Jump to content

Radare fixe


yan
 Share

Postare recomandată

Nu, radarele nu sunt anuntate de detector. Nu stiu pe ce frecventa sunt, dar al meu detector nu le vede de loc. E posibil sa fie pe laser ? nu de alta dar al meu detector e ascuns si nu vede laserul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    43

  • DragosR

    38

  • godoroja

    35

  • msn2

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

mai nou din ce am testat eu, radarele sunt doar acolo unde sunt cutiile alea patrate. gen cele de la INMH. se pare ca viteza nu o calculeaza camerele "normale" montate pe sus pe bari etc ci astea patratoase. intr-adevar se face software calcularea vitezei dar si camera tre sa stie sa faca asta. det de radar sunt nule in astfel de situatii. nu sunt nici LIDAR-uri nici RADAR-uri care sa transmita un semnal radio. just software.

parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dece sa nu aibe voie? nu scrie nicaieri ca nu au voie...atat timp cat si unele modele de radar au buton pt instant-on. la noi se pare ca nu exista(sau nu se stie de existenta lui) si de aceea aplica metoda instant-on romanesc: scos/bagat mufa din antena(butoiasul acela alb). i-a dus capul sa faca asta..deci putina materie cenusie au...

Pai parca nu se citeste viteza corect cu instant on( deoarece citeste 1-2 sec viteza-in plus parca am citit undeva pe net ca nu e buna faza asta dar nu mai gasesc linkul :blink: )..... sa vedem daca asa e, poate are habar un membru mai mult decat noi?

Modificat de K
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am gasit solutia pt. radarele de pe DN1.. Nu costa nimic si e foarte sigura!

Priviti: :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lamuriti-ma si pe mine in legatura cu Instant-On...what's that?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica radarul e oprit, tu nu-l detectezi si cand esti deja in raza lui de actiune ii da drumu`. Moment in care te-a prins cu tot cu detectorul tau. :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pot spune ca am gasit un detector de camere radar. Cel care il vinde da si garantie. Poate face si probe la el. Detectorul in sine este bagat intr-o oglinda retrovizoare. Opereaza intr-o banda Ku, sau ceva de genul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu cred ca se pot detecta, decat``ochiometric`` si eventual marcate pe o harta GPS.

Din cate am inteles sunt camere video relativ obisnuite si toata treaba legata de calculul vitezelor o face un soft in calculator, deci nu se emite nimic asa incat sa-l poti detecta cu ceva.

http://www.incepator.ro/news/camere_supraveghere_final.asp

Modificat de bebestef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

confirm (daca era nevoie :beerchug: prezenta pe DN1 a radarelor)....Comarnic 65km-h... ==> 300.000 in 48 ore. asta e...un radar la 2-3 ani nu strica :) dovedeste ca mai exist inca..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu mi se confirme si mie... eu am mers ultimele 4 weekenduri la Brasov, si nu mi-a venit nici o amenda. Am fost in principiu cuminte, dar in mod cert mi-a mai scapat piciorul in pedala aia cea mai din dreapta.... De curiozitate, tie la cat timp ti-a venit dupa ce ai "comis-o"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci poza a fost facuta pe 24.12.2005, PV scris pe 23.01.2006 si a sosit azi. cam ce coincidenta, nu? 24---23 dupa fix o luna...

Modificat de bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, deci de primul drum (22 dec) am scapat... mai sunt 3... A! si ala sa weekendul asta :beerchug: Incep sa devin deja stresat.... daca nu ar fi asa de rau drumul pe Targoviste.... :)

Modificat de fia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si eu ma mai astept la "dovada" ca am fost pe drum la inatlnirea din 7 ianuarie... sper ca nu ca iese toata coloana de 3 (;)) masini in poza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Astazi am vorbit cu cineva care a lucrat la montarea BigBrother pe DN1 si....."radarele" sunt in asfalt. Adica doua celule destul de apropiate care masoara timpul de trecere peste ele. Camerele cica sunt doar de supraveghere si inregistrare, nu au radare pe ele, de aceea detectoarele nu vad nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am auzit atatea variante incat.... nu mai stiu ce sa cred, momentan incerc sa merg legal, noroc cu cruise controlul. de cateva ori am sarit calul, sa vad daca vine vreo amenda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am vorbit cu cineva care a lucrat la montarea BigBrother pe DN1 si....."radarele" sunt in asfalt. Adica doua celule destul de apropiate care masoara timpul de trecere peste ele. Camerele cica sunt doar de supraveghere si inregistrare, nu au radare pe ele, de aceea detectoarele nu vad nimic.

Am circulat si nu am vazut sa sparga asfaltul mosule ;) Mai lasam vorbele. Or fi senzori prin zona dar in nici un caz in asfalt pentru ca ar fi observat cineva ca s-a spart. Si inutil sa spun, dupa o spargere si o plomba, acum ar fi fost deja GROPANE. Excludem , ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt in asfalt, se vede foarte clar, sunt la 7-8 metri de camerele alea mari si patratoase. Sunt 2 randuri de senzori la aprox. 1-1.5m unul de altul si masoara viteza in functie de timpul in care trec rotile din fata si cele din spate ale masinii tale. Se vad mai greu pentru ca asfaltul a fost decupat 1 cm pentru acesti senzori si nu spart in totalitate. Decupajul este acoperit cu smoala neagra care se deosebeste la culoare si textura fata de asfaltul normal de langa. Metoda asta este corelata si dublata de camara patratoasa care iti face poza. Deci radarul te ia decat la distanta aia care este foarte mica si limitata.

Practic din 7 radare pe 130 de km trebuie sa mergi incet cam 70 de metrii.

Modificat de canan17ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum au anuntat la Observator ca au ridicat limita de viteza la 70/h in toate localitatile prin care trece DN 1.

Tot e ceva... ;)

Modificat de Viorel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt in asfalt, se vede foarte clar, sunt la 7-8 metri de camerele alea mari si patratoase. Sunt 2 randuri de senzori la aprox. 1-1.5m unul de altul si masoara viteza in functie de timpul in care trec rotile din fata si cele din spate ale masinii tale. Se vad mai greu pentru ca asfaltul a fost decupat 1 cm pentru acesti senzori si nu spart in totalitate. Decupajul este acoperit cu smoala neagra care se deosebeste la culoare si textura fata de asfaltul normal de langa. Metoda asta este corelata si dublata de camara patratoasa care iti face poza. Deci radarul te ia decat la distanta aia care este foarte mica si limitata.

Practic din 7 radare pe 130 de km trebuie sa mergi incet cam 70 de metrii.

Cred totusi ca senzori masoara timpul in care rotile din fata(cele din spate nu au importanta in masuratoare) parcurg distanta respectiva(dintre cele doua randuri de senzori), ampatamentul este diferit la fiecare marca si model de masina deci nu se poate determina viteza in acest mod. Acelasi tip de radar exista si acum 20 de ani dar senzorii erau de fapt doua furtune fixate la distanta de 1 m iar viteza era determinata de timpul in care rotile din fata parcurgeau aceasta dist. de 1 m numai ca la vremea respectiva militianul statea undeva in boscheti si nu avea camera video.

Cu siguranta sunt mai mult de 7 radare fixe de la Bucuresti pana la Azuga, s-a publicat si o lista pe care cred ca o mai am inca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vrut sa zic bine dar a iesit prost. Se masoara timpul in care rotile din fata parcurg distanta. M-am incurcat in stiinta :Driver: .

Pai lista e mare ca sunt toate camerele pe ea dar radare sunt doar 7, restul sunt camere de supraveghere.

Vestea cu 70 de km la ora ar fi excelenta daca se va aplica. Nu am auzit direct si sper sa nu imi fac iluzii degeaba ca pentru mine drumul asta este foarte des utilizat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vrut sa zic bine dar a iesit prost. Se masoara timpul in care rotile din fata parcurg distanta. M-am incurcat in stiinta :D .

Pai lista e mare ca sunt toate camerele pe ea dar radare sunt doar 7, restul sunt camere de supraveghere.

Vestea cu 70 de km la ora ar fi excelenta daca se va aplica. Nu am auzit direct si sper sa nu imi fac iluzii degeaba ca pentru mine drumul asta este foarte des utilizat.

pot confirma si eu "zvonul" cu cei 70 km/h. ar fi excelent!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am circulat si nu am vazut sa sparga asfaltul mosule Mai lasam vorbele. Or fi senzori prin zona dar in nici un caz in asfalt pentru ca ar fi observat cineva ca s-a spart. Si inutil sa spun, dupa o spargere si o plomba, acum ar fi fost deja GROPANE. Excludem , ok?

Am mai intrebat odata ca poate nu am inteles eu bine si raspunsul a fost ca s-au executat lucrarile noaptea si nu a durat mai mult de o ora pe sens.

Asa ca probabilitatea ca sa fi trecut tu pe acolo in timpul asta e mica , iar ca sa-ti dai seama ce faceau 5 muncitori pe drum es aproape nula :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!