Jump to content

Radare fixe


yan
 Share

Postare recomandată

Raul_X: bine ca esti tu destept!

In ianuarie, am franat la aparitia culorii galbene (a unuia din semafoarele in cauza) si am fost busit in spate. De atunci, recunosc, uneori mai scap un galben. Prefer sa fiu nesimtit, decat s-ajung cu masina in service, busit de un idiot!

Cat priveste intorsul la 180 grade, este echivalentul unui galben intermitent la dreapta. Depinde cum privesti :D

Si ca tot era vorba de filmat, asta seara am vazut o Solenza albastra ce filma masinile parcate pe trotuar sau pe spatiile verzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    43

  • DragosR

    38

  • godoroja

    35

  • msn2

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pentru cei care au Garmin sau sisteme GPS ce pot incarca "puncte de interes" (POI), a aparut de ceva vreme, lista actualizata de radare fixe/camere video, ce include si camerele alea din cele 100 de intersectii din Bucuresti (pe langa DN1, Pitesti, Cosereni, etc). Eu mi-am incarcat-o deja in GPS si te avertizeaza aproape la fiecare intersectie. Pozitia camerelor este luata din planul oficial de amplasare al camerelor si sunt marcate toate acele intersectii chiar daca in prezent nu toate sunt dotate (inca) cu respectivele camere.

Link de download pentru cei interesati AICI. Se downloadeaza fisierul PROX_POI.csv si se instaleaza. Enjoy

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stofarius mare atentie acolo. mai stau politisti langa MCD. eu stau la stop.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

panoul din imagine a interactionat cu detectorul de radar de la o distanta destul de redusa; acest model de panou l-am intilnit de citeva ori pe inelul Sebes-Deva-Arad-Timisoara-Lugoj-Deva-Sebes

cred ca e fabricat de elba tm si sint curios daca face si poze(sper sa nu aflu pe propria-mi piele :) )

post-1792-1181593102_thumb.jpg

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Stai linistit...nu este radar si in niciun caz nu face fotografii. Am intalnit si eu asemenea panouri in mai multe randuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care au Garmin sau sisteme GPS ce pot incarca "puncte de interes" (POI), a aparut de ceva vreme, lista actualizata de radare fixe/camere video, ce include si camerele alea din cele 100 de intersectii din Bucuresti (pe langa DN1, Pitesti, Cosereni, etc). Eu mi-am incarcat-o deja in GPS si te avertizeaza aproape la fiecare intersectie. Pozitia camerelor este luata din planul oficial de amplasare al camerelor si sunt marcate toate acele intersectii chiar daca in prezent nu toate sunt dotate (inca) cu respectivele camere.

Link de download pentru cei interesati AICI. Se downloadeaza fisierul PROX_POI.csv si se instaleaza. Enjoy

Super ,Rapier!

Si pentru cei ce au Igo se pot pune camerele fixe

Fisierul este atasat -sunt camere fixe din Romania si Ungaria

Fisierul txt(pentru Romania,dar la fel este si pentru Ungaria) se copieaza si se pune in:

IGO/POI/Speedcam\

Merge super

PS:Evident ca sunt doar camerele existente la data de 1 mai 2007

speedcams_full.zip

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles eu bine cu 5 euro pe 100 d ekm ?. Pai acum pe 320 km de autostrada dus intors constanta - bucuresti o sa ma coste 500.000 ?. Si asta e cu sau fara TVA ?. Si cand o fi gata, o safie de vreo 400 km dus-intors, o sa coste 700.000 ?.Asta pe langa benzina ?. Sa si-o bage-n ... de unde au scos-o ca mai bine merg pe strada veche spre Constanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit link de pe un forum de opel dar ne priveste si pe noi.

Martinesti1.jpg

Martinesti2primplan.jpg

Martinesti3.jpg

Turenisepregateste.jpg

amplasamentMartinesti.jpg

Cel de la Tureni se va "activa" saptamana viitoare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca emit in banda K, acum stiu de ce in weekend imi urla detectorul in Tureni si nu era nici o masina "suspecta".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Constantinu, e vorba de o propunere pentru autostrazile construite de firme private, urmatoarele, nu astea deja existente. Nu stiu Bucuresti - Brasov daca va intra in astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este un radar fix dar mi s-a parut important de mentionat.

Radar mobil intr-o dacie 1300 bleomarin nemaracata la Movilita pe E85. Am fost duminica si cred ca pana la urziceni au fost 3 radare, dar erau in masini de politie. Asta m-a marcat, mai ales ca e lim de viteza 50 (eu aveam 60 sper ca nu ma fi prins).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la proba cu amenda eu sunt 99% sigur ca nu sunt radare pe soarelui.

am mers si nu am primit nimic. la fel si anul trecut.

si cred ca s-ar fi auzit ceva, ca zau, cati merg regulamentar pe autostrada?

sa zica cine a primit amenda de radar pe soarelui.

Modificat de leeloo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am vazut, cele 3 locatii de camere din hartile igo se confirma, numai ca sunt camere simple, fara radar. La fel si cea de pe podul de deasupra centurii, la intrarea pe autostrada, e una acolo semnalata, dar fara radar. Atentie la radare pe masini, fie masini stationand, fie in miscare (cand le depasiti, aruncati un ochi pe parbrizul respectivului, exista si Loganuri, si Dacii simple, si Peugeot-uri 407 si cine mai stie de care). Oricum daca e trafic mare, am constatat ca banda intai circula de regula sub 120 iar a doua cu 150.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa zica cine a primit amenda de radar pe soarelui.

eu. Noroc ca m-a oprit. 165 km/h. Si mi-a dat amenda dar era inainte de puncte. 2 masini cu radar - in cascada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

radare fixe nu exista pe autostrada soarelui, eu merg Buc- Drjna 180km/h constant si nu am primit nici o amenda (sper sa o tin tot asa), in schimb cum au mai zis si ceilalti, sunt radare pe masini!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, deci se prefigureaza doua idei care imi convin : una ca taxa de autostrada nu o sa fie pe autostrada soarelui (dar atunci de ce oare se construieste ceva la un moment dat ?, nu cumva pt. plata taxei ?) si a doua ca nu sant radare FIXE. Asta e bine ca alea pe masini le (mai) vezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA intrarea in Bucuresti imediat dupa tabela electronica pe partea dreapta una buc camera;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot pe Cluj-Turda, saptamana aceasta am vazut inca o "tzava", identica cu cea de la intrarea in Tureni. E la intrarea in Copaceni, coborarea de pe Dabagau. Big brother e pe noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce fac cu aia ?. "Dirijeaza" traficul ?.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DragosR nu conteaza de cine este fabricat panoul DAR este radar sigur, detectorul piuie si cel mai important este ca tiristii stiu de ele si incetinesc acolo, deci este radar sigur, am observat ca are si camera si este orientata invers, deci iti ia numarul din spate.

@ALL, aveti grija la trepiezii montati pe E85, sunt ascunsi in cele mai dubioase tufe DAR intotdeauna sunt in fata sectiei de politie, se pot observa numai ziua dupa firul de alimentare, in rest nu se pot vedea pt ca sunt bagati la propriu in tufe. Detectorul nu piuie decit la citiva metri distanta . Eu am reusit sa-i evit deoarece am pe masina statie de emisie receptie si vb cu tiristii, aia stiu fiecare trepied si radar :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum au spus si cei de mai sus... sunt radare mobile, eu am "prins" o solnitza alba imediat (aproximativ 1-2 km) dupa ce am intrat pe autostrada. Mergea cu maxim 100/h... incepuse detectorul sa faca ca toate alea.. obligandu-ma sa intru in legalitate :D ...pana am trecut de el :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu cred ca sunt, inca, radare fixe, dar am patit o chestie oribila, mergeam in spatele unui Q7 si imi baraia detectorul groaznic. In prima faza am crezut ca e radar, dar dupa ce am depasit Q7-le nu am mai primit nici un semnal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in week end ul care a trecut am fost la mare ...si am "folosit" A2 ...radare fixe...nu am vazut...mobile...si la dus si la intors.

la dus ...chiar la intrarea pe autostrada ...erau 3 echipaje ..in prima parcare ...amplasarea foarte proasta pt ei...era linie dreapta..iar detectorul i-a vazut de la aprox 3 km :)

la intors..un radar undeva in zona drajna...intr-o curba...pus foarte strategic...dar detectorul inca o data si-a facut treaba foarte bine :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai stau pe la km 64, e o curba foarte larga, inspre Bucuresti, sau pe breteaua care merge paralel cu soseaua, inainte de primul spatiu de service, dinspre Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!