Jump to content

Radare fixe


yan
 Share

Postare recomandată

Asta m-a frapat pe mine intotdeauna: cum naiba stiu astia cu tirurile totul?

In alta ordine de idei, confirm si eu existenta radarelor fixe dintre Turda si Cluj, in localitatile Martinesti, Tureni si Copaceni. La care se adauga nenumarate atelaje cu unul sau doi cai putere, dar care nu ii deranjeaza pe domnii politisti.... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    43

  • DragosR

    38

  • godoroja

    35

  • msn2

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

acum sunt 5 radare fixe pe ruta Turda - Cluj si anume 3 in Tureni, una in Martinesti si una in Copaceni. Cine vrei sa le pune in softurile de navigatie le pot da coordonatele exacte.

Stie cineva daca te prind si din spate sau doar din fata? Fiecare camera e orientata pe un anumit sens.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva pozitia radarelor fixe de pe DN1 pt pocket ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu le poti incarca din fisierul folosit de Garmin? Este in format CSV (Comma Separated Values)

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista un topic intreg despre radare fixe, chiar link-uri catre site-uri care ofera fisierul de speedcams.

Pentru ca nu ai mentionat ce soft folosesti, atasez pozitiile radare si camere din EU, inclusiv cele ce vor fi instalate in RO conform unui proiect mai amplu.

EU_speedcam_2007_06_08.zip

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am folosit tom-tom si acum IGO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca isi fac bine treaba acele radare fixe intre Turda si Cluj: peste 70.000 amenzi pt depasirea vitezei intr-o saptamana :icon_thumright: .

sursa : http://www.monitorulcj.ro/cms/site/m_cj/ne...8220_18316.html

in articol este trecuta cifra de 55.000 dar am vazut la stiri ca deja au depasit 70.000.

Modificat de Ichebau
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ar fi nici o problema, cu radarele astea, daca respectivele localitati ar putea fi ocolite. In cazul de fata, nici vorba de asa ceva. La fel ca si pe DN1. Eu unul nu sunt de acord, ca impozitele mele sa mearga in astfel de proiecte. Pana cand drumurile (cel putin) europene nu sunt scoase din localitati, radarele fixe nu au ce cauta pe drumuri. Sunt bani cheltuiti aiurea, pentru incetinirea unui trafic oricum aglomerat. Cifra de peste 70000 spune multe despre cat de aglomerat e tronsonul respectiv.

Pe DN1 s-au montat pasarele de traversat strada. Nici dracul nu le foloseste. Si in localitatile dintre Cluj si Turda sunt marcate treceri de pietoni. Dar bizonii tot alandala traverseaza. Tovarasii militieni nu s-au ganadit, insa, sa amendeze taranii ce traverseaza aiurea. Si nici carutele de pe drum nu au disparut. Asadar, pe banii platitorilor de impozite - impozit pe salariu, taxa de drum, accize in combustibili - sunt "protejati" cei ce nu platesc nici un fel de impozit. Inca nu am vazut nici a rovignieta lipita pe carute, iar introducerea impozitului agricol e inca un vis indepartat....

Modificat de Hubertus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie careva...de la ce viteza te iau camerele astea? Daca ai peste 50 sau doar peste 60? De unde stii daca te-a prins sau nu? Noaptea ma gandesc ca iti baga un blitz intre uochi...dar ziua???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu au blitz... m-am oprit langa unul din tureni noaptea si am stat sa vad daca face vreun flash... pot spune ca a trecut un audi care avea cam 120/h... si nimic: doar filmeaza! parerea mea este ca noaptea nu le folosesc din 2 motive: 1. nu au operator (si presupun ca dimineata sunt prea aglomerati cu traficul online incat sa mai deruleze noaptea/ plus ca... nu stiu daca chiar inregistreaza 24h/7... ganditi-va cata memorie trebuie alocata filmarii, chiar daca ai o compresie buna a formatului video) 2. rezolutia nu cred ca le permite sa identifice un numar de inmatriculare luminat la lumina lampii numarului de inamtriculare, chiar daca filmeaza in infrarosu... desi aici poate s-ar putea sa ma insel... dar un lucru este cert... soferul nu poate fi identificat, asa ca oricand se poate spune ca a fost un prieten, in cazul in care masina este prinsa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si am vazut ca sunt orientate spre un anumit sens de circulatie. intrebarea e...te poate lua si din spate daca circuli pe celalalt sens?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca te iau numai din spate, pentru ca astfel le poti detecta greu, pot fi puse dupa stalpi si nu le vezi, si nu au probleme cu farurile aprinse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Radarele normale cu care sunt dotate in majoritatea cazurilor masinile de politie, pot filma si in infrarosu. Dupa ce face poza , aceasta se poate mari in asa masura incat sa se poata citi si nr de inmatriculare, deci implicit aceste radare sunt eficiente si noapte ( caz concret cand am fost filmat/prins de radar la ora 23.30 , iar la rugamintea mea nenea politistul chiar mi-a aratat cum "se vede" cu radarul si noaptea ).

Asa ca , de ce ar fi greu sa se poata faca acest lucru si cu camerele fixe ? Adica, mai intai sa filmeze masina in infrarosu si pe urma in urma mariri pozei sa se poata vedea si nr de inmatriculare. ;)

P.S. exista undeva o lista actualizata cu toate radarele fixe existente in tara ?

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hbogdan,din pacate nu ma ajuta cu nimic linkul indicat de tine :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi postul #572. Cel dinainte era cu toate camerele cu sau fara radar in EU.

Modificat de hbogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nu m-am facut inteles : eu as vrea o lista cu radarele fixe din Romania dar care sa scrie si textual locul unde sunt amplasate. Ceea ce am vazut in linkul indicat sunt doar niste cifre ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu as zica sa facem si aci pe forum o lista asa cum e pe reno. Fiecare cand afla de un radar fix sa completeze o lista...cu coordonatele fixe si eventual scrisa si locatia ptr cei care nu au GPS.

Eu am coordonatele celor dintre Turda si Cluj, daca le doreste cineva. Sau acuma vad...sunt si pe reno

N46.6287704, E23.7113387 tureni intrare turda

N46.6301648, E23.7059051 tureni centru

N46.6321012, E23.6982191 tureni intrare cluj

N46.5958368, E23.7454420 copaceni

N46.6433365, E23.6831285 martinesti

Mare atentie...cica saptamana trecuta s-au dat vr-o 60.000 de amenzi :icon_thumright:

Bafta!

Modificat de alexovy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda. e uluitor intr-adevar. Oare chiar nu mai respecta nimeni viteza in ziua de azi in Romania?

Am o cunostinta care a primit acasa instiintarea si cererea numelui soferului. Partea ilara este ca fata, care conducea, nu are nici cea mai mica apartenenta la grupul vitezistilor, dar cine stie cum de a prins-o cu vr-un 61km/h :). Saraca a ramas masca cand a primit acasa. Zice ca in prima instiintare nu scrie prea multe detalii, ci doar ca autovehicolul cu nr de inmatriculare XYZ a fost surprins pe raza comunei Y depasind viteza legala ;). Va rugam ca in 5 zile sa ne trimiteti identitatea soferului bla bla bla. Deci nu i-a spus ce viteza, cate puncte sau alte detalii de genu.

Nasol!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce bani frumosi se fac din afacerea asta, 51% la primariile din comunele cu pricina, 49% la firma care a montat sistemul. Probabil suntem doar la inceput, la cat e de profitabil se vor inghesui peste tot. Chiar daca e un articol lung, e interesant si merita citit. Aproape socant: "In prezent, pe traseul Turda - Cluj-Napoca sint instalate 10 camere video, dar pe viitor numarul lor va ajunge la 26."

http://www.hotnews.ro/pparticol_pda_20825-...-vitezomani.htm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Nu veau sa supar pe nimeni prin deschiderea unui astfel de tipic aici dar nu am gasit sa se fi discutat de radare in Constanta. Pana acum neavand masina serioasa nu m-a interesat locatia radarelor, dar acum cand ma mananca-n talpa ;) ma intereseaza.

Asa deci, care santeti din Constanta sa ma dumiriti si pe mine cam pe unde sant de obicei radare ?. Stiu deva de blv. Mamaia pe langa Politie, pe langa Saguna si nu mai stiu, dar sincer nu am vazut nici unul. Sant fixe ?.

Si spre iesirile din oras (Valu Traian, Ovidiu si Agigea ... ?). Spre Agigea parca stiu ceva.

Ok, va multumesc anticipat si daca am gresit-o, mutati topicul, dar sa-mi spuneti unde l-ati mutat :P .

A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La iesire spre bucuresti (I.c bratianu parca ),mai sta si pe traian,blv tomis...si cam atat.

Te mananca talpa cu 1.2 HTP a ? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si totusi de la ce viteza te ia? Daca in localitate ai limita 50, camerele de la cat iti fac poza? de la 50 sau de la 60 in sus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!