Jump to content

Radare fixe


yan
 Share

Postare recomandată

Am fost eu ieri la mare si nu am vazut nici un fel de camere instalate, nici la dus, nici la intors.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    43

  • DragosR

    38

  • godoroja

    35

  • msn2

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...

Ma bag si eu mai tarziu in discutie... Pe A2 nu am vazut nici o camera acu 2 saptamani dar... am un GPS Garmin cu harta Romaniei care are notate toate camerele fixe de pe DN1 (cine are stie) si am avut surpriza de sa cad din masina cand, pe A2 pe la KM 115 (acolo unde era pana de curand circulatia doar pe un singur sens) incepe sa ma avertizeze ca urmeaza o camera video. Asa cum au avut access la informatiile privitoare la autostrada, cei ce au facut harta au introdus si camerele despre care stiau la momentul intocmirii. Sunt sigur ca exista asa ceva...chiar daca nu sunt oficial functionale.

P.S. De-a lungul acestui topic am vazut tot felul de nedumeriri legate de camere si detectoarele radar. Cred ca acum toata lumea a aflat dar, pt. cei ce inca nu stiu, aceste camere nu sunt detectabile cu "detectorul de radar" (cine a auzit "piuituri" in dreptul unei camere a fost o coincidenta, alarma falsa, etc.). Nu au incorporat un radar si nu emit unde ce pot fi detectate. Modul prin care stabilesc viteza unui vehicul se bazeaza pe soft. Camera "imparte" imaginea in mai multe cadre si calculatorul masoara timpul in care o masina trece dintr-un cadru in altul. Distantele intre cadre fiind cunoscute, rezulta viteza... Asta este foarte simplist spus de fapt e mai complex de atat dar da o idee despre modul cum se face si de ce nu sunt detectate. La fel sunt si cele de pe Magheru, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca acum toata lumea a aflat dar, pt. cei ce inca nu stiu, aceste camere nu sunt detectabile cu "detectorul de radar" (cine a auzit "piuituri" in dreptul unei camere a fost o coincidenta, alarma falsa, etc.). Nu au incorporat un radar si nu emit unde ce pot fi detectate.

In dreptul camerei de pe DN2, la Cosereni, imi piuie de fiecare data. Nu cred ca e o coincidenta pentru ca inainte de a instala camera acolo nu-mi semnaliza nimic. In schimb pe DN1 nu-mi piuie, cred ca sunt sisteme diferite.

De asemenea imi piuie mereu intre Eforie Nord si Eforie Sud, unde nu e nici o camera si mai nou in zona podului de la Urziceni unde de asemenea nu e nici o camera. Banda sesizata de detector in ambele situatii e Ka ca si la radar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In dreptul camerei de pe DN2, la Cosereni, imi piuie de fiecare data. Nu cred ca e o coincidenta pentru ca inainte de a instala camera acolo nu-mi semnaliza nimic. In schimb pe DN1 nu-mi piuie, cred ca sunt sisteme diferite.

Confirm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate sa fie ceva acolo...de exemplu acele camere sa nu transmita prin cablu imaginile video ci printr-o antena sau alt sistem fara fir. Si poate asta introduce aceasta interferenta. Cum sunteti utilizatori de detector radar, ati observat ca la un radar adevarat piuitul se indeseste pe masura ce te apropii si piuie continuu in dreptul aparatului. Asa face sau este doar acel piuit constant care apare la diverse alte surse?

Si de asemenea pe ce frecventa? Sunteti sigurio ca este pe Ka si nu pe K? Nu stiu ce detector aveti dar la mine K si Ka sunt pe acelasi bec. Suna diferit dar de aprins se aprinde tot K/Ka. Poate voi aveti indicatoare diferite pentru cele 2 frecvente, eu am Cobra 7080 (parca)

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa pun si eu ceva paie pe foc. Am auzit dimineata de la prietena, care la rindul ei a auzit la TV, cum ca radarele astea fixe nu sint omologate si nici software-ul pe baza caruia functioneaza nu ar fi omologat. In acest caz un recurs la procesul verbal atrage nulitatea lui.

Cica era intevievat si un domn politist pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de asemenea pe ce frecventa? Sunteti sigurio ca este pe Ka si nu pe K? Nu stiu ce detector aveti dar la mine K si Ka sunt pe acelasi bec. Suna diferit dar de aprins se aprinde tot K/Ka. Poate voi aveti indicatoare diferite pentru cele 2 frecvente, eu am Cobra 7080 (parca)

La Cosereni sunt pe banda K. Eu nu tin detectorul la vedere, dar suna diferit si sigur este in banda K.

Am trecut aproape saptamanal pe la Cosereni in ultimele luni si absolut sigur de la acele camere e semnalul. Uneori imi suna detectorul si de "Instant-on", deoarece intri in raza de actiune dupa ce treci de ele (te iau din spate).

Pe DN1 e cu totul altceva, niciodata nu a sunat detectorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca mi-a scapat mie dar se pare ca de curand a mai rasarit un radar : la Comarnic unde pana acun 2-3 sapt era doar camera de supraveghere acum a rasarit si un radar, asa ca aveti mare grija..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha...merci de info oby. Trebuie sa-mi actualizez informatiile din GPS :lol: Sper insa ca, la primul update de la Garmin sa fie trecute toate radarele fixe, ca ei asa ziceau

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AA si inca ceva la intrare in predeal , cum vi de la Bucuresti, dupa ce treci de pod a rasarit un stalp cu camere cred ca ni se pregateste o surpriza si vor pune radar si acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In drumul spre Bv exista numai 7 radare...celelalte sunt camere ( acolo nu depasiti linia continua...in schimb pedala la fund).

Dat fiind faptul ca sunt brasovean si fac des drumul asta am o lista cu radarele Buc-Bv:

1) INMH - acu demontat pentru lucrari

2) Balotesti

3) Ciolpani

4) Puchenii Mari

5) Barcanesti

6) Comarnic

7) Sinaia

Si confirm faptul ca detectorul de radar nu le semnalizeaza pe acestea :P(..

Si mai am o intrebare....pe Magheru exista numai camere sau si radare? Ca ieri am fript-o cu 110 pe Magheru ca era liber. Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Barcanesti sunt DOUA radare, in in rest ai dreptate doar ca nu stiu ce vor monta la predeal, are cineva ceva informatii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil stiti de ea dar... e o camera cu radar in Pitesti, pe drumul spre iesire inspre Buc. Nu stiu exact cum se cheama strada, este o zona marginita de copaci imediat dupa o curba cu trecere de pietoni. Este pe partea stanga cum mergi spre Buc. Si mi-a semnalizat-o detectorul de radar. Probabil in cutia respectiva e si un radar si o camera.

Bughy, din ce stiu, radarele de pe Magheru inregistreaza si viteza (nu au un radar dar computerul analizeaza imaginile si timpul in care treci prin cadre...ceva de genul asta). Asta e ce au anuntat cand le-au "lansat" oficial. Acum, nu am confirmare sau sa fi auzit de cineva care a primit amenda datorita acestor camere. Totusi sunt instalate recent si poate dura 2-3 luni pana iti vine amenda

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieri m-am uitat special. in Barcanesti este o camera de supraveghere a circulatiei, langa LukOil, si o camera radar la unul dintre pasajele metalice de traversare (cum draq se cheama ca am lapsus) langa intrarea in Romanesti. unde este a doua camera din Barcanesti? :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trec destul de des prin Barcanesti (cel putin odata la 2 saptamani) si tot un singur radar fix am vazut si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt 3 camere in Pitesti:

- una la iesire spre Vilcea inainte de curba unde este benzinaria Mol.

- una undeva in centru (parce e spitalul Militar acolo)

- una langa trecerea de la McDonalds pe sensul spre Bucuresti.

Mai au o camera mobila (e o chestie pe un trepied) care o mai pun pe autostrada la iesirea de pe autostrada unde mai stateau ei cu radarul de obicei.

Modificat de johnny7577
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai au o camera mobila (e o chestie pe un trepied) care o mai pun pe autostrada la iesirea de pe autostrada unde mai stateau ei cu radarul de obicei.

Atentie ca dracia aia mobila pe trepied este un radar clasic complet. Eu l-am studiat odata cand am oprit la MOL sa-mi pun gas si ei sateau chiar in coltul benzinariei cu el. Este greu de observat pentru ca este mai discret decat o masina si de departe nu ai nici o sansa sa-l vezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt 3 camere in Pitesti:

- una la iesire spre Vilcea inainte de curba unde este benzinaria Mol.

- una undeva in centru (parce e spitalul Militar acolo)

- una langa trecerea de la McDonalds pe sensul spre Bucuresti.

Mai au o camera mobila (e o chestie pe un trepied) care o mai pun pe autostrada la iesirea de pe autostrada unde mai stateau ei cu radarul de obicei.

Saptamana trecuta am fost oprit in Pitesti pt ca agentul a fost ager si mi-a vazut detectorul.

Din vorba in vorba ... mi-a spus ca sunt 11 camere in Pitesti - 6 sensul spre B si 5 sensul spre Vl + 1 mobila ....

Care este adevarul ????? (astept localnicii pt lamuriri ca m-am saturat sa merg cu 50 in aceasta localitate si sa stau cu ochii pe toti potentialii pietoni)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa ramaneti on-topic. Aici ce discuta despre radare fixe. Despre radarele mobile se discuta pe topicul Zone in care stau Radare. Am mutat posturile despre radarele mobile in acest topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze :) aud un zvon cum ca vor monta o cutie cu surprize si intre ploiesti si campina, dar nu am reusit sa trag pe cine trebuie de limba asa incat sa aflu exact unde :D cum aflu,cum raportez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Pitesti in momentul de fata sunt montate 4 radare fixe:

- 1 vis-a-vis de Spitalul Militar (pe bd. N. Balcescu), se pare ca ia numai masinile care merg spre Valcea, dar nu bag mana in foc;

- 1 tot pe bd. N. Balcescu, dar mai aproape de iesirea spre Valcea (la ultimul bloc pe stanga, pe o linie dreapta f. lunga)

- 1 pe strada Fratii Golesti, sensul spre Bucuresti (este o strada foarte lata, cu sens unic si 5 benzi pe sens)

- 1 pe soseaua Pitesti - Campulung, la iesirea din Pitesti pe stanga (in fata la D.R.I.M. Daniel, pentru cei care stiu)

Se pare ca vor fi 74 de camere in Pitesti (nu toate cu radar) si se vor monta progresiv. Lista completa exista, insa nu o am inca (de obicei se afla din presa locala unde sunt amplasate).

Va tin la curent...

:vaidecapulmeu:

Modificat de Kristhi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca mi-am furat-o ieri in pitesti la camera pusa pe sensul unic cu 5 benzi..nu am vazut-o decat cam tarziu si am franat cam la fix...sa speram ca a fost la timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Pitesti in momentul de fata sunt montate 4 radare fixe

:vaidecapulmeu:

Eu nu sunt din Pitesti dar il traversez des in drum spre Valcea.

Ai putea sa ne ajuti si pe noi cei care nu stim strazile dupa nume, cu altfel de repere, gen al x-spelea semafor, Mc`Donald, benzinarii, etc.

Multumesc anticipat!

PS: chiar joi o sa trec din nou prin Pitesti si as fii foarte linistit sa stiu pe unde sa ma uit dupa ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!