Jump to content

Radare fixe


yan
 Share

Postare recomandată

Nimeni nu zice sa nu respectam legea,dar si legea trebuie aplicata cu cap.Mie mi se pare o idiotenie sa ai aceeasi limita de viteza si intr-o comuna traversata de un amarat drum judetean si intr-o comuna cu drum european cu 4 benzi despartite pe sens,pasarele pentru pietoni etc.

Si uneori cand vine jmekeru din spate cu bmw poate chiar are dreptate.Mi s-a intamplat de nu stiu cate ori sa merg constant cu 120-140 pe autostrada si sa intre la 100m in fata mea cate un destept cu 80km la ora care depaseste o masina care merge cu 70.Asta este nesimtire si lipsa de civilizatie si nu se intampla in afara.Aici ar trebuie sa luam exemplul celor din afara,nu la limita de viteza.Pentru ca si afara se incalca limita unde se poate si pericolele sunt mai putine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    43

  • DragosR

    38

  • godoroja

    35

  • msn2

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

cred ca n-ai prins esenta a ceea ce-am zis... nu am zis cat de buna sau nu este limita de viteza... am zis ca oricare ar fi limita trebuie sa inveti sa o respecti, fie ea si 30km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si uneori cand vine jmekeru din spate cu bmw poate chiar are dreptate.Mi s-a intamplat de nu stiu cate ori sa merg constant cu 120-140 pe autostrada si sa intre la 100m in fata mea cate un destept cu 80km la ora care depaseste o masina care merge cu 70.Asta este nesimtire si lipsa de civilizatie si nu se intampla in afara.Aici ar trebuie sa luam exemplul celor din afara,nu la limita de viteza.Pentru ca si afara se incalca limita unde se poate si pericolele sunt mai putine.

Nesimtire si lipsa de civilizatie ca el nu are bani de o masina mai buna? nu cred asta...pune-te si tu in locul aluia care merge cvu 70 80 si nu o sa iti placa...si foloseste si intuitia si taie gazul pt. ca il vezi ca senmalizeaza si trage spre stinga.. :P

DRUMURILE CARE LE AVEM SINT PROIECTATE LA NIVELUL ALTOR ANI DPDV AL TRAFICULUI, VITEZEI SI INCARCARII PE OSIE; cui nu ii convine sa stea acasa sau sa foloseasca alte mijloace de transport.

Asta e consecinta a boom-ului auto vis-a-vis de drumuri, ca sa nu mai zic de munca de lamurire pe acre o duc autoritatile cu negocierile pt terenurile peste care trec autostrazile ...(poate e careva pe aici care are tangenta cu asta sa zica mai multe )

Daca din intimplare ma intilnesc cu tata pe aceeasi sosea(el cu o maina mai batrinica) si eu cu masina de la pravalie care e net superioara din toate punctele de vedere si incearca sa faca o depasire inseamna ca e un animal nesimtit si necivilizat ca il frineaza pe unu cu SUV care vine mult mai tare?????

cred ca nu e corect ce ai spus....

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu nu am zis ca e de vina ca are masina mai slaba.Este de vina ca nu se asigura si nu se gandeste ca ala din spate poate nu are tot 80 ca el.Eu cand merg pe autostrada tot timpul ma uit in spate si ma dau imediat la o parte daca vine altul indiferet de viteza cu care circula el.Daca el depaseste limita este pe raspunderea lui.Deci in concluzie,daca cel care intra in depasire nu se asigura si il obliga pe cel din spate sa franeze destul de mult,atunci da,este un animal nesimtit sau cum ai zis tu pentru ca poate daca il lasa sa treaca si apoi depasea nu deranja pe nimeni.Asa este civilizat.Nu conteaza neaparat masina.

@Ice:am inteles ce ai zis.Doar am zis ca uneori legea este aplicata orbeste.Daca o sa te uiti pe DN1,intre Sinaia si Posada este la un moment data limite succesive de 30,20 si 10km/h.Respecti legea de fiecare data?

Daca legea ar fi aplicata mai cu cap,atunci viata soferilor ar fi mult mai usoara.Si aici nu ma refer numai la limitari de viteza,ci si la unele prioritati in interesctii,sincronizare la semafoare, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu spun ca's foarte bune radarele de pe DN1, chiar daca e mai plictisitor drumul. Poate cu aceasta ocazie traficul a devenit mai disciplinat. Eu chiar si fara radare nu dadeam cu flash-urile... stateam linistit in spate pana ma observa si apoi treceam.

Am o singura observatie legata de radarele fixe si anume ca ar fi trebuit instalate in primul rand in Bucuresti. Nu spun ca sunt cel mai corect sofer din Bucuresti, insa chiar este necesara amplasarea lor in capitala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,in Bucuresti ar fi excelente in unele locuri.Mai ales camere fixe in intersectii pentru a mai civiliza lumea si a nu se mai baga nimeni in fata coloanei,pentru a nu mai taia nimeni linia dubla continua ca pe sos Grvita,etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tizule, el cind incepe manevra dedepasire nu te vede...am patit si eu demulte ori asa ceva cind ma uitam sa incep depasirea si instant aparea linga oglinda mea una de mertan sau alt exemplu, intre piata presei si fintina eram cu un 525 tds in plin elan (cca 90 100 km/h) si cind sa depasesc era sa calc la propriu pe ferarri-ul lui gica popescu (cind m-am uitat eu in oglinda el poate era la arcul de triumf :P )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor nu va impancientati cititi linkul de mai jos .Din nou i-am pacalit ;)

http://www.bloombiz.ro/articol_57634.html

100 de camera vor supraveghea strazile Bucurestiului :wacko:Ma intreb .... cu radarele instalate pe masini ..ce vor face ? Daca le mai pastreaza si pe alea ;) .. Detectoarele de radar vor fi la mare cautare

da link mai jos.... ;)

http://www.bloombiz.ro/articol_57634.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca ma prinde cu folia pe ele ce poate sa imi faca?

A fost un reportaj la stirile de la Antena 1 azi in care se preciza ca folia nu ajuta cu nimic. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si nici spray-ul :D

ASTA E...SE VA MERGE IN SFIRSIT REGULAMENTAR :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic se declanseaza alarma daca sistemul nu reuseste sa identifice numarul unei masini.Cel putin asa zic ei.Practic,nu cred ca se declanseaza alarma pentru orice numar murdar,pentru ca nici pe astea nu le vede.

Eu cred ca ne stresam prea mult in legatura cu camerele astea.Scoateti lista cu ele sa o aveti in masina.Oricum dupa 3-4 drumuri o sa le invatati pe de rost.Si in privinta vitezei medii eu zic ca este o mare cacealma a politiei.Nu au articol in lege unde sa incadreze aceasta viteza medie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sint convins ca e o mare cacialma si chestia cu "alarma daca nu recunoaste numarul"

Trec in fiecare zi,de 2 ori prin fata lor,am avut masina plina de noroi incit nici macar nu se vedea daca am numar sau nu,cit despre citirea lui...ce sa mai vorbim...

Si cu toate astea nu am fost oprit sau alergat...

In reportajul de la TV,raspunsul "organului" a fost evaziv si tangent la subiect zic eu.

Eu cred ca e teapa. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doua drumuri la Sinaia sambata si azi..mers normal adica cu 110 si in localitati putin peste 60...cand se ptea..

am testat noul sistem..sper sa nu functioneze.. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum la stiri la Realitatea TV -> o noua "realizare": viteza medie a scazut pe DN1 aproape la jumatate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci am avut dreptate... :(

http://www.evenimentulzilei.ro/eveniment/?news_id=207139

"Numerele murdare te scapa de amenda

Din o suta de soferi fotografiati pentru depasirea vitezei regulamentare pe DN1, zece scapa neamendati.

�O parte au numerele murdare si nu putem sa distingem literele, iar in alte cazuri soferii scapa din cauza razelor solare care bat pe focalizarea camerelor de supraveghere�, precizeaza inspectorul Nica.

Astfel, in tabelul de �contravenienti� politistii sunt nevoiti sa consemneze �nu se observa numarul�. "

:D :(

Comandam folia ? :D :icon_lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti idee ce "valabilitate" are spray-ul pe placute? este atacat de apa, solventi??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu personal nu am incredere in spray.Este eficient (poate) doar la poze facute cu blitz/flash.

Este mai buna folia aceea de plastic,dar din pacate folia respectiva cam intra sub incidenta legii... :offtopic:

Dar un "strop" de noroi sau o frunza care s-a lipit din "intimplare" tocmai pe o litera care schimba total aspectul numarului,cred ca sint total nevinovate :) ,dar foarte eficiente... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost luni la predeal. in total sunt 7 radare fixe+camere, restul doar camere de supravegheat. unde erau aceste radare am mers legal, in rest in localitati 80-98(cat sa nu imi i-a permisul in caz de ceva) si in afara pana la 160. in nu stiu ce localitate era radar pus pe masina. aplicau metoda Instant-on. cand m-am intors la fel..de la Nistoresti pana in Floreasca 1 ora si aprox 20 min. acum astept sa vedem ce si cum. acum 2 saptamani am venit de la predeal si am mers cam cu 60-70 in localitati sin 90-100 in afara. inca nu a venit nimic. in fata radarelor la fel, am mers legal..deci faza cu media e doar un bluf...deocamdata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu "Drumul Oaselor"... In afara de camere si radarele fixe am vazut si 3 sau 4 radare montate pe masini, in zone strategice, sa le spun asa... Unul in Nistoresti (habar nu am de ce nu fac restrictia ca in Cornu, de 80; cea de 50 este bataie de joc...), unul prin Posada - Comarnic, unul la iesirea din Tancabesti.

Modificat de Zorro Classic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"in nu stiu ce localitate era radar pus pe masina. aplicau metoda Instant-on" ...din cate stiu eu parca cu instant-on nu prea au voie?....... dar suntem in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dece sa nu aibe voie? nu scrie nicaieri ca nu au voie...atat timp cat si unele modele de radar au buton pt instant-on. la noi se pare ca nu exista(sau nu se stie de existenta lui) si de aceea aplica metoda instant-on romanesc: scos/bagat mufa din antena(butoiasul acela alb). i-a dus capul sa faca asta..deci putina materie cenusie au...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot intalnit expresia "camere + radare fixe" ,asta inseamna ca sunt 2 lucruri diferite, nu se inregistreaza viteza cu ajutorul softului camerelor? Daca sunt separate , radarele sunt anuntate de detector ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!