Jump to content

Radare fixe


yan
 Share

Postare recomandată

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    43

  • DragosR

    38

  • godoroja

    35

  • msn2

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

Stiu ca radarele de pe masinile politiei sunt fixate la 60km/h in localitate. Era undeva specificat in regulament ca poti depasi cu pana la 10km/h viteza legala fara a primi amenda. Este oare valabil si aici? Daca da atunci cred ca este mai mult decat onorabil sa circuli cu 80 in localitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt in asfalt, se vede foarte clar, sunt la 7-8 metri de camerele alea mari si patratoase. Sunt 2 randuri de senzori la aprox. 1-1.5m unul de altul si masoara viteza in functie de timpul in care trec rotile din fata si cele din spate ale masinii tale. Se vad mai greu pentru ca asfaltul a fost decupat 1 cm pentru acesti senzori si nu spart in totalitate. Decupajul este acoperit cu smoala neagra care se deosebeste la culoare si textura fata de asfaltul normal de langa. Metoda asta este corelata si dublata de camara patratoasa care iti face poza. Deci radarul te ia decat la distanta aia care este foarte mica si limitata.

Practic din 7 radare pe 130 de km trebuie sa mergi incet cam 70 de metrii.

Confirm .. am vazut si eu dungile in asfalt la metrologie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat o tura pe DN1 si au aparut indicatoare cu 70 pentru autoturisme si 50 pentru camioane

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de 70 km/h... Este valabil si pe DN1 ca poti circula cu 10km/h in plus? Nu de alta dar asta inseamna ca putem merge cu 80km/h.... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai conteaza:D cica vor fi gata toate autostrazile pina la sfirsitul lui 2008... ;)

glume ministeriale.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu aparitia semnelor cu 50 pt camioane si 70 pt autoturisme pe bucuresti -ploiesti!

@mariuz, @Bora_tdi :

Treaba cu 10km in plus fata de viteza afisiata nu e o chestie declarata explicit, ci se datoreaza faptului ca in decret sunt trecute sanctiuni la modul :

- peste 10km/h si pana la 20km/h fata de viteza legala amednda este ....

- de la 20km/h si pana la 30km/h se sanctioneaza ...

samd

Asta nu inseamna insa ca nu o vor sanctiona cumva.

Eu ma limitez in a merge cam cu 5km in plus, si atunci acei 75 sunt chiar decenti pentru o localitate.

Cred ca masura asta ii va determina pe multi mai multi sa mearga corect!

Bravo politiei romane :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu aparitia semnelor cu 50 pt camioane si 70 pt autoturisme pe bucuresti -ploiesti!

@mariuz, @Bora_tdi :

Treaba cu 10km in plus fata de viteza afisiata nu e o chestie declarata explicit, ci se datoreaza faptului ca in decret sunt trecute sanctiuni la modul :

- peste 10km/h si pana la 20km/h fata de viteza legala amednda este ....

- de la 20km/h si pana la 30km/h se sanctioneaza ...

samd

Actually, este :) 1. 0-30km peste viteza legala si 2. intre 31 si pana in 50km peste viteza legala. :) Si bineinteles peste 50km :)

Oricum, bravo pentru noua limita. Desi instiga la viteza, este totusi mai bine avand in vedere capacitatea drumului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ma refeream la limita de viteza la care nu primesti amenda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Limita pentru evitarea amenzii este de 10 km/h. In momentul in care ai depasit cu 10 km/h, aparatura speciala alerteaza si cel in masura face click pe YES sau NO pentru a printa sau nu amenda. Aceasta poate ajunge la tine acasa in maxim 6 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As avea si eu cateva obiectii la cele spuse de tovarasii de forum.

Spunea cineva `` bravo Politiei Romane``, pentru cresterea limitei de viteza. Din surse relativ verificate va spun ca nu este initiativa Politiei, si nicidecum nu s-au gandit la fluidizarea traficului, sau orice altceva ne inchipuim noi. Pur si simplu cativa ``smecheri`` au fost deranjati in drumul lor spre casa de ``obstacolele`` care abea se tarasc cu 50km/h de frica amenzilor cat jumatate de salariu.

In ce priveste toleranta de 10km/h, va sfatuiesc sa nu va bazati pe ea. Mi-au sosit deja 5 amenzi la firma luate de colegii mei in decembrie dintre care 3 sunt pentru 63, 65, 68 km/h pe zone cu limitare la 60km/h.

In ce priveste faptul ca noua masura ``instiga la viteza``, cu tot respectul pentru opiniile tuturor viteza de 50km/h este penibila in contextul anului 2006 chiar si in Romania, tinand cont de nivelul tehnologic la care au ajuns masinile.

A nu se intelege ca sunt adeptul vitezelor supersonice pe sosele, sau a racingului ad-hoc.

Nu cred ca la viteza de 70-80km /h cu orice masina moderna poti fi surprins de situatii de terfic neprevazute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As avea si eu cateva obiectii la cele spuse de tovarasii de forum.

Spunea cineva `` bravo Politiei Romane``, pentru cresterea limitei de viteza. Din surse relativ verificate va spun ca nu este initiativa Politiei, si nicidecum nu s-au gandit la fluidizarea traficului, sau orice altceva ne inchipuim noi. Pur si simplu cativa ``smecheri`` au fost deranjati in drumul lor spre casa de ``obstacolele`` care abea se tarasc cu 50km/h de frica amenzilor cat jumatate de salariu.

In ce priveste toleranta de 10km/h, va sfatuiesc sa nu va bazati pe ea. Mi-au sosit deja 5 amenzi la firma luate de colegii mei in decembrie dintre care 3 sunt pentru 63, 65, 68 km/h pe zone cu limitare la 60km/h.

In ce priveste faptul ca noua masura ``instiga la viteza``, cu tot respectul pentru opiniile tuturor viteza de 50km/h este penibila in contextul anului 2006 chiar si in Romania, tinand cont de nivelul tehnologic la care au ajuns masinile.

A nu se intelege ca sunt adeptul vitezelor supersonice pe sosele, sau a racingului ad-hoc.

Nu cred ca la viteza de 70-80km /h cu orice masina moderna poti fi surprins de situatii de terfic neprevazute.

sunt tare curios la cine te referi cand spui "smecheri"!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo acelor "smecheri" atunci :offtopic: Eu am mai facut 3 drumuri Bucuresti-Predeal de cand s-au instalat camerele si de fiecare data am facut Bucuresti-Ploiesti si retur prin Buftea (DN1A) fara stres fara aglomeratie dar cu un drum ceva mai prost si mai slab luminat. Cu noile limite de viteza, cu pasarela de la Otopeni (care se pare ca se termina in curand miracol !) si cu largirea drumului tot in otopeni cred ca la primul drum catre brasov o sa revin pe dn1 (daca nu ma grabesc;) ) .

In schimb sa te intorci duminica seara de la munte pe dn1 este fatal :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo acelor "smecheri" atunci :offtopic: Eu am mai facut 3 drumuri Bucuresti-Predeal de cand s-au instalat camerele si de fiecare data am facut Bucuresti-Ploiesti si retur prin Buftea (DN1A) fara stres fara aglomeratie dar cu un drum ceva mai prost si mai slab luminat. Cu noile limite de viteza, cu pasarela de la Otopeni (care se pare ca se termina in curand miracol !) si cu largirea drumului tot in otopeni cred ca la primul drum catre brasov o sa revin pe dn1 (daca nu ma grabesc;) ) .

In schimb sa te intorci duminica seara de la munte pe dn1 este fatal :lol:

Varianta pe Targoviste-Sinaia cum e?

Am fost recent pana la Targoviste si drumul mi s-a parut excelent (cu o mica exeptie, la iesirea din Bucuresti..) ! De la Targoviste in sus, cum e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am incercat niciodata Targoviste-Fieni-Sinaia . O singura data am mers prin Tagoviste dar dupa catre Campulung-Bran-Rasnov-Predeal (pe unde drumul este bun) sincer atunci aveam chef sa ma plimb ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo acelor "smecheri" atunci ;) Eu am mai facut 3 drumuri Bucuresti-Predeal de cand s-au instalat camerele si de fiecare data am facut Bucuresti-Ploiesti si retur prin Buftea (DN1A) fara stres fara aglomeratie dar cu un drum ceva mai prost si mai slab luminat. Cu noile limite de viteza, cu pasarela de la Otopeni (care se pare ca se termina in curand miracol !) si cu largirea drumului tot in otopeni cred ca la primul drum catre brasov o sa revin pe dn1 (daca nu ma grabesc;) ) .

In schimb sa te intorci duminica seara de la munte pe dn1 este fatal ;)

Eu nu circul pe DN1 intre Ploiesti si Bucuresti. De fiecare data folosesc DN1A + traseul Targoviste-Sinaia pentru a avea un drum mai lejer si stiu foarte bine traseul... si pe majoritatea "organelor" de ordine care lucreaza in zona. ;) Mde...

Sincer, e o diferenta de vreo 15 km iar timpul parcurs intre cele doua mari orase este mai scurt indiferent de zi.

De la Targoviste in sus, cum e?

E foarte bine... De la revelion am venit pe Rucar-Bran si a fost ok. Spre Sinaia drumul este si acolo perfect, iar ca argument iti pot spune ca varul meu merge saptamanal (Targoviste-Sinaia) spre Sinaia si are ca masina o Alfa Spyder.

Multa bafta

Modificat de Mariuz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mariuz, permite-mi sa te contrazic, sau poate avem perceptii diferite asupra calitatii unui drum ;) : cunosc bine zona, fac Bucuresti - Fieni cel putin de 3 ori pe luna si mai scap cateodata si pe la Sinaia.

Pot spune ca se merge "struna" pana la Fieni (mai exact pana la Pucioasa) insa dupa ce treci de Fieni - calvar. Incepe cu comuna Dealu Mare, continua cu Pietrosita, Moroieni si tot asa, pana ajungi in Sinaia si intri pe DN1 si rasufli usurat. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi la Bucuresti. Surpriza a fost mare, cu noile limite. Deja se poate merge mult mai normal. De fapt din punctul meu de vedere s-a revenit la situatia initiala, fiindca asta era viteza cu care ma deplasam oricum in localitati. Era absurd sa mergi cu 60, tot timpul schimbai vitezele 3 si 4 degeaba, asa mergi linistit cu a 4-a.

Insa, ni s-a promis un DN1 fara carute, tractoare si pietoni. Am avut neplacerea sa numar 10 carute la dus si 15 la intors. Tractoare mai putine, dar au fost si ele, foarte vizbile mai ales cand se intorc pe linie dubla continua. De pietoni ce sa mai zic: trec strada chiar sub ochiul vigilent al camerelor.... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt tare curios la cine te referi cand spui "smecheri"!!!

Evident la smecherii care conetaza, adica cei care initiaza si si voteaza hotarari de genul asta.

Cine urmareste regulat canalele de stiri poate tine minte cateva comentarii ale ``grupurilor de interese`` din jurul guvernului ( nu sunt ruda cu Basescu ) referitoare la noile radare. Nu uitati de asemenea preocuparile Dlui Tariceanu anterioare functiei din Guvern ( presedinte APIA ), si inclinatiile lui spre fenomenul auto-moto.

Ma opresc aici, caci altfel or sa inceapa securistii sa intercepteze VWForum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varianta pe Targoviste mi se pare extrem de proasta. Cu un Polo cu jante de 14", A6 cu 17' si masina mea cu 17" am simtit toate denivelarile si toate gropile. Chiar a fost deranjant, pentru mine.

Faptul ca au urcat limita la 70 mi se pare ok. Pacat ca pietonii nu se astampara iar carutele nu ezita sa apara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noua limita de viteza pe DN1, de 70Km/h, poate fi depasita cu max. 10Km/h fara sa fii amendat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noua limita de viteza pe DN1, de 70Km/h, poate fi depasita cu max. 10Km/h fara sa fii amendat?

Cand ai fost ultima data la biserica??? :D daca s-a intamplat de curand, s-ar putea sa scapi...

la mine, 7-8km peste cea legala e "lege".. :banghead: sper sa nu ma trezesc cu vre-un roman acasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: Asta e camera noastra, este pusa doar de demo. Deocamdata.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!