Jump to content

Radare fixe


yan
 Share

Postare recomandată

Sunt nou asa ca i-mi cer scuze daca repet o intrebare deja pusa.

Exista un fisier ceva cu o lista cu toate camerele din Bucuresti?

Modificat de Riply
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    43

  • DragosR

    38

  • godoroja

    35

  • msn2

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu nu sunt din Pitesti dar il traversez des in drum spre Valcea.

Ai putea sa ne ajuti si pe noi cei care nu stim strazile dupa nume, cu altfel de repere, gen al x-spelea semafor, Mc`Donald, benzinarii, etc.

Multumesc anticipat!

PS: chiar joi o sa trec din nou prin Pitesti si as fii foarte linistit sa stiu pe unde sa ma uit dupa ele.

OK, revin cu precizari mai exacte:

In Pitesti in momentul de fata sunt montate 4 radare fixe:

- 1 vis-a-vis de Spitalul Militar (pe bd. N. Balcescu), se pare ca ia numai masinile care merg spre Valcea, dar nu bag mana in foc

- 1 tot pe bd. N. Balcescu, dar mai aproape de iesirea spre Valcea (la ultimul bloc pe stanga, pe o linie dreapta f. lunga): cam cu 500 de metri inainte de a face stanga spre Valcea, pe stanga (sau, daca vreti, la 500 de metri dupa ce ati facut dreapta la intrarea in Pitesti venind de la Valcea, pe dreapta)

- 1 pe strada Fratii Golesti, sensul spre Bucuresti (este o strada foarte lata, cu sens unic si 5 benzi pe sens): este inainte de Mc Donalds, cam prin dreptul hotelului Yaki, pe dreapta

- 1 pe soseaua Pitesti - Campulung, la iesirea din Pitesti (evident, catre Campulung) pe stanga (in fata la D.R.I.M. Daniel, o firma de pe acolo, destul de vizibila)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

In primul rand : THTEO : politia circulatie ESTE in subordinea prefecturii.

2. Conform legii orice sistem de inregistrare video omologat de politie (cu atat mai mult instalat cu concursul lor) poate fi probatoriu in instanta atat in cauze civile cat si penale (adika daca imagine e suficient de clara e deajuns cat sa iei amenda ca ai parcat unde nu trebuie sau ai trecut pe rosu).

3. momentan cel putin nu este in plan instalarea de radare fixe in Bucuresti deci detectorul adar nu o sa ajute.

4. Sistemul functioneaza in Mangalia de 4-5 ani in cele 2 intersectii mari si au pus f multe amenzi pt neacordare prioritate si oprire/stationare in intersectie. (amici din mangalia zic ca sint fruntasii amenzilor din tara :) ) Saracii soferi ! (la propiu)

Ce bine ca sint de la tara ! (Botosani)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am primit o "chestie" si nu stiu ce sa cred, voi ce parere aveti? :lol:

"Noile radare arata asa.

Au pus unul la Paralela 45, la Baicoi, la casa stinghera de pe stanga drumului, cum te duci spre Campina. Mai vizibil este un patrat in asfalt, camerele nu prea se vad"

Este veche treaba sau nu este adevarata? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, nu prea are fata de radar.

Sigur nu e vreo camera de supraveghere ascunsa mai ciudat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:blink: nu le-am vazut, si fac zilnic naveta. ma uit chiar acum, ca in 2 ore trec pe acolo.dar am vazut mai mereu Seatul Cordoba de Politie cu radar in zona aia. si Logan sau vento care oprea. ce rost ar mai fi avut daca erau astea?

oricum pozele nu sunt de acolo :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D nu le-am vazut, si fac zilnic naveta. ma uit chiar acum, ca in 2 ore trec pe acolo.dar am vazut mai mereu Seatul Cordoba de Politie cu radar in zona aia. si Logan sau vento care oprea. ce rost ar mai fi avut daca erau astea?

oricum pozele nu sunt de acolo :P

;) buna informatie.

Sper sa fie doar o "gluma" proasta :D, ca am eu grija de "autor" ;)

;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut si eu un seat cordoba albastru deschis dar nu scrie nimic pe el cum ca ar fi de politie, cu radar pe, la baicoi.dar nu eram sigur dar vad ca mai e lume care a vazut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala nu este in mod sigur la noi si dupa cum arata nu este radar este un "numarator" de masini, de trafic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pina la urma pe A2 au pus ceva radare fixe ? Sau tot cu masinile umbla aia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Trebuie neaparat sa va reamintesc ca la intrarea in Pitesti dinspre Brasov (intrare utilizata de multi soferi care se intorc de la munte pentru a evita DN1) exista un radar fix. Mi s-a intamplat zilele astea (prima zi dupa Craciun) sa ma bag dupa doua Golfuri 5 ce veneau dinspre Brasov... nu aveau stick-uri cu vwforum si aveau numere de leasing.... La intrare in Pitesti, eu am incetinit la 50 km/h, dar ei si-au continuat drumul fara sa observe radarul. Am fost foarte surprins, ma gandeam ca stiu deja toti acel radar.

De aceea ma simt obligat sa repet: dupa intrarea in Pitesti dinspre Brasov (cam la 300m dupa indicatorul de intrare in localitate), pe dreapta, este un radar fix... Fiti atenti ca e pacat de banii vostri... si de permise daca se aduna puncte...

:) Sau mai bine nu depasiti viteza maxima legala :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pe DN1 s-au mai schimbat locatiile radarelor fixe sau au ramas aceleasi, ca am fost la munte intre 2-5 ian si am cam ars-o cu viteza. Am incetinit la pasarele si unde am vazut faimoasele cutii care aveau si camera langa ele, din cele cum sunt si in Pitesti. Daca stie cineva de ceva schimbari spuneti-mi si mie sa stiu daca sa ma astept la vreo surpriza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

radarele fixe, aceleasi locatii au.. :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

sau nu. Am sa propun sa facem un stiky cu locatii RADARE FIXE si cineva periodic sa le scrie acolo pe masura ce apar informatii noi. Pana una alta va arat eu ceva fain :

BLVD MAGHERU 02.02.2007 Veneam dinspre Universitate spre P-ta ROMANA cu intentia sa fac stanga spre fostul Senat, Calea Victoriei. Priviti peste ce dau. Sunt si functionale ca a trecut unu` dinspre Romana spre Universitate si si-a luat un blitz. Asta imi intareste convingerea ca functioneaza. E orientata spre zona hasurata a intersectiei, aviz amatorilor care se opresc in mijloc desi nu au unde sa se duca.......

Pozele ( scuze pt calitate sunt facute cu telefonul):

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau nu. Am sa propun sa facem un stiky cu locatii RADARE FIXE si cineva periodic sa le scrie acolo pe masura ce apar informatii noi. Pana una alta va arat eu ceva fain :

BLVD MAGHERU 02.02.2007 Veneam dinspre Universitate spre P-ta ROMANA cu intentia sa fac stanga spre fostul Senat, Calea Victoriei. Priviti peste ce dau. Sunt si functionale ca a trecut unu` dinspre Romana spre Universitate si si-a luat un blitz. Asta imi intareste convingerea ca functioneaza. E orientata spre zona hasurata a intersectiei, aviz amatorilor care se opresc in mijloc desi nu au unde sa se duca.......

Pozele ( scuze pt calitate sunt facute cu telefonul):

Alooooooo Godo sunt antice si de demult acolo, pacat ca abia acum le-ai observat si tu. Si au functionat din tot deauna :D

Cine stie de cate ori oi fi fost tu filmat, dar ca sa vezi ca si politia iarta :D oare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ati vazut cele 2 cutiute de pe stalpii noi de semafor din fata casei Poporului ?? Ce credeti ca pot fi ?? Daca nu radar sigur camere se supraveghere...pacat ca nu am facut poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Godoroja acea camera este de mult timp acolo, insa cred ca pentru supraveghere. Eu trec destul de frecvent noaptea cu viteza destul de mare orin zona si nu am primit nimic acasa niciodata de la acea camera, ceea ce ma face sa exclud un eventual radar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este sigur si pt. radar!.. sa te uiti atent cand treci pe acolo, langa stalpul unde este cam. video mai este un stalp cu o cutie alba...din cate stiu eu cutia aia este pt. radar...vezi ex. de pe DN1 si V.Prahovei

intr-adevar daca este DOAR camera video - este supraveghere trafic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi "radar" ( desi e incorect numele, pentru ca astea fixe de la noi nu folosesc unde electromagnetice ) ar fi niste insertii in asfalt pentru determinarea vitezei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le-au scos totusi pe alea de sus de pe magheru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia aceea cred ca este radar. Mi-a spus o data un prieten ca a blitzuit ceva din zona aia si nu stia ce a fost. Este radar.

Intrebarea mea este: Detectoarele de radar nu "ginesc" cutiutele astea minune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu detecteaza. Am facut teste in zona. Bipaie in alta parte care nu are legatura. Adica la Romana - cred ca se simte bruiat de ZEROTV :RO flag: :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt detectoare de radar care le recunosc si pe cele de genul aceste......treaba asta mi a spus o unul care comercializa asa ceva...ideea este ca sunt ceva mai scumpe....cum , ce detecteaza ? detecteaza unda cu care se focalizeaza sistemul optic al radarului ( radarul este gen camera foto-video ) pt a face un cliseu la momentul in care ti a si caculat viteza de rulare ,un proces care nu dureza mai mult de cateva secunde ( poate 3-4 ), si asa apare si poza care normal ar trebui sa ti o trimita acasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!