TVA. Atunci intr-adevar ti se refuza actul respectiv pentru ca ai deja o datorie la ei.

Sincer iti dau 4 cazuri concrete care in teoria judiciara sunt clar reglementate, in practica insa nu se intampla nimic:

- italian prins de radarele fixe din austria si romania = zero PV

- neamt prins in croatia de camere fixe = zero PV

- francez prins in germania zero PV

- roman prins in franta de radare fixe. Zero pV

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Benelux se aplica. De ex: daca ai numere de Belgia si o comiti in Olanda sau Luxembourg, primesti felicitari prin posta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer eu nu contest existenta unui asemenea act legislativ.

Pai nu ai cum :lol: El exista cu adevarat, l-am extras dintr-un soft de legislatie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare atentie in apropiere de Insuratei, sunt 4 radare fixe. 2 la intrare, 1 in localitate si 1 la iesire. radarele sunt ca cele din link

Intrebarea este, te iau din ambele sensuri? cred ca aveam cam cu 10km peste limita, primesc amenda, sau nu?

Ce e prost ca detectorul nu le simte pe cele de pe sensul opus decat dupa ce treci de ele, deci dupa ce ai poza la dosar :)

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Benelux se aplica. De ex: daca ai numere de Belgia si o comiti in Olanda sau Luxembourg, primesti felicitari prin posta.

Pai "Be-Ne-Lux" e "mafie" aparte din cate stiu eu. Inclusiv la capitolul impozitare sunt transparenti unul fata de celalalt, colaborand excelent.

La fel Andorra cu Franta.

Insa in rest actul respectiv e mai mult la nivel teoretic ramas. In Benelux sunt convins ca e ceva act legislativ mai restrans in virtutea caruia colaboreaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare atentie in apropiere de Insuratei, sunt 4 radare fixe. 2 la intrare, 1 in localitate si 1 la iesire. radarele sunt ca cele din link

Intrebarea este, te iau din ambele sensuri? cred ca aveam cam cu 10km peste limita, primesc amenda, sau nu?

Ce e prost ca detectorul nu le simte pe cele de pe sensul opus decat dupa ce treci de ele, deci dupa ce ai poza la dosar :ninja:

Multumesc!

tu cand ai trecut pe acolo ca am doi prieteni care au venit aseara pe acolo cam cu 100+ ??

ps: camerele gatso iau intotdeauna din spate.

ps2: am aflat de sabata dimineata functioneaza!

Modificat de msn2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GATSO iau din spate...cam la ce distanta si prin ce? Ca nu am vazut vreun obiectiv?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!