Jump to content

Radare fixe


yan
 Share

Postare recomandată

Am si eu nevoie de cateva lamuriri, asa ca daca cineva poate sa imi raspunda il rog sa o faca. Veneam dinspre Bucuresti spre Cluj pe valea Oltului, si in prima localitate( nu mai tin minte numele) unde este radar fix pe partea opusa sensului meu de deplasare, era un Tico care mergea tacticos cu vreo 40 Km/h. Masina din fata mea il depaseste si din instinc incep si eu depasirea. Nu era linie continua dar pana sa il depasesc si eu s-a facut linie continua si marea mea surpriza radar fix :)) . Am franat si am intrat pe banda mea. Am ramas tare surprins pt ca respectiva camera nu imi era trecuta pe GPS, adevarul e ca nu aveam ultimul update la camere pt ca am fost in concediu in Grecia vreo 10 zile. Si mai nasol a fost faptul ca, camera functiona pentru ca detectorul a inceput sa dea alarma in K cand m-am apropiat mai mult de ea.(acuma e adevarat ca nu dadea alarma asa de clara ca unele camere de pe traseul Turda-Cluj Napoca, dar totusi era.). Ma intreb ce fel de sanctiuni pot primi. Viteza mea desi eram in depasire nu a fost mai mare de 70 Km/h. Se sanctioneaza si alceva inafara de viteza cu aceste camere fixe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    43

  • DragosR

    38

  • godoroja

    35

  • msn2

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Administrator

In baza imaginilor capturate de camerele fixe, poti fi sanctionat si pt alte abateri decat regimul de viteza (ex depasirea neregulamentara).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce stiti despre faptul ca :

Pe DN1, de la iesirea din Ploiesti si pana la intrarea in Comarnic, Politia Rutiera vrea sa monteze radare fixe din 5 in 5km ?

Tot ce stiu eu este faptul ca aceste radare se vor monta la nivelul carosabilului, de o parte si de alta a DN1 (fata in fata), la distanta de 5km o pereche fata de alta. Se vor fixa in pamant si informatiile preluate de la acestea se vor transmite la Postul de Politie Banesti ("Borcanul de la Banesti"), care se va moderniza si reutiliza ca punct de control trafic.

Ps: informatie neoficiala, primita de la "cineva de sus".

Modificat de CT 10 VWP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a mai dus un circuit romanesc daca fac asta :)

Tin minte cum treceau bizonii cu 200+ pe acolo... Ziceai ca e marea vanatoare de bizoni din vestul salbatic...

Sa faca si pe E85, pe A2, pe A1 si s-a rezolvat problema. Ca-n Elvetia, unde exasperati de numarul de vitezomani au pus camere de te ingrozesti.

exemplu:

http://www2.tu-berlin.de/www/software/hoax/img/radar08b.jpg

Modificat de docman2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe traseul Craiova - Valcea stie cineva este radar fix ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspunsul il gasesti in postul lui razdan de mai sus (cu harta de la PDI).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este in Marcea, s-a mai discutat aici. Sa iti spun exact unde e, nu as putea, ca nici pe harta ce o am eu din 2005 nu e trecuta, cert e ca apartine de comuna Ionesti. Cand vezi indicator ca ai intrat in "mareata" comuna Ionesti, ochii cat cepele. Fara suparare legat de mareata, dar indicatoare de sfarsit de localitate lipsa, de nu mai stiam daca sunt in localitate sau nu, dupa cativa copaci mai aparea un indicator ca incepe alta localitate si tot asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie mare pe E 85 in comuna Nicolae Balcescu de la Bacau spre Adjud este camera radar cu plic la destinatie sunt fericitul posesor al unei "felicitari" de la Politia Romana fapta pe 10 iulie primit plic la firma pe 22 iulie (masina era imatriculata pe firma )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Camera din Macea este "out of service" ... daca va uitati atent se poate vedea ca obiectivul este afumat.

Probabil cineva s-a gandit sa probeze daca rezista la foc ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

camera din Ionesti nu functioneaza de secole intregi

e situata undeva la mijlocul comunei pe partea stanga, directie de mers Rm. Valcea-Craiova

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant ce spune-ti voi despre camera din Marcea, sper atunci ca n-o sa iau amenda. Desi si cand am mers spre craiova si la intoarcere, detectorul mi-a beepait in banda K (asta la sf lui iulie, 21 iulie si la intoarceare 1 august).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol:

campania de prevenire a accidentelor ?!!?!?!?

""Radarele video care urmează să

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropos de radarele fixe eu nu inteleg un lucru (il inteleg prin prisma coruptiei dar totusi...):

Daca tot vor avea nevoie de radare fixe si de camere din ce in ce mai mult, iar aici nu vorbesc numai de achizitia initiala ci si de mentenanta, upgrade, etc, de ce naiba nu fac ca in vest, unde guvernul are o firma "de casa" care produce pentru ei doar asa ceva.

Ca se cheama Sagem/Thales in Franta, ca e BAE in Anglia, etc, sa ia o licenta de productie de la un sistem existent, vestic de ex, cu radar + camera, metodologie tot si sa lucreze cu costuri interne + supervizare la toate nivelele (pe intelesul tuturor: nu se umfla buzunarele nimanui).

Iar in timp, asa ceva de bine de rau se va extinde catre un centru national. Informatizat, legat la reteaua nationala de inmatriculari, furturi, etc. Ori daca fiecare firma x si y cu spaga primariei locale din comuna cuca macaii isi face "un soft" care nu e nici capabil sa interopereze cu alte centre straine decat prin dezvoltari ulterioare, atunci deja miroase a spaga clara.

Concret:

- format firma de casa a guvernului.

- cumparat licenta de productie + tehnologie

- adaptat la specificul local

- instalare in v1

- upgrade-uri etc

- lansare retea nationala cu posibilitate de interconectare + upgrade simplu

- voila

mama ei de tara de spagari. De fiecare data ma apuca scarba cand ma uit la stiri din tara de genul asta.

Uite exact un motiv in plus pentru care nu voi calca o singura limita de viteza in viata asta. Doar ca sa nu ii ingras pe toti marlanii. Abia astept la iarna cand revin in tara sa o tin cu 49 prin localitati. Pe Cruise Control. Sa dispere toti in spate care vor sa se grabeasca. Doar si pentru ca tolereaza asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te iei dupa ce scrie acolo (posibil as fie perfect adevarat), asa ai crede, insa e foarte clar ca de cand sunt traficul s-a mai civilizat, am mers chiar azi pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Nu am reusit sa citesc toate cele 39 de pagini, am incercat sa caut un raspuns la problema mea, dar nu m-am lamurit:

Am mers de curand printr-un tur al tarii avand un nou cumparat gps (cu igo) la care-am updatat la zi speedcams-urile. Mai ales prin moldova am fost foarte des anuntat ca e radar, incetineam, dar nu prea am vazut mai nimic ! de mutle ori erau doar cate-un amarat de stalp de la marginea comunei fara nimic suspect prin preajma (recunosc ca nu am experienta in tipurile de radare existente...). Am vazut pe net ca radarele din asfalt au nevoie si de o camera pentru fotografiat ca sa "functioneze" pana la capat.

Intrebarea mea era: Toate sunt radare? (sau s-a gasit vre-un politist infiltrat sa dea mail la site-urile care se ocupa de asa ceva anuntant "radare fixe" in fiecare localitate :D - asa am ajuns sa cred dupa atatea radare pe care nu le vedeam, dar erau anuntate insistent de gps).

Mersi.

Sorry daca s-a mai discutat si nu am gasit eu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce te anunta... daca era radar mobil, nu e garantat 100% ca e in localitatea aia tot timpul, insa e posibil ca 2 ore/zi sa fie acolo, ai trecut tu in alt segment orar :) Important e ca ai ajuns safe acasa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ahaaaam ! deci asta nu stiam eu: Inteleg ca sunt trecute si localitatile in care apar (adesea) radare mobile !

Ok. In igo n-am vazut sa fie iconite diferite ... Parca era mai mereu acelasi semn si acelasi sunet care anunta un radar. Dar e bine de stiut. Mersi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Igo nu face nici o "discriminare", nici optica nici vizuala, la avertizare. In plus multe camere apar ca omnidirectionale in fisierul speedcam si sunt semnalate atat la dus cat si la intors.

Poti alege doar fisierul GATSO din arhiva de la http://speedcams.tehnoplus.net/ si atunci vei avea doar radarele fixe, fara celelalte.

Sau poti sa-ti editezi propriul fisier speedcam daca cele existente nu te multumesc :evil:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Uite ce am primit azi pe mail....daca m-a mintit, va mint si eu, dar nu cred ca e o minciuna.

"DN 1 : Fratilor, ne-au invins !

pe scurt:

1. "aproximativ" 59 de camere (nici politia n-a vrut sa spuna clar cite sunt :P )

2. calcularea vitezei fara folosirea undelor radar (computerul imparte imaginea in mai multe perimetre si calculeaza viteza in functie de rapiditatea cu care treceti dintr-unul in altul); so, uitati de detectoarele de radar

3 .identificarea numarului de inmatriculare chiar daca e plin de noroi sau a fost modificat (se folosesc niste filtre speciale)

4 .posibilitatea urmaririi si calcularii vitezei de deplasare pe toata distanta pe care sunt camere (asa ca sa nu va ginditi ca puteti merge in fata camerelor cu 50 si intre ele cu 150)

Proiectul este cistigat/implementat de Alcatel. Inca este in probe metrologice. Densitatea de camere este de 1 camera / 5 km.. intre Bucuresti si....... Azuga !!!!

Softul analizeaza automat placutele de inmatriculare asa ca nu prea merge sa dea gres!!! In afara de viteza mai analizeaza o groaza de alte bazaconii... (ex: depasiri pe linia continua). "

Mai sunt si niste poze, dar neconcludente.

Grija mare la :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In localitatea Sanmartin (intre Oradea si Baile Felix) sunt camere fixe pe ambele sensuri de circulatie

Am cautat si vad ca nu a mai postat nimeni despre ele asa ca daca mergeti la o baie in apa termala fiti pe faza :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!