Jump to content

Radare fixe


yan
 Share

Postare recomandată

Pai si daca te iau intre 50 si 60 ce ti-or face, ca nu e prevazut in Codul Rutier.... Astia 10 km/h sunt marja de eroare a kilometrajului masinii si a camerei (Radarului).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    43

  • DragosR

    38

  • godoroja

    35

  • msn2

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am vazut ca est idin bucuresti, ca te-as lua la o plimbarica sa vezi cum trage, dar cred ca stii. NU se compara cu al tau dar pt mine e suficient.

!!! Atentie : sa nu se inteleaga ca sant vitezoman sau fac curse, NU vreau sa par genul acela, ca nu sant, dar e greu sa stai la 50 si de multe ori ma uit si vad 60-65 :) , sau la 90, unde cand ma uit, vad 95-100 :) .La asta ma refer, ca oricum acum vara e aglomerat. O-i avea eu o varsta nu pea mare, dar sub nici o forma nu promovez si accept stilul acesta de condus si incerc sa raman pe cat posibil in limitele legale.

Ok, iti multumesc, dar tu esti din B, ai stat inainte in CT ?. Eu nu stiu nimic in B (radare), ca nu stiu nici in CT :).

Modificat de A-D-R
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda. e uluitor intr-adevar. Oare chiar nu mai respecta nimeni viteza in ziua de azi in Romania?

Am o cunostinta care a primit acasa instiintarea si cererea numelui soferului. Partea ilara este ca fata, care conducea, nu are nici cea mai mica apartenenta la grupul vitezistilor, dar cine stie cum de a prins-o cu vr-un 61km/h :)). Saraca a ramas masca cand a primit acasa. Zice ca in prima instiintare nu scrie prea multe detalii, ci doar ca autovehicolul cu nr de inmatriculare XYZ a fost surprins pe raza comunei Y depasind viteza legala :D. Va rugam ca in 5 zile sa ne trimiteti identitatea soferului bla bla bla. Deci nu i-a spus ce viteza, cate puncte sau alte detalii de genu.

Nasol!

Asa am primit si eu,instiintare si sa le comunic numele soferului. Inca nu stiu cu cat m-au prins... La ora 5.30 dimineata. Si abia dupa masa am citit ca s-au pus in functiune camere pe sectorul de drum Cluj-Turda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomandabil este sa merga acolo o ruda care nu are nevoie de permis, ca sa nu te trezesti ca ai mai mult de 50 peste limita legala si ramai fara permis.

Ei au fotografii din spate ale masinii si nu au nici o problema daca cel care a condus nu este proprietarul masinii.

Sau daca aveti sange nu raspundeti la respectiva adresa pentru ca o astfel de contravenie se prescrie in 6 luni.

Atentie mare la senzorii din asfalt (daca sunt radare cu senzor in asfalt ca si cele dintre Buc si Sinaia).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea ai unde sa ii dai in constanta ca sunt strazile mici si inguste...Ia-ti un detector daca e nevoie e cel mai safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E, lasa ca cunosc Constanta, nu-i asta vorba, dar de fel nu prea sant cu vitezele asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Art.102 - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta In clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:

14. necomunicarea de catre proprietarul sau utilizatorul unui vehicul, la solicitarea politiei rutiere, a identitatii persoanei careia i-a Incredintat vehiculul spre a fi condus;

Asta inseamna intre 4 si 8 milioane (ce-i drept, fara puncte de penalizare sau permis luat)

Modificat de e-Marius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Afli cu cat ai circulat dupa ce ai trimis datele conducatorului. Iti face procesul verbal si-l primesti frumusel in posta.

Camerele de pe DN1 functioneaza si noaptea (pt cei care aveau dubii), eu am primit scrisorica din Puchenii Mari ca mergeam cu 81 km/h (limita de 70 km/h) in conditiile in care era ceata si noapte. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am prins radare si la Billa, dacie alba langa statia de autobuz, pe langa Auto Nord, orientata in lungul drumului inspre pod si la Casa de Cultura, la benzinaria aia mica de langa Saguna, orientata in lungul Str. Lapusneanu inspre semafor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prin valu lu traian & comp nu sunt camere?

mi s-a parut ca am vazut ceva , dar nu sunt sigur!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici ant cam doua mari probleme : cele fixe le mai inveti, dar pentru cele mobile trebuie sa fi cu ochii-n paispe.

La Billa nu stiam dar banuiam ceva. La benzinaria de la casa de cultura stiam ca este unu fix !.

Aaaa, inspre Valu lui traian am vazut multe mobile, care de multe ori merg in fata sau in spatele tau si pana sa iti dai seama ... . Or fi si fixe ?.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare!! am masina inmatriculata in spania, ce or sa faca trimit scrisoarea acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

In Valu Traian nu exista nici radare fixe nici camere .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui, dar nu cred ca se obosesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa nu fie ! Deobicei sunt mobile da am intalnit de multe ori si stationate pe langa boschetii aia pe acolo de la iesire !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu nu au inca un sistem centralizat conectat cu cel european...insa o vor face cat de curand...din cate am auzit sunt obligati de cand cu intrarea in UE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut ieri un audi a6 cu numerele complet albe... le-a sters intentionat pentru a nu-l vedea camerele? stau si ma gandesc, oricat ar fi de proasta vopseaua, jetul de la spalatorie nu avea cum sa-l faca atat de alb... ce poate pati daca circula asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si prin Tg Mures am vazut asa ceva! Se pare ca devine o moda de a fenta camerele :P

Dar, daca te opreste un politist, te penalizeaza pentru asta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era un lot de numere facute cu vopsea proasta. la multi s-a sters. si sunt obligati sa le schimbe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-a cazut vopseaua de pe numarul provizoriu si l-am rugat pe cel de la spalatorie sa insiste ca sa dispara, astfel aveam numarul alb alb.

M-a oprit politia ca vorbeam la telefon, au vazut numarul si au zis ca-mi dau amenda pt numar. Le-am zis ca nu-i vina mea ca vopseaua lor e proasta si m-au lasat sa plec. Poate daca gaseam un politist mai al dracu mi-ar fi dat amenda. Cum acum doua zile un politist a vrut sa-mi dea amenda ca am intrat pe contrasens pt a face loc salvarii care nu avea pe unde sa treaca :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E poveste veche cu vopseaua, a fost un scandal destul de mare cu 3M. Teoretic nu au motiv sa-ti dea amenda deoarece tot sistemul lor (idiot) e de vina. Totusi proprietarul este asteptat cu numerele vechi pentru a primi altele, gratuit.

http://www.libertatea.ro/index.php?section...&sid=155107

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

nu mai stiu de unde am aflat de chestia asta prima data, poate chiar de aici de pe forum...

in orice caz, sper sa pun mana cat mai repede pe asa ceva (spray-ul respectiv)...

see what it's all about aici

Modificat de cocomic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit si eu de la Sinaia la ora 2 noaptea, masina fiind pe firma. Bineinteles ca am aruncat-o la gunoi. Sa vedem ce se intampla.

Asa le trebuie daca nu trimit cu confirmare de primire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut din ce in ce mai des radar pe Corneliu Coposu vis-a-vis de Carrefour in dreptul trecerii de pietoni de unde incepe linia de tramvai. Radarul se afla intr-un logan alb, neinscriptionat si nu opresc pe loc, doar filmeaza. Probabil ca surprizele vor veni in trei luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

NU cred ca sunt radare fixe pe A2 iar daca sunt nu sunt folosite inca, zic asta pentru ca nu prea se explica faptul ca nu am primit nici eu acasa nici o amenda si ca sunt radare mobile aproape mereu in zona asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!